Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

νομίζω ότι η ειρωνία πολλές φορές είναι ένας τρόπος "αυτοάμυνας" της κοινότητας η οποία καλώς έχει θέσει υψηλά standards στην κριτική των clips/show-offs που ανεβαίνουν.

Θα το πω απλά, όταν εδώ μέσα υπάρχουν ανεβασμένα απίστευτα κομμάτια και προσπάθειες (και μουσικά και πολλές φορές στιχουργικά) το σκέφτεσαι διπλά πριν ανεβάσεις κάτι. Σίγουρα υπάρχουν και αλλοί ιστότοποι για ανέβασμα.

 

47 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Λυπάμαι πραγματικά γι αυτά που διάβασα απ τον dimsonic . Δείχνει το πόσο ελιτίστικο είναι αυτό το φόρουμ. Και σίγουρα τα πράγματα εδώ μέσα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει 

 

Εσείς μπορεί να συμφωνείτε μεταξύ σας σχετικά με αυτό, όμως εγώ διαχωρίζω την θέση μου εδώ παιδιά.

Ελιτίστικο φόρουμ?

Υπάρχουν κι άλλοι ιστότοποι για ανέβασμα?

Ρε πάτε καλά? Εδώ υπάρχουν μέλη που ανεβάζουν "πέντε νότες" ούτε καν μισό κομμάτι και ζητούν γνώμες (και φυσικά καλά κάνουν).

Τι είμαστε εμείς εδώ? Η Ροζίτα και ο Γιώργος στο "να η ευκαιρία", ή το Ελλάδα έχεις ταλέντο? Περιμένουμε να ακούσουμε έτοιμη δισκογραφία για να γουστάρουμε? Εδώ (και αυτή είναι η ομορφιά του πράγματος) θέλουμε να ανεβαίνουν όλα, όπως και να είναι, μια αποτύπωση δημιουργικής έκφρασης, όχι μόνο τα ημιεπαγγελματικά/επαγγελματικά παραγώμενα "μουσικά προϊόντα".

Πχ. γίνεται πολύς λόγος τελευταία για την παραγωγή/μίξη των δημιουργών που ανεβάζουν κάτι. Ναι είναι σημαντικό, όμως μόνο μέχρι το σημείο που η παραγωγή εμποδίζει την απόλαυση/κατανόηση της σύνθεσης/εκτέλεσης, δεν χρειάζεται να γίνουμε όλοι και ηχολήπτες για να ανεβάσουμε κάτι (αν φυσικά ο δημιουργός γουστάρει - και μπράβο του - το ... τερματίζει το ηχοληπτικό), η προσπάθεια μετράει.

Εγώ λοιπόν θέλω να μην το πολυσκέφτεται ο δημιουργός να ανεβάσει κάτι, φοβούμενος την κριτική από άλλα μέλη λόγω των υψηλών απαιτήσεων που αυτά τα μέλη έχουν, γιατί έτσι χάνεται η ουσία.

Όλοι πάντα μαθαίνουμε, και εγώ προσωπικά έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα, με αφορμή "καλές" ή και "κακές" ακόμα δημιουργίες που έχουν ανέβει κατά καιρούς (αν και δεν υπάρχει καλή και κακή δημιουργία έτσι κι αλλιώς, εννοώ προσεγμένες ή "χύμα").

Και όχι, δεν υπάρχουν άλλοι ιστότοποι για ανέβασμα με αυτή  την έννοια. Όλα εδώ. Και αν θέλετε φυσικά και αλλού, όμως όχι μόνο αλλού γιατί οι δικές μας απαιτήσεις είναι λέει υψηλές.

Όλα αυτά είναι φυσικά προσωπικές μου απόψεις.

  • Like 7

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς αυτό που λέει ο fusiongtr , συμφωνώ απόλυτα 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

Εσείς μπορεί να συμφωνείτε μεταξύ σας σχετικά με αυτό, όμως εγώ διαχωρίζω την θέση μου εδώ παιδιά.

Ελιτίστικο φόρουμ?

Υπάρχουν κι άλλοι ιστότοποι για ανέβασμα?

Ρε πάτε καλά? Εδώ υπάρχουν μέλη που ανεβάζουν "πέντε νότες" ούτε καν μισό κομμάτι και ζητούν γνώμες (και φυσικά καλά κάνουν).

Τι είμαστε εμείς εδώ? Η Ροζίτα και ο Γιώργος στο "να η ευκαιρία", ή το Ελλάδα έχεις ταλέντο? Περιμένουμε να ακούσουμε έτοιμη δισκογραφία για να γουστάρουμε? Εδώ (και αυτή είναι η ομορφιά του πράγματος) θέλουμε να ανεβαίνουν όλα, όπως και να είναι, μια αποτύπωση δημιουργικής έκφρασης, όχι μόνο τα ημιεπαγγελματικά/επαγγελματικά παραγώμενα "μουσικά προϊόντα".

μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα....

Μπορεί, αλλά αφορμή για το post ήταν τα λόγια που έχω βάλει σε παράθεση.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από μένα πάντως κουοτάρησες το περι ειρωνίας αυτοάμυνας και ότι έχουν ανέβει απίστευτα κομμάτια.

Που όπως και νάχει ειναι αυτό που πιστεύω.

Εγώ δεν είπα για ελιτίστικο, αλλά μπορεί κάποιοι να νομίζουν ότι είναι ελιτίστικο επειδή πρόσφατα ανεβαίνουν ωραία πράγματα.

Και το ότι θεωρώ = βαφτίζω την ειρωνία αυτοάμυνα είναι δική μου ερμηνεία της αντίδρασης του χώρου 

και...φυσικά...δεν συμφωνώ με την ειρωνία όπως δεν συμφωνώ και με άλλα πράγματα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ναι υπάρχουν και άλλοι τόποι για ανάρτηση κομματιών.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εν γενει κι εγω συμφωνω με τα γραφομενα του φιουζιου, θελω να πω 2-3 πραγματα.

Νομιζω τα οποια προβηματα ανακυπτουν απο δυο αιτιες. Πρωτα το γεγονος πως στις ιντερνετικες κουβεντες κατα κανονα οι συμμετεχοντες "προστατευονται" απο παρατσουκλια και κατοπιν πως σπανια γραφουμε ακριβως εκεινο που θα λεγαμε σε χαλαρες παρεϊστικες συζητησεις...εξαιρεσεις υφιστανται, παραμενουν ομως συντριπτικη μειοψηφια.

Τα οποια ορια θεσπιζονται απο κανονες του φορουμ (που δυστυχως καταστρατηγουνται συχνα πυκνα) και κυριως απο την αισθητικη και τον γενικοτερο χαρακτηρα/προσωπικοτητα των μελων.

Η προσωπικη μου αντιμετωπιση ειναι πως αν δεν εχω κατι καλο η χρησιμο να πω, συνηθως δεν σχολιαζω. Ακομη ομως και αν νοιωσω την αναγκη να τονισω κατι αρνητικο θελω να το κανω με καποιον διακριτικο τονο. Το να περιγελαει καποιος προσπαθειες αλλων δεν μου αρεσει, ουτε το θεωρω πρεπον, οσο κι αν αυτο μαζευει αναγνωστες. Δεν μπορουμε να ειμαστε μονιμως σοβαροι αλλα η πλακα εχει ορια (>3η παραγραφος). Δυσκολο θεμα να το συζηταμε μεταξυ μας τα μελη και κατα κανονα δεν ειμαστε απολυτως ειλικρινεις-αλλα ουτε και μπορουμε δυστυχως...

  • Like 7

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ καθόλου με τα λεγόμενα σου Ηλία, αλλά κανένας δεν είναι ο μπαμπάς κανενός εδώ μέσα, εδώ μέσα μόνοι μας ήρθαμε και ίσως όχι επειδή είδαμε φως, ξέραμε πού ήρθαμε (προσωπικά δεν ξέρω τι ήταν εδώ πριν 10 χρόνια αν ήταν πχ παράδεισος και τώρα κόλαση) και επίσης και εγώ προσωπικά όχι απλώς δεν σχολιάζω αν δεν έχω κάτι να πω που να είναι χρήσιμο - αντίθετα λέω σχεδόν πάντα εκεί που φαίνεται ότι αυτό που θα πω θα πιάσει τόπο.

Όπως ακριβώς και στην παρούσα.

Από την άλλη δεν μπορώ να τραβάω τα αυτιά κανενός, ούτε μου αρέσει να θεωρούμαι συνυπαίτιος ή ότι επειδή συνομιλώ με κάποιον ασπάζομαι και τις ιδέες του ή τους τρόπους αντίδρασής του.

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το θέμα διαχωρίστηκε, διότι οι τελευταίες απαντήσεις δεν αφορούσαν τόσο την κριτική του clip, αλλά εν γένει τις κριτικές των clips στο noiz και τα ανεκτά όρια αυτών.

Υ.Γ. Μου βγήκε ο πάτος κατά τον διαχωρισμό (θα την μαθω την νεα πλατφόρμα...που θα πάει :P)

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

το κομμάτι που ανέβηκε πάσχει στιχουργικά και βασικά επειδή είναι γραμμένο από άνθρωπο που η μητρική του δεν είναι η αγγλική. Το θέμα θίχτηκε εξ αρχής, και αντ αυτού μάθαμε (τα αντεπιχειρήματα είναι αυτά) ότι ο op κάνει διδακτορικό σε στιχουργία ή δεν ξέρω τι ακριβώς και έχει άγγλους και αυστραλούς επιβλέποντες... Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω σε ποιά σχολή γίνονται αυτά. Ειλικρινά. Εχουμε λοιπόν ένα κομμάτι που (τουλάχιστον και εγώ) αρκετοί έθιξαν ότι οι στίχοι του δεν στέκουν και ότι έχει μια "ευχάριστη 'η αποδεκτή" ποπ μελωδία και επίσης αποδεκτή παραγωγή. Αν κάποιοι ξέφυγαν προς το ειρωνικό δικαίωμά τους και δεν είναι οι υπόλοιποι υπόλογοι ούτε ή κοινότητα.

Πωπω μάλλον πρέπει να αποκρύψω τη "σχολή που γίνονται αυτά" γιατί κινδυνεύουν οι άνρθωποι...

Θα έρθει ο supervisor μου κλαμένος, αφού έχει πουλήσει μισό εκατομύριο δίσκους, με κριτικές από Rolling Stone, New York Times, κτλ, και θα μου πει: "Hey Nassos, ο dimsonic μας είπε ότι δεν είναι πράγματα αυτά που γίνονται εδώ. Το κλείνουμε το μαγαζάκι." (δεν έγραψα την πρόταση στα Αγγλικά για να μην κάνω κανένα λάθος και το κουβαλάω βάρος).

Κακώς που το ανέφερα κιόλας, τους έκαψα τους ανθρώπους!

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου