Προς το περιεχόμενο

Champ 5f1 μετατροπή από παλιό λαμπάτο


mikeRORY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Update: πέρασαν 5 μήνες ε???!

 

Αυτές τις μέρες ασχολήθηκα τελικά, αφού τελικά πήρα πλακέτα με turrets και υλικά από το modulus, τόσο καιρό διάβασμα και ξαναδιάβασμα πάνω στα λαμπάτα κυκλώματα μπας και ξεστραβωθούμε...Κάτι έγινε δε λέω,κάτι έμαθα...

Οπότε σήμερα μετά απο κανά χιλιάρι τσεκαρίσματα, μετρήσεις κλπ κλπ, ο ενισχυτής δούλεψε!!! Δεν του το'χα καθόλου! Και οι τάσεις που μέτρησα πολύ κοντά στις επιθυμητές!

 

Εντυπώσεις:

Σίγουρα πολύ ανώτερος από τον αρχικό blackheart, πολύ καλή χροιά - ερωτεύσιμη, πολλή δύναμη, πολλή ένταση, για μπλουζοκατάσταση ό,τι πρέπει...! Όλα τα λεφτά για μένα είναι με το volume στο τέρμα. Σε άλλες θέσεις, στο μισό πχ, μου φάνηκε λιγο ξενέρωτος (επιστημονική ορολογία). Επίσης μου άφησε αρκετά υψηλόσυχνη εντύπωση, στο bridge της στρατ δεν την πολυπάλευε, στο νεκ όμως φύσαγε!! Αυτό κοιτάω τώρα, δε τέλειωσα καλά καλά, ήδη ψάχνω μόντες... Επίσης πρέπει να λυθεί ένα ψιλοθεματάκι με κάποιο hum, μόλις καταλάβω που οφείλεται το συγκεκριμμένο.

 

Στην τελευταία φώτο όλο το diy σετ (η καμπίνα θέλει σουλούπωμα)

 

 

 

 

2.jpg

3.jpg

1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος αλλά αυτή η μακαρονοκατάσταση με τα καλώδια πρέπει να ξεδιαλύνει λίγο και εκεί ειναι η αιτία στους θορύβους -hum

Πρώτα από όλα την τροφοδοσία στα νήματα φρόντισε τα καλώδια να ειναι στριμένα μεταξύ τους αρκετά σφιχτά και έτσι να πηγαίνουν από λάμπα σε λάμπα

στα σημεία που ειναι είσοδος σήματος σε λυχνία -screen να πηγαίνουν τα καλώδια προσεκτικά κοντά στο σασί για να μήν έχεις παραπάνω θορύβους

φρόντισε όπου υπάρχει γείωση να μην πηγαίνει στο σασί αλλά να ενώσεις όλες τις γειώσεις μαζί και να πάει μία σύνδεση στο σασί για να μήν έχεις βρόγχος γειώσεων δλδ θόρυβο

καλές μόντες και προσοχή στα ρεύματα!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάσο ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις!

Γίνεται οντως της..μακαρονάδας, και αυτό επειδή αντιμετώπισα το εξής θέμα: οι λάμπες, διακόπτες, ποτενσιόμετρο, τζακς είναι όλα από την ίδια πλευρά οπότε έπρεπε να περάσουν τα περισσότερα καλώδια κάτω από την πλακέτα προς τη μια πλευρά, οπότε έγινε λίγο της κακομοίρας. Να δω πως θα το στρώσω. Τα καλώδια των νημάτων είναι σφιχτά συστραμμένα, δε παίρνει άλλο, ίσως πρέπει να τα κάνω με λεπτότερο καλώδιο. 

Επίσης στο θέμα θόρυβος παίζει σίγουρα και ότι η κιθάρα δεν είναι θωρακισμένη (shielding) ακόμα. 

Οι γειώσεις είναι οι εξής: η γείωση του καλωδίου ρευματος που μπαίνει, οι γειώσεις της πλακέτας που πάνε στο βύσμα εισόδου και άλλη μία η γείωση του βύσματος εξόδου. Δεν είναι εντάξει?

Κάτι άλλο που έχω δει, έχει νόημα να βάλω καλώδιο με μπεντάζ στο σήμα εισόδου ή κάπου αλλού?

Και τελευταίο, δεν είχα ποτενσιόμετρο,δε μπορούσα να βρω (1 meg) και ξερίζωσα από άλλον ενισχυτή έναν κοντά στα 500Κ. Τι ακριβώς μου επηρρεάζει αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ποτ που δεν ειναι 1Μ θα έχει μια ελάχιστη διαφορά στην ενίσχυση γιατί μεγαλύτερο ποσοστό σήματος θα πηγαίνει στη γή 

το μπλεντάζ δεν έχει νόημα, πέρασε τα καλώδια των εισόδων σήματος κοντά στο σασί

καλά θα κάνεις να αντιγράψεις την τοπολογία των συνδέσεων από το διαδίκτυο

οι γειώσεις δεν παίζουν μεγάλο ρόλο, το κύκλωμα ειναι απλούστατο

αν θέλεις να δείς αν το hum οφείλεται στον ενισχυτή ή την κιθάρα  άνοιξε την ένταση χωρίς να βάλεις το βύσμα πρέπει ανοίγοντας την ένταση να μην ακούς βόμβο μόνο φύσημα

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα το πράσινο για τα fillaments με ένα λεπτότερο που έστριψα πολύ πιο σφιχτά, καμία σχέση με πριν και το οποίο "τρέχει" με ορθές γωνίες. ΔΕΝ είδα διαφορά στο θόρυβο.

 

Αυτό το τελευταίο που λες...χμ! Αν δε βάλω βύσμα κάνει θόρυβο αρκετό. Με το που το βάλω, κάαααπως ηρεμεί. Ξέρω τι φταίει, δεν έχω συνδέσει κάτι στο switch του input jack. Αλήθεια, αυτό το συνδέω με το sleeve? Έχω βάλει 1 είσοδο και όχι 2 που παραδοσιακά έχουν οι champs. Με μια αντίσταση 1 meg μεταξύ tip και sleeve.

 

Επίσης τις 2 grid stoppers αντιστάσεις τις σύνδεσα παράλληλα ώστε να πάρω συνολική γύρω στα 35 κ. 

Ακόμα, επειδή ο τροφοδοσίας δεν έχει center tap στα 6.3 των νημάτων, έκανα artificial. Προς γνώστες: 2 αντιστάσεις 100ομ παράλληλα στα νήματα, άλλος έχω δει να τις στέλνει στην κάθοδο της 6v6, άλλος κατευθείαν στη γείωση. Εγώ έκανα το πρώτο...Μήπως να δοκίμαζα να το γειώσω?

 

Παραλίγο να το ξεχάσω... Ο θόρυβος αλλάζει εντελώς όταν ψιλοτερματίζει το volume ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ...Δηλ μέχρι το 7-8 έχει άλλο θόρυβο, μετά το 8 έχει άααααλλο! Σαν να είναι διαφορετικής συχνότητας...Επίσης ενοχλητικός αλλά σαφώς διαφορετικός. Μακάρι να μπορούσα κάπως να το ηχογραφήσω. Ένι θοτς?

Επεξεργασμένο από mikeRORY
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάζει ο θόρυβος με το volume θα έχεις βρόγχους γειώσεων κάτι παίζει με τα βύσματα σου, κάνε το κύκλωμα στην είσοδο με τα δύο βύσματα όπως του champ

Αυτό το σύστημα με τις αντιστάσεις που το αντέγραψες?

καλύτερα από τις δύο αντιστάσεις  100Ω σε σειρά και η μεσαία λήψη στη γείωση ειναι να βάλεις μικρό τρίμερ 200Ω και η μεσαία λήψη στη γή οπότε ρυθμίζεις( με πλαστικό κατσαβίδι!) το τριμερ και βρίσκεις την θέση (περίπου στη μέση)με το λιγότερο θόρυβο

προσοχη το τρίμερ να αντέχει κάποια βάττ μην έχουμε υπερθέρμανση!!!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάσο και πάλι να σε ευχαριστήσω για το χρόνο και τις πολύτιμες συμβουλές...

Δε θα κάνουμε καμιά archtop? εκεί θα δεις τι θα πάθεις 😛  (προς το παρόν διαβάζω το βιβλίο του benedetto με δέος, σαν φαντασίωση...)

 

Θα βάλω 2ο jack οταν επιστρέψω από γιορτές... απλά δε κατάφερα να βρω!!!( ήμουν επαρχία)

Αυτό που μου προτείνεις είναι κάτι τέτοιο? (αλλά με τρίμερ αντί για ποτ)

https://robrobinette.com/Generic_Tube_Amp_Mods.htm#Humdinger

 

Καλή ιδέα, θα το κάνω. Απλά αν το κοιτάξεις λέει ότι σε cathode bias amps συνδέεις τη μεσαία λήψη στην κάθοδο (πιν 8 ) και όχι κατευθείαν στη γη. Αυτό έκανα και εγώ με τις αντιστάσεις - που μάλιστα κάθε 100αρα ήταν 2 50αρες σε σειρά γιατί ούτε 100άρα βρήκα! Στο ίδιο λινκ αν βάλεις στο search "6.3v Heater Artificial Center Tap"  ,θα δεις τι έκανα-δε μπορω να βρω το λινκ. Διάβασε κάτω απ΄ την εικόνα.

 

Γενικά οι "επιρροές" μου ήταν το σχέδιο του modulus για την πλακέτα, μετά έβαλα και bypass cap στην κάθοδο της προενισχύτριας, διάφορα από robrobinette και η καλωδίωση για 1 βύσμα από ένα βιντεο του youtube, συγκεκριμένα στο 15:21 από το https://www.youtube.com/watch?v=jcHn-kuM9po&t=1013s όπου λέει τις 2 αντιστάσεις 68Κ εισόδου αν πρόκειται για ένα βύσμα να τις αντικαταστήσω με μία 33Κ. Εγώ για να μη το καταστρέψω, και με πρόβλεψη ότι θα μπει κάποια στιγμή 2ο βύσμα, τράβηξα το καλώδιο της 2ης αντίστασης και στην ουσία τις σύνδεσα παράλληλα πάνω στο βύσμα. 

 

Μακάρι να είναι λοιπόν θέμα γείωσης και να γίνει κάτι. Σε άλλα σχέδια διαχωρίζει τις γειώσεις της προενίσχυσης από της τελικής. Αν φτάσω στο αμήν, ίσως το δοκιμάσω κι αυτό...

 

Καλά σουβλίσματα εβριμπάντι!

 

 

Επεξεργασμένο από mikeRORY
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξέχασα να ενημερώσω, διορθώθηκε το πρόβλημα, είχα κάνει μια κουλαμάρα στην καλωδίωση του βύσματος εισόδου. Τελικά το έκανα πάλι με ένα βύσμα και με αντίσταση εισόδου 22Κ, λόγω έλειψης διαθεσιμότητας. Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω μια 33Κ καθώς μάλλον έχω περισσότερα πρίμα απ' όσα θα 'πρεπε και ίσως παίζει κι αυτό. 

 

Διόρθωσα πολλή μακαρονάδα, το σουλούπωσα αρκετά. Με ένα ξύλινο πινέλο κουνούσα τα καλώδια όσο ήταν ανοιχτός ο ενισχυτής και διαπίστωσα ότι κάποια αχρείαστα και ασύνδετα απο τη μια πλευρά καλώδια που είχα αφήσει για μόντες, παίζανε το ρόλο κεραίας, οπότε τα έκοψα στη ρίζα κι αυτά.

 

Με την ευκαιρία θωράκισα και την κιθάρα, πράγμα που δεν το είχα κάνει ακόμα και το αποτέλεσμα τώρα είναι εντελώς dead-silent (!).

 

Έβαλα και έναν απλό διακόπτη που κόβει το negative feedback και δρα στην ουσία σαν gain boost αν θέλεις να "σπάει" νωρίτερα ο ήχος. Τώρα θα βάλω και 2 διόδους σαν backup σε περίπτωση που καεί η ανορθώτρια λάμπα, ελπίζω να μην επηρρεαστεί ο ήχος...

 

Πολύ καλές εντυπώσεις γενικώς! Πολύ καλός ο ήχος ως χροιά και ως ένταση - πάνω από τη μέση δεν αντέχεται η ένταση... Τον τρέχω σε 12άρα diy καμπίνα με eminence tonker 8ohm μεγάφωνο, το οποίο παίζει να πριμάρει. Γι αυτό είναι οι μόντες όμως 😛 Ω ναι, το κάψιμο δεν τελειώνει!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος αφού τα κατάφερες με τους θορύβους γιατί ειναι άτιμα πράγματα αυτά

το προηγούμενο ποστ μου ξέφυγε τελείως, τώρα το διάβασα αλλά τα βρήκες μόνος σου όλα οπότε  τέλος καλό

δεν νομίζω να σου καεί ποτέ η ανορθώτρια δεν υπάρχει  περίπτωση

εχεις δίκιο το tonker ξυρίζει λίγο με τις υψηλομεσαίες του αν δεν χρειάζεσαι πολύ ένταση βάλε Jensen 10 ράκι ποιό κλασικός ήχος

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου