Προς το περιεχόμενο

Collateral Flows


fusionakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίτλος: "Collateral Flows" (πρωτότυπη σύνθεση)

Μια βραδινή ηχογράφηση (της κακιάς ώρας) του θέματος από κινητό, κάπου στη μέση του καλοκαιριού... κάποια στιγμή που θα έχω την υπομονή ελπίζω να κάνω και μια ανθρωπινή. 🙂

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που εισαι εσυ ρε παλικαρι?

Δεν ειμαι αυτου του σχεδιου αλλα ειναι σουπερ,μελωδικο και πολυ ομορφο.

Και η ηχογραφηση ΟΚ ειναι,μια χαρα βγαινει ακρη.

Βαζε να σε ακουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφο, μου θυμίζει βέβαια το watercolors του Pat, αλλά δεν έχει καμιά σημασία. Εξακολουθεί να είναι πολύ όμορφο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2018 στις 3:10 ΜΜ, gvour είπε

Που εισαι εσυ ρε παλικαρι?

Δεν ειμαι αυτου του σχεδιου αλλα ειναι σουπερ,μελωδικο και πολυ ομορφο.

Και η ηχογραφηση ΟΚ ειναι,μια χαρα βγαινει ακρη.

Βαζε να σε ακουμε.

 

Εδώ τριγύρω... με γεια το καινούριο site κιόλας! Και ευχαριστώ για τα καλά λόγια..

 

Στις 31/10/2018 στις 6:19 ΜΜ, dimsonic είπε

Πολύ όμορφο, μου θυμίζει βέβαια το watercolors του Pat, αλλά δεν έχει καμιά σημασία. Εξακολουθεί να είναι πολύ όμορφο.

Δεν γνώριζα το συγκεκριμένο, και τώρα που το άκουσα δεν μπορώ να πω ότι βρήκα ομοιότητες :)... Ωστόσο, μόνο ως τιμητικό εκλαμβάνω το σχόλιο, οπότε ευχαριστώ. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fusionakis είπε

Εδώ τριγύρω... με γεια το καινούριο site κιόλας! Και ευχαριστώ για τα καλά λόγια..

 

Δεν γνώριζα το συγκεκριμένο, και τώρα που το άκουσα δεν μπορώ να πω ότι βρήκα ομοιότητες :)... Ωστόσο, μόνο ως τιμητικό εκλαμβάνω το σχόλιο, οπότε ευχαριστώ. 😉

για όλο το δισκο λεω..εννοειται τιμητικο ειναι... πολυ καλη προσπαθεια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερες να παντρέψεις τον Allan με τον Pat.

Πάρα πολύ όμορφο, μα πάρα πολύ. Και ο ήχος καταπληκτικός.

Να την κάνεις πλήρη και "ανθρωπινή" την ηχογράφηση.

Για δώσε και λεπτομέρεις σχετικά με το ηχητικόν του πράγματος (εφφέ, ρυθμίσεις, ενισχυτής/ρυθμίσεις, κλπ).

Μπράβο σου.:classic_smile:

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2018 στις 3:34 ΜΜ, dimsonic είπε

για όλο το δισκο λεω..εννοειται τιμητικο ειναι... πολυ καλη προσπαθεια

 

Θενξ και πάλι...

 

Στις 4/11/2018 στις 4:06 ΜΜ, fusiongtr είπε

Κατάφερες να παντρέψεις τον Allan με τον Pat.

Πάρα πολύ όμορφο, μα πάρα πολύ. Και ο ήχος καταπληκτικός.

Να την κάνεις πλήρη και "ανθρωπινή" την ηχογράφηση.

Για δώσε και λεπτομέρεις σχετικά με το ηχητικόν του πράγματος (εφφέ, ρυθμίσεις, ενισχυτής/ρυθμίσεις, κλπ).

Μπράβο σου.:classic_smile:

 

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο. :) Ο Allan ήταν τόσο συνειδητά ξεκινώντας, όσο και ασυνείδητα στη συνέχεια, η προφανής επιρροή γύρω από τη συγκεκριμένη σύνθεση.

 

Στα των ηχητικών, δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε που είχα γράψει τελευταία φορά στα "Gear List" και "Pedalboards (παρουσιάστε)" του φόρουμ, παραμένω σταθερός... Ενδεικτικά, ή κανονικά αν προτιμάς, στο συγκεκριμένο θέμα παίζω με το καθαρό κανάλι του LoneStar, το μικρό clean boost που βλέπεις στη μέση που γράφει "Stalker", το Vertex Landau Chorus πάνω αριστερά, και ένα tape echo TonePrint από το TC Flashback X4.

CAM00729.thumb.jpg.9a61ed2c1f7ba68936e0bf4db9d15cff.jpg

CAM00900.jpg

Όμως η συγκεκριμένη ηχογράφηση έγινε ένα καυτό καλοκαιρινό βράδυ κοντά στα μεσάνυχτα, οπότε αυτό που ακούς στο video είναι εμένα ιδρωμένο (καθώς είχα κλείσει τα παράθυρα να μην περνάνε οι ήχοι του δρόμου) στην Parker MidiFly μου με λιγδιασμένες χορδές, καρφί στον πολύ πρακτικό και υπέροχο Yamaha THR-10 ενισχυτάκο μου, που είναι ένα πραγματικά πολύ πρακτικό και καλής ποιότητας μηχάνημα για μελέτη, μικρά τζαμαρίσματα, μετακινήσεις κλπ... Το preset με το οποίο παίζω εδώ είναι ίδιας λογικής με τον ήχο που παίζω και στο σύστημα πάνω, δηλ. ένα chorus κι ένα delay πάνω σε ένα καθαρό amp simulation.

6Vmn.thr10.jpg

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ εξωτικό pedal board.

Οπότε...πας γυρεύοντας!

τώρα πρέπει να μας πεις δυό κουβεντούλες για κάθε ένα!:classic_biggrin:

 

(με τον γιαμάχα τι μικρόφωνο χρησιμοποίησες?) :classic_love:

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βίντεο πάνω απλά έβαλα να γράφει το κινητάκι μου (Huawei Honor)... 🙂 Ούτε μικρόφωνα ούτε τίποτα.

 

Όσο για τα πετάλια και τη λογική που είναι στημένα, κάνω copy-paste - με μια δυο μικροαλλαγές όπου χρειάστηκαν - από παλιότερη αναλυτική κουβέντα που ξεκίνησε στη σελίδα 36 του νήματος "Pedalboards.. παρουσιάστε!" και συνεχίστηκε και στην επόμενη...

 

Στις 7/3/2017 στις 11:21 ΜΜ, fusionakis είπε

 

 

Πετάλια (τα χρωματισμένα είναι συνδεδεμένα στις 4 λούπες του ProgLooper)

Πριν τον ενισχυτή:

 

 

Electro-Harmonix Wailer Wah

WOBO ProgLooper [πάντα ενεργή κάποια/ες από τις λούπες]

T. Jauernig Stalker boost

T. Jauernig Gristle King overdrive/boost

Voodoo Lab Sparkle Drive Mod overdrive (πάντα στο Mod 3 - clean blend control ελεγχόμενο από Option Knob GloKnob)

DigiTech FreqOut feedback generator

BigFoot Engineering Octo puss octave

MXR Micro Flanger

Vertex Landau Stereo Chorus

Boss FV-500H volume pedal

JAM The Big Chill tremolo

 

Effects loop του ενισχυτή:

 

 

Fulltone Deja'Vibe

BBE Sonic Stomp sonic maximizer [πάντα ενεργό, για αυτό τοποθετημένο εκτός pedalboard]

ZCAT Hold-Delay-Chorus (χρησιμοποιείται μόνο για τη "Hold" λειτουργία)

TC Electronic Flashback X4 (πάντα ενεργό - presets ελεγχόμενα από Ernie Ball VP Jr. 25k expression pedal)

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Βασικοί Ήχοι - Συνδυασμοί στο ProgLooper:

 

 

1) Κρυστάλλινα καθαρά για συγχορδίες και αρπίσματα

Κιθάρα --> T Jauernig Stalker boost --> Vertex Landau Chorus --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [1ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

2) Καθαρά για solo παίξιμο και για ρυθμικά

Κιθάρα --> T. Jauernig Stalker boost --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

3) Overdrive τύπου Plexi

Κιθάρα --> Voodoo Lab Sparkle Drive Mod --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

4) High gain overdrive

Κιθάρα --> T. Jauernig Gristle King overdrive/boost --> Voodoo Lab Sparkle Drive Mod --> Boss FV-500H volume --> Ενισχυτής [2ο κανάλι] --> BBE Sonic Stomp --> TC Electronic Flashback X4 delay

 

Παράθεση

 

α) Αυτές είναι οι 4 βασικές διαδρομές. Τα υπόλοιπα πετάλια (wah, feedback generator, octave, flanger, tremolo, univibe, hold) χρησιμοποιούνται με οποιονδήποτε από αυτούς τους συνδυασμούς, δεν έχει νόημα να μπω σε παραπάνω λεπτομέρειες.

 

β) Περί gain structure:

Οι γκαζοδιαδρομές 3 και 4 (plexi και 2-stage overdrive) έχουν την ιδιαιτερότητα να εκμεταλλεύονται τη λειτουργία "Clean blend" του Sparkle Drive Mod, και το πώς αυτή ελέγχεται real-time μέσω του GloKnob (με το πόδι - ορίστε το link για όποιον δεν γνωρίζει σε τι αναφέρομαι: http://optionknob.com/). Κατά αυτόν τον τρόπο, και μιας που πάντα χρησιμοποιώ το mod 3 του Sparkle Drive Mod (που είναι voiced για old school Plexi ήχους) είναι εφικτή η μετάβαση σε όλο το εύρος του gain, πράγμα που εάν μάθεις να ζεις με αυτό, δύσκολα γυρίζεις πίσω... Πιο συγκεκριμένα:

- μπορείς όντας στη διαδρομή 3 να ξεκινάς από ένα απόλυτα transparent overdrive τέλειο για chord παίξιμο, και όσο κινείς το GloKnob προς τα αριστερά, να προχωράς σταδιακά σε crunchier ήχους, τύπου SRV, AC/DC, μέχρι και να ψιλοπατάς περιοχή early Van Halen.

- πηγαίνοντας στη διαδρομή 4, εισάγεται άλλο ένα gain stage, και αυτό σε συνδυασμό πάλι με το "clean blend" μπορεί να μεταφραστεί σε ξεκίνημα από πιο καθαρά-σκοτεινά overdrive, έως full range high gain ήχους με sustain στο Θεό, όλα αυτά με τη σταδιακή κίνηση του GloKnob από δεξιά προς αριστερά.

 

Με λίγα λόγια αν κάποιος θέλει πολλά επίπεδα vintage overdrive ήχων στο setup του, δεν είναι αναγκαίο να έχει πολλά boost, overdrive και distortion πετάλια απαραίτητα. Εγώ το έκανα έτσι παλιότερα, αλλά όταν δοκίμασα το Sparkle Drive Mod με το GloKnob να ελέγχει το "Clean Blend" knob, ένιωσα ότι βρήκα ακριβώς αυτό που έψαχνα.. διότι αφενός το ηχητικό εύρος δεν συγκρίνεται, αφετέρου η δυνατότητα που σου δίνεται για μικροδιορθώσεις ενώ παίζεις είναι μοναδική (και φυσικά γιατί γλιτώνεις και χώρο στο pedalboard). Βέβαια αυτό το πετυχαίνεις μόνο με το Sparkle Drive Mod, που έχει ήχο τύπου plexi στο mod 3, και όχι με το απλό Sparkle Drive που έχει ηχόχρωμα και εύρος gain αντίστοιχο με ένα tube screamer.  Εννοείται πως άλλος μπορεί να πετύχει τον αντίστοιχο με το δικό μου high gain ήχο της διαδρομής 4 μη χρησιμοποιώντας 2 stacked overdrives πάνω σε ένα καθαρό κανάλι ενισχυτή, αλλά χρησιμοποιώντας μόνο το Sparkle Drive Mod πάνω σε ένα crunch κανάλι ενισχυτή. Εγώ απλά το κάνω έτσι γιατί μου είναι απαραίτητη και η διαδρομή 2 για καθαρό παίξιμο.

 

Υ.Γ.: Όπως έγραψα και στο "Gear List", ο ενισχυτής είναι μια κεφαλή Mesa LoneStar Classic rackmount, και είναι ρυθμισμένη ως εξής:

- 1ο κανάλι ρυθμισμένο για κρυστάλλινο καθαρό,

- 2ο κανάλι ρυθμισμένο για καθαρό με ελαφρώς περισσότερο όγκο και λιγότερα πρίμα

(και τα 2 κανάλια παίζουν στα 50 watts, στην TWEED ρύθμιση ισχύος, και χρησιμοποιώντας Tube Rectifier tracking)

 

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε σε ευχαριστώ

και για το ωραιο κομμάτι και για την ανάλυση!

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου