Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία 2018: Ποιά είναι η αγαπημένη σας σουίτα Guitar amp modeling?


Yannis Methenitis

Ποιά είναι η αγαπημένη σας Guitar FX suite?  

37 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας Guitar FX suite?

    • Peavey Revalver
    • NI Guitar Rig
    • IKM Amplitube
    • Softube Amp Room
    • Studio Devil
      0
    • Bias FX
    • Waves GTR3
      0
    • Άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρε παιδιά τι να τις κάνουμε τις ψηφοφορίες, άμα δεν ξέρουμε σχεδόν κανένα.

Όσοι ξέρουν ας πούν 

Επίσης είναι γενικού ενδιαφέροντος ή πχ η τάδε για μέταλ ή άλλη για ντεθ και η τάδε για γκράντζ?

 

και δεν ξέρω αν είμαι μειοψηφία (που μάλλον είμαι) αλλά υπάρχει κόσμος που μεγάλωσε μακρυά από αυτά τα εικονίδια μαρσαλ και εισιθερτυ και τα κοιτάει με καχυποψία.

Ίσως κάποιοι που πρόλαβαν και δοκίμασαν...

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Είναι και η Overloud TH3.

 

https://www.overloud.com/products/th3-full

 

Δεν ξέρω τι απήχηση έχει.

Δεν βλέπω όμως και πολύ κόσμο να ψηφίζει.

Αυτό θα έγραφα κι εγώ. εχω το th2 και ειναι αρκετά καλό. Το th3 εμπεριέχει και το th2. ειδικά κατι high gain ειναι πολυ δυνατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

βρε παιδιά τι να τις κάνουμε τις ψηφοφορίες, άμα δεν ξέρουμε σχεδόν κανένα.

Όσοι ξέρουν ας πούν 

Επίσης είναι γενικού ενδιαφέροντος ή πχ η τάδε για μέταλ ή άλλη για ντεθ και η τάδε για γκράντζ?

 

και δεν ξέρω αν είμαι μειοψηφία (που μάλλον είμαι) αλλά υπάρχει κόσμος που μεγάλωσε μακρυά από αυτά τα εικονίδια μαρσαλ και εισιθερτυ και τα κοιτάει με καχυποψία.

Ίσως κάποιοι που πρόλαβαν και δοκίμασαν...

Μα πλεον κι αυτά παλιωσαν. Εχω εμπειρία 5 ετών με guitar rig και th2 και ειναι εξαιρετικά. Με δύο καλα  μονιτορ ειναι φοβερη οικιακή λύση για μενα.

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να πω κι εγω... ψηφισα "αλλο" γιατι χρησιμοποιω το S-Gear https://www.scuffhamamps.com/product/s-gear.

Κατα τα αλλα ολα ειναι καλα αναλογα τι βολευει τον καθενα και το ειδος που παιζει, αν και σχεδον ολα κανουν για ολα τα ειδη.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

δεν μπόρεσα να βγάλω τίποτα σωστό με gr

εννοεις ότι προσπάθησες και το αποτέλεσμα ήταν μαπα ή σου φάνηκε πολύπλοκο και το παράτησες; 

 

Η αλήθεια είναι ότι θέλει tweaking αλλα και τι δε θελει; ακομα και τον πιο ακριβό εξοπλισμό να εχεις παλι θελει ψάξιμο. 

 

Αν δε κάνω λαθος, ο Φώτης τα γράφει ολα με gr5 και το αποτέλεσμα ειναι ωραιοτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, otto## είπε

εννοεις ότι προσπάθησες και το αποτέλεσμα ήταν μαπα ή σου φάνηκε πολύπλοκο και το παράτησες; 

 

Η αλήθεια είναι ότι θέλει tweaking αλλα και τι δε θελει; ακομα και τον πιο ακριβό εξοπλισμό να εχεις παλι θελει ψάξιμο. 

 

Αν δε κάνω λαθος, ο Φώτης τα γράφει ολα με gr5 και το αποτέλεσμα ειναι ωραιοτατο.

κοίτα και εγώ τα γράφω όλα χωρίς με το αρχαίο behringer που έχω και είναι ΟΚ.

δεν μου έκατσε με τίποτα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

scuffman amps s-gear: ισως οτι καλυτερο υπαρχει σε clean κ low gain ηχους σε vst. Εχει λιγοτερες επιλογες σε σχεση με άλλα. αλλά απο θεμα ποιοτητας ηχου κ αισθησεις δεν παιζεται. 

 

Επισης το helix native ξεχασατε. Ακριβο αλλα κορυφαίο.

 

Κ απο τα free τα Le Pou

 

Παντως το σημαντικοτερο ειναι τα ir's. Τα καλυτερo modelling software  με μετρια IR θα ακουστει χειροτερα απο ενα μετριο με κορυφαιο IR    

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις σπάνιες φορές που χρησιμοποιω virtual amps (εχω το ιερο τριο Fender-Marshall-Vox στο σπιτι σε low watt format οποτε δεν έχω προβλημα "θορυβου" μια και ριχνοντας απλα μια βαρΓια κουβερτα μπροστα απο τον ενισχυτη εχω χαμηλα db) προτιμω αυτο γιατι ειναι ΑΠΛΟ ,γρηγορο και ηρθε και ΤΖΑΜΠΑ με το Sonar :classic_biggrin:  (και γενικα ειμαι FAN BOY της NOMAD )

 

https://www.nomadfactory.com/products/ral/index.html

 

Εχοντας χρησιμοποιήσει παλαιοτερα το GR & το GTR3 δεν ακουω κατι υποδεεστερο ....

 

ΟΛΑ τα υπαρχοντα virtual amps ειναι ΠΟΛΥ καλα και απλα πρεπει να γνωριζει ο χρηστης ΚΑΙ απο ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ενισχυτες και εφε (αλλα και απο ηχοληψία ενισχυτων) για να βγαλει καλο ηχο....

 

Επειδη ομως θελει ΠΟΛΥ δουλεια για να γινει κατι τετοιο προτιμω ΧΑΛΑΡΑ το E906 στο sweet spot του μεγαφωνου των ενισχυτων μου και τα 20 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ  που χρειαζομαι για να "βγαλω ηχο"...:classic_smile: 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η κουβέντα για το τι είναι καλό πάει μακριά ιδιαίτερα όταν ο καθένας έχει συγκεκριμένους ήχους στο μυαλό του και κρίνει υποκειμενικά.

Π.χ. εγω θεωρώ πως οι υλοποιήσεις αυτές δύσκολα πλησιάζουν low gain ήχους με δυναμικό παίξιμο, αν και στο βίντεο που παράθεσα παραπάνω το software ακούγεται μια χαρά και ισως το προτιμώ κιόλας. :classic_rolleyes:

Ισως το γεγονός πως υπάρχει αναπόφευκτη καθυστέρηση κατα το παίξιμο με έχει απωθήσει μέχρι τώρα.

Η δε κουβέντα για τα impulse responses στις καμπίνες επίσης δεν δικαιολογείται αντικειμενικά, αφού κρίνεται υποκειμενικά και όχι κατ' αντιπαράθεση με την φυσική.

 

Η αλήθεια είναι πως για τα δικά μου γούστα μια τέτοια σουϊτα θα την χρησιμοποιήσω κάποιες φορές για reamping και μόνο. Ο δε ήχος φυσικά δεν θα έχει καμία σχέση με simulation παρα μόνο κατα φαντασίαν αφού η κιθάρα δεν θα έχει γραφτεί καθαρή με DI.Αρα θα είναι προσομοίωση Marshall με καμπίνα 4x12 πάνω σε ήδη προσομοιωμένο ήχο καμπίνας και εφέ απο Boss ME-70 π.χ. ή κάποιον απο τους ενισχυτές μου, ανάλογα πόσο βαριέμαι.

 

Τίποτα δεν είναι λάθος φυσικά όταν αναφερόμαστε σε παραμορφωμένο ήχο όμως είναι δύσκολη η σύγκριση όταν μιλάμε για προσομοιώσεις εκεί που δεν υπάρχει το φυσικό μοντέλο.

 

Υ.Γ. Μόλις είδα το ποστ του ΣουΦου και λίγο πολύ λέω τα ίδια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου