Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για midi keyboard


LDG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας
Εδώ και κάποια χρόνια δουλεύω με το M-Αudio Keystation 61 es και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος.
Μάλιστα με το που το είχα πρωτοπαραλάβει είχα επικοινωνήσει με την εταιρία στην ελλάδα όπου το προμηθεύτηκα και τους παραπονέθηκα ότι τα πλήκτρα κάνουν υπερβολικό θόρυβο και εκείνοι μου είπαν πως έτσι είναι το συγκεκριμένο midi keyboard. 
Ετσι λοιπόν πορεύτηκα με αυτό αρκετό καιρό με την εξής δυσκολία , περνά από το μικρόφωνο ο ήχος των πλήκτρων όπως πατιούνται καθώς παίζω , διότι γενικά μου αρέσει να παίζω και να ηχογραφώ φωνή ταυτόχρονα. 
Ετσι λοιπόν θα ήθελα ένα midi keyboard με αθόρυβα πλήκτρα , να μην ακούγεται δηλαδή τσακ τσοκ τσικ τσακ τσοκ κάθε φορά που πατάω τις νότες.
Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι ( το οποίο δε θα είναι M audio διότι δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη φυσικά ) θα με βοηθήσετε.
Θα ήθελα να είχε ευαισθησία στην αφή ώστε να υπάρχει η ανάλογη αυξομείωση στην ένταση της νότας στο παίξιμο ενός κομματιού.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας 

 

Επεξεργασμένο από LDG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ανάλογα τα χρήματα που θα διαθέσεις.
Γνώμη μου να δοκιμάσεις ο ίδιος, όλα Κινέζικα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είχα είχε 36 πλήκτρα  ( δεν γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ hammer action και συνθ ) εγώ θέλω απλά να δουλεύω με vst instruments οπότε δε με ενδιαφέρει να έχει δικούς του ήχους. 
Να δοκιμάσω ο ίδιος δε γίνεται διότι θα ήθελα να αγοράσω μέσω ίντερνετ κάποιο οπότε δε μπορώ να το δοκιμάσω ο ίδιος.
Σε ότι αφορά τα χρήματα μέχρι 200 ευρώ , το πολύ , δε θα ήθελα να δώσω παραπάνω στην παρούσα φάση.
Το πρόβλημα μου με το συγκεκριμένο κλαβιέ είναι ο θόρυβος των πλήκτρων. 
Κατά τ'άλλα μια χαρά δουλεύει.
Δουλεύω με διάφορα vst instruments ,όχι πολλά , αλλά κάποια βασικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

61 πλήκτρα εννοείς μάλλον μιας και το όνομα του keyboard που έχεις αυτό υπονοεί.

Στα 61 πλήκτρα πάλι με 200 ευρο είναι λίγες οι επιλογές και δεν έχω να σου προτείνω κάτι σίγουρο,αν είσαι διαθετημένος να βάλεις 111 ευρό ακόμα,έχει αυτό που το έχω δοκιμάσει https://www.thomann.de/gr/cakewalk_a_800pro.htm μπορεί και να το βρείς φθηνότερο αλλού.

Αν πάς για 49 πλήκτρα θα βρείς κάτι καλο στα 200 ευρο,αλλά δεν ξέρω αν θα σε βολέυει.

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nikos Aravanis είπε

61 πλήκτρα εννοείς μάλλον μιας και το όνομα του keyboard που έχεις αυτό υπονοεί.

Στα 61 πλήκτρα πάλι με 200 ευρο είναι λίγες οι επιλογές και δεν έχω να σου προτείνω κάτι σίγουρο,αν είσαι διαθετημένος να βάλεις 111 ευρό ακόμα,έχει αυτό που το έχω δοκιμάσει https://www.thomann.de/gr/cakewalk_a_800pro.htm μπορεί και να το βρείς φθηνότερο αλλού.

μέτρησα μόνο τα λευκά 😛 έχεις δίκιο.
Σε ευχαριστώ για την πρόταση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nikos Aravanis είπε

Βρες ένα με 49 πλήκτρα και δοκίμασε το.Αν δεις οτι σε βολεύει προχώρα.

 

Δοκιμάζω υποθετικά με αυτό που έχω τώρα και δε νομίζω οτι θα με βολέψει , μου αρέσει να χρησιμοποιώ μεγαλύτερη κλίμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου