Προς το περιεχόμενο

Dusk of Day / Dawn of Night για 6 χέρια και 1 πιάνο!


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καινούριο έργο. Καινούρια συλλογή με έργα.

 

Δε διαφημίζω εδώ τη παρτιτούρα, αλλά είπα να βάλω 2 βίντεο να ακούσετε...

 

 

και

 

 

Και στα δύο με τις φίλες μου Eralys Fernandes και Alison Mathews.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Nikolas είπε

Καινούριο έργο. Καινούρια συλλογή με έργα.

 

Δε διαφημίζω εδώ τη παρτιτούρα, αλλά είπα να βάλω 2 βίντεο να ακούσετε...

 

https://www.youtube.com/watch?v=zM4C6QMpYAM 

 

και

 

https://www.youtube.com/watch?v=qhrmuefoqzA

 

Και στα δύο με τις φίλες μου Eralys Fernandes και Alison Mathews.

 

 Aυτό που έχω να παρατηρήσω μιας και έχω μια πιανιστική (μέτρια βέβαια) εμπειρία, αλλά και ως λάτρης του κλασσικού πιανου και της σύνθεσης, είναι, αναλύοντας τα κομμάτια η πραγματικά ευφυέστατη δομή (κάτι που φαίνεται ιδιαίτερα στο dusk of day) των κομματιών, με αξιακές εναλλαγές που έχουν επιλεκτεί έτσι από τον δημιουργό ώστε να κρατείται από τους εκτελεστές μια πλούσια μελωδική και αρμονική δομή που πραγματικά θα τους διασκεδάσει κατα την εκτέλεση αφού μετέχουν στην απόδοση με έξυπνο ρυθμικό τρόπο.

 

 Το concept/έργο ειναι πολύ ωραίο και ευχάριστο αλλά και challenging για τους εκτελεστές λοιπόν.

 Είμαι σίγουρος.

 Το βλέπω και θα ήθελα να ειμαι μέσα.

  Το αντιλαμβάνομαι και σαν μια μορφή κοινωνικοποίησης μετάξυ μαθητών, δασκάλων-μαθητών αλλά και γιατί όχι , και φίλων που θα το πάρουν για να παιξουν μαζί σε ενα πιάνο.

 

 Αυτό θα είχε πλάκα (με την καλή έννοια) π.χ. να το πάρω και να το παίξω με τη μάνα μου (δασκάλα) και την αδελφή μου ( που παίζει πιάνο)  και να το τραβήξουμε βίντεο .

 

 Πρεπει να τις μαζέψω βέβαια γιατι οι ζωές μας το καθιστούν πλέον σπάνιο να βρεθούμε φυσικά και οι τρείς στον ιδιο χώρο, αντε σε καμια γιορτή πια, αλλά θα ήταν ωραίο.

 

 Γι αυτό και μονο το λόγο θα ήθελα ενα τέτοιο κομμάτι.

 

 Οπως π.χ. το fairyland in treble σου που κατέχω για ντουέτο στο ιδιο πιάνο και το concept οπως σου είχα πεί είχε πάρει και τα εύσημα της μαμάς μου.

 

 ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ.

 ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και ΚΑΛΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ!!!!!!

 ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!

 ΕΙΜΕΘΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ!!!!!!!!!!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα (λολ)

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 ώρες πριν, cos_dr είπε

Οπως π.χ. το fairyland in treble σου που κατέχω για ντουέτο στο ιδιο πιάνο και το concept οπως σου είχα πεί είχε πάρει και τα εύσημα της μαμάς μου.

 

 

 

Δε ξέρω αν το πρόσεξες αλλά η ομάδα είναι η ίδια. Η Νεφέλη έγραψε την ιστορία και τα εξώφυλλα (2) σχεδίασε ο Marcus Krupa. ;)

 

Και έχει πέσει, ακριβώς, μέσα, σχετικά με την κοινωνικοποίηση στο πιάνο, καθώς το πιάνο, κατεξοχήν είναι σόλο όργανο, οπότε ψάχνω, πάντα, να βρω ευκαιρίες να παίξουν οι μαθητές μου μεταξύ τους, παρα μόνο με εμένα, που ήταν το Fairyland in Treble.

 

Σε ευχαριστώ Κώστα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα καλημέρα,νομίζω στο είχα ξαναπεί οτι το 9ο κεφάλαιο ήταν το αγαπημένο μου,όχι οτι τα υπόλοιπα πάσχουν απο κάτι,απλά αυτό μου έκανε κλικ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου