Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις μουσικών buskers για επαιτεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

κανονικά θα έπρεπε να είναι παράνομο να παίζεις μουσική στο δρόμο XΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ αν είσαι φάλτσος ή ξεκούρδιστος.

 

ειδικά μεσημέρι κάτω από ανοικτά παράθυρα...

 

;D ;D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αν ήτανε οι u2 στην αριστοτέλους θα τους γράφανε?...

 

Έτσι όπως τον βλέπω εδώ τον Edge .... και μουσική να μην έπαιζε, πάλι θα τον πήγαιναν μέσα για επαιτεία. ;D ;D ;D

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..η αποψη μου ειναι καπου στην μεση  παντως..

Δηλαδη να μην υπαρχει η απολυτη ασυδοσια οπου ο καθε ενας με αρκουδα κ ντεφι  ειτε ενα ακορντεον να μπορει να παιξει οπου κ οποτε γουσταρει αλλα κ ουτε και αυτο το κυνηγι μαγισσων λες κ ολα τα υπολοιπα δουλευουν τελεια και πλεον κυνηγαμε κασταναδες κ Buskers.

 

Οσες μεγαλες πολεις στο εξωτερικο εχω επισκεφτει παντα υπηρχε ενας τετοιος δρομος με μουσικους του δρομου.

Απο την Πραγα και την Βουδαπεστη μεχρι την Βαρκελωνη κ το Buenos Aires παντα υπηρχε ενας τετοιος δρομος συνηθως μεσα στην τουριστικη ακτινα της πολης..οπου οι ιδιοι οι μουσικοι γινοντουσαν και μερος της βολτας των τουριστων.

 

Επισης..αν μπορουμε να το δουμε λιγο διαφορετικα , ενας μουσικος που τραγουδαει...δεν ζητιανευει σε μια γωνια αλλα προσφερει κατι...αυτο που μπορει.

Αλλα δεν ζητιανευει.....και εχει μερικες πιθανοτητες να μην κοιμηθει στο δρομο το βραδυ με αυτα τα 10 20 ευρω που μπορει να μαζεψει..

Προσωπικα θα προτιμουσα μια πολη γεματη  μουσικους παρα μια πολη γεματη αστεγους να κοιμουνται σε χαρτοκουτα.

Δεν ξερουμε για πιο λόγο κάθε μουσικος κατεβαινει στο δρομο να παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ από όλα με ενοχλεί που θεωρείται επαίτης ο μουσικός, κι ας μην τιμωρείται πλέον η επαιτεία.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Αλλα δεν ζητιανευει.....και εχει μερικες πιθανοτητες να μην κοιμηθει στο δρομο το βραδυ με αυτα τα 10 20 ευρω που μπορει να μαζεψει..

 

Δεν ειναι 10-20 ευρω. Και εξω αλλα και εδω υπαρχει κοσμος που ζει κανονικα απ αυτο (εννοω οτι βγαζουν πολυ περισσοτερα απο τον κατωτερο μισθο σε ενα σωρο δουλειες). Αν παιζουν καπως καλα βγαζουν χαλαρα περισσοτερα αποτι πληρωνει το μεσο λαιβ σε μαγαζια, και στον ιδιο χρονο περιπου..

 

πχ αυτοι παιζουν στο δρομο χρονια τωρα σε διαφορες χωρες

 

 

και αυτος το ιδιο (μεχρι που εγινε φιρμα βεβαια :) )

 

αυτο που δε βλεπεις πολυ εξω ειναι αυτος που ερχεται και παιζει χαλια και θες να τον πληρωσεις για να φυγει :) . Αυτον θα τον μαζευε ο ιδιος ο κοσμος, δε χρειαζοταν αστυνομια...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ετσι που λεγονται τα πραγματα, τοτε και το ΦΙΛΟΔΩΡΗΜΑ στους σερβιτορους ειναι παρανομο.

 

Δηλ, οπως καποιος αφηνει το "κατι τοις" του παραπανω στο παιδι στο μαγαζι σαν να λεει "Ευχαριστω", έτσι δεν αφηνει και ο κοσμος στους buskers; Σαν ενα "μπραβο/ ευχαριστω" που στη μέση της γκριζας πόλης, περνωντας ακουει ζωντανη μουσικη

 

Ας βγει τοτε ρυθμιση να απαγορευει τα TIPS. Να δειτε τοτε τι θα γινει στα καναλια...

 

 

Οι βλ@μμενοι. Αντε πρωινιατικα, ξυπνησα και αναποδα  ::)

 

 

 

Ω μισο!! ΚΑΛΗΜΕΡΑ!  :)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπαν οτι υπαρχει μια ειδικη επιτροπη στο δημο που εκανες οντισιον!!!! για να σου δωσουν αδεια..

 

Διαβάζω κάτι τέτοια και με πιάνει μελαγχολία με τη σύγκριση. Από τη μία ένα κράτος που παίρνει την τέχνη της μουσικής στα πολύ σοβαρά και ρυθμίζει την έκθεση έτσι ώστε να ωφελείται και η εικόνα της πόλης κι από την άλλη μία παρωδία κράτους όπου μουσική θεωρείται αυτό που γίνεται μετά τις 2 στα μπουζούκια για να ανέβουν οι ξεβράκωτες στα τραπέζια. Που δε λέω να μην ανέβουνε έτσι; Ούτε να μην είναι ξεβράκωτες.

 

Προσωπικά ουδέποτε με έχει ενοχλήσει μουσικός του δρόμου ή καλλιτέχνης γενικότερα. Το χειρότερο που μου συμβαίνει είναι να μου είναι αδιάφορος. Πάντως το να ελέγχεται από τις αρχές ποιοτικά και ποσοτικά η παρουσία καλλιτεχνών στο δρόμο είναι όνειρο θερινής νυκτός για την Ελλάδα. Και αν γίνει ποτέ, υποψιάζομαι ότι στην επιτροπή θα είναι ο Γιώργος Κατσαρός κι η Ροζίτα Σώκου.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και αν γίνει ποτέ, υποψιάζομαι ότι στην επιτροπή θα είναι ο Γιώργος Κατσαρός κι η Ροζίτα Σώκου.

 

Καλά θα ήτανε.

Δες ποίοι ηταν στις Πολεοδομικές και αρχιτεκτονικές επιτροπές, και θα παρεις μια γευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα ήτανε.

Δες ποίοι ηταν στις Πολεοδομικές και αρχιτεκτονικές επιτροπές, και θα παρεις μια γευση.

 

Διώκουν τους μουσικούς του δρόμου

ΕΔΩ ΔΙΥΛΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΩΝΩΠΑ

ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΗΛΟΝ

ΣΗΜΕΡΑ ΕΣΥ  ΑΥΡΙΟ ΕΓΩ!!!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου