Προς το περιεχόμενο

Friedrich Günter - "Maroulia"


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τιμώντας τα 170 χρόνια από το θάνατο του μεγάλου Γερμανού Συνθέτη Friedrich Günter, παρουσιάζω σε δική μου απόδοση το κομμάτι του με τίτλο "Μαρουλία"

 

Ό Friedrich Günter, γέννημα θρέμμα Βερολινέζος, σπούδασε μουσική στη Λειψία, ταξίδεψε στην Αμερική, συνέθεσε σπουδαία μουσικά έργα για πιάνο και στράφηκε προς τη μουσική διδασκαλία στα 43 του χρόνια. Γνώρισε την Μαρουλία ως μαθήτρια Λυκείου και ανέπτυξε μαζί της κάτι παραπάνω από την τυπική σχέση δασκάλου - μαθητριας, χωρίς όμως να προχωρήσουν σε κάτι σοβαρό.

 

Η Μαρουλία βρήκε τραγικό θάνατο μια μέρα που  πήγαινε στο προγραμματισμένο μάθημα της  με τον Friedrich , καθώς η άμαξα συγκρούστηκε με διερχόμενο τρένο λιγα χιλιόμετρα μακρια από το σπίτι του.

 

Συντετριμμένος, δεν έτρωγε για μέρες. Κατάφερε να συνθέσει αυτό το κομμάτι που ήταν και το τελευταίο της καριέρας του. Κυκλοφορούσε για αρκετό καιρό μονολογώντας στους δρόμους του Βερολίνου μέχρι που η αδελφή του, η Ντιντριχ τον βρήκε νεκρό στην μπανιέρα του σπιτιού, με κατεβασμένο το σώβρακο. Είχε πνιγεί από τα ίδια του τα ούρα.

 

Το κομμάτι εκδόθηκε με άδεια της Ντιντριχ που ήταν και η μοναδική κληρονόμος του καθώς δεν είχε κανέναν άλλο στον κόσμο και οι γονείς του είχαν φύγει και αυτοί νωρίς και για πολλούς κριτικούς θεωρείται το καλύτερο που έγραψε ποτέ και θεωρείται και ένα από τα σπουδαιότερα κομμάτια της σύγχρονης μουσικής ιστορίας. 

 

Προσπάθησα να το αποδώσω με σεβασμό στον συνθέτη και όσο πιο πιστά δύναται να αποδοθεί.

 

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

Καληνύχτα χαχαχαχαχαχαχαχαχα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Friedrich_Günter_-_Maroulia.wav_online-audio-converter.com.mp3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου ρε Κώστα με τα ωραία σου. :)

 

Γιατί δεν χώνεις τέτοια συχνότερα παλικάρι? :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Κώστα με τα ωραία σου. :)

 

Γιατί δεν χώνεις τέτοια συχνότερα παλικάρι? :)

 

Πριν 170 χρόνια υπήρχαν τρένα στη Γερμανία

η να αλλάξω το σενάριο? Χαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ένα σοβαρό θέμα όμως:

 

 

λείπουν 1-2 δευτερόλεπτα από το σβήσιμο της τελευταίας νότας... >:(

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ένα σοβαρό θέμα όμως:

 

 

λείπουν 1-2 δευτερόλεπτα από το σβήσιμο της τελευταίας νότας... >:(

 

Αυτό είναι άποψη.

Είναι το αλατοπίπερο.

Δεν ξέρω αν ο Σγούρος  ή ο Λουίς Λορτιε το απέδιδαν καλύτερα. Είναι λίγο πιο καλοί από εμένα γιατί εγώ το έχω και χόμπι ε? Δεν είμαι επαγγελματίας. Βέβαια είμαι πολύ πιο όμορφος άντρας και έχω και εγώ χέρι.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι άποψη.

Είναι το αλατοπίπερο.

Δεν ξέρω αν ο Σγούρος  ή ο Λουίς Λορτιε το απέδιδαν καλύτερα. Είναι λίγο πιο καλοί από εμένα γιατί εγώ το έχω και χόμπι ε? Δεν είμαι επαγγελματίας. Βέβαια είναι πολύ πιο όμορφος άντρας και έχω και εγώ χέρι.

 

είναι και το χόμπυ, είν και το μαλλί, ειν κι η εσωτερικότητα της ψυχής...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 170 χρόνια υπήρχαν τρένα στη Γερμανία

η να αλλάξω το σενάριο? Χαχαχαχα

 

Κοιτα..απο ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ δεν τα πανε και πολυ καλα οι ΟμπερστΡΟΥΜΦφυρερπουπινουντοαιματουελληνικουλαΓουμετομπουρικαιδεντοναφΙνουνναβΓΙστηΣΥΝΤΑΞΗστα39  ;D ;D

 

Απο ΤΡΑΙΝΑ ομως ΜΑΜΑΝΕ και ΔΕΡΝΟΥΝ

 

https://www.thelocal.de/20170711/train-travel-germany-10-things-you-never-knew-railways

 

Οταν εμεις ειχαμε ΑΜΝΟΕΡΙΦΙΑ στον Παρθενωνα αυτοι ειχαν S-BAHN στο Βερολινο οποτε μια χαρα τον....σκοτωσες τον ηρωα εν ετη 1848 .. ;D

 

Στο ΟΝΟΜΑ της ΑΔΕΡΦΗΣ του τα εκανες λιγο μανταρα γιατι το Dietrich ειναι αντρικο ονομα  (οπως το ΓΙΩΡΓΗΣ ενα πραμα  ;D)  ;D...και στα 1848 οι ΕΞΑΛΛΟΤΗΤΕΣ των 20s δεν ειχαν ακομα ερθει στο Βερολινο... ;D

 

Βγαλτην MARLENE για να εχεις και συνδεση με την ΘΕΑ που ηταν και βερα Βερολινεζα

 

250px-Marlene_Dietrich_circa_1930_%28cropped%29.png

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα..απο ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ δεν τα πανε και πολυ καλα οι ΟμπερστΡΟΥΜΦφυρερπουπινουντοαιματουελληνικουλαΓουμετομπουρικαιδεντοναφΙνουνναβΓΙστηΣΥΝΤΑΞΗστα39  ;D ;D

 

Απο ΤΡΑΙΝΑ ομως ΜΑΜΑΝΕ και ΔΕΡΝΟΥΝ

 

https://www.thelocal.de/20170711/train-travel-germany-10-things-you-never-knew-railways

 

Οταν εμεις ειχαμε ΚΑΤΣΙΚΙΑ στον Παρθενωνα αυτοι ειχαν S-BAHN στο Βερολινο οποτε μια χαρα τον....σκοτωσες τον ηρωα εν ετη 1848 .. ;D

 

Στο ΟΝΟΜΑ της ΑΔΕΡΦΗΣ του τα εκανες λιγο μανταρα γιατι το Dietrich ειναι αντρικο ονομα  (οπως το ΓΙΩΡΓΗΣ ενα πραμα  ;D)  ;D

 

Βγαλτην MARLENE για να εχεις και συνδεση με την ΘΕΑ που ηταν και βερα Βερολινεζα

 

250px-Marlene_Dietrich_circa_1930_%28cropped%29.png

 

 

 

Εντάξει. Καθαρίσαμε από factual accuracy και continuity.

Θα γράψω το βιβλίο, δικαιώματα από ταινίες.

Θα κονομησουμε αφεντικό!!!!!

Θα φάμε ψωμί!!!!!

Αν πέσει και η φορολογία και δεν πειράξουν τις συντάξεις......... Παναγίτσα μου........ Χαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλει και ένα ιατρικό σύμβουλο κάτι, γιατί μένουν αναπάντητα ερωτήματα:

ΤΙ είχε φάει και πιεί πριν πεθάνει ο καλλιτέχνης?

καρπόυζι ριγωτό?

ρέγγα και ήπιε και μια καράφα?

ή είχε προστάτη?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου