Προς το περιεχόμενο

Ξέβαμα καβαλάρηδων/γέφυρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ρε παιδιά.

Τι κάνετε εσείς με αυτό το πρόβλημα?

Κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια καθώς το πάθαινα και με παλιότερες κιθάρες μου.

Πέρσι τον Σεπτέμβριο έκανα αναβάθμιση στη les paul με tonepros γέφυρα για δύο λόγους. Ο ένας προφανής μιας και έγινε βελτίωση στο hardware κι ο δεύτερος γιατί είχαν γίνει χάλια οι καβαλάρηδες κι η γέφυρα. Είχαν ξεβάψει εντελώς. Όμως μετά από ένα χρόνο έχει γίνει πάλι χάλια.

Δυστυχώς ακουμπάω εκεί το χέρι για να μιουτάρω τις χορδές κι ο ιδρώτας τις τρώει. Σήμερα μου έσπασε και η Μι σε εκείνο το σημείο.

Υπάρχει λύση με αυτό το θέμα ή πάλι θα χρειαστώ ανταλλακτικά?

 

_IMG_000000_000000.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ, το παθαινω συνεχεια στη γεφυρα και στους μαγνητες της lp. Βαζω γυαλιστικη αλοιφη με λιγο βαμβακι και χρονο μηδεν γυαλιζουν σαν καινουργια.

Υ.γ. Αλλαξε χορδες...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εγω βλεπω σε λιγο η μι να σου κοβει κανα μπρατσο...

Γιατί το λες αυτό?

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Αλεξ, το παθαινω συνεχεια στη γεφυρα και στους μαγνητες της lp. Βαζω γυαλιστικη αλοιφη με λιγο βαμβακι και χρονο μηδεν γυαλιζουν σαν καινουργια.

Υ.γ. Αλλαξε χορδες...

Εμένα όπως βλέπεις έχει φύγει το χρώμιο από πάνω.

Αλλαγή χορδών θα γίνει ούτως ή άλλως... μιας και έσπασε η Μι. Τις είχα αλλάξει τέλη Αυγούστου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι μοιαζει. Σα να ξεφτυσε. 2 φορες τον χρονο το παθαινει η δικια μου (την ιδια εχουμε). Εχω ενα βαζακι απο lidl με κρεμουλα για γυαλισμα. Μου κανει τελεια δουλεια.

Και glenol θα κανει μια χαρα....

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο γράσο λιθίου κάνει θαύματα. Στα συν τ' ότι δεν μαζευει βρωμιά εύκολα. Βάζεις μια "σταγόνα", την αφήνεις για λίγο ν' απλώσει και μετά καθαρίζεις (όχι τελείως). Κατά καιρούς καλό καθάρισμα και ξανά εφαρμογή.

Υπόψη πως τα χρώμιομένα τμήματα, αν χάσουν τη επικάλυψη χρωμίου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, όπως επίσης δεν μπορείς και να το αποτρέψεις. Καλή λύση είναι το καλογυαλισμένο ατσάλι. Δεν είναι λαμπερό σαν το χρώμιο αλλά δεν "ξεφτάει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα μην ασχολεισαι με το ξεβαμμα του νικελ...αδικος κοπος δε μπορεις να το αποφυγεις...ασε που το ελαφρυ ρελικ την κανει ομορφοτερη...το ανησυχητικο ειναι μην εχει φαγωθει το αυλακι κ σου κοβει τις χορδες ή ξεκουρδιζει!αλλαξε τα προβληματικα σαντλς κ βαζε βαζελινη με λιγο μολυβακι

 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου