Προς το περιεχόμενο

Σατιρικό Πολιτικό κομμάτι από Sakké ConQuéso


mad_nassos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Superfunk είπε

50.000 αυτοκτονίες;!

Τι λές ρε παιδί μου...ούτε στην ΚΑΤΟΧΗ δεν είχαμε τόσες ..

Επίσης ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί οι "Βankers" γιατί στην Ελλάδα δεν κΣερω κανένα.

Εκτός και αν εννοείς τους Έλληνες πολίτες και τις ελληνικές τράπεζες και ασφαλιστικά ταμεία που όταν χρεοκοπήσαμε είχαν στα χέρια τους το 40% του χρέους της χώρας ,το υπόλοιπο ήταν διεσπαρμένο σε τόσους πολλούς οργανισμούς, ασφαλιστικά ταμεία και ξένες τράπεζες που στην ουσία ήταν ΜΗΔΕΝΙΚΗ απειλή η μη αποπληρωμή του,π.χ ΟΛΕΣ οι Γερμανικές τράπεζες,που όπως λένε οι πΣεκασμενοι "σώσαμε" είχαν έκθεση 12 δις περίπου (ποσό ανέκδοτο για μια χώρα με 3,6 ΤΡΙΣ GDP)

Αλλά μάλλον δεν πρόσεξα ότι το τραγούδι είναι ΣΑΤΥΡΙΚΟ όποτε το εκλαμβάνω ως σάτυρα των υπερβολών των πΣεκασμενων...

 

Σύμφωνα με κάποιες πηγές 50.000, σύμφωνα με άλλες 10.000 και πάει λέγοντας.

Δεν κάθησα να βασιστώ ούτε σε αυτά τα νούμερα, ούτε στα hoaxes, απλά έβαλα ένα από τα μεγάλα που είχα βρει.

Bankers είναι οι τραπεζίτες και κατ' επέκταση οι τράπεζες με την ευρεία έννοια.

Τώρα το ποιοι είναι "πΣεκασμένοι" δεν γνωρίζω, και δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Κυρίως με απασχολεί ότι ζήσαμε/ζούμε μία προβληματική κατάσταση η οποία μάλιστα μας δίχασε ακόμη περισσότερο...

  • Like 1

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
55 λεπτά πριν, mad_nassos είπε

Κυρίως με απασχολεί ότι ζήσαμε/ζούμε μία προβληματική κατάσταση η οποία μάλιστα μας δίχασε ακόμη περισσότερο...

Συγχαρητήρια για αυτό. Μπράβο! 

 

Υ.Γ. αν και το τραγούδι σου δεν συνάδει στην σύγκληση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mad_nassos είπε

Σύμφωνα με κάποιες πηγές 50.000, σύμφωνα με άλλες 10.000 και πάει λέγοντας.

 

Λίγη ΣΟΒΑΡΌΤΗΤΑ, ειδικά όταν μιλάμε για ανθρώπινες ζωές,δεν έβλαψε ποτέ κανέναν (scroll down for REALITY check and FACTS,οι αυτοκτονίες είναι περίπου όσες ήταν και πριν τους....Bankers, δηλ.γυρω στις 400 το χρόνο).

http://suicide-help.gr/ανάλυση-των-τελευταίων-στοιχείων-της/

 

Εξάλλου η κοινή λογική, λέμε τώρα :classic_biggrin:,μας λέει ότι αν μια ολόκληρη ΚΑΛΑΜΑΤΑ είχε σβηστεί απ'το χάρτη γιατί ΟΛΟΙ οι κάτοικοι της αυτοκτόνησαν θα το είχαμε....μάθει...

 

 

Οι ,πολιτικοί, στίχοι σου είναι και ΑΦΕΛΕΙΣ και κακογραμμένοι.

Μια και είσαι στην Αγγλία μπορείς να το εκμεταλλευτείς και να ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ τους τοπικούς masters

Για αφελείς αλλά καλογραμμένους πολιτικούς στίχους ξεκινά ακούγοντας τα δύο πρώτα άλμπουμ των JAM.

Για μη αφελείς και καλογραμμένους πολιτικούς στίχους βάλε να παίζει όλη μέρα το London Calling των Clash.

 

Η μουσική και η παραγωγή είναι οκ πάντως, nothing to write home about, αλλά αξιοπρεπή σίγουρα.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Superfunk είπε

Λίγη ΣΟΒΑΡΌΤΗΤΑ, ειδικά όταν μιλάμε για ανθρώπινες ζωές,δεν έβλαψε ποτέ κανέναν (scroll down for REALITY check and FACTS,οι αυτοκτονίες είναι περίπου όσες ήταν και πριν τους....Bankers, δηλ.γυρω στις 400 το χρόνο).

http://suicide-help.gr/ανάλυση-των-τελευταίων-στοιχείων-της/

 

Εξάλλου η κοινή λογική, λέμε τώρα :classic_biggrin:,μας λέει ότι αν μια ολόκληρη ΚΑΛΑΜΑΤΑ είχε σβηστεί απ'το χάρτη γιατί ΟΛΟΙ οι κάτοικοι της αυτοκτόνησαν θα το είχαμε....μάθει...

 

 

Οι ,πολιτικοί, στίχοι σου είναι και ΑΦΕΛΕΙΣ και κακογραμμένοι.

Μια και είσαι στην Αγγλία μπορείς να το εκμεταλλευτείς και να ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ τους τοπικούς masters

Για αφελείς αλλά καλογραμμένους πολιτικούς στίχους ξεκινά ακούγοντας τα δύο πρώτα άλμπουμ των JAM.

Για μη αφελείς και καλογραμμένους πολιτικούς στίχους βάλε να παίζει όλη μέρα το London Calling των Clash.

 

Η μουσική και η παραγωγή είναι οκ πάντως, nothing to write home about, αλλά αξιοπρεπή σίγουρα.

Αφελείς και κακογραμμένοι. Μάλιστα θα το εχω υπόψιν 

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα θρεντ και ένας χρήστης που λοιδορειται 

 

Ευτυχώς πλέον υπάρχει ignore 

  • Like 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οταν η κριτική γίνεται σε κόσμια πλαίσια (λαμβάνοντας υπ' όψη πως είμαστε και κοινότητα μουσικών) δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα σαν αυτό που λες. Όταν ένας μουσικός - συνθέτης εκτίθεται και εκφράζει απόψεις που δεν είναι απαραίτητα αποδεκτές απο όλους, πρέπει να είναι έτοιμος και για τις αρνητικές αντιδράσεις πέρα απο τα μπράβο. Όπως πολύ καλά έπραξε ο ΟΡ.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yameth είπε

Οταν η κριτική γίνεται σε κόσμια πλαίσια (λαμβάνοντας υπ' όψη πως είμαστε και κοινότητα μουσικών) δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα σαν αυτό που λες. Όταν ένας μουσικός - συνθέτης εκτίθεται και εκφράζει απόψεις που δεν είναι απαραίτητα αποδεκτές απο όλους, πρέπει να είναι έτοιμος και για τις αρνητικές αντιδράσεις πέρα απο τα μπράβο. Όπως πολύ καλά έπραξε ο ΟΡ.

 

Αν εσείς είστε Οκ με τις ειρωνείες περί των σπουδών του Op και με τα αστεία στιχάκια και τα θεωρείτε κριτική,  τότε πάσο (και αντίο)   μιας και δεν με έχρισε κάνεις υποστηρικτή του παιδιού 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2018 στις 12:34 ΜΜ, mad_nassos είπε

 

Επειδή έχω κάνει μεταπτυχιακό στο songwriting στην Αγγλία και ακόμα πηγαινοέρχομαι κάνοντας ένα διδακτορικό, στόχος και σκοπός είναι να ακουστεί κι εκεί το τι συμβαίνει εδώ... Το κομμάτι κατάφερε να παίξει λοιπόν εκεί και έχει γίνει αντικείμενο συζήτησης για την κατάσταση εδώ.

Για παρόμοιους λόγους θα έλεγα ότι πιο πολύ μου βγαίνουν κάποια πράγματα στα Αγγλικά παρά στα Ελληνικά... Το πλεονέκτημα που έχω είναι ότι σχεδόν όλα όσα γράφω τα βλέπει τουλάχιστον ο βασικός μου supervisor που είναι Αυστραλός τραγουδοποιός, και τουλάχιστον ένας ακόμη Άγγλος μουσικός ή παραγωγός.

γενικά έχω την συνήθεια να απαντώ στα περισσότερα clips που ανεβαίνουν εδώ, διότι πιστεύω ότι με τις κριτικές (ιδίως τις αρνητικές) βοηθάμε τον op.

Η αλήθεια είναι ότι στο θέμα αυτό δίστασα επί αρκετές μέρες, διότι ο λόγος ήταν ότι οι στίχοι που άκουσα και διάβασα δεν συνάδουν με τίποτα με το παραπάνω quote του op. 

Συγνώμη φίλε μου, αλλά αυτοί οι στίχοι δεν στέκονται για κομμάτι με αγγλικό στίχο με την καμμία. Αυτοί οι στίχοι φαίνεται ότι γράφτηκαν σε άλλη γλώσσα και έγινε μετά προσπάθεια να μεταφραστούν.

Όση καλή διάθεση και να έχει κάποιος. 

Δέχομαι ότι ίσως να προκάλεσαν την απαρχή για μια συζήτηση για την κατάσταση εδώ, αλλά η συζήτηση μου μοιάζει με το γνωστό "φιλικό χτύπημα στην πλάτη"

Συνεπώς καταλήγω ότι θα πρέπει να δοθεί προσπάθεια να γίνει μεγάλη βελτίωση στο στιχουργικό.

Μουσικά το κομμάτι είναι ένα αποδεκτό pop κομμάτι με καλή παραγωγή.

(τώρα αν κάποια σχόλια, πάντα στο παραπάνω πνεύμα, ξέφυγαν προς το ειρωνικό, νομίζω ότι είναι γνωστό σε όλους που συχνάζουν εδώ και στον op ότι πολλές φορές αυτό γίνεται καλοπροαίρετα. Και φυσικά όποιος ανεβάζει εδώ κάτι εκτίθεται στις γνώμες των άλλων και πρέπει να είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο, εμού συμπεριλαμβανομένου)

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν ποτέ μελοποιήσω αυτά που εχω σούρει στους bankers (απο υπαλλήλους γκισέ μέχρι διευθυνταδες) οι στίχοι του op θα φανταζουν οτι και η μουσική. ...soft pop 😛

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yameth είπε

Οταν η κριτική γίνεται σε κόσμια πλαίσια (λαμβάνοντας υπ' όψη πως είμαστε και κοινότητα μουσικών) δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα σαν αυτό που λες. Όταν ένας μουσικός - συνθέτης εκτίθεται και εκφράζει απόψεις που δεν είναι απαραίτητα αποδεκτές απο όλους, πρέπει να είναι έτοιμος και για τις αρνητικές αντιδράσεις πέρα απο τα μπράβο. Όπως πολύ καλά έπραξε ο ΟΡ.

 

Εννοείται θα υπάρξουν αρνητικές αντιδράσεις, συμφωνώ.

Το ότι μέρος της κριτικής έγινε σε κόσμια πλαίσια δεν συμφωνώ καθόλου.

Φυσικά κάποιοι άνθρωποι ξέρουν καλύτερα απ' όλους απ' ό,τι φαίνεται... έχουν μάλλον περισσότερο μυαλό από εμάς τους αφελείς

3 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

Αν εσείς είστε Οκ με τις ειρωνείες περί των σπουδών του Op και με τα αστεία στιχάκια και τα θεωρείτε κριτική,  τότε πάσο (και αντίο)   μιας και δεν με έχρισε κάνεις υποστηρικτή του παιδιού 

Ευχαριστώ φίλε μου για την υποστήριξη.

Νομίζω ότι αυτό που γράφεις θα έπρεπε να ήταν το αυτονόητο.

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

γενικά έχω την συνήθεια να απαντώ στα περισσότερα clips που ανεβαίνουν εδώ, διότι πιστεύω ότι με τις κριτικές (ιδίως τις αρνητικές) βοηθάμε τον op.

Η αλήθεια είναι ότι στο θέμα αυτό δίστασα επί αρκετές μέρες, διότι ο λόγος ήταν ότι οι στίχοι που άκουσα και διάβασα δεν συνάδουν με τίποτα με το παραπάνω quote του op. 

Συγνώμη φίλε μου, αλλά αυτοί οι στίχοι δεν στέκονται για κομμάτι με αγγλικό στίχο με την καμμία. Αυτοί οι στίχοι φαίνεται ότι γράφτηκαν σε άλλη γλώσσα και έγινε μετά προσπάθεια να μεταφραστούν.

Όση καλή διάθεση και να έχει κάποιος. 

Δέχομαι ότι ίσως να προκάλεσαν την απαρχή για μια συζήτηση για την κατάσταση εδώ, αλλά η συζήτηση μου μοιάζει με το γνωστό "φιλικό χτύπημα στην πλάτη"

Συνεπώς καταλήγω ότι θα πρέπει να δοθεί προσπάθεια να γίνει μεγάλη βελτίωση στο στιχουργικό.

Μουσικά το κομμάτι είναι ένα αποδεκτό pop κομμάτι με καλή παραγωγή.

(τώρα αν κάποια σχόλια, πάντα στο παραπάνω πνεύμα, ξέφυγαν προς το ειρωνικό, νομίζω ότι είναι γνωστό σε όλους που συχνάζουν εδώ και στον op ότι πολλές φορές αυτό γίνεται καλοπροαίρετα. Και φυσικά όποιος ανεβάζει εδώ κάτι εκτίθεται στις γνώμες των άλλων και πρέπει να είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο, εμού συμπεριλαμβανομένου)

Είναι ξεκάθαρο ότι γράφτηκαν σε άλλη γλώσσα.

Μιλάμε τώρα εγώ πήρα μία κόλλα χαρτί και έγραψα "Αγαπάω τη Λιτότητα" και μου φάνηκε ωραίος τίτλος αυτός και λέω δε μπα να τον μεταφράσω στα Αγγλικά να δω πώς ακούγεται...

Ή μήπως μιλάμε για τρίτη γλώσσα; Το έγραψα στα Γαλλικά πχ ή στα Ισπανικά και μετά το μετέφρασα στα Αγγλικά;

Αφού λοιπόν δεν συνάδουν με το quote μου τα παραπάνω, μάλλον και οι Άγγλοι ξέχασαν τα Αγγλικά που ήξεραν... τρελάθηκαν λέμε!

(είπα κι εγώ να δοκιμάσω κι εγώ αυτό το ειρωνικό που καταλάθως καλοπροαίρετα συμβαίνει εδώ μέσα)

  • Like 1

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου