Προς το περιεχόμενο

Player Series stratocaster, 9.5'' radius, action και Iron Maiden


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alright, I have a plan.

 

Μου έκαναν πολύ θετική εντύπωση οι νέες Fender Player Series, οπότε σκέφτηκα το εξής.

 

Παίρνω αυτήν 

 

https://www.thomann.de/gr/fender_player_series_strat_mn_bk.htm

 

ή το Buttercream χρώμα (δεν έχω αποφασίσει ακόμα μου αρέσουν και τα δύο)

 

https://www.thomann.de/gr/fender_player_series_strat_mn_bcr.htm

 

που γενικά βλέπω έχουν καλό sales rank και δεν μένουν σε stock πολύ καιρό.

 

Αφαιρώ τους μαγνήτες που έχει (ξέρω, αμαρτία, χαλάω τον χαρακτήρα της μπλα μπλα μπλα) και βάζω

 

Seymour duncan hotrails στη γέφυρα, έναν classic stack που μου έχει μείνει από άλλη κιθάρα, και έναν lil' 59 στη neck θέση. Προσθέτω και μερικά Locking κλειδιά (https://www.thomann.de/gr/fender_locking_tuning_machine_vintage.htm), και ίσως ένα κοκάλινο Nut (θα δω μετά ανάλογα το stability του τρέμολο). Στην ουσία φτιάχνω μία Dave Murray-Janick Gers φάση κιθάρα.

 

ΑΛΛΑ, έχω δύο ερωτήσεις:

 

α) 9.5άρι radius, τι παίζει; Επειδή έχω συνηθίσει με compound 12-16, σε 16άρι της Ibanez και σε 12άρι της ESP, πόσο χαμηλά μπορώ να έχω το action άραγε δεδομένου ενός καλού fret job κοκ; Επισυνάπτω φωτό με άλλη μου κιθάρα (12-16'') με το action στο 12ο τάστο. Με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, διότι το να πηγαίνω σε μαγαζιά και να σετάρω τις κιθάρες Squier που έχουν στη βιτρίνα με τις παμπάλαιες χορδές τους για να δω αν με βολεύει δεν μου φαίνεται εύκολο.

β) Την απέκτησε κανείς αυτήν την κιθάρα να μου πει γνώμες; Κυρίως με ενδιαφέρει η ταστοδουλειά της και όχι τόσο ο ήχος της (δεδομένου ότι θα της αλλάξω τα φώτα);

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

IMG_20181113_204233.jpg

IMG_20181113_204203.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατω απο 1,5mm, με ελαφρυ buzz, δε νομιζω να καταφερεις να δεις. Οι δικες μου στρατ ειναι στο 1,8-2.00mm. Διατηρω το action ελαφρως πιο ψηλα για ανετα bends. Τις σεταρω home alone.

 

Σε συγκριση με την prs, οπου την εχω επισης στα 2mm, οι strat ειναι αρκετα πιο "αργες" στα χερια μου. Νομιζω οτι εαν ψαχνεις ενα shredding machine σε στρατ, ισως θα επρεπε να κοιταξεις αλλου.

 

Βεβαια, θα εχεις αλλα προτερηματα, με βασικοτερο εκεινο του "mojo" του ονοματος και σχηματος. Επισης, προκειται για ενα "τελειο" και δοκιμασμενο οργανο. Ολα ειναι εκει που πρεπει να ειναι. Ειναι ανετο, ελαφρυ, εχει χαρακτηρα και καλη μεταπωληση.

 

Νομιζω οτι πιανοντας 2-3 squier μπορεις να αποκτησεις αισθηση του τι πας να αγορασεις.

 

Edit: Δεν εχω τη συγκεκριμενη στρατ. Πανω κατω, ομως, ολες εχουν την παρομοια αισθηση.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, νομίζω μία χαρά είναι και το 1,5mm αν το ταστάρισμα δεν περνάει στον ενισχυτή. Νομίζω και στις φωτογραφίες κάπου εκεί είναι. 1,5-2 mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το 2 δεν θεωρειται και χαμηλο action. Ειναι νορμαλ.

 

Καλη η σκεψη σου γενικοτερα. Οι strat ειναι κολλημα. Σαν να οδηγας, μια ωραια ανοιξιατικη μερα σε μια ορεινη διαδρομη, με ενα καμπριο. Ενταξει, δεν θα ειναι καμια carrera gt, αλλα δεν θα ειναι και hammer (φανταζεστε σε ποια κιθαρα αναφερομαι :classic_biggrin:). Θα την απολαυσεις την διαδρομη...

 

Σκεψου το ενδεχομενο να βαλεις στη γεφυρα ενα jb junior και στη θεση neck hot rails.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Σκεψου το ενδεχομενο να βαλεις στη γεφυρα ενα jb junior και στη θεση neck hot rails.

 

 

Το σκέφτηκα, και σκέφτηκα επίσης και jb junior γέφυρα, 59 Neck, αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά μετά. Προτιμώ την λεπίδα του hot rails πίσω, άσε που μου αρέσει ο πιο ογκώδης ήχος του. Έχω κολλήματα, έτσι γενικά επιλέγω κιθάρες, λόγω εμφάνισης, μετά έρχονται τα σπεκς. Αν μία κιθάρα δεν μου αρέσει οπτικά δεν παίζω μαζί της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mike G είπε

 

 

Το σκέφτηκα, και σκέφτηκα επίσης και jb junior γέφυρα, 59 Neck, αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά μετά. Προτιμώ την λεπίδα του hot rails πίσω, άσε που μου αρέσει ο πιο ογκώδης ήχος του. Έχω κολλήματα, έτσι γενικά επιλέγω κιθάρες, λόγω εμφάνισης, μετά έρχονται τα σπεκς. Αν μία κιθάρα δεν μου αρέσει οπτικά δεν παίζω μαζί της.

O Δαβιδ πλεον εχει Hot rails μπρος πισω και JB μεση.....
https://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_dave_murray_loaded_pickg_bk.htm
Για το radius εισαι οριακα....απο 10 και πανω θελεις για σανιδα action....

Επεξεργασμένο από Satanas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γνωρίζω το Pickguard του Murray, αλλά δεν μου αρέσει η εμφάνιση της strat με hotrails στο neck. Επίσης, έχω μία κιθάρα με hot rails, mid και neck, οπότε κάτι διαφορετικό ηχητικά θα ήταν καλύτερο. Στη μέση θα βάλω έναν stack single coil για λίγή παραπάνω ηχητική ποικιλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω καταλάβει κάτι

 

θέλεις ήχο iron maiden ή εμφάνιση και ήχο iron maiden ;;; Ή μόνο εμφάνιση δλδ μια όμορφη στρατ που απλά αν μπορεί να παίξει hard rock & metal ;;

 

Γιατί ήχο maiden έχεις στην κιθάρα σου με τους hot rails σε mid & neck 

 

κοίτα και την jackson του Σμιθ, η πράσινη είναι κούκλα

 

Αν απλώς σου αρέσουν τα σπεκς της συγκεκριμένης σειράς της Φεντερ , τότε προχώρα άφοβα . Προφανώς σου αρέσει εμφανισιακά σε συνδυασμό με τιμή & τίμια σπεκς οπότε δεν θα κάνεις "λάθος" επιλογή 🤟

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mike G είπε

Όλα μαζί μου αρέσουν και προσπαθώ να τα συνδυάσω σε μία κιθάρα με κλασικό look και μοντέρνο ήχο.

 

σα να μου λες charvel δλδ 😛😈

 

 Αν δεν σε περιορίζουν τα επιπλέον 200-300 ευρώ και ίσως οι συνδυασμοί μαγνητών (HSS / HSH / HH)  ή αν είναι maple /rosewood / whatever  αυτό που θες λέγεται charvel 🤟

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου