Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις μουσικών buskers για επαιτεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη αν εγω με την παρεα μου, παμε και κατσουμε σε μεζεδοπωλειο και βγαλουμε μπουζουκια και κιθαρες (απειρες φορες το εχουμε κανει) και εκει που τρωμε, αναψει το κεφι, και πεταχτει απο πισω ενας τυπος και σκασει πετντοχιλιαρο για παραγγελιά, θεωρουμαι επαιτης;;;  (ναι, ηταν επι PASOK  ;D ;D ;D )

Στο τσακ το γλυτωσα το αυτοφορο!

 

Ε ρε που εχουμε μπλεξει!  >:(

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα ξερετε τι πρεπει να γινει;

 

Να μαζευτουν εκατονταδες μουσικοι στις πλατειες με οργανα να παιζουν.

Έτσι θα φαινόταν η αντιδραση.

 

Τι θα κανουν; Θα τους πανε όλους αυτοφορο;;;;  :P

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα ξερετε τι πρεπει να γινει;

 

Να μαζευτουν εκατονταδες μουσικοι στις πλατειες με οργανα να παιζουν.

Έτσι θα φαινόταν η αντιδραση.

 

Τι θα κανουν; Θα τους πανε όλους αυτοφορο;;;;  :P

 

μην βαζεις ιδέες.

Παμε?

Να μαζευτει μια task force του noiz και να βγουμε στην Ερμου.

Και ενας με καμερα.

Noiz. Τομέας Πολιτιστικού Ακτιβισμού.

Θα μας αθωώσουν στο δικαστήριο.

Μην πάμε μονο Παρασκεύή και μην πουμε τιποτα άσχημο για την Κυβέρνηση.

 

μιαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το πρόβλημα δεν ήταν το 407 του ΠΚ.

Το πρόβλημα είναι η βούληση των διωκτικών αρχών-δηλαδή της πολιτείας (δεν νομίζω ότι κάποιος αστυνομικός πήγε να γράψει-χωρίς εντολή επί τούτου).

 

Το 407 είναι και ανώδυνο (πταίσμα) .

Και ποιος μου λέει ότι δεν θα γράφουν τους μουσικούς.....για φορολογικά αδικήματα (και εκεί είναι ΠΟΛΥΥΥΥΥ χειρότερα τα πράγματα). Να τους την πέφτει κάθε μέρα  π.χ. το ΣΔΟΕ ή να τους γράφουν π.χ για παράβαση του άρθρου 55 Ν. 4483/2017 (αυθαίρετη κατάληψη κοινόχρηστου  χώρου).

Τι θα κάνουν τότε, θα καταργησουν και αυτα;

 

Το πρόβλημα θα λυθεί, αν ρυθμιστεί θετικά νομοθετικά το θεμα των μουσικών του δρόμου και όχι καταργώντας μία διάταξη  που χρησιμοποιούν (ανασύροντας την πραγματικά από τα αζήτητα) όσοι ήθελαν (για οποίους λόγους) να μην υπάρχει το φαινόμενο (μουσικοί του δρόμου).

 

Οργανωμένα θα πρέπει η πολιτεία  να ορίζει ΘΕΤΙΚΑ πχ τους  χώρους (ανά δήμο π.χ. ) και τρόπους (πως και τι) που θα περφομάρουν αυτοί οι μουσικοί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν ήταν το 407 του ΠΚ.

Το πρόβλημα είναι η βούληση των διωκτικών αρχών-δηλαδή της πολιτείας (δεν νομίζω ότι κάποιος αστυνομικός πήγε να γράψει-χωρίς εντολή επί τούτου).

 

Το 407 είναι και ανώδυνο (πταίσμα) .

Και ποιος μου λέει ότι δεν θα γράφουν τους μουσικούς.....για φορολογικά αδικήματα (και εκεί είναι ΠΟΛΥΥΥΥΥ χειρότερα τα πράγματα). Να τους την πέφτει κάθε μέρα  π.χ. το ΣΔΟΕ.

 

Το πρόβλημα θα λυθεί, αν ρυθμιστεί θετικά νομοθετικά το θεμα των μουσικών του δρόμου και όχι καταργώντας μία διάταξη  που χρησιμοποιούν (ανασύροντας την πραγματικά από τα αζήτητα) όσοι ήθελαν (για οποίους λόγους) να μην υπάρχει το φαινόμενο (μουσικοί του δρόμου).

 

Οργανωμένα θα πρέπει η πολιτεία  να ορίζει ΘΕΤΙΚΑ πχ τους  χώρους (ανά δήμο π.χ. ) και τρόπους (πως και τι) που θα περφομάρουν αυτοί οι μουσικοί.

Εχεις απολυτο δικιο Λακη

Θυμαμαι το 2010 στην Νεα Υορκη  ειχα πιασει την κουβεντα με μια παρεα φοιτητες της Berklee που επαιζαν Jazz πανω στην πλατφορμα αναμονης επιβατων του Μετρο .

..και με αφελεια τους ρωτησα πως δεν τους την εχει πεσει το συμπαν....

Μου ειπαν οτι υπαρχει μια ειδικη επιτροπη στο δημο που εκανες οντισιον!!!! για να σου δωσουν αδεια..

Επεβλεπαν οχι μονο ποιος παιζει αλλα πως παιζει και σου εδιναν προγραμμα που κ ποτε μπορεις να παιξεις...

Πολιτισμος!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  Στο εξωτερικο συνηθως πληρωνεις κατι στο δημο (το 2000 στη βοστωνη ηταν 25 $ το μηνα αποτι θυμαμαι), και παιρνεις μιαν αδεια για να παιζεις σε δρομο, μετρο κτλ. Τηρωντας βεβαια τα αυτονοητα, να μην ενοχλεις η εμποδιζεις κτλ.

 

  Εδω επειδη το φαινομενο θεωρειται επαιτεια και οχι πολιτισμος (και συχνα βεβαια ειναι, υπο την εννοια οτι στο δρομο βλεπεις μουσικους να παιζουν  8 μετρα η μισο κομματι τσακ μπαμ και να ζητουν λεφτα - ενω εξω συνηθως πραγματικα απολαμβανεις τη μουσικη που παιζουν), προφανως η αστυνομια η ο εκαστοτε δημος προσπαθει να το σταματησει, και συμβαινουν αυτα τα θλιβερα..

 

Δηλαδη αν εγω με την παρεα μου, παμε και κατσουμε σε μεζεδοπωλειο και βγαλουμε μπουζουκια και κιθαρες (απειρες φορες το εχουμε κανει) και εκει που τρωμε, αναψει το κεφι, και πεταχτει απο πισω ενας τυπος και σκασει πετντοχιλιαρο για παραγγελιά, θεωρουμαι επαιτης;;;  (ναι, ηταν επι PASOK  ;D ;D ;D )

Στο τσακ το γλυτωσα το αυτοφορο!

 

αστο, κανονικα αν το κανεις αυτο σε μαγαζι εχεις παραβιασει το μισο ποινικο κωδικα  :o, αν ερθει κανα μικτο κλιμακιο θα πληρωνεις για χρονια και συ και το μαγαζι....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πρόβλημα θα λυθεί, αν ρυθμιστεί θετικά νομοθετικά το θεμα των μουσικών του δρόμου και όχι καταργώντας μία διάταξη  που χρησιμοποιούν (ανασύροντας την πραγματικά από τα αζήτητα) όσοι ήθελαν (για οποίους λόγους) να μην υπάρχει το φαινόμενο (μουσικοί του δρόμου).

 

 

Ναι και μετά θα πρέπει να περάσεις απο ένα βουνό γραφειοκρατίας για να βγάλεις τη νόμιμη άδεια μουσικού του δρόμου κλπ. Επίσης θα πρέπει να ανοίξει και μπλοκάκι και να προπληρώνει τον φόρο.

 

Δε νομίζω ότι οι μουσικοί του δρόμου ειναι τόσοι πολλοί ώστε να χρειάζεται τέτοια ρύθμιση. Το φαινόμενο, όπως γράφτηκε ήδη, υπάρχει από την αρχαιότητα σε σχεδόν όλους του πολιτισμούς. Τώρα να βγαίνουν και να συλλαμβάνουν ειναι μπούρδες και ντροπή - εδώ που τα λέμε - για την αστυνομία την ίδια. Ας πιάσουν πρώτα όλους τους άλλους και μετά πιάνουν και τον τραγουδιστή του δρόμου.

 

Αν κάπου δε πρέπει να εξασκούνται τέτοιου είδους δραστηριότητες για πρακτικούς λόγους (π.χ. έξω απο ένα θερινό σινεμά ή σε κάποια δημόσια υπηρεσία) τότε ίσως να πρέπει απλά να υπάρχουν συστάσεις επί τουτου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν εγω με την παρεα μου, παμε και κατσουμε σε μεζεδοπωλειο και βγαλουμε μπουζουκια και κιθαρες (απειρες φορες το εχουμε κανει) και εκει που τρωμε, αναψει το κεφι, και πεταχτει απο πισω ενας τυπος και σκασει πετντοχιλιαρο για παραγγελιά, θεωρουμαι επαιτης;;;

Πρέπει εκεί που θα βγάλετε τα μπουζουκάκια, να πάει ένας στον κάπελα, και να του ζητήσει να σας κάνει πρόσληψη, γιατί αν μπει ο ΙΚΑΣ θα κλαίτε όλοι μαζί από το πρόστιμο. ;D ;D ;D ;D

 

 

Ας πιάσουν πρώτα όλους τους άλλους και μετά πιάνουν και τον τραγουδιστή του δρόμου.

Είναι κι αυτά τα ζευγαράκια που βγάζουν τα μάτια τους στους δρόμους και τα πάρκα.

Αν δηλαδής περάσει κάποιος και τους δώσει κανένα τάλλαρο μετά την αυτοϊκανοποίησή του από το μάτι που τους έπαιρνε, δεν πρέπει να τους πάνε και για επαιτεία και διατάραξη της δημοσίας αιδούς  αλλά και για σατανισμό, αφού κολάζουν τις αθώες χριστιανικές ψυχές των περαστικών και απανταχού ματάκηδων?

 

Έλεος πια, που είναι το κράτος?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Ένα σύνηθες φαινόμενα στην Ελλάδα, είναι το εξής

 

Επειδή η πραγματικότητα φυσικά ξεπερνά την απαρχαιωμένη νομοθεσία, δυσκολεύεται η εκάστοτε “αρχή" να ρυθμίσει την πραγματικότητα.

 

Το 1998 ήμουν, εγώ , άντε και το πολύ τρεις άλλοι πανελληνίως, που ως δικηγόροι, είχαμε ιστοσελίδες των γραφείων μας στο internet.

 

Οι Δικηγορικοί σύλλογοι, μας αντιμετώπιζαν με καχυποψία, διάτι απλά τότε ήταν μάο-μαο….και θεωρούσαν το Internet το 666. ;D (Μας έκραζε και ο "σοβαρος" τύπος της εποχής βλ. φώτο)

 

Βρήκαν λοιπόν την φόρμουλα (κάτι αντίστοιχο του 407 ΠΚ) να μας απειλούν για «άγρα πελατών" βασισμένοι στον απηρχαιωμένο κώδικα περί δεοντολογίας δικηγόρων του 1950!

 

Φυσικά στον φούστη, φουστια δεν πάει, και εμείς ανταπαντούσαμε ότι  μια ιστοσελίδα ισοδυναμεί με την καταχώριση στον χρυσό οδηγό (που επιτρέπεται) και φυσικά δεν είναι άγρα πελατών ,απλά έχει ηλεκτρονική μορφή.

 

Μερικές δεκαετίες αργότερα, δέχτηκαν την πραγματικότητα και πλέον επιδοτούν την κατασκευή ιστοσελίδας σε δικηγόρους.

 

Οι μουσικοί του δρόμου, είναι υπαρκτό φαινόμενο και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπιστεί θετικά, χωρίς απαγορεύσεις, αλλά με όρια.

ImageLOV.thumb.jpg.924e1f6246495b4c9c086ee2bc7fe35a.jpg

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου