Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Νασο με το συμπαθειο, αλλα τα αγγλικα επιδεχονται βελτιωσης γιατι ναι, κανουν μπαμ οτι ειναι "μεταφρασμενα". Δε λεμε οτι ειναι επιπεδου google translate προς θεου, αλλα απεχουν πολυ απο το να περασουν για μητρικο αγγλικο στιχο. 


Απο τον πρωτο στιχο να ξεκινησεις πχ: "everyone in this world has a little debt". You don't HAVE debt, you ARE IN debt. Δεν ειναι λογια η προταση οπως την εγραψες, δε θα το ελεγε/εγραφε κανενας native speaker αυτο το πραμα. Κανε ενα google search για τις λεξεις "have" και "debt" και δες αν συναντωνται διπλα-διπλα ως δοκιμος ορος. 

Ναι, προφανως και θα καταλαβουν οι Αγγλοι (και οποιος ξερει Αγγλικα) τι εννοεις, οπως και εσυ θα καταλαβεις καποιον που θα σε ρωτησει "πως παω στο πλατεια αριστοτελους". Μπορεις αν θες να το χρησιμοποιησεις, να παιξεις ισως με το charm του "ξενοφερτου αγγλικου" αλλα αν ο στοχος σου ειναι να γραψεις Αγγλικους στιχους που δε θα "ξενισουν" ενα αγγλοφωνο κοινο και θα μπορουν να περασουν ως the real thing τοτε εχεις δουλεια ακομα. 

Χωρις να θελω να μειωσω τη δουλεια σου, απλα σε βλεπω defensive επι του θεματος και ειναι κριμα γιατι μπορεις καλλιστα να προσεξεις καποια πραγματα που "προδιδουν" τις ριζες σου, ή εστω να εισαι aware of the fact, αν αυτο ειναι κατι που σε ενδιαφερει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, odis13 είπε

Φιλε Νασο με το συμπαθειο, αλλα τα αγγλικα επιδεχονται βελτιωσης γιατι ναι, κανουν μπαμ οτι ειναι "μεταφρασμενα". Δε λεμε οτι ειναι επιπεδου google translate προς θεου, αλλα απεχουν πολυ απο το να περασουν για μητρικο αγγλικο στιχο. 


Απο τον πρωτο στιχο να ξεκινησεις πχ: "everyone in this world has a little debt". You don't HAVE debt, you ARE IN debt. Δεν ειναι λογια η προταση οπως την εγραψες, δε θα το ελεγε/εγραφε κανενας native speaker αυτο το πραμα. Κανε ενα google search για τις λεξεις "have" και "debt" και δες αν συναντωνται διπλα-διπλα ως δοκιμος ορος. 

Ναι, προφανως και θα καταλαβουν οι Αγγλοι (και οποιος ξερει Αγγλικα) τι εννοεις, οπως και εσυ θα καταλαβεις καποιον που θα σε ρωτησει "πως παω στο πλατεια αριστοτελους". Μπορεις αν θες να το χρησιμοποιησεις, να παιξεις ισως με το charm του "ξενοφερτου αγγλικου" αλλα αν ο στοχος σου ειναι να γραψεις Αγγλικους στιχους που δε θα "ξενισουν" ενα αγγλοφωνο κοινο και θα μπορουν να περασουν ως the real thing τοτε εχεις δουλεια ακομα. 

Χωρις να θελω να μειωσω τη δουλεια σου, απλα σε βλεπω defensive επι του θεματος και ειναι κριμα γιατι μπορεις καλλιστα να προσεξεις καποια πραγματα που "προδιδουν" τις ριζες σου, ή εστω να εισαι aware of the fact, αν αυτο ειναι κατι που σε ενδιαφερει. 

Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο, και εκτιμώ τον τρόπο με τον οποίο το έγραψες και το ανέλυσες! 🙂

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου,ο άνθρωπος(mad_nassos) αυτό που προσπαθεί να εξηγήσει,δεν αφορά την κριτική στην  ποιότητα της δουλειάς του αλλά τον τρόπο(ειρωνεία) που σχολιάστηκε αυτή μέσω του superfunk και του manosx.

Είναι το νούμερο 50000 αυτοκτονίες υπερβολικό?ναι

Απορρέουν οι στίχοι του Ελληνικουρα?ναι(μου άρεσαν :D)

Μπορεί να μην συμφωνούμε με τις απόψεις των άλλων αλλά είναι πάντα προτιμοτερο να διαφωνούμε με σεβασμο απεναντί τους.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι η ειρωνία πολλές φορές είναι ένας τρόπος "αυτοάμυνας" της κοινότητας η οποία καλώς έχει θέσει υψηλά standards στην κριτική των clips/show-offs που ανεβαίνουν.

Θα το πω απλά, όταν εδώ μέσα υπάρχουν ανεβασμένα απίστευτα κομμάτια και προσπάθειες (και μουσικά και πολλές φορές στιχουργικά) το σκέφτεσαι διπλά πριν ανεβάσεις κάτι. Σίγουρα υπάρχουν και αλλοί ιστότοποι για ανέβασμα. Πολλές φορές έχω διακρίνει και εγώ τέτοια στοιχεία και αντίστοιχα έχω σκεφτεί "μήπως έχουν δίκιο?" Στο χέρι σου είναι να θέλεις να τραβήξεις το σκοινί. Νομίζω είναι μια μουσική κοινωνία με απαιτήσεις. Αν νομίζεις ότι μπορείς να ενταχθείς πρέπει να στρώσεις κω...

Προσωπικά περίμενα δυό χρόνια τουλάχιστον μετά από ενεργή παρουσία για να τολμήσω να εκτεθώ στον τομέα αυτό. Και κάθε φορά που ανεβάζω κάτι ζητάω την αυστηρότητα. Αλλιώς....έχω και φίλους στο facebook που θα μου κάνουν like αμέσως....

 

 

(και παρενθετικά, όταν ήδη επισημάνθηκε πολύ νωρίς ότι οι στίχοι ....δεν....η αντίδραση δεν ήταν να ζητηθούν έστω εξηγήσεις ή διευκρινήσεις περι αυτού αλλά βρέθηκαν αντεπιχειρήματα...) 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikos Aravanis είπε

Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου,ο άνθρωπος(mad_nassos) αυτό που προσπαθεί να εξηγήσει,δεν αφορά την κριτική στην  ποιότητα της δουλειάς του αλλά τον τρόπο(ειρωνεία) που σχολιάστηκε αυτή μέσω του superfunk και του manosx.

Είναι το νούμερο 50000 αυτοκτονίες υπερβολικό?ναι

Απορρέουν οι στίχοι του Ελληνικουρα?ναι(μου άρεσαν :D)

Μπορεί να μην συμφωνούμε με τις απόψεις των άλλων αλλά είναι πάντα προτιμοτερο να διαφωνούμε με σεβασμο απεναντί τους.

Thaaaanks!

Αλλά απ' ό,τι φαίνετια η ειρωνία πολλές φορές είναι ένας τρόπος "αυτοάμυνας" της κοινότητας η οποία καλώς έχει θέσει υψηλά standards στην κριτική των clips/show-offs που ανεβαίνουν.😝

47 λεπτά πριν, dimsonic είπε

(και παρενθετικά, όταν ήδη επισημάνθηκε πολύ νωρίς ότι οι στίχοι ....δεν....η αντίδραση δεν ήταν να ζητηθούν έστω εξηγήσεις ή διευκρινήσεις περι αυτού αλλά βρέθηκαν αντεπιχειρήματα...) 

Συγγνώμη, να ρωτήσω ποια είναι τα αντεπιχειρήματα;

Γιατί εγώ στον yameth έγραψα απλά ότι θεωρώ πλεονέκτημα ότι τους στίχους μου τους διαβάζουν Αυστραλός και Άγγλοι τραγουδοποιοί και παραγωγοί πριν προχωρήσουμε παρακάτω...

Το οποίο γειώθηκε από τους υπόλοιπους με εξευτελιστικό τρόπο, καθώς τα "μεταπτυχιακά και τα ντοκτορά" είναι μάλλον για αδαείς...

Επεξεργασμένο από mad_nassos

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ειρωνεία δεν πρέπει να είναι τρόπος για.....τίποτα 

Λυπάμαι πραγματικά γι αυτά που διάβασα απ τον dimsonic . Δείχνει το πόσο ελιτίστικο είναι αυτό το φόρουμ. Και σίγουρα τα πράγματα εδώ μέσα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει 

όταν έκανα εγγραφή , είχα αλλιώς στο μυαλό μου τον ρόλο του φόρουμ αυτού. Βέβαια, το τι περίμενα ή ήθελα δεν ενδιαφέρει κανένα στην τελική και είναι και πρόβλημα μου . Το φόρουμ είναια υτό που είναι ασχέτως αν εγώ πάντα διαφωνούσα με την κατεύθυνση που είχε ή έχει πάρει ( νομίζω παλιότερα ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα και με πολλαπλάσιους χρήστες ) 

Τέλος, φαντάζομαι και έχω καταλάβει  πως κανείς δε ζητά likes εδώ μέσα , μια καλή κουβέντα αν την αξίζει το κάθε πόνημα είναι πάντα ευπρόσδεκτη , σίγουρα όχι το ζητούμενο .

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εγώ πάλι Rebel ξέρεις τι έχω βαρεθεί; Να συναντώ κόσμο IRL, στην πραγματική ζωή ρε αδερφέ, και να θάβει τους διαδυκτιακούς "φίλους" του στην ψύχρα, γιατί τα social media έχουν γίνει πια η ζωή και ο ρουφιάνος, και όλοι εκεί το παίζουν καλοί και υπεράνω και άρχοντες, και ξεσπάνε σε τρίτους IRL. Χίλιες φορές προτιμότερο να τσαντίζομαι σε φόρουμ, που πλέον όμως είναι στα κάτω τους γιατί όλοι το παίζουν κονιόρδοι στα social. Αλλά πραγματική σύγκρουση απόψεων δεν γίνεται εκεί, παρά μόνο προβολή περσόνας.

 

 Είναι αυτό που είπε ο Yameth: Ας πάρει ότι θέλει ο φίλος, ο καθένας μας τσαμπουνάει του κεφαλιού του, πράγμα που γίνεται όλο και πιο σπάνια, πράγμα όλο και πιο πολύτιμο. Έχουμε χαθεί σε μια θάλασσα ωραιοπάθειας και circle jerking. Ας βγει λίγο και ο πραγματικός μας εαυτός online, θα το αντέξουμε,  εκμεταλλευτείτε το όσο ακόμα υπάρχει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελιτιστικό δεν σημαίνει και κακό(τα παιδιά στο φορουμ θέλουν και ανεβάζουν καλή μουσική με εξαιρέσεις σαν εμένα) και ο Δημήτρης(dimsonic) στην συμπεριφορά του προσπαθεί και είναι πάντα ευγενής.

Οταν συμβαίνουν αυτές οι εξαιρέσεις και κάποιος ανεβάζει κάτι που δεν είναι αντάξιο της μουσικής που περιμένουν θα ασκηθεί κριτική,απλά να μην το παρακάνουμε 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

η ειρωνεία δεν πρέπει να είναι τρόπος για.....τίποτα 

Λυπάμαι πραγματικά γι αυτά που διάβασα απ τον dimsonic . Δείχνει το πόσο ελιτίστικο είναι αυτό το φόρουμ. Και σίγουρα τα πράγματα εδώ μέσα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει 

όταν έκανα εγγραφή , είχα αλλιώς στο μυαλό μου τον ρόλο του φόρουμ αυτού. Βέβαια, το τι περίμενα ή ήθελα δεν ενδιαφέρει κανένα στην τελική και είναι και πρόβλημα μου . Το φόρουμ είναια υτό που είναι ασχέτως αν εγώ πάντα διαφωνούσα με την κατεύθυνση που είχε ή έχει πάρει ( νομίζω παλιότερα ήταν λίγο καλύτερα τα πράγματα και με πολλαπλάσιους χρήστες ) 

Τέλος, φαντάζομαι και έχω καταλάβει  πως κανείς δε ζητά likes εδώ μέσα , μια καλή κουβέντα αν την αξίζει το κάθε πόνημα είναι πάντα ευπρόσδεκτη , σίγουρα όχι το ζητούμενο .

δεν καταλαβαίνω γιατί ακριβώς λυπάσαι.

Δεν διαμορφώνω εγώ την προς τα έξω εικόνα του φόρουμ. Το φόρουμ αποτελείται από τον ιστό των μελών του. Τα μέλη είναι αυτά που είναι όταν γράφεσαι και πιθανότατα δεν είναι κόσμος αγγελικά πλασμένος. Ούτε μπορούμε να επιβάλουμε στον καθένα πως να σκέφτεται ή να αλλάζει τα κριτήριά του τα οποία ανέπτυξε και ζει μ αυτά για να μην "παρεξηγηθεί" οποιοσδήποτε poster.

Όταν γράφτηκα ήδη διάβαζα πολύ καιρό πριν. Και ήξερα περίπου που γράφομαι. Και όπως είπα πιό πάνω σκέφτηκα πολύ πριν ανεβάσω κομμάτι και δεν ήταν πάντα οι κριτικές ρόδινες, και είμαι ευχαριστημένος που δεν ήταν. 

Λοιπόν επι του προκειμένου, διότι δεν μου αρέσει η τροπή που παίρνει η συζήτηση ούτε θέλω να το παίξω συνήγορος κανενός "είρωνα"

το κομμάτι που ανέβηκε πάσχει στιχουργικά και βασικά επειδή είναι γραμμένο από άνθρωπο που η μητρική του δεν είναι η αγγλική. Το θέμα θίχτηκε εξ αρχής, και αντ αυτού μάθαμε (τα αντεπιχειρήματα είναι αυτά) ότι ο op κάνει διδακτορικό σε στιχουργία ή δεν ξέρω τι ακριβώς και έχει άγγλους και αυστραλούς επιβλέποντες... Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω σε ποιά σχολή γίνονται αυτά. Ειλικρινά. Εχουμε λοιπόν ένα κομμάτι που (τουλάχιστον και εγώ) αρκετοί έθιξαν ότι οι στίχοι του δεν στέκουν και ότι έχει μια "ευχάριστη 'η αποδεκτή" ποπ μελωδία και επίσης αποδεκτή παραγωγή. Αν κάποιοι ξέφυγαν προς το ειρωνικό δικαίωμά τους και δεν είναι οι υπόλοιποι υπόλογοι ούτε ή κοινότητα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου