Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Και η μυλωνού τον άντρα της με τους πραματευτάδες.

 

 Χώρια που ο στίχος λέει I got debts that no honest man can pay

 

Έχω δει ψωνισμένους αρκετούς με τις σπουδές τους, αλλά με τόσο φτωχό αποτέλεσμα πρώτη φορά. Μεταπτυχιακό στο songwriting και ΤΕΙ ζαμπονοκοπτικής.

 

Οι υπόλοιπες πηγές δεν σου κάνουν, το got debts σε πείραξε...

http://lmgtfy.com/?q="I+have+debts"

Παρόλα αυτά το I got debts είναι αποδεκτό και λόγιο απ' το manosx.

 

Και τώρα που είδες το βιντεάκι που πόσταρε ο kardc θα μας πεις ότι δεν αλλάζει τίποτα, μπερδεύτηκε ο Springsteen, ξέχασε τους στίχους του, ήταν σαρδάμ.

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αυτό κατάλαβες εσύ;

Ρε μάλλον ούτε Ελληνικά ξέρω γιατί δεν καταλαβαινόμαστε και μάλλον εγώ φταίω.

Ντάξει τώρα εξηγούνται πολλά πράγματα...

 

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ρε φίλε οι στίχοι σου είναι χάλια και η μελωδία σου ακόμα χειρότερη. Αν τώρα βρεις πελάτες για το μαγαζάκι σου, μαγκιά σου, και καλή τύχη. Η γνώμη μου δεν αλλάζει που να μου φέρεις χαρτί από τον πάπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξέρω πως περαν απο τους στίχους η παραγωγή ειναι πού καλή και σιγουρα δεν ειναι αντιπροσωπευτικό δείγμα των πραγματικών μουσικών δυνατοτήτων του Νάσου που φαίνεται ξεκάρα σε εμένα τουλάχιστο απο την ακρόαση, ακόμα και να μην είχα ακούσει τιποτε άλλο απο αυτόν, πως ειναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ.

 

 Εγώ ως ταλαντούχος καταλαβαίνω μετά απο τόσα χρόνια που ασχολούμαι τι παίζει. Έτσι είναι.

 

 Απο εκεί και πέρα κάνει επιλογές. Όπως κάνει ο καθένας μας.

 Το τι θέλει να είναι θα το αποφασίσει.

 Ολα ειναι αποτέλεσμα προσπάθειας, συγκυριών αλλά και προσωπικών επιλογών σε έναν χώρο που είναι βαθειά ανταγωνιστικός παγκοσμίως και πολλοί λένε και σε κρίση όπως όλα τα άλλα.

 

 Αυτό έχω να πω εγώ.

 Απο την άλλη απο την στιγμή που εκτίθεται κάποιος, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, θα πρέπει και θα τον οφελήσει, ιδιαίτερα αν είναι το επάγγελμά του τα καλλιτεχνικά, να δέχεται όλες τις κριτικές.

 Βέβαια η αρνητική αντίδραση ενός καλλιτέχνη στην κριτική, είναι μέρος του παιχνιδιού.

 Υπάρχουν και τέτοιοι καλλιτέχνες, καλλιτέχνες που μπορούν να προβούν και σε αυτοαναίρεση και αποκύρηξη του έργου τους.

 Δεν υπάρχουν κανόνες και πρέπει στην τέχνη.

 Απο εκει και πέρα το κοινό αποφασίζει.

 Και το πόσο εμπορικός θέλει να είναι κάποιος απο εκει και πέρα, πρέπει να αξιολογήσει πολλά πράγματα και να κινηθεί ανάλογα εκει που θα κινηθεί, λαογραφικά, γεωγραφικά, πολιτιστικά και να προσαρμοστεί αντίστοιχα για να επιτύχει το ποθούμενο.

 Την πώληση, την επανάληψη της πώλησης, την αναγνώριση, την καταξίωση.

 Μπορεί και να μην θέλει να ειναι εμπορικός.

 Πάλι δεν παύει να ειναι καλλιτέχνης αξιόλογος όμως το ποιός τον κρίνει αξιόλογο η μή, πάλι ειναι υποκειμενικό και είναι δύσκολο να ενταχθεί στο πλαίσιο της κοινής λογικής. Γιατι μιλάμε για τέχνη.

 

 Ε? ¨Οχι?

 Ξέρω εγω.

 Καλλιτέχνης είμαι, οτι θέλω λέω και κάνω και όποιος θέλει ας ψωνίσει.

 χαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οι δυνατότητες του Νάσου είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ, και δεν κάνω ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ πλάκα. ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΛΑΚΑ. Το παλικάρι έχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ δυνατότητες, φτάνει να ΒΓΑΛΕΙ από το μυαλό του τα ΣΚΑΤΑ που του φορτώσανε. ΟΛΟΙ οι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ μουσικοί ΠΕΘΕΝΑΝΕ ΣΤΑ ΝΕΚΡΟΚΡΕΒΑΤΑ ΤΟΥΣ σε ηλικία παππού και ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΓΡΑΦΑΝΕ το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟ, γιατί η τέχνη είναι μακρά και ο βίος βραχύς. Αν ήταν να ξεμπερδεύαμε με ένα μεταπτυχιακό, θα ήμασταν όλοι Μότσαρτ.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manosx είπε

 Ρε φίλε οι στίχοι σου είναι χάλια και η μελωδία σου ακόμα χειρότερη. Αν τώρα βρεις πελάτες για το μαγαζάκι σου, μαγκιά σου, και καλή τύχη. Η γνώμη μου δεν αλλάζει που να μου φέρεις χαρτί από τον πάπα.

 

Μπράβο ένα πράγμα που συμφωνούμε... η γνώμη σου δεν αλλάζει και δεν θα αλλάξει.

Χαίρομαι γι' αυτό. Ειλικρινά.

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosx είπε

 Οι δυνατότητες του Νάσου είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ, και δεν κάνω ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ πλάκα. ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΛΑΚΑ. Το παλικάρι έχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ δυνατότητες, φτάνει να ΒΓΑΛΕΙ από το μυαλό του τα ΣΚΑΤΑ που του φορτώσανε. ΟΛΟΙ οι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ μουσικοί ΠΕΘΑΝΕΝΑΝΕ ΣΤΑ ΝΕΚΡΟΚΡΕΒΑΤΑ ΤΟΥΣ σε ηλικία παπού και ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΓΡΑΦΑΝΕ το ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟ, γιατί η τέχνη είναι μακρά και ο βίος βραχύς. ΑΝ ήταν να ξεμπερδεύμαμε με ένα μεταπτυχιακό, θα είμασταν όλοι Μότσαρτ.

 

 Αστον να εκφραστεί όπως θέλει.

 Είναι μέρος του παιχνιδιού.

 Απο την άλλη έχεις και δίκιο.

 Αυτός θα αποφασίσει.

 Εξάλλου ειμαστε σε μια εποχή που παίζουν πολλά.

 Παίζει networking, παιζει πολύ πράγμα παντού.

 Αλλά πάνω απο όλα η τέχνη όπως και το μποξ για εμένα ειναι έκφραση.

 Και αυτά περνάνε και τις φάσεις τους, ιδιαίτερα στους καλλιτέχνες.

 Δεν μπορεις να εξασφαλίσεις την επιτυχία με politically correct όρους.

 Δεν υπάρχει αντικειμενικότητα, γιατί η κρίση είναι υποκειμενική.

 Απευθύνεται σε κοινό ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΜΕΝΟ λόγω του ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ που ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΠΑΝΤΟΥ. χαχαχαχαχαχχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε, αφου μιλαμε για λεπτομερειες ας ψειρισουμε τη μαιμου λιγο, ναι;

 

Aλλο πραγμα "have debt", αλλο πραγμα "(have) got debts" και αλλο πραγμα η φραση "had debts". 

 

Επι του συγκεκριμενου παραδειγματος, ο Springsteen τραγουδαει τον στιχο "Judge I got debts..." σε δυο κομματια στο δισκο Nebraska, στο Johnny 99 και στο Atlantic City. Kαι για τα 2 κομματια στο δισκο, και στα περισσοτερα live αλλα και σε covers (oπως των The Band) θα ακουσεις το στιχο με τη μορφη αυτη (got debts).

 

Ο πληρες ορος εδω ειναι "have got debts". Have GOT, οχι have. Eχει σημασια ο πληθυντικος στο debt,  οπως εχει σημασια και η λεξη got. Ειναι τυπικη , και ιδιαιτερα αμερικανικη, η συντμηση (αν αυτος ειναι ο σωστος ορος, παρδον) του "have got" σε "got". 

 

Σε καποια live, οπως αυτο που παρεθεσες, ο Springsteen χρησιμοποιει την παραλαγη "judge I had debts...". Μαγκια του και καπελο του, μπορει να βαριεται να τραγουδαει τους στιχους του ολοιδιους καθε βραδυ. Προσεξτε παλι - had, οχι have. HAD, as in παρελθοντικη μορφη του have got.

 

Παραδειγμα: 

 

Eχω (λεμε τωρα) προβλημα με το ρουτερ μου. Θα παρω λοιπον τον ΟΤΕ τηλεφωνο και θα τους πω "I have got problems with my router". Αν ειμαι σκληρος τεξανος ισως και να τους πω "I got problems with my router y'all". Aν ΑΥΡΙΟ με ρωτησει ο φιλος μου τι εκανα το προηγουμενο απογευμα θα του πω οτι την εβγαλα στο τηλεφωνο με το customer support because I HAD problems with my router. 

 

Ξερεις τι δεν θα πω? Δε θα πω στο τηλεφωνο "I have problem". Θα πω "I have A problem with"  ή "Ι have problemS with" ή "I got problemS with" ή "I got A problem with".

 

Και μαντεψε τι ΔΕΝ ΕΙΠΕ και ο Springsteen ποτε. Δεν ειπε ποτε "I HAVE DEBT". Λεει "I (have) got debts" ή "I had debts". 

 

 

Over and out. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αισθάνομαι σαν να έδωσα διαγωνισμα (took the test NOT gave the test 😛)  στα Αγγλικά, και συζητάμε μετα τι γράψαμε. Με γυρισατε στα 80's αλητόπαιδα. 😛

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι άλλη μία βλακεία, έτσι για να περάσει η ώρα.

 

Λέμε στα Ελληνικά "Έχω λίγο χρέος" ή "Έχω λιγάκι χρέος";

 

Όχι!

 

Άρα:

(α) Σκέφτηκα στα Ελληνικά με μία φράση που δεν υπάρχει στα Ελληνικά. 😲 Θεός! 

(β) Αν διαβάζαμε/ακούγαμε σε στίχους τραγουδιού, "έχω λιγάκι χρέος", θα λέγαμε ότι το έγραψε ξένος που το σκέφτηκε στη γλώσσα του και το μετέφρασε στα Ελληνικά με google translate;

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στους στιχους γραφομεν ό,τι θέμε....ποιητική αδεία....πάμε παρακάτω 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου