Προς το περιεχόμενο

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΙΘΑΡΕΣ VINTAGE ΑΠΟ ΤΗΝ JHS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ο παλιός κιθαρίστας των Saxon παίζει με Vintage (παλιά είχε και ένα signature ταυράκι που φαινόταν καύλα). Καλή φάση αλλά αν ο κιθαρίστας των Aceept ήθελε κάτι από τον συγκεκριμένο όμιλο γιατί δεν έπαιρνε Fret-King που και σκοτώνουν και είναι μια κλάση ανώτερη από Vintage (οι οποίες όπως και να το κάνουμε είναι mid-priced όργανο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/28/2018 at 5:30 PM, Satanas said:

χαχαχαχαχαχαχα.....
Για στειλε κανεναν που παιζει με Fender Mex 😛

 

O Jeff Healey δεν είχε τόσο υψηλό budget για Mex. Επαιζε μόνο Squier.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αλλο τι γουσταρει ομως ο καθενας και αλλο τι πληρωνεσαι να διαφημιζεις (οταν εισαι endorser για ενα προιον δηλαδη).

 

Δεν εχω παιξει ποτε ηλεκτρικη Vintage, αλλα μια ακουστικη που εχει ενας φιλος ειναι πολυ εντυπωσιακη για τα (λιγα) λεφτα που κανει, ειναι κατηγοριες πανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

 

O Jeff Healey δεν είχε τόσο υψηλό budget για Mex. Επαιζε μόνο Squier.

Mπερδευεσαι λιγο αλλα για αυτο ειμαστε εμεις εδω...
Μπερδεψες τις τοτε SQ's με τις τωρα....
Ιδου οι διαφορες.....
 

I suspect E-serials for Jeff Healey, at least for around the time of filming 'Road House."

IIRC, he did have the black Strat, rosewood neck with red pickup covers. His guitar had the black nylon roller string trees that came stock with Fender/Squier MIJ stuff in the mid-late 80s.

I love those era guitars. The guitars were MIJ with either the Fender label or Squier label with the guitars being exactly the same otherwise.

These aren't the sleepers they once were on the used market. But the prices are still relatively good.

The necks and fret work are top notch.

A swap of the ceramic bar magnet pickups to a more vintage-style set and you've got a hell of a player's instrument!

Funny how these days people see "Squier by Fender" on the headstock and they immediately think "cheap" as in no-good. Definitely NOT the case.

Blindness with regards to the label on the headstock is a good thing.
 
 
Επεξεργασμένο από Satanas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Satanas said:

Mπερδευεσαι λιγο αλλα για αυτο ειμαστε εμεις εδω...
Μπερδεψες τις τοτε SQ's με τις τωρα....

 

Και οι τότε και οι τώρα μια χαρά κιθάρες είναι. Ιδίως τα "υψηλά" μοντέλα - όπως αυτή που έπαιζε ο Healey.

 

Άμα είσαι κουλός, βρίσκεις πράγματα να σου φταίνε... 😉 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

 

Και οι τότε και οι τώρα μια χαρά κιθάρες είναι. Ιδίως τα "υψηλά" μοντέλα - όπως αυτή που έπαιζε ο Healey.

 

Άμα είσαι κουλός, βρίσκεις πράγματα να σου φταίνε... 😉 

Νομιζα για κιθαρες και ποιοτητα ΟΡΓΑΝΟΥ Vintage, Fender/Squier μιλαγαμε....
Οσο για το κουλος , το λες σε μενα εναν υπερμαχο του practice που εχω ποσταρει το συγκεκριμενο βιντεο πανω απο εικοσι φορες σε αναλογες συζητησεις για οργανα, τιμια κσυλα και ηχο κτλ κτλ κτλ LOL

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουλός δεν το λέω για εσένα. Δεν ξέρω αν είσαι κουλός ή όχι.

Λέω ότι της κοντής της ___, τής φταίνε οι τρίχες.

Αν είσαι παιχταράς και βολευτείς με Squier θα της βγάλεις το ζουμί ακόμα και affinity να είναι.

Αν είσαι κουλός, όλα σου φταίνε.

 

  • Like 2

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Satanas said:

Νομιζα για κιθαρες και ποιοτητα ΟΡΓΑΝΟΥ Vintage, Fender/Squier μιλαγαμε....
Οσο για το κουλος , το λες σε μενα εναν υπερμαχο του practice που εχω ποσταρει το συγκεκριμενο βιντεο πανω απο εικοσι φορες σε αναλογες συζητησεις για οργανα, τιμια κσυλα και ηχο κτλ κτλ κτλ LOL

 

με τόσα αρπετζια στην Ιαπωνία πρωθυπουργό θα τον ψήφισαν.

 

Παιχταράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2018 στις 7:21 ΜΜ, johnny_cash είπε

Με έφτιαξες! 😉 Νομίζω πρέπει να βρω κάποιον που να έχει για να δοκιμάσω έστω στη Θεσσαλονίκη που συχνάζω πιο πολύ. Και οι les paul της φαίνονται πολύ καλές και βαριές από οτι διάβασα σα κατασκευή.

 

Αγόρασα την Vintage Lemon Drop (την έχω και φωτογραφία στο "Gear List"), με το σκεπτικό ότι ήθελα μια value for money Les Paul σαν ένα δεύτερο διαφορετικού τύπου όργανο, καθώς η βασική μου κιθάρα είναι τύπου strat με humbuckers στον bridge. Είναι ηχητικά και σαν feel ακριβώς το όργανο που ήθελα, και δεν νομίζω να πάρω ποτέ άλλη Les Paul στη ζωή μου. Εννοείται πως πιθανότατα θα χρειαστεί setup όπως την αγοράσεις από το κατάστημα ή το εργοστάσιο (το οποίο χρειάζεται η πλειονότητα των κιθαρών που θα αγοράσεις, ειδικά αυτής της κατηγορίας τιμής), αλλά από κει και πέρα σε βγάζει ασπροπρόσωπο.

 

Έχω να πω τα καλύτερα για τους μαγνήτες της (δεν έχω παίξει ποτέ με κάποια Les Paul που να γούσταρα περισσότερο ηχητικά), και το μόνο που θα ήθελα διαφορετικό είναι το βάρος της (είναι βαρούτσικη όπως λες, και θα την ήθελα λίγο πιο ελαφριά)... αλλά δεν χάθηκε κι ο κόσμος, μιας και το όργανο ροκάρει όπως το ακούς στο βίντεο (δες πώς περνάει από τον bridge στο neck μαγνήτη και πόσο ωραία ισορροπούν μεταξύ τους).

 

 

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

10 hours ago, Satanas said:

Νομιζα για κιθαρες και ποιοτητα ΟΡΓΑΝΟΥ Vintage, Fender/Squier μιλαγαμε....
Οσο για το κουλος , το λες σε μενα εναν υπερμαχο του practice που εχω ποσταρει το συγκεκριμενο βιντεο πανω απο εικοσι φορες σε αναλογες συζητησεις για οργανα, τιμια κσυλα και ηχο κτλ κτλ κτλ LOL 

 

 

το βλέπω και θέλω να παρατήσω το χόμπι...ούτε σε εκατό χρόνια δεν θα παίζω έτσι. Ωραίος φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου