Προς το περιεχόμενο

Axe fx 3 vs kemper - Η ανάλυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι εντάξει έτσι όπως το,λες έχει βάση αυτό . Προσωπικά δεν ακούω διάφορες σε όλα αυτά βέβαια παρόλο που έχω κάνει δοκιμές και με την κάρτα ήχου μου... περισσότερο θεωρώ αυτό που θες να ακούσεις δηλαδή το κεμπερ να υπερτερεί θα το άκουγες με κάποια αλλαγή προφίλ,παρά με την κάρτα ήχου .

 

Γιατί μετά κάποιος,που θα είχε το φρακταλ θα έλεγε και γιατί χρησιμοποίησες κάρτα ήχου ενώ το φρακταλ είναι από μόνο του και αδικείται το μηχάνημα και ότι αφού έχει ένα παραπάνω feature έπρεπε να το χρησιμοποιήσω για να πάρω το 100% του μηχανήματος κτλ ... ήταν μια προσέγγιση και αυτη.

 

Το κεμπερ δεν έχει άλλο τρόπο να γράψει , όπως και να έχει αυτήν η μετατροπή θα γινόταν ... Το axe όμως μπορεί να το αποφύγει ως εκ τούτου πρέπει να πάρεις από το κάθε μηχάνημα ότι καλύτερο μπορεί σε μια σύγκριση . Όχι να υποβιβάσει το ένα για να μην αδικηθεί το άλλο . Πάντως έχεις ένα point σε αυτό απλά το βλέπω από άλλη σκοπιά παρόλο που εμένα μου αρέσει το κεμπερ στο βίντεο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όχι, δεν πιστεύω ότι το κέμπερ είναι καλύτερο από το axe ,δεν είμαι φανατικός, απλά μου κάνει εντύπωση που εδώ το ακούω λάσπη, έχω αγορασμένα προφίλ του sinmix και αυτό δεν το έχω συναντήσει.

Απλά προσπαθώ να καταλάβω τι δεν έχει πάει καλά.

Και από την στιγμή που ο κέμπερ έχει βγει από το output πολλά μπορούνε να μην έχουν πάει καλά.

Για παράδειγμα -12 db στο out ή pure cabinet στο out (το οποίο πιστεύω ότι συμβαίνει εδώ).

Είναι πολύ διαφορετικά τα settings για ηχογράφηση και για live ή monitoring. Και εδώ είναι που μπερδεύεται ο περισσότερος κόσμος.

Κάτι που θα βοηθούσε θα ήταν να συνδέσεις τον κέμπερ με spdif στο axe, με κλειστά όλα τα settings στο output.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φανατικός εχθρός του pure cabinet  και το έχω πάντα στο off . Τα προφίλ αυτά μου τα έστειλε ο ίδιος ο σινμιξ με σκοπό να κάνω αυτό το τεστ ... απλά έτυχε το axe να είναι λίγο πιο open . Θα ξανακάνω άλλο τεστ με ένα άλλο σετακι που μου έστειλε να δουμε διαφορά... δεν ξέρω εμένα μου ακούγεται πολύ κυριλέ το κεμπερ εδώ . Άμα ακούσεις την ήχο από μόνο του και όχι σε σύγκριση με το axe ακούγεται πολύ ωραία... 

Επεξεργασμένο από aris 17561
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου