Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε μαγνήτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα... Πω πω έχω κάτι χρόνια να γράψω... Χαθήκαμε με τις υποχρεώσεις... Λοιπόν έχω θέμα κ θέλω βοήθεια. Έχω μια στρατ squier classic vibe 50s. Τρομερή κιθάρα κ πραγματικά τα έχει βγάλει τα λεφτά της 10 φορές από λαιβ. Της έχω κουμπώσει από τις αρχές που την πήρα ένα seymour Duncan Hot rail στη θέση bridge κ πραγματικά η κιθάρα κόβει κωλους. Όμως τελευταία ο μαγνήτης αυτός (όταν επιλέγω δηλαδή τη θέση 5 στον επιλογέα) παίζει πολύ σιγά κ μουντά. Πήγα το όργανο σε φίλο ηλεκτρονικο κ μουσικό κ μου είπε ότι τον μέτρησε κ δεν βρήκε κάτι. Όμως ακουστικά το πρόβλημα είναι εμφανές κ τεράστιο... Επειδή μένω Καβάλα, υπάρχει κάποιος να μου προτείνετε στην Θεσσαλονίκη να στείλω τη κιθάρα να τη δει κ ΥΠΕΥΘΥΝΑ να μου πει τι έχει κ νσ την επισκευάσει ή να αλλάξουμε μαγνήτη αν χρειαστεί; είναι σημαντικό εργαλείο η συγκεκριμένη κιθάρα κ πρέπει να λύσω το θέμα επειγόντως κ χωρίς πειράματα. Ευχαριστώ 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις μονος σου να ανοιξεις το pickguard κ να επιθεωρησεις οπτικα οτι δεν εχει ξεκολλησει καποια κολληση του μαγνητη στα ποτενσιομετρα, στον επιλογεα κλπ. 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

H θέση 4 παίζει κανονικά όπως πριν;

Μετρήθηκε εκτός κυκλώματος ο μαγνήτης? Έδειξε άνω τωn 14KΩ αντίσταση; (νομίζω κάπου εκεί πάιζει ο hotrails)
 

H πρώτη μου σκέψη ότι το άσπρο-κόκκινο ξεγυμνώθηκαν και ακουμπούν σε κάποια γείωση (κέλυφος pots ή στο shielding foil του pickguard)

Βγάλε τον μαγνήτη εκτός κυκλώματος (μέτρησέ τον) και αν είναι οκ ξαναπέρασέ τον στο switch. Κάνε κι έναν ψεκασμό στον διακόπτη καλού κακού.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν κατέχω. Είμαι αμπαλος. Παίχτης είμαι όχι τεχνικός. Γιαυτό ζητάω ΤΕΧΝΙΚΟ στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ 

😁

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε επικοινώνησε με το μέλος που σου απάντησε πιό πάνω ( Πνόη και νύξη)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάρε βρε ένα κατσαβίδι πριν αρχίσεις να μοιράζεις 20άρικα...😀

Αν η θέση 4 κάνει κουάκ και ακούγεται κανονικά, σημαίνει ότι κάτι τρέχει με τον διακόπτη. Αν δεν κάνει κουάκ ( τον γνωστό phasey ήχο που όλοι ξέρουμε στις 2 και 4 θέσεις) τότε κάτι τρέχει είτε με τον διακόπτη, είτε με την καλωδίωση του συγκεκριμένου μαγνήτη είτε με τον μαγνήτη τον ίδιο. Με αυτή τη σειρά.

Παβέζας, Vagabond, Φίλης (massroom studio), Guitar workshop (τούμπα), Παναγιώτης Λαμπής, Σάκης (Μαυρομουστάκης), Valve Studios, Kώστας Δούκας (Τσέλιος), Kώστας Γιαπιτζόγλου (ΚG guitars) και υπογράφων. Αυτούς γνωρίζω με ενασχόληση και σε ηλεκτρικά όργανα. 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H θέση 4 παίζει κανονικά αλλά με μικρή συμμετοχή του μαγνήτη που είνσι στη θέση bridge αφού έχει πέσει η απόδοση του. 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου