Προς το περιεχόμενο

Volume boost σε σολο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω διαβασει σχετικο νημα με τη μοντιφα στο joyo. Πολυ καλο πεταλι, για τα λεφτα του, αλλα του λειπουν αρκετα. Το χρησιμοποιουσα καθημερινα. Μολις βρηκα αντικαταστατη, πηρε δρομο χωρις σκεψη.

 

Ο ντραμερ ειναι και κιθαριστας στον ελευθερο χρονο του. Θελει να μου φαει τη θεση, αλλα ευτυχως δεν εχω ιδεα απο τυμπανα. Το joyo, παντως, το απολαμβανει ο μπασιστας στις προβες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχω διαβασει σχετικο νημα με τη μοντιφα στο joyo. Πολυ καλο πεταλι, για τα λεφτα του, αλλα του λειπουν αρκετα. Το χρησιμοποιουσα καθημερινα. Μολις βρηκα αντικαταστατη, πηρε δρομο χωρις σκεψη.

 

Ο ντραμερ ειναι και κιθαριστας στον ελευθερο χρονο του. Θελει να μου φαει τη θεση, αλλα ευτυχως δεν εχω ιδεα απο τυμπανα. Το joyo, παντως, το απολαμβανει ο μπασιστας στις προβες.

 

γενικά πλέον δεν χρησιμοποιώ πετάλια....ώστε να μπορώ να πω, καλό κακό....

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω θελω βρωμια, ογκο και σκασιμο στον τονο μου, αλλα γι'αυτη τη δουλεια εχω μονιμα στην αρχη του chain αλλο booster, μονιμα ανοιχτο (always on).

Ετσι παιζω χαμηλα απο το volume της κιθαρας για να εχω clean ηχο και δινω τερμα οταν θελω το γκαζακι στο τονο. Αυτο οταν εχω στο clean-crunchy καναλι τον ενισχυτη.

Παρομοιως οταν ειμαι στο haig gain καναλι, οταν κοβω απο το volume της κιθαρας, εχω crunchy-drive τονο και οταν ανοιγω τερμα, εχω dist τονο.

Αυτοι ειναι 4 τονοι με δυο καναλια απο τον ενισχυτη, αλλα υπαρχουν και ενδιαμεσες χροιες και σκασιμο.

Δεν ειναι παταω ενα κουμπι on/off και εχω ενα τονο. ΕΙναι ρυθμιζομενη η ενταση του gain.

 

Οταν θελω να "βγω μπροστα" σε επιπεδα τυπου "level φωνης" στη μιξη, δλδ "ακουγομαι μονο εγω"/"πισω και σας εφαγα", (σε οποιο καναλι και να παιζω) παταω το tc mini.

 

Και εγώ περίπου την ίδια φιλοσοφία χρησιμοποιώ  SpyrosDelta, απλά το βασικό crunch/high gain το παίρνω από δικάναλο πετάλι overdrive/distortion αντί του ενισχυτή. Αλλά κατα τα άλλα ναι, στο ίδιο στυλ το χρησιμοποιούμε.

 

Και εγώ έχω (σχεδόν) always on ένα ''πράσινο'', τύπου tubescreamer πετάλι, είτε χρησιμοποιώ το καθαρό κανάλι του ενισχυτή είτε το crunch/distortion πετάλι μου. Η μόνη διαφορά είναι ότι το απενεργοποιώ καμιά φορά αν χρησιμποιώ το crunch κανάλι και θέλω αυτή την Malcolm-ική τύπου χροιά, αντί της Angus χροιάς. Αυτό συμβαίνει βέβαια εάν έχω humbuckers. Αν παίζω με single coils,  δεν απενεργοποιείται ποτέ.

 

Το TC όπως λες το έχω για να βγαίνω μπροστά.

Απλά, στην περιπτωση humbuckers, χρησιμοποιώ το TC καμιά φορά και σαν clean booster του καθαρού μου καναλιού, βγαίνουν τα καθαρά ωραία στην μίξη, χωρίς να βρωμίζουν.

 

Τώρα όσον αφορά το θέμα του OP, κάποια άλλα πετάλια που προτάθηκαν, ενώ είναι πολύ καλά, δεν είναι clean boost πετάλια, είναι overdrive που χρησιμοποιούνται ως boost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί κατάλαβα ότι θα αγόραζε το Boss GE-7 και ότι αυτό πήρε 89 Ευρώ?

 

Γιατί ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ όταν διαβάζεις :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι σίγουρο ότι θα σου βγεί το ίδιο, καθώς άλλαξαν βέρσιον κάπου στο μεταξυ...

ναι, όντως άλλαξαν και είναι από τα ελάχιστα πετάλια της κανονικής σειράς που βελτίωσαν. Έχει λιγότερο θόρυβο, καλύτερα υλικά και είναι made in Japan, το οποίο δε σημαίνει τίποτα, αλλά είναι πολύ πιθανό να το έκαναν λόγω του made in Japan hype που υφίσταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, όντως άλλαξαν και είναι από τα ελάχιστα πετάλια της κανονικής σειράς που βελτίωσαν. Έχει λιγότερο θόρυβο, καλύτερα υλικά και είναι made in Japan, το οποίο δε σημαίνει τίποτα, αλλά είναι πολύ πιθανό να το έκαναν λόγω του made in Japan hype που υφίσταται.

Δεν το έπιασα. Πως το βελτίωσαν σε σχέση με το Japan αφού Taiwan είναι τα κατοπινά, αλλά είναι Japan.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έπιασα. Πως το βελτίωσαν σε σχέση με το Japan αφού Taiwan είναι τα κατοπινά, αλλά είναι Japan.

Είναι πρωί ακόμα. Έχεις δίκιο. Αυτή η πληφορία είναι άκυρη. Αυτό το έκαναν με το CS-3. Το είχαν βγάλει made in Japan, μετά made in Taiwan και τώρα η κανονική σειρά είναι made in Japan πάλι.

Παρ' όλα αυτά, το GE-7 έχει πλέον λιγότερο θόρυβο από τις προηγούμενες made in Taiwan εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πρωί ακόμα. Έχεις δίκιο. Αυτή η πληφορία είναι άκυρη. Αυτό το έκαναν με το CS-3. Το είχαν βγάλει made in Japan, μετά made in Taiwan και τώρα η κανονική σειρά είναι made in Japan πάλι.

Παρ' όλα αυτά, το GE-7 έχει πλέον λιγότερο θόρυβο από τις προηγούμενες made in Taiwan εκδόσεις.

 

Αυτο που πηρα χθες ειναι παντως εντελως αθορυβο (για το GE7 μιλαμε οκ?  ;D).

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο θα ηταν στα τελευταία 10 15 ποστ να διευκρινίσει ο καθενας για τι μιλαει...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου