Προς το περιεχόμενο

Champ 5f1 μετατροπή από παλιό λαμπάτο


mikeRORY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω στην κατοχή μου έναν blackheart little giant (5 watt, single ended,τάξης Α, el84) αγορασμένο πριν 10+ χρόνια ο οποίος πιάνει σκόνη γιατί ποτέ δε με ενθουσίασε (πλέον έχουν γεμίσει υγρά και οι πυκνωτές) και σκέφτομαι να κρατήσω ό,τι κρατιέται και να φτιάξω έναν 5f1.

Στην ουσία θα κρατήσω το chassis, και τους μετασχηματιστές και εδώ θέλω βοήθεια από τους έμπειρους.

Ο 5f1 έχει μια 6v6 λάμπα, μια προενίσχυσης και μια rectifier. To βασικό ερώτημα είναι κατά πόσο ταιριάζουν οι 2 μετασχηματιστές που υπάρχουν. 

Ο τροφοδοσίας βγάζει 5-0 για την ανόρθωση, 6.3-0 για τα fillaments και 275-0-275 για τα χοντρά. Για αμπέρ δε γράφει τίποτα πάνω. Παίζει να είναι λίγα τα 275? Έχω δει και με τόσα αλλά και με περισσότερα βολτ σε κάποια κιτ. 

Ο εξόδου λέει 0 - 5.2 Κohm και βγάζει εξόδους για 4,8,16 οhm καμπίνες.

Το όλο σκεπτικό είναι να μείνει το μπατζετ στο ελάχιστο αν είναι κάποια πράγματα αξιοποιήσιμα.

Μέρος 2ο (αν έχουμε λύσει το 1ο), τι πυκνωτές προτείνετε? Στην Αθήνα θα βρούμε axial τίποτα καλό?

*Για την ιστορία, έχω φτιάξει στο παρελθόν ένα κιτ 2 βατ της madamp (εξαιρετικό) οπότε έχω κάποια γνώση των κινδύνων με τα μεγάλα ρεύματα-δεν είμαι και ο πιο σχετικός,αλλά προσέχω!

IMG_20181108_111201[942].jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.everythingsg.com/threads/finished-modding-the-blackheart-bh5h.25843/

http://www.mercurymagnetics.com/pages/catalog/kits/blackheart/BH-01.htm

Καλημέρα! Γιατί δε δοκιμάζεις τις μόντες που έχει κάνει αυτός ο τύπος; (1ο λινκ) ή μήπως πάρεις ένα upgrade kit (2o λινκ);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μόντες στον παρόν ενισχυτή δε με πολυψήνουν κυρίως a.γιατί είναι πάνω σε pcb ενώ θέλω κάτι περισσότερο point to point, β. γιατί έχουν λιώσει οι πυκνωτές και γ. (και σημαντικότερο) προτιμούσα πιο fenderoειδή πράγματα και μ'αρεσει ο ηχος του champ.

Επίσης upgrade kits κλπ δε το συζητώ. Με 300 ευρώ βάλε και μεταφορικά κλπ κλπ, μπορώ να φτιάξω και 5Ε3 από την αρχή.

 

Επιφυλάσσομαι πάντως να διαβάσω τις μόντες που εστειλες πιο προσεκτικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι θα κερδίσεις από αυτή την αλλαγή αφού σε βατάζ θα ειναι περίπου τα ίδια,  η χροιά παίζει να ειναι διαφορετική

στην ερώτηση σου τώρα: οι δύο λάμπες δείχνουν τόσο διαφορετικές αλλά αν ρίξεις μια ματιά στα data sheets έχουν αρκετά όμοια χαρακτηριστικά

ευτυχώς δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις μ/τ εξόδου τα ΚΩ στην άνοδο ειναι ίδια 5,2 !

Το ίδιο φαίνεται και για την τροφοδοσία τα mA για την άνοδο είναι περίπου ίδια 37 και 45 για την 6V6 με τις ανοχές που έχουν τα τυλίγματα δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα

επίσης στα νήματα η 6V6 θέλει λιγότερο ρεύμα και εκεί ΟΚ, η τάση φαίνεται αρκετή αλλά τουλάχιστον στα data sheets τις δίνουν και τις δύο στην ίδια τάση 250V dc  οπότε και εκεί μια χαρά

συμπέρασμα από μετασχηματιστές είσαι εντάξει

οσον αφορά τους ηλεκτρολυτικούς δεν νομίζω να βρεις εδώ axial προσάρμοσε κάποιον που θα βρείς πάνω στο κύκλωμα

καλές μόντες και προσοχή στα ρεύματα!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Νάσο! 

Αυτό που θα κερδίσω είναι αυτό ακριβώς που είπες, η διαφορετική χροιά. Λίγο η λάμπα που είναι 6v6,λίγο το κύκλωμα που θα είναι πιο απλό και p2p... Τα βατ 5 θα είναι και στις 2 περιπτώσεις. 

Βοήθησες πολύ γιατί με τα data sheets των λυχνιων δεν πολυεβγαλα άκρη μόνος μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update. Αποφασίστηκε τελικά, αγοράστηκαν και κάποια πραγματάκια, η ερώτηση τώρα είναι πώς μπορώ να φτιάξω turret ή eyelet board. Πώς τα λένε αυτά στα ελληνικά? Με πριτσινια γίνεται δουλειά? 

Επίσης αν οι πυκνωτές δεν είναι axial έχω θέμα ή είναι μόνο θέμα εμφάνισης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://s3.amazonaws.com/tubedepot-com-production/spree/attached_files/turret_boards_v1.pdf?1382391144

Τσέκαρε αυτό. Δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά. Πιθανώς "μπανιστηρόπλακα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα κάνεις θα πετάξεις το κύκλωμα και θα το ξαναφτιαξεις από την αρχή?

μπορείς να βρείς χοντρό χαρτόνι prespan που χρησιμοποιούν σαν μονωτικό σ περιελίξεις μετασχηματιστών και να του φυτέψεις πριτσίνια, θα ειναι ΟΚ

ενναλακτικά μπορείς να βάλεις κόσες βιδωμένες στο σασί και να κτίσεις  εκεί το κύκλωμα

με τους non axial πυκνωτές όλα εντάξει αρκεί να βρείς τρόπο να τους στηρίξεις

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ledge ευχαριστώ για το λινκ, interesting!! Λες να πάω Αθηνάς και να ζητάω μπανιστηρόπλακες ?:D

 

Νάσο, αυτό θα κάνω, όποιος θέλει την πλακέτα τη χαρίζω! Θα κρατήσω μόνο μετασχηματιστές, jacks και διακόπτες.

και σε κοντραπλακέ δε μπορώ να φυτέψω πριτσίνια? (αυτό σκεφτόμουν)

Επίσης ο audiokostas στον 5ε3 είχε βάλει ξυλόβιδες!!! Το είχα δοκιμάσει κάποια στιγμή και είναι μόνο για να κρατάνε τα εξαρτήματα, δεν πιάνει η σολντερίνη στη βίδα...το ίδιο φαντάζομαι παίζει και με τα πριτσίνια..

Κόσες (?) να φανταστώ εκτός από το εργαλείο που χρησιμοποιούνε στα χωράφια είναι και τα "solder terminal lugs" ?? Προτιμώ πλακέτα, το φοβάμαι τόσο point to point, μπλέξιμο μυρίζει!!

Για τους πυκνωτές, σκεφτόμουν να τους βάλω ξαπλωτά από δίπλα και ίσως περάσω και μικρά tire-ups. θα δούμε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mikeRORY είπε

Ledge ευχαριστώ για το λινκ, interesting!! Λες να πάω Αθηνάς και να ζητάω μπανιστηρόπλακες ?:D

 

 

 

Τσέκαρε και το https://www.banzaimusic.com/eyelet-boards/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου