Προς το περιεχόμενο

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΙΘΑΡΕΣ VINTAGE ΑΠΟ ΤΗΝ JHS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, Holystone said:

 

Ετσι και με ενα καλο σεταπ, φερνουμε μια κιθαρα στα μετρα μας, καλυτερης ισως απο ΜΙΜ Fender χωρις σεταπ απο εργοστασιο 

 

οι Fender όμως έχουν αξία στην δευτερογενή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, D'Ailleurs είπε

 

οι Fender όμως έχουν αξία στην δευτερογενή αγορά.

 

Σιγουρα. Αλλά πότε δεν αγορασα κιθαρα με 1ο κριτηριο τι θα γινει οταν την πουλησω. (και εχουν περασει αρκετες απο τα χερια μου και πηγαν και ηρθαν 😜). 

Το 1ο που σκεφτομαι ειναι αν καλυπτει τις αναγκες μου τη στιγμη που την αγοραζω. Μετα, έχει ο Θεός 😇

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Holystone said:

 

Σιγουρα. Αλλά πότε δεν αγορασα κιθαρα με 1ο κριτηριο τι θα γινει οταν την πουλησω. (και εχουν περασει αρκετες απο τα χερια μου και πηγαν και ηρθαν 😜). 

Το 1ο που σκεφτομαι ειναι αν καλυπτει τις αναγκες μου τη στιγμη που την αγοραζω. Μετα, έχει ο Θεός 😇

 

καλά εννοείται αυτό. Και γενικά νομίζω ότι ισχύει για σχεδόν όλα τα όργανα (mid priced) εκτός από Gibson, Fender και Ibanez, δηλαδή σκότωμα σε δευτερογενή αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

 

καλά εννοείται αυτό. Και γενικά νομίζω ότι ισχύει για σχεδόν όλα τα όργανα (mid priced) εκτός από Gibson, Fender και Ibanez, δηλαδή σκότωμα σε δευτερογενή αγορά. 

καλα τωρα την ibanez τι την εβαλες...?

Καμια gretch ή rickenbacker να το καταλαβω!

 

 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/27/2018 at 5:11 PM, Holystone said:

 

Ετσι και με ενα καλο σεταπ, φερνουμε μια κιθαρα στα μετρα μας, καλυτερης ισως απο ΜΙΜ Fender χωρις σεταπ απο εργοστασιο

υπερβάλλεις. δε διαφωνώ με τα όσα λες για τα θετικά των vintage. Εχω παίξει αρκετές διοτι ειναι και δημοφιλείς εκτος των άλλων. Οι περισσότερες ηταν βαρυες. Επισης όσες έπαιξα ηταν ηδη με καλα ταστα (ειχαν περασει σερβις) αλλα το λουστρο στο μανίκι ηταν πολυ χοντρό και κολλούσε. Η μια δε, ήταν classic burst αλλα τα τρία κομμάτια ξύλου του σώματος φαινονταν έντονα και δεν έδειχνε όμορφη.

 

Μη τις ανάγεις σε κατι το τρομερό. Είναι οκ. Δεν είναι κιθαρα που τη πιάνεις και αισθάνεσαι ιδιαίτερη ποιότητα. Είναι σαν squire. 

 Δεν αμφιβάλλω ότι ειναι μια επιλογή αλλα με τόσες εναλλακτικές που υπάρχουν δεν είναι και κανα διαμάντι. Ο ήχος είναι το ατού της vintage. θα έλεγα. Οι μαγνήτες ειναι αρκετά ισορροπημένοι και δεν ξυριζουν.

 

Οι Φεντερ Μεξικό, ειδικά οι σημερινές, ειναι εξαιρετικά όργανα που πρεπει να σαι πολυ ψαγμένος για να αλλάξεις κάτι. το λέω διοτι με τη λογική του value for money μαλλον mim μεταχειρισμένη πρεπει αγοράσεις παρα vintage. Ή μάλλον American fender ειναι πιο value δεδομένης της αγοράς. 

 

Μη με παρεξηγήσεις, απλα καμια φορα αφου αγοράσουμε κατι προσπαθούμε να το ανάγουμε σε κατι ανώτερο. Δε συγκρίνεται κατασκευαστικά με μια καλή Φεντερ. Ο,τι Φεντερ και να ναι.

 

 

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Satanas said:

Πας στο 2.25 κανεις παυση και δες με τι παιζει ο κιθαριστας των ACCEPT στο Wacken....

 

Ε το γύφτο. παρε μια esp ρεεεεε. μεταλλας εισαι. :classic_tongue:

Επεξεργασμένο από otto##
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, otto## είπε

Ε το γύφτο. παρε μια esp ρεεεεε. μεταλλας εισαι. :classic_tongue:

χαχαχαχαχαχαχα.....
Για στειλε κανεναν που παιζει με Fender Mex 😛

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Satanas said:

χαχαχαχαχαχαχα.....
Για στειλε κανεναν που παιζει με Fender Mex 😛

Ακομα πιο γυφτια. Τοσα λεφτα βγάζουν, πόσος καλβινισμος πια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου