Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή συζήτηση είναι σε συνέχεια του θέματος:

 

Θα σε βοηθήσω λίγο για να καταλάβεις τι εννοώ:

ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος στον πλανήτη Γη με ΜΗΤΡΙΚΗ γλώσσα τα αγγλικά δεν θα έγραφε αυτούς τους στίχους,

ΚΑ-ΝΕ-ΝΑΣ

Για τον απλό λόγο ότι κανένας "αγγλοσαξωνας" (με την έννοια της βασικής σχολικής παιδείας που παρέχεται στα English speaking nations) δεν ΣΚΈΦΤΕΤΑΙ έτσι και δεν συντάσσει έτσι τις προτάσεις του.

 

 

Επεξεργασμένο από yameth
Συνέχεια απο άλλο θέμα
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Θα σε βοηθήσω λίγο για να καταλάβεις τι εννοώ:

ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος στον πλανήτη Γη με ΜΗΤΡΙΚΗ γλώσσα τα αγγλικά δεν θα έγραφε αυτούς τους στίχους,

ΚΑ-ΝΕ-ΝΑΣ

Για τον απλό λόγο ότι κανένας "αγγλοσαξωνας" (με την έννοια της βασικής σχολικής παιδείας που παρέχεται στα English speaking nations) δεν ΣΚΈΦΤΕΤΑΙ έτσι και δεν συντάσσει έτσι τις προτάσεις του.

 

 

Συγγνώμη, είσαι "Αγγλοσάξωνας";

Είναι μητρική σου γλώσσα τα Αγγλικά;

Επεξεργασμένο από mad_nassos

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mad_nassos είπε

Συγγνώμη, είσαι "Αγγλοσάξωνας";

Είναι μητρική σου γλώσσα τα Αγγλικά;

Ναι, απ'την μεριά της μητέρας μου που είναι Αμερικανή και έχω ζήσει πολλά χρόνια στις ΗΠΑ.

Επεξεργασμένο από Superfunk
Φιξ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τραγούδι = μελωδία+ στίχοι. Περί στίχων ειπώθηκαν κάποια πράγματα, από τη μεριά μου θα ήθελα να τονίσω την αναποτελεσματικότητα κατά την ταπεινή μου άποψη που παρουσιάζει και η μελωδία, η οποία στο συντριπτικά μεγαλύτερο κομμάτι της δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως ενδιαφέρον, ακολουθώντας ανέμπνευστα σε παράλληλα καθαρά διαστήματα την κίνηση του αρμονικού ρυθμού, ενώ η ύπαρξη αλλά κυρίως ο χειρισμός της διαφωνίας στην κορύφωση του ρεφραίν δείχνει σαφώς προχειρότητα. Θα έλεγα ότι είναι μια μελωδία που άνετα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως υπόδειγμα για το τι πρέπει να αποφεύγει κάποιος τραγουδοποιός αν θέλει τέλος πάντων ένα ενδιαφέρον και  μελωδικό αποτέλεσμα, και σε καμία απολύτως περίπτωση δε συνάδει με επίκληση σε κάποια ανώτερου επιπέδου "αυθεντία".

 

 Αν βέβαια ο σκοπός ήταν να βγει το feeling πανκ- ματωμένης αρκούδας στο κομμάτι :classic_biggrin:, τότε όλα ΟΚ και γιασάν του μάγκα και μπράβο του και πάσο, αν όμως ο σκοπός ήταν η μελωδικότητα κατά τα αρχαία και αποδεκτά πρότυπα 😁 ( βλέπε περούκες :classic_biggrin: ), τότε δε μιλάμε για ντοκτορά αλλά για πρώτη αρμονίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Ναι, απ'την μεριά της μητέρας μου που είναι Αμερικανή και έχω ζήσει πολλά χρόνια στις ΗΠΑ.

Τέλεια, να μας στείλεις τις δουλειές σου να πάρουμε μαθήματα γλώσσας και κουλτούρας εμείς οι αδαείς.

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το θέμα αρχίζει και αποκτά ενδιαφέρον

Μπα καθόλου.

Το μόνο ενδιαφέρον για μένα είναι το πόσο αφελής ήμουν τόσο καιρό και δεν το είχα καταλάβει

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το θέμα είναι ενδιαφέρον γιατί αφορά το μουσικό κομμάτι του πρώτου ποστ. Ανέβηκε για να σχολιαστεί.

Πρόκειται για πολιτική τοποθέτηση και δεν περνάει απαρατήρητο αρνητικά ή θετικά. 

Ο φίλος mad_nassos ας κρατήσει ότι καταλαβαίνει χρήσιμο και ας πετάξει τα υπόλοιπα που διαφωνεί.

Είναι επίσης σίγουρο πως πολλοί διαφωνούν μαζί του.
Δεν χρειάζεται όμως να συγκρίνει τίποτα με κανέναν. Διότι με την λογική "εγώ ξέρω αγγλικά γιατί ήρθα για 2 χρόνια στην Αγγλία να σπουδάσω", ο άλλος ξέρει οικονομικά καλύτερα γιατί τα σπούδασε και εργάζεται σαν τέτοιος εντος και εκτός Ελλάδας αρα έχει σοβαρότερη άποψη στην αναφορά του τραγουδιού και εμπειρία στην γλώσσα, ο τρίτος έχει ζήσει τη μισή ζωή του εκτός και έκανε όλη την εκπαίδευση του στα αγγλικά και όχι σαν ξένη γλώσσα και ο Τάκης είναι ελέφαντας γιατί έχει 2 αυτιά. Πιάσαμε το επίπεδο "εμένα ο θείος μου είναι αρχηγός του καράτε και κσέρει". Ας θυμόμαστε :

Παράθεση

Καλό είναι να μην θεωρούμε τον εαυτό μας σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν.
Δεν μιλάμε στην ίδια τάξη στο σχολείο και δεν είμαστε συνήθως συνομήλικοι, ούτε ζούμε στον ίδιο τόπο με παρόμοιες εμπειρίες. Όταν γράφεις κάτι στο Noiz, μπορεί να το διαβάσει ο δάσκαλος σου, το είδωλο σου ή ο μαθητής σου. 

Να πω επίσης πως σαν μουσικοί είναι αδύνατον να μην συμμετέχουμε / σχολιάζουμε αυτά που επηρεάζουν την ζωή μας. Και η ζωή μας στην Ελλάδα τα τελευταία δέκα χρόνια καίγεται πολιτικά και κατα συνέπεια οικονομικά ή το ανάποδο. Το να προσπαθούμε να διατηρήσουμε ένα περιβάλλον politically correct, στρουθοκαμηλίζοντας είναι αδύνατο.

Δεν θα ανοίγουμε συζητήσεις για πολιτικά εδώ. Αλλά δεν μπορούμε να μην γράφουμε μουσική με πολιτικό μήνυμα και να το σχολιάζουμε.

Και φυσικά όταν το φέρνει η κουβέντα δεν μπορούμε να διαγράφουμε και κάθε τέτοια αναφορά. Αρκεί να μην είναι επιθετικά προσδιορισμένη και με προσωπικές αναφορές. 

Αν και η φαγούρα τροφοδοτεί την επισκεψιμότητα, παρακαλώ να αποφευχθεί. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yameth είπε

Το θέμα είναι ενδιαφέρον γιατί αφορά το μουσικό κομμάτι του πρώτου ποστ. Ανέβηκε για να σχολιαστεί.

Πρόκειται για πολιτική τοποθέτηση και δεν περνάει απαρατήρητο αρνητικά ή θετικά. 

Ο φίλος mad_nassos ας κρατήσει ότι καταλαβαίνει χρήσιμο και ας πετάξει τα υπόλοιπα που διαφωνεί.

 Είναι επίσης σίγουρο πως πολλοί διαφωνούν μαζί του.
 Δεν χρειάζεται όμως να συγκρίνει τίποτα με κανέναν. Διότι με την λογική "εγώ ξέρω αγγλικά γιατί ήρθα για 2 χρόνια στην Αγγλία να σπουδάσω", ο άλλος ξέρει οικονομικά καλύτερα γιατί τα σπούδασε και εργάζεται σαν τέτοιος εντος και εκτός Ελλάδας αρα έχει σοβαρότερη άποψη στην αναφορά του τραγουδιού και εμπειρία στην γλώσσα, ο τρίτος έχει ζήσει τη μισή ζωή του εκτός και έκανε όλη την εκπαίδευση του στα αγγλικά και όχι σαν ξένη γλώσσα και ο Τάκης είναι ελέφαντας γιατί έχει 2 αυτιά. Πιάσαμε το επίπεδο "εμένα ο θείος μου είναι αρχηγός του καράτε και κσέρει". Ας θυμόμαστε :

 Να πω επίσης πως σαν μουσικοί είναι αδύνατον να μην συμμετέχουμε / σχολιάζουμε αυτά που επηρεάζουν την ζωή μας. Και η ζωή μας στην Ελλάδα τα τελευταία δέκα χρόνια καίγεται πολιτικά και κατα συνέπεια οικονομικά ή το ανάποδο. Το να προσπαθούμε να διατηρήσουμε ένα περιβάλλον politically correct, στρουθοκαμηλίζοντας είναι αδύνατο.

Δεν θα ανοίγουμε συζητήσεις για πολιτικά εδώ. Αλλά δεν μπορούμε να μην γράφουμε μουσική με πολιτικό μήνυμα και να το σχολιάζουμε.

 Και φυσικά όταν το φέρνει η κουβέντα δεν μπορούμε να διαγράφουμε και κάθε τέτοια αναφορά. Αρκεί να μην είναι επιθετικά προσδιορισμένη και με προσωπικές αναφορές. 

 Αν και η φαγούρα τροφοδοτεί την επισκεψιμότητα, παρακαλώ να αποφευχθεί. 

Σωστά όλα αυτά, αλλά αν θεωρούμε ότι έγινε σχολιασμός και κριτική σύμφωνα με τα παραπάνω, τότε συνεχίζω να μην καταλαβαίνω κάτι σωστά...

Εσείς θεωρείτε ότι είναι εποικοδομητική κριτική η παραπάνω και ότι δεν έχει επιθετικούς προσδιορισμούς;

Αν ναι, τότε πάω πάσο. Γιατί εγώ βλέπω μία "ξερολίαση" και μία ανάγκη εκμηδενισμού των σπουδών αλλά και άλλων πραγμάτων.

Φυσικά το πιο ωραίο είναι ότι πάντα πρέπει να διορθώσεις τα Αγγλικά σου για τους Έλληνες και όχι για τους Άγγλους 🤣 

Αν θεωρείτε ότι η φαγούρα τροφοδοτεί επισκεψιμότητα, διαγράψτε όλο το θέμα. Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου και έτσι κι αλλιώς λόγω της υπέροχης εποικοδομητικής κριτικής που έτρεξαν κάποιοι να κάνουν, δεν βλέπω να ενδιαφερθεί κανείς άλλος από το forum να μπει στη διαδικασία να ακούσει το κομμάτι, αλλά πιο πολύ για να διαβάσει τα σχόλια.

Cheers

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου