Προς το περιεχόμενο

Απάτη απο την Νιγηρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τελειωμό δεν έχει παιδιά…

 

Δεν ξέρω για εσας αλλά σημερα μου ήρθε κι εμενα ένα mail απο μια Αμερικάνα που ζητούσε το ''item'' μου απο τις αγγελίες, δίνοντας μου σχεδόν τα διπλάσια λεφτά συν τα μεταφορικα. Διεύθυνση, φυσικά Νιγηρία. Γνωρίζοντας την υπόθεση περι απάτης (να είναι καλα το παρον ποστ που ετυχε να διαβασω πριν μερικούς μήνες) αρνήθηκα ευγενικά λεγοντας ότι δεν προσφερεται ''international shipping''.

 

Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση, είναι οτι προφανώς στοχοποιούν πολύ καλά αυτόν που θέλουν να εξαπατήσουν, διότι στην απάντηση που μου εστειλε, όσο τυχαίο και αν ειναι, αναφέρθηκε στην πόλη καταγωγής μου, ότι και καλά την επισκέφθηκε παλιότερα κλπκλπ. Επειδή δεν είναι Αθήνα ή Θεσ/νίκη πχ (Λάρισα) μου φάνηκε παραπάνω ύποπτο από το αναμενόμενο, και γι' αυτό θα ήθελα κι εγώ να επιστήσω την προσοχή σε όποιον του τυχει κάτι αντίστοιχο. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον έκανε ένα search στο facebook πχ και βρήκε παραπάνω στοιχεία με βάση το όνομα του mail.

 

Προσοχή λοιπόν, κάνουν τα πάντα για να γίνουν πιστευτοί, αλλά συνήθως είναι άσχετοι με το αντικείμενο οπότε φαίνεται εξ΄αρχής η πρόθεση.

 

πάντως είναι περίεργο από τη μια να έψαξαν να βρουν από πού κατάγεσαι, κι από την άλλη αυτό που πουλάς να το αποκαλούν γενικόλογα "item"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εμένα πάντψς κατά καιρούς μου σκάει ένα mail που ρωτάει: "what is the final price for this?"

Συνήθως απαντώ  1 trillion US dollars.

 

χαααχ

 

χαχαχαχαχ :):)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα χτύπησαν την πόρτα μου

 

Thanks for the quick reply..Am Mrs. Mary from Texas (USA) and am interested in buying this item for my client in an Aviation Department in Nigeria and am ready to pay you 155euro for this item plus the postage cost altogether via Local Post to Nigeria and also attach me some photo's of the item okay.

 

So, kindly end the sales for me and also reply with your bank details for the payment.

 

Thanks.

 

Το κακό είναι ότι συλλέγουν και email μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Θύμα «Νιγηριανής απάτης» ή «απάτης 419», με απατηλά μηνύματα, μέσω του facebook, έπεσε γνωστή λογίστρια της Ρόδου, πρώην αντιδήμαρχος καποδιστριακού δήμου, που δραστηριοποιείται στην ανατολική πλευρά του νησιού.

 

 

 

Η έρευνα για την υπόθεση βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη και σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξεις οι δράστες βρίσκονται στην Ινδονησία και στην Τζακάρτα.

 

Έχει ήδη κινηθεί η διαδικασία δικαστικής συνδρομής μέσω της Εισαγγελίας Πλημμελειοδικών Ρόδου.

 

Οι Νιγηριανές απάτες ή «απάτες 419» οργιάζουν, και τα σενάρια προσέγγισης πραγματικά είναι... αξιοζήλευτα, εφόσον οι οργανωμένοι απατεώνες καταφέρνουν και αποσπούν σημαντικά ποσά από τα θύματά τους, εκ των οποίων πολλοί είναι Έλληνες.

 

Καθημερινά πολλοί Έλληνες γίνονται συγκεκριμένα αποδέκτες ηλεκτρονικών μηνυμάτων μέσω emails, facebook και άλλους διαδικτυακούς τόπους, όπου οι ¨μετρ¨ του είδους, τους πείθουν με σκοπό πλέον να αποσπάσουν ακόμα και 1.000 ευρώ. Χρηματικό ποσό που δεν εγείρει το ενδιαφέρον των διωκτικών αρχών, αφού ακόμα και η Ιντερπόλ ασχολείται με απάτες άνω των 5.000 ευρώ.

 

Στην Νιγηρία, από πολύ μικροί εκπαιδεύονται και αποκτούν ιδιαίτερη έφεση σε κομπίνες, εφόσον με την τακτική που ακολουθούν, έχει αποδειχθεί ότι η μέθοδός τους είναι κατά 70% αποτελεσματική. Η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, σε καθημερινή βάση δέχεται καταγγελίες για μικροποσά κακουργηματικής απάτης, για τα οποία δεν μπορεί όμως να επιληφθεί.

 

Οι κακοποιοί αποστέλλουν συνήθως, μηνύματα σε τυχαίους χρήστες του διαδικτύου, με τα οποία τους πληροφορούν ότι κάποιος κάτοχος ιδιαίτερα μεγάλης περιουσίας έχει αποβιώσει και είτε δεν υπάρχει κάποιος κληρονόμος και ο παραλήπτης του μηνύματος έχει επιλεγεί ούτως ώστε να κληρονομήσει αυτός την περιουσία, είτε για να καταστεί δυνατό να αποδεσμευτεί η περιουσία, χρειάζεται αυτή να μεταφερθεί σε τραπεζικό λογαριασμό του εξωτερικού και ο παραλήπτης του μηνύματος ενημερώνεται ότι εάν διαθέσει το λογαριασμό του, θα αποκτήσει κάποιο ποσοστό επί της περιουσίας αυτής.

 

Σε άλλες περιπτώσεις, άτομα από τη Νιγηρία αναζητούν τη βοήθεια επιχειρηματιών ή ελεύθερων επαγγελματιών με σκοπό να μεταφέρουν τα κεφάλαιά τους, τα οποία προέρχονται από εγκληματικές πράξεις (λαθρεμπόριο, απάτες, δωροδοκία κλπ.), υποσχόμενοι για τη συνεργασία αυτή υψηλό ποσοστό αμοιβής.

 

Για το σκοπό αυτό, κάνουν χρήση τίτλων επίσημων φορέων της χώρας τους (Υπουργεία, Κεντρική Τράπεζα, Εθνική Εταιρεία Πετρελαίων Νιγηρίας κλπ.), χρησιμοποιούν τίτλους κυβερνητικών ή στρατιωτικών παραγόντων με υπαρκτά και ψεύτικα ονόματα ή προφασίζονται σχέση με «διάσημα» ή «σημαντικά» πρόσωπα.

 

Η απάτη έγκειται στο γεγονός ότι οι αποστολείς των μηνυμάτων ζητούν από τους παραλήπτες να τους γνωστοποιήσουν τα προσωπικά τους στοιχεία, τα στοιχεία των τραπεζικού λογαριασμού και πιστωτικής κάρτας κλπ. προκειμένου να επιτευχθεί η συνεργασία τους και η αποκόμιση των χρηματικών ποσών.

 

Πηγή: dimokratiki.gr

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παρτε και ενα απο τον κ.Πεδρο !

 

Pedro James

 

 

 

 

 

Thanks for the prompt response.I'm Okay with the condition of the ........ i have already go through it on the ad but just trying to make little inquiry from you, I'm ready to buy it now as a gift for my Daughter, I'm at sea at the moment as I'm a Navy Officer,and due to the nature of my Job.....phone calls making and visiting of website are restricted but i squeezed out time to check this advert and send you a Text regarding it. I really want it to be a surprise for my Daughter i won't let her know anything about it until it gets delivered to her, i am sure she will be more than happy with it. I insisted on PayPal because i don't have access to my bank account online as i don't have internet banking, but i can pay from my paypal account, as i have my bank a/c attached to it,Get back to me with your paypal email and the price so i can proceed with the payment quickly, and sorry if you don't have an Account, you sign-up for a paypal personal account www.paypal.com it is very fast and easy to set up. And there is a shipping company pick up agent that will come for the pick up after the payment has been sorted out.

 

Thanks

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΜΠΛΕΞΕΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ... ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΗΛΕΙ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ JAMES FAKOREDE ΝΙΓΗΡΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΣΕ ΑΓΓΕΛΙΑ Κ ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΖΑΛΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΤΟΥ ΕΣΤΗΛΑ ΕΝΑ ΜΑΙL ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ (ΙΤΕΜ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ)ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΧΑΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ "BEST REGARDS" KAI ETΣΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ Ο ΤΥΠΟΣ....  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου