Προς το περιεχόμενο

Fender Meteora | Parallel Universe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Νέο σχέδιο 2018 Limited Edition απο την Fender που λέγεται... Meteora. 

Οπότε έχουμε, Telecaster, Stratocaster, Jaguar, Jazzmaster και Meteora πλέον... ελληνοπρεπέστατο όσο και το Leonidas Fender.

Fender_Meteora.jpg

Ανήκει στην νέα σειρά Parallel Universe που προφανώς ξεφεύγει απο τα "παραδοσιακά" σχέδια διατηρώντας όμως αυτό που κάνει μια καλή κιθάρα. Στα ηλεκτρικά είναι μια Telecaster με Custom Shop, high-output μαγνήτες. Why fix something that already works.

Το σώμα είναι μεταξύ Jazzmaster και Gibson Explorer (ας μου επιτραπεί), με λεπτότερο πάχος για να ισορροπηθεί το βάρος μιας και είναι φτιαγμένο απο πυκνό ash και βαμμένο με nitro. Το μπράτσο είναι Mid-'60s C-shaped, με block markers αλα Jazzmaster και 9.5” radius.

 

Ονομαστική τιμή 1909 ευρώ και δεν την είδα ακόμα διαθέσιμη κάπου.

 

Ο υπεύθυνος σχεδιαστής της Fender για την Meteora, Josh Hirst παρουσιάζει την δημιουργία του.

 

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλο ΧΡΩΜΑ π.χ surf green,fiesta red,ocean turquoise και rosewood ταστιέρα θα ήταν ΠΟΛΥ πιο ΟΜΟΡΦΗ.

 

Με τόσο κΣυλινο χρώμα θύμιζει φτηνές ρωσικές κιθάρες των 70s...

  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κι εγώ θα την προτιμούσα surf green ή και με rosewood ταστιέρα ή μάλλον τα μαύρα blocks με χαλάνε  περισσότερο. Dots please!

Το πρόβλημα με αυτού του είδους τα σχέδια είναι πως δεν κάθονται καλά στο γόνατο, καθιστά, όπως διαπίστωσα με τις Jazzmaster. Γλυστράει και θέλει άλλο κράτημα απο το συνηθισμένο. Όμορφο σχέδιο όμως.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακή εμφανισιακά. Ηχητικά, με αυτούς τους μαγνήτες και το bridge, υποθέτω ότι θα ακούγεται σαν άλλη μια τέλε. Θα την προτιμούσα κι εγώ είτε με p90 είτε με humbuckers ή κάτι άλλο εν πάση περιπτώσει. 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ ωραία είναι. Χρόνια είχα να δω fender έξω από τα συνηθισμένα που να μην είναι επιτηδευμένα κιτς.

Θα την προτιμούσα κι εγώ χωρίς τα block inlays. 

Fender_Meteora_teleneck.thumb.jpg.dcf1cf00d295a3f7ae3cbcff1d9d32da.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραιότατη. Την είχαμε σχολιάσει ξανά νομίζω μαζί με εκείνες τις φότοσοπ λίμιτιντ εντίσιον. Εμένα στη φωτό δεν με χαλάνε τα block inlays αλλά η έλλειψη binding όταν υπάρχουν block inlays, καθώς και το χρώμα της λάκας που είναι διαφορετικό από το butterscotch του σκάφους. Υποθέτω ότι αν βγει και με άλλα configurations θα είναι μια πιο ολοκληρωμένη σειρά. Κάποια από τα πρωτότυπα του βιντεο ήταν πολύ πιο όμορφα.

Επίσης χαίρομαι που βλέπω επιτέλους να παίρνουν credits οι "αφανείς" ήρωες, αυτοί που σχεδιάζουν και ερευνούν σε έναν τόσο δύσκολο και κορεσμένο τομέα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουφέξ. Είχαμε τη τέλε, είχαμε τη τζάγκουαρ, τις βάλαμε παρέα, βάλαμε και μπράτσο με μπλοκς τύπου μπάσου και πρωτοτυπησαμε πάλι. Α ρε φέντερ. Μετά λέμε για τη γκίμπσον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δεν μου άρεσε και γενικά δεν καταλαβαίνω τι ρόλο αποσκοπεί εκτός από το να συμπληρώσει την συλλογή ατόμων που συλλέγουν τέτοιες κιθάρες. Το λέω με την έννοια ότι η Fender έχει μεγάλη γκάμα οργάνων που καλύπτουν σχεδόν όλους του ήχους οπότε αν δεν έχουν σκοπό να συνεχίσουν την παραγωγή κάποιου μοντέλου του parallel universe μάλλον καλύπτουν την αγορά συλλεκτών.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου