Προς το περιεχόμενο

Συλλήψεις μουσικών buskers για επαιτεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως , αν θες απλώς να βγάζεις κάθε λίγο το "social justice" άχτι σου, το ΠΑΜΕ τους χρειάζεται κάτι μπρατσαράδες σαν και σένα !

Είμαι σίγουρος πως τους επιδοτεί κιόλας 🤣

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, estpany είπε

Πάντως , αν θες απλώς να βγάζεις κάθε λίγο το "social justice" άχτι σου, το ΠΑΜΕ τους χρειάζεται κάτι μπρατσαράδες σαν και σένα !

Είμαι σίγουρος πως τους επιδοτεί κιόλας 🤣

Όλοι θέλουν μπρατσαράδες.

 Αλλά πρέπει να έχουν δίκιο όσοι λένε πως η βία δεν οδηγεί πουθενά και φέρνει και άλλη βία.

 Και μετά οι αγορες δεν δανείζουν άμα υπάρχει τέτοιο κλίμα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Konstantinos Dritsas είπε

.........πρέπει να έχουν δίκιο όσοι λένε πως η βία δεν οδηγεί πουθενά και φέρνει και άλλη βία.

 Και μετά οι αγορες δεν δανείζουν άμα υπάρχει τέτοιο κλίμα.

Πως δεν κινείται η αγορά ? Οπλα, σφαίρες για στρατούς, πετρέλαιο για οχήματα για μολότωφ κ.α. , σημαίες, στυλιάρια για το ΠΑΜΕ κ.λ.π., φαγητό για όλους αυτούς, μισθοδοσία 😉 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, estpany είπε

Πως δεν κινείται η αγορά ? Οπλα, σφαίρες για στρατούς, πετρέλαιο για οχήματα για μολότωφ κ.α. , σημαίες, στυλιάρια για το ΠΑΜΕ κ.λ.π., φαγητό για όλους αυτούς, μισθοδοσία 😉 

Tα τελευταία μου φουσκώματα είναι.

 Πήγα 45 χρονών.

 Σε λίγο δεν θα μπορώ.

 Οι γέροι δεν πολεμούν.

 Ο πόλεμος είναι άθλημα των νέων.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, Konstantinos Dritsas said:

όλοι όσοι με ξέρουν προσωπικά σε αυτό το φόρουμ ξέρουν πως είμαι λίγο τρελάρας.

 Θα μοιραστώ μαζί σας ένα γεγονός που βίωσα εχθές και έχει σχέση με το topic, την αντίδραση μου και τις σκέψεις μου. 

 

 Κατά τις 10.00 με 11.00 εχθές λοιπόν περνούσα από τη γωνία Βουκουρεστίου και Βαλαωρίτου (μέσα στους καπιτάλεσ, με αντίστοιχη καπιταλιστική μου αμφίεση) και ήταν εκεί μια κοπέλα τρανσέξουαλ με ένα στημένο ψηφιακό πιάνο και καθόταν. Διασταυρώθηκαν τα βλέμματα μας και προχώρησα για να πάω να πάρω ένα σάντουιτς.

 

 Γυρίζοντας είχε αρχίσει να παίζει και έτσι τρώγοντας το σάντουϊτς μιας και είμαι και μουσικαράς πιανίστας/λάτρης του πιάνου κάθησα και την έβλεπα σε μια θέση για να ακούω αλλά και να βλέπω τι παίζει.

 

 Έπαιζε εκει ωραία και είχα μερακλώσει και άκουγα κάτι μεταξύ γνωστών κλασσικών κομματιών αλλά και αυτοσχεδιασμών. Κλασσικά πέρναγε κόσμος, τουριστες, έριχναν μια ματιά, εγώ είχα σταθεί εκει και την κοίταγα.

 Μου έριχνε κανα βλέμμα, μπορεί και να απορούσε λίγο γιατί είμαι και λίγο φουσκωτός αυτόν τον καιρό, με ξυρισμένο μαλλι, ψηλός, με τσαντάκι στη μέση, που ξερεις που μπορεί να πήγε το μυαλό της. Μην είναι αστυνομικός, μην είναι κανας ρατσιστής εθνίκι και μου την πέσει. Είμαι ψαρωτικός αυτόν τον καιρό. Σχεδόν ενα ενενήντα, τούμπανο 94 κιλά με κάτι χέρια, πλάτες, ώμους, τρίγωνος σαν τον anthony joshua.  Ε......................... λογικό.

 

 Ξέφυγα λιγο και καθόμουν και άκουγα.

 Είμαι και ταλαιπωρημένος αυτόν τον καιρό με διάφορα θέματα, ήταν σαν μια ευχάριστη έκπληξη, σταματημένα ολα στη μέση του δρόμου και εγώ να απολαμβάνω ωραίο πιάνο live και να ξεχνιέμαι έτσι σε ένα ωραίο περιβάλλον, σε εναν πεζόδρομο γεμάτο καφέ και μαγαζιά με ακριβά προϊόντα της σύγχρονης ματαιοδοξίας του ανθρώπου.

 

 Έλεγα να της κάνω και πλάκα, να πλησιάσω εκεί να της πιάσω κουβέντα και καλά άσχετος και να της πω να δοκιμάσω λίγο και να παιζω να πάθει πλάκα εκεί αλλά είπα αστο. Τα κάνω αυτά, αλλά αυτές τις μέρες δεν έχω και πολύ όρεξη.

 

 Εξάλλου έπαιζε τόσο ωραία.

 

 Και ξαφνικά έρχεται εκεί ενας τύπος μεσήλικας που προφανώς ήταν φύλακας σε κάποιο μαγαζί ή καμια τράπεζα/υπηρεσία του πεζοδρόμου και αρχίζει να της κάνει παρατηρήσεις. Η αλήθεια είναι πως ήταν σχετικά ευγενής, αλλά της έλεγε εκεί, μας ενοχλείς, το έχεις δυνατά (δεν το είχε και πολυ δυνατά να πω την αλήθεια) και εδώ υπάρχουν μαγαζιά, ανθρωποι που δουλεύουν, έχουν γίνει επενδύσεις εδώ και είναι ενοχλημένοι και δεν μπορεί να γίνεται αυτό και κάνεις φασαρία.

 

 Αυτή του έλεγε, δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλώ τοσο πολύ, είμαι καταξιωμένη καλλιτέχνιδα με σπουδές, στο εξωτερικό δεν ενοχλούνται ιδιαίτερα σε τέτοια μέρη, το αντίθετο και τέτοια.

 

 Αυτός να επιμένει βέβαια και να την πατρονάρει εκει. Μου έριχνε κάτι ματιές και εμένα. Τώρα δεν ξέρω. Περίμενε να τον δικαιώσω, νομιζε επειδή με εβλεπε έτσι πως είμαι αστυνομικός ή κάτι με το τσαντάκι εκει με τη μορφή που έχω.

 

 Γιατι καθόμουν εκεί και τους κοίταγα και να πω την αλήθεια είχα αρχίσει να φορτώνω που το ευχάριστο διάλειμμα διεκόπει βίαια και μου βγήκε και ένα αίσθημα αλληλεγγύης για τη συνάδελφο που και τι έκανε στην τελική.

 

 Ούτε ώρα κοινής ησυχίας ήταν, ουτε δυνατά το είχε και πέραν απο το νομικό σκέλος που μπορεί να υπάρχει πρόβλημα αν γίνουν κάποιες ενέργειες........ τέλος πάντων τι να κρίνω τώρα. Εμένα δικαίως ή αδίκως άρχισε να μου τη δίνει.

 

 Άρχισα να κάνω περίεργες σκέψεις γιατί η αδρεναλίνη μου άρχισε να ανεβαίνει, οι μυες να αιματώνονται, το μυαλό να βρίσκεται εγρήγορση, σαν το αίσθημα απειλής (συμβαίνει έντονα σε τρελαμμένους σαν εμένα). Παράλληλα η λογική μου προσπαθούσε να παρέμβει με ............. λογικά επιχειρήματα.

 

 Να μερικές σκέψεις που μου περασαν αστραπιαία αναλυόντας την κατάσταση.

 

 Δεν της μιλάει και πολύ άσχημα. Η κατάσταση είναι ελεγχόμενη, το χειρίζεται αυτή. Αν παρέμβω δεν έχω σοβαρό λόγο και θα φορτίσω το κλίμα κλπ.

 

 Λεω να παω τωρα εγώ να αρχίσω να παίζω και να του πω, ρε έχεις πρόβλημα? Γουστάρω να παίξω και όποιος έχει πρόβλημα ας έρθει να μου ζητήσει το λόγο. Έτσι όπως είναι μπροστά μου τον έβλεπα σαν μύγα. Και αν μου έλεγε και κάτι, να ούρλιαζα, να τον έπιανα και να τον σήκωνα ψηλά κάθετα και να τον έσκαγα κάτω να σπάσει και να φώναζα ΣΚΑΣΕ, ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!!!! Και αν μαζεύονταν κι άλλοι θα έλεγα μπείτε στη σειρά και όποιος μπορεί ας με σταματήσει. Να της έλεγα ΠΑΙΖΕ!!!! ΠΑΙΖΕ ΣΟΥ ΕΙΠΑ!!!!!!!!!!! ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣ!!!!!! ΕΓΩ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ!!!! ΕΛΑΤΕ ΡΕ, ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

 

 Ε, φυσικά έχω ΚΑΙ λογική και αυτό θα ήταν άτοπο και προφανώς θα έμπλεκα κιόλας. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 Δεν έδινε και αυτός μια αφορμή, να την βρίσει, να την ειρωνευτεί, κάτι ρε παιδί μου να πατήσω σαν ΓΝΗΣΙΟΣ SOCIAL JUSTICE WARRIOR. Έχω παρέμβει πολλές φορες σε ανάλογα, αλλά υπήρχε ένας σοβαρός λόγος και έβαζα τα πράγματα στη θέση τους γιατί είμαι ΔΥΝΑΤΟΣ!

 

 Τελος πάντως, της έλεγε προς το τέλος, παίζεις καλά αλλά αυτό γινεται τοσες εβδομαδες ,σε παρακαλώ έστω χαμήλωσε το.

 

 Εμένα οι σφυγμοί άρχισαν να πέφτουν, ξανατρύπωνε ο HULK μέσα μου, φεύγει αυτός, αυτή μου ρίχνει ενα βλέμμα.

 Την κοιτάω και προχωράω και εγώ να φύγω.

 

 Αυτά, δεν έχω να πω τίποτε άλλο.

 Αν έχετε να πείτε πάνω σε αυτά κάτι εσείς..............

 

 Καλημέρα!!!!!!!!

 χααχαχαχχαχαχαχαχαχαχ

 

 

 

προπερσυ τέτοιον καιρό ήμουν κάπου στον πολιτισμένο κόσμο για συνέδριο, συγκεκριμένα στην Λισαβώνα, βραδακι με ένα συνάδελφο, και ένα γάλλο απο το συνέδριο που πετύχαμε στο ξέμπαρκο, και παρακολουθούσαμε μια συναυλία του δρόμου απο μια βραζιλιάνικη (μπορεί και ντόπια δεν καταλαβα) συμπαθητική μπαντα, και εκει που παίζουν σκαει μυτη ένας παππούς με ακορντεόν και με ένα πιστοποιητικό/άδεια απο τον δήμο, τους λέει το και το εγω παίζω εδω. Οι τύποι του πέταξαν τα κλασικά οτι σκοτώνει την τέχνη (αλλά πάντα κόσμια) ο κόσμος μάλλον γουσταρε την μπαντα και όχι τον παππού και ο παππούς αποχώρησε. Αν όμως φώναζε την αστυνομία (που ήταν παντού) η μπαντα θα έφευγε. Νομίζω στην περίπτωση που αναφέρεις τα πραματα ήταν πολύ απλά. Είτε επιτρέπεται σε συγκεκριμένα ντεσιμπελ είτε απαγορεύεται.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Είτε επιτρέπεται σε συγκεκριμένα ντεσιμπελ είτε απαγορεύεται.

Ετσι. Η σχεδόν κάπως έτσι...

Δεν έχει νόημα να πάει κανείς by the book, το σημαντικό είναι να μην ενοχλεί κανείς παρεμβαίνοντας ετσιθελικά με το δικό του "δρώμενο".

Να μην χαλάει δηλαδή το mood της περιοχής, την στιγμή μάλιστα που του/της δίνεται η δυνατότητα με το κλείσιμο του ματιού, στη ζούλα, με πλάγιο τρόπο, να εκμεταλλευτεί την υπάρχουσα περιρρέουσα ατμόσφαιρα και να βγάλει λεφτά -αφορολόγητα- απ'αυτή.

Και όσο θα προσθέτει αξία με τη μουσική του, κανείς δεν θα αρνηθεί τίποτα -ακόμα κι αν έχει πάντα το δικαίωμα τα αρνηθεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ειναι ομως και αυτο που παθαινει ο οδοντιατρος μου, φιλομουσος και καλλιεργημενος ανθρωπος. Καποιους μηνες το χρονο, εχει μπροστα στο μπαλκονι του (10ς οροφος σε πεζοδρομο) ενα μουσικο με ακκορντεον. Ακουει τα ιδια πεντε κομματια ωρες καθε μερα, πεντε μερες την εβδομαδα. .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Alter είπε

Ειναι ομως και αυτο που παθαινει ο οδοντιατρος μου, φιλομουσος και καλλιεργημενος ανθρωπος. Καποιους μηνες το χρονο, εχει μπροστα στο μπαλκονι του (10ς οροφος σε πεζοδρομο) ενα μουσικο με ακκορντεον. Ακουει τα ιδια πεντε κομματια ωρες καθε μερα, πεντε μερες την εβδομαδα. .........

Επιτέλους όμως χειμωνιάζει.. θα τα κλείσει τα παράθυρα κάποια στιγμή 😁  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alter είπε

Ειναι ομως και αυτο που παθαινει ο οδοντιατρος μου, φιλομουσος και καλλιεργημενος ανθρωπος. Καποιους μηνες το χρονο, εχει μπροστα στο μπαλκονι του (10ς οροφος σε πεζοδρομο) ενα μουσικο με ακκορντεον. Ακουει τα ιδια πεντε κομματια ωρες καθε μερα, πεντε μερες την εβδομαδα. .........

 

10ς όροφος;

Δηλαδή είναι ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΗΣ (και μια και είναι και γιατρός δοντιών είναι σίγουρα και εχθρός του λαΓου)

 

Να του πεις ότι δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα.

 

Αν θέλει δικαιώματα να γραφτεί στον Ρουβίκωνα η να γίνει δημόσιος υπάλληλος.

 

Αλλιώς να φύγει από τη χώρα,να πάει αλλού.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Superfunk είπε

.....Αν θέλει δικαιώματα να γραφτεί στον Ρουβίκωνα η να γίνει δημόσιος υπάλληλος.

 

Αλλιώς να φύγει από τη χώρα,να πάει αλλού.

 

Ακόμα καλύτερα να φύγει και να ξανάρθει με φουσκωτό, χωρίς λοιπά στοιχεία ταυτότητας...

 

Θα αποκτήσει : δωρεάν στέγαση, επίδομα,  3-4 γυναίκες με το δικό τους επίδομα, και όσα παιδιά μπορεί να αντέξει (με επίδομα τέκνων πάντα...).

Επιπλέον θα μπορεί να παίζει για την πάρτη του ΟΠΟΤΕ θέλει και ΟΠΟΥ θέλει, γιατί όλοι οι υπόλοιποι κατανοούμε το πρόβλημα του και σεβόμαστε τις πολιτισμικές ιδιαιτερότητες ΤΟΥ (δηλαδή κάθε παπαριά που έχει στην κούτρα του και την ονομάζει Πίστη ή όπως θέλει).

 

A και, αρκεί βέβαια να μην κάνει στο έμπα την μλκία να δηλώσει : α. Χριστιανός, β. γκαίη, γ. τα α και β ταυτόχρονα 😂

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου