Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, mad_nassos είπε

Πωπω μάλλον πρέπει να αποκρύψω τη "σχολή που γίνονται αυτά" γιατί κινδυνεύουν οι άνρθωποι...

Θα έρθει ο supervisor μου κλαμένος, αφού έχει πουλήσει μισό εκατομύριο δίσκους, με κριτικές από Rolling Stone, New York Times, κτλ, και θα μου πει: "Hey Nassos, ο dimsonic μας είπε ότι δεν είναι πράγματα αυτά που γίνονται εδώ. Το κλείνουμε το μαγαζάκι." (δεν έγραψα την πρόταση στα Αγγλικά για να μην κάνω κανένα λάθος και το κουβαλάω βάρος).

Κακώς που το ανέφερα κιόλας, τους έκαψα τους ανθρώπους!

Αν ήμουν στην θέση σου, από το να απαντάω σε γραπτά που με ειρωνεύονται (αλήθεα ή όχι εμένα έτσι μου φαίνεται) με ειρωνικά ποστ, θα πήγαινα στον supervisor και θα έκανα την εξής ερώτηση.

"Ρε συ πες μου αλήθεια, μήπως όντως φαίνεται πολύ ότι γράφω σε γλώσσα που δεν είναι η μητρική μου?

Αν φαίνεται, τι μπορώ να κάνω για να το βελτιώσω? (αν ενδιαφερόμουν να το κάνω βέβαια)".

Από την στιγμή που σπουδάζεις το αντικείμενο θεωρώ ότι ο καταλληλότερος (και ο πρώτος) στον οποίο θα έπρεπε να απευθυνθείς είναι αυτός με τον οποίο δουλεύεις.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Αν ήμουν στην θέση σου, από το να απαντάω σε γραπτά που με ειρωνεύονται (αλήθεα ή όχι εμένα έτσι μου φαίνεται) με ειρωνικά ποστ, θα πήγαινα στον supervisor και θα έκανα την εξής ερώτηση.

"Ρε συ πες μου αλήθεια, μήπως όντως φαίνεται πολύ ότι γράφω σε γλώσσα που δεν είναι η μητρική μου?

btw εγώ δεν ειρωνεύομαι. Το λέω στα ίσια: Αν του λένε οι επιβλέποντές του ότι αυτοί οι στίχοι είναι ΟΚ υπάρχει θέμα. Κατά τη γνώμη μου. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά δεν πληρώνω εγώ δίδακτρα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimsonic είπε

νομίζω ότι η ειρωνία πολλές φορές είναι ένας τρόπος "αυτοάμυνας" της κοινότητας η οποία καλώς έχει θέσει υψηλά standards στην κριτική των clips/show-offs που ανεβαίνουν.

Θα το πω απλά, όταν εδώ μέσα υπάρχουν ανεβασμένα απίστευτα κομμάτια και προσπάθειες (και μουσικά και πολλές φορές στιχουργικά) το σκέφτεσαι διπλά πριν ανεβάσεις κάτι. Σίγουρα υπάρχουν και αλλοί ιστότοποι για ανέβασμα. Πολλές φορές έχω διακρίνει και εγώ τέτοια στοιχεία και αντίστοιχα έχω σκεφτεί "μήπως έχουν δίκιο?" Στο χέρι σου είναι να θέλεις να τραβήξεις το σκοινί. Νομίζω είναι μια μουσική κοινωνία με απαιτήσεις. Αν νομίζεις ότι μπορείς να ενταχθείς πρέπει να στρώσεις κω...

Προσωπικά περίμενα δυό χρόνια τουλάχιστον μετά από ενεργή παρουσία για να τολμήσω να εκτεθώ στον τομέα αυτό. Και κάθε φορά που ανεβάζω κάτι ζητάω την αυστηρότητα. Αλλιώς....έχω και φίλους στο facebook που θα μου κάνουν like αμέσως....

 

Δεν ξερω ποιος ειπε τι σε ποιον, με ειρωνια, και γιατι. Εγω απλα θα σχολιασω το εν λογω ποστ του αγαπητου Δημητρη, καθως εχω μια διαφορετικη εικονα του φορουμ στο μυαλο μου, απο κεινη που περιγραφει.

Ενα φορουμ δεν θα επρεπε να ειναι κλαμπ για λιγους εκλεκτους και για εκεινους που ξεχωριζουν μουσικα. Δεν μπορουν να υπαρχουν δυο ταχυτητες στα μελη. Καλα τα υψηλα στανταρ, αλλα καλος και ο σεβασμος και η ισοτητα μεσα σε μια (μικρο)κοινωνια οπως το noiz. Θα επρεπε δηλαδη να αισθανθω μειονεκτικα οταν αυριο ανεβασω την πρωτη μου δημιουργια με τα τρια ακορντα που ξερω? Ή θα πρεπει να στρωσω τον π@π@ μου για να μαθω αλλα τρια ακορντα πριν τολμησω να πατησω το κουμπι upload? Δεν ειμαι τοσο τελειομανης. Πιστευω οτι να εκθετω τα λαθη μου ειναι ο σωστος δρομος για να διορθωθω.

Θεωρω οτι το φορουμ ειναι ανοικτο σε ολους να εκφρασουν τους προβλητισμους τους, οσο απλοϊκοι και ας ειναι. Ειναι ανοικτο για ολους να "εκτεθουν", οποιες και εαν ειναι οι δυνατοτητες τους. Αρκει να γινεται με αρμονια και σεβασμο προς τον χωρο και προς ολους εκεινους που μας διαβαζουν και μας ακουν. Δεν θεωρω οτι χρειαζεται να στρωσει κανεις κ@λ@ για ενταχθει. Για να διακριθει ναι, αλλα οχι για να αποκτησει σεβασμο και ισες ευκαιριες για να ακουστει.

Στην πραξη θεωρω οτι, σε μεγαλο βαθμο, υπαρχουν τα στοιχεια που περιγραφω στο noiz. Και η πλειοψηφια των μελων του, με πρωτους τον dimsonic και την υπολοιπη παλιοσειρα, ειναι εκει για να μας κανουν, εμας τους νεους, να αισθανομαστε ισοι και με μουσικη αξια, την οποια την λαμβανουμε με την αυστηρη κριτικη και οχι με likes και κωλακειες. Και η ειρωνια μεσα στο προγραμμα ειναι βεβαια...

Αυτα απο μενα.

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν ξερω ποιος ειπε τι σε ποιον, με ειρωνια, και γιατι. Εγω απλα θα σχολιασω το εν λογω ποστ του αγαπητου Δημητρη, καθως εχω μια διαφορετικη εικονα του φορουμ στο μυαλο μου, απο κεινη που περιγραφει.

Ενα φορουμ δεν θα επρεπε να ειναι κλαμπ για λιγους εκλεκτους και για εκεινους που ξεχωριζουν μουσικα. Δεν μπορουν να υπαρχουν δυο ταχυτητες στα μελη. Καλα τα υψηλα στανταρ, αλλα καλος και ο σεβασμος και η ισοτητα μεσα σε μια (μικρο)κοινωνια οπως το noiz. Θα επρεπε δηλαδη να αισθανθω μειονεκτικα οταν αυριο ανεβασω την πρωτη μου δημιουργια με τα τρια ακορντα που ξερω? Ή θα πρεπει να στρωσω τον π@π@ μου για να μαθω αλλα τρια ακορντα πριν τολμησω να πατησω το κουμπι upload? Δεν ειμαι τοσο τελειομανης. Πιστευω οτι να εκθετω τα λαθη μου ειναι ο σωστος δρομος για να διορθωθω.

Θεωρω οτι το φορουμ ειναι ανοικτο σε ολους να εκφρασουν τους προβλητισμους τους, οσο απλοϊκοι και ας ειναι. Ειναι ανοικτο για ολους να "εκτεθουν", οποιες και εαν ειναι οι δυνατοτητες τους. Αρκει να γινεται με αρμονια και σεβασμο προς τον χωρο και προς ολους εκεινους που μας διαβαζουν και μας ακουν. Δεν θεωρω οτι χρειαζεται να στρωσει κανεις κ@λ@ για ενταχθει. Για να διακριθει ναι, αλλα οχι για να αποκτησει σεβασμο και ισες ευκαιριες για να ακουστει.

Στην πραξη θεωρω οτι, σε μεγαλο βαθμο, υπαρχουν τα στοιχεια που περιγραφω στο noiz. Και η πλειοψηφια των μελων του, με πρωτους τον dimsonic και την υπολοιπη παλιοσειρα, ειναι εκει για να μας κανουν, εμας τους νεους, να αισθανομαστε ισοι και με μουσικη αξια, την οποια την λαμβανουμε με την αυστηρη κριτικη και οχι με likes και κωλακειες. Και η ειρωνια μεσα στο προγραμμα ειναι βεβαια...

Αυτα απο μενα.

Το ποιός είπε τι σε ποιόν είναι γραμμένο Γιώργο.

Και να σου πω κάτι ? την ίδια εικόνα του φόρουμ έχουμε, σχετικά με το έπρεπε δεν έπρεπε

Όμως ενώ είμαστε στην ουσία το φόρουμ και το αποτελούμε ως δομικά στοιχεία δεν αντιπροσωπεύει ο καθένας το σύνολο. Ούτε μπορώ εγώ να αλλάξω την "ειρωνική του κατεύθυνση" με την δική μου συμπεριφορά. Συνεπώς ας αφήσουμε το πρέπει στην άκρη. Και εγώ θέλω πχ η χώρα μου ή ο πλανήτης να "είναι αλλιώς ή κάπως όπως μου πάει εμένα" αλλά στην τελική άλλα γίνονται, αλλοι εκλέγονται, άλλοι αποφασίζουν για μένα και άλλοι βάζουν το χέρι στην τσέπη μου. 

Το φόρουμ είναι ανοιχτό στους πάντες και εγώ απαντώ στο 90% των κλιπ και show off. 

Και ξέρεις πολύ καλά όταν ανέβασες τι σου είπα τότε για το κομμάτι. Αυτιά δεν χαιδεψα.

Με την ίδια λογική είπα την άποψή μου πολύ ευγενικά (αλλά χωρίς περιστροφές - το πρώτο ποστ απάντησής μου υπάρχει) ότι οι στίχοι ΔΕΝ / μουσικά έτσι κι έτσι. Διότι πιστεύω ότι έτσι βοηθάω. Με το να λέω wow απίθανοι στίχοι και τέτοια ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΩ.

 

Στη συνέχεια όταν ακούω ότι "οι στίχοι είναι καλοί διότι σπουδάζω και το λεει ο άγγλος" ΟΚ...

το λέω και I rest my case.

 

 

 

(τέλος δεν είμαι παλιοσειρά. Νέος είμαι..ως μέλος και μόνον,  δυστυχώς)

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Αν ήμουν στην θέση σου, από το να απαντάω σε γραπτά που με ειρωνεύονται (αλήθεα ή όχι εμένα έτσι μου φαίνεται) με ειρωνικά ποστ, θα πήγαινα στον supervisor και θα έκανα την εξής ερώτηση.

"Ρε συ πες μου αλήθεια, μήπως όντως φαίνεται πολύ ότι γράφω σε γλώσσα που δεν είναι η μητρική μου?

Αν φαίνεται, τι μπορώ να κάνω για να το βελτιώσω? (αν ενδιαφερόμουν να το κάνω βέβαια)".

Από την στιγμή που σπουδάζεις το αντικείμενο θεωρώ ότι ο καταλληλότερος (και ο πρώτος) στον οποίο θα έπρεπε να απευθυνθείς είναι αυτός με τον οποίο δουλεύεις.

Συμφωνώ 100%, απλά κάποια posts ήταν αρκετά προκλητικά και για κάποιο λόγο φαίνεται ότι πρέπει να τα δεχόμαστε σαν φυσιολογικές απαντήσεις...

Είναι από τα πρώτα πράγματα που έχω κάνει, ακριβώς για να βελτιωθώ.

Προφανώς δεν είμαι native speaker και δεν θα γίνω ποτέ εξ' ορισμού...

Και σε οτιδήποτε γράφω ζητάω τη γνώμη του, όπου μάλιστα το βλέπει γραμμή-γραμμή.

Το βλέπω ακριβώς όπως το βλέπεις και γι' αυτό ανέφερα στο πρώτο post για τους supervisors... δεν είπα ότι εγώ γράφω θεϊκά στα Αγγλικά, έκανα μία τύπου "επίκληση στην αυθεντία"... πιο κάτω έγραψα ότι οι Άγγλοι δεν ζητάνε διορθώσεις στα Αγγλικά, αλλά οι Έλληνες... γιατί όπως βλέπεις αμφισβητείται το ίδιο το Πανεπιστήμιο μιας και δεν θεώρησα οι supervisors μου ότι οι στίχοι είναι κακογραμμένοι...

Ένας χρήστης μου έγραψε, πολύ πιο ευγενικά από τους υπόλοιπους, ότι δεν υπάρχει η έκφραση "have debt". Ναι δεν είναι λόγια έκφταση, αλλά υπάρχει και σε άρθρα. Τον ευχαρίστησα και δεν κάθησα να αντιπαρατεθώ με το αν υπάρχουν πηγές, κτλ...

Ευχαριστώ πάντως για τα σχόλια γενικότερα, συμφωνώ σε πολλά 🙂

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

btw εγώ δεν ειρωνεύομαι. Το λέω στα ίσια: Αν του λένε οι επιβλέποντές του ότι αυτοί οι στίχοι είναι ΟΚ υπάρχει θέμα. Κατά τη γνώμη μου. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά δεν πληρώνω εγώ δίδακτρα.

Ούτε εγώ.

Λέγεται υποτροφία.

  • Like 1

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Δημήτρης ούτε ειρωνεύτηκε,όυτε έιπε να μην ανεβάζουν μέτρια clips ο κόσμος.Ξέσπασες εκέι που δεν έπρεπε mad_Nassos.

Προσπάθησε να κατευνάσει τα πνεύματα και τον πήρατε αμπάριζα. 😛

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mad_nassos είπε

 

Λέγεται υποτροφία.

δεν αλλάζει τίποτα.

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

43 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Ειλικρινα, δεν εψαξα να διαβασω το λοβ στορυ του θεματος. Δεν με πολυενδιαφερει κιολας... (συγνωμη και για το offtopic).

Εξ' ορισμου δεν μπορουμε να μιλαμε εκ μερους του συνολου. Μιλαμε μεμονομενα, με τη δικη μας "γραμμη", η οποια σιγουρα και εχει επιρροες απο την γενικη "γραμμη" του φορουμ. Η γραμμη αυτη δεν ειναι σε καμια περιπτωση ειρωνικη, συμφωνα με οσα εχω δει τελευταιους μηνες που ειμαι μελος.

Παλιοσειρα σε ειπα τιμης ενεκεν. Δεν γνωριζω ουτε ποτε δημιουργηθηκε το φορουμ, ουτε την ημερομηνια εγγραφης σου. Καποια μελη ομως, και ειναι αρκετα αυτα, τα αντιλαμβανομαι ως παλιοσειρες εδω μεσα. Αυτα ειναι και η κινητηριος δυναμη του φορουμ.

Ευχαριστω για τη βοηθεια! Θα συνεχιζω να σε πρηζω, μεινε ησυχος 🙂

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

είμαστε στην ουσία το φόρουμ και το αποτελούμε ως δομικά στοιχεία δεν αντιπροσωπεύει ο καθένας το σύνολο

όπως και κανένας δεν είναι ο λαός ούτε τον εκπροσωπεί σαν σύνολο γιατί αποτελείται απο πολλά υποσύνολα που καταλήγουν σε άτομα με ιδιαίτερη συμπεριφορά, ανάγκες και δεξιότητες.

Ετσι είναι και ένα φόρουμ συζητήσεων. Εδώ ο καθένας λέει την άποψη του, που δεν σημαίνει πως η σελίδα που το φιλοξενεί ή το φόρουμ σαν σύνολο προσυπογράφει. 

Γραμμή της διαχείρισης του φόρουμ είναι οι Κανονισμοί του.

Παράθεση

Οι διαχειριστές και οι συντονιστές προσπαθούν να διατηρούν το περιεχόμενο του Noiz.gr καθαρό από μεμπτό περιεχόμενο επεμβαίνοντας και ενίοτε διαγράφοντας το.

Επειδή όμως είναι αδύνατο να ελέγχονται όλα τα μηνύματα που αναρτώνται, γι' αυτό αποδέχεστε πως ό,τι αναρτάται εκφράζει μόνο τον δημιουργό του μηνύματος και όχι την άποψη των διαχειριστών, των συντονιστών και του webmaster (εκτός από τα μηνύματα τα οποία αναρτήθηκαν από αυτούς) και δεν φέρουν καμία ευθύνη γι' αυτά.. 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, yameth είπε

όπως και κανένας δεν είναι ο λαός ούτε τον εκπροσωπεί σαν σύνολο γιατί αποτελείται απο πολλά υποσύνολα που καταλήγουν σε άτομα με ιδιαίτερη συμπεριφορά, ανάγκες και δεξιότητες.

Ετσι είναι και ένα φόρουμ συζητήσεων. Εδώ ο καθένας λέει την άποψη του, που δεν σημαίνει πως η σελίδα που το φιλοξενεί ή το φόρουμ σαν σύνολο προσυπογράφει. 

Γραμμή της διαχείρισης του φόρουμ είναι οι Κανονισμοί του.

 

συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα

συμφωνείς ή διαφωνείς?

ή επαυξάνεις ή διευκρινίζεις?

ή κάτι άλλο...

 

(έχω κι ένα κεφάλι καζάνι γιατί δεν μου βγαίνει ένα eq)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου