Προς το περιεχόμενο

A ballad for your heart


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εμένα μου άρεσε πολύ.

 Επιδέχεται βελτιώσεων σε αυτά που ανέφερε ο dimsonic, εν γένει μου περνάει και μου αρέσει, έγινε καλή δουλεια, μπράβο, είσαι πολύ καλός.

 Στο τελευταίο μερος, η συνήχηση των strings με το πιανο ισως βγάζει ελάχιστα φάλτσο, μάλλον κατ εμέ λόγω της αρμονίας του πιάνου που έχει τις εβδόμες αλλά τα strings δουλεύουν με πέμπτες εκεινη την ώρα.

 Ενώ είναι στην κλίματα, συνηχεί περίεργα.

 Τα stings π.χ.  μπορείς να τα παίξεις με τις σχετικές αλλά σε εβδόμες ή με suspended 2-4 στα σημεία που δίνεις τις εβδόμες στο πιανο.

 Νομίζω θα είναι καλύτερα., 

 Καλά δεν τα πα ή τα έμπλεξα?

 

 Και εγώ ειμαι ημιμαθής.

 Πλέον τα ξεχνάω. χαχαχαχαχαχχα

Δεν του έχω χώσει έβδομες στο πιάνο αλλά στο wurli κρατάω την D και την Ε σαν μπασονότα στις συγχορδίες και στο arpeggio Dm-Am-Bb-F-Gm(Και μια G)-Bb Am(και Α)-C-Dm

Μήπως που στην F βάζω την D για μπασονοτα μαλλον δημιουργεί παραφωνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikos Aravanis είπε

Δεν του έχω χώσει έβδομες στο πιάνο αλλά στο wurli κρατάω την D και την Ε σαν μπασονότα στις συγχορδίες και στο arpeggio Dm-Am-Bb-F-Gm(Και μια G)-Bb Am(και Α)-C-Dm

Μήπως που στην F βάζω την D για μπασονοτα μαλλον δημιουργεί παραφωνία?

Να σου πω.

 Μαλλον ακουσα με φαντασία.

 Οντως δεν εχεις βάλει εβδομες τώρα που το ξανακουσα.

 Οχι. Κατι στα στρινγκς με το πιανο εγώ ακουω και οχι συνέχεια.

 Προς το τέλος.

 

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Να σου πω.

 Μαλλον ακουσα με φαντασία.

 Οντως δεν εχεις βάλει εβδομες τώρα που το ξανακουσα.

 Οχι. Κατι στα στρινγκς με το πιανο εγώ ακουω και οχι συνέχεια.

 Προς το τέλος.

 

Δώσε μου σημείο να δω αν όντως είναι η F που έβαλα την D για τσαχπινια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πατήματα του μπάσου είναι βασικά ένα γύρισμα στο κλείσιμο του θέματος όπου επιμένεις να πατάς 3η. Χαρακτηριστικά είναι στο 1.37 1.50 2.25 όπου ίσως τα τονίζεις περισότερο. Συνήθως αποφεύγω 3ες στο μπάσο. Προτιμώ 5ες. Αν θες να πατήσεις 3η, τουλάχιστον πάτα μια φορά άντε δύο και μάλιστα μην τις τονίζεις κι όλας.

Επίσης το άλλο που λεω είναι μάλλον αυτό που είπε κι ο Κώστας, μόνο που εκείνος το περιέγραψε πιό σωστα.

Γενικά το πιάνο με το wurli ανταγωνίζονται κάπως πιό τολμηρά και πατάνε άτσαλα δημιουργώντας όχι απαραίτητα κακοφωνίες, αλλά μάλλον χτυπάνε λίγο παράξενα στο αυτί, μια και η μελωδία είναι πολύ αυστηρά μελωδική. Χαρακτηριστικά είναι το 2.48 και 2.52...

 

 

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nikos Aravanis είπε

 

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.

 

 

 

 

 

 


33v3.mp3

 

 

 

Αυτό πρέπει να φτιάχνει το μπούκωμα Δημήτρη.

 

δε σε προλαβαίνουμε βρε...

 

το έφτιαξε, όντως....ίσως λίγο παραπάνω από όσο έπρεπε.

 

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

τα πατήματα του μπάσου είναι βασικά ένα γύρισμα στο κλείσιμο του θέματος όπου επιμένεις να πατάς 3η. Χαρακτηριστικά είναι στο 1.37 1.50 2.25 όπου ίσως τα τονίζεις περισότερο. Συνήθως αποφεύγω 3ες στο μπάσο. Προτιμώ 5ες. Αν θες να πατήσεις 3η, τουλάχιστον πάτα μια φορά άντε δύο και μάλιστα μην τις τονίζεις κι όλας.

Επίσης το άλλο που λεω είναι μάλλον αυτό που είπε κι ο Κώστας, μόνο που εκείνος το περιέγραψε πιό σωστα.

Γενικά το πιάνο με το wurli ανταγωνίζονται κάπως πιό τολμηρά και πατάνε άτσαλα δημιουργώντας όχι απαραίτητα κακοφωνίες, αλλά μάλλον χτυπάνε λίγο παράξενα στο αυτί, μια και η μελωδία είναι πολύ αυστηρά μελωδική. Χαρακτηριστικά είναι το 2.48 και 2.52...

 

 

Ααααααααα τώρα σε έπιασα!

Τσαχπινιά έκανα ο μάυρος :D

Θα κάτσω να το ακόυσω πάλι αύριο γιατί αυτά που μου λες για λάθος στο μπάσο μου άρεσαν και δεν μπορώ να πιάσω αυτό με την παραφωνία όσο και αν προσπάθησα.

Ωρα για ξεκούραση και αύριο επιστρέφω δριμυτερος! 

Σας ευχαριστώ κύριοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γράψω γι' αυτήν την έκδοση καθώς τις άλλες δεν τις έχω ακούσει.

 

Πολύ μου άρεσε σαν ιδέα, ίσως να ήθελα μια κορύφωση σε κάποιο σημείο. Επίσης θα μου άρεσε να είναι λίγο πιο μπροστά η ηλεκτρική που παίζει το σόλο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κορύφωση λίγο δύσκολο προς το παρον μιας και δεν ξέρω που πάνε τα 4,αλλά που θα πάει θα το καταφέρω κάποια στιγμή!

Για την κιθάρα θα το κοιτάξω άυριο και θα δω.

Σε ευχαριστώ Γιώργο?Δημήτρη? Δημήτρη της Γής? :P

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikos Aravanis είπε

Για κορύφωση λίγο δύσκολο προς το παρον μιας και δεν ξέρω που πάνε τα 4,αλλά που θα πάει θα το καταφέρω κάποια στιγμή!

Για την κιθάρα θα το κοιτάξω άυριο και θα δω.

Σε ευχαριστώ Γιώργο?Δημήτρη? Δημήτρη της Γής? :P

Χαχαχα...Δημήτρης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου