Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία 2018: Ποιά είναι η αγαπημένη σας σουίτα Guitar amp modeling?


Yannis Methenitis

Ποιά είναι η αγαπημένη σας Guitar FX suite?  

37 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας Guitar FX suite?

    • Peavey Revalver
    • NI Guitar Rig
    • IKM Amplitube
    • Softube Amp Room
    • Studio Devil
      0
    • Bias FX
    • Waves GTR3
      0
    • Άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Δέκα χρόνια αργότερα η ίδια ερώτηση που έγινε το 2008.

Ποιο Guitar amp modelling suite χρησιμοποιείτε στις εγγραφές ή και στα live σας.

Ολα έχουν εξελιχθεί με αναβαθμίσεις και όλα έχουν κάποιο unique selling point.

Ευελιξία, καλό distortion, πιστά καθαρά, καμπίνες με impulses, κλπ. μα όλα πια είναι αρκετά καλά και χρησιμοποιούνται παγκοσμίως σε studio και σπίτια.

 

Ενα πολύ ενδιαφέρον συγκριτικό βίντεο, καθώς ο άνθρωπος αυτός δοκιμάζει παίζοντας τέλεια τους διάφορους τρόπους που χρησιμοποιείται μια ηλεκτρική κιθάρα, είναι το παρακάτω και συγκρίνει:

  1. Το λαμπάτο άγιο δισκοπότηρο
  2. Το εναλλακτικό τρανζίστορ (solid state)
  3. Το software

 

 

Χαρίστε μας την ψήφο σας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Ψηφοφορία 2018: Ποιο είναι το αγαπημένο σας Guitar VSTi?

Αν μιλάμε για σουίτες ενισχυτών - καμπινών - εφφέ (όλα μαζί) νομίζω ότι η positive grid με το bias amp/bias fx θα έπρεπε να έχει την δική της θέση στην ψηφοφορία.

 

Δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερα τέτοια πράγματα πάντως, αλλά μου αρέσει να τα δοκιμάζω.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως το bias fx καλο ειναι.

εχω μια πετσοκομμενη εκδοση όπως επισης και το guitar rig5 ....ομως σαν το behringer v amp pro δεν εχει....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Fortin Nameless Suite - Neural DSP Technologies

 

 

Suhr PT100 - Universal Audio

 

 

Πανάκριβα και τα 2, αλλά είναι κατά τη γνώμη μου και για την μουσική που παίζω ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί σε guitar plugin. Αν κάποιος παίζει μόνο σπίτι δεν ξέρω τι καλύτερο μπορεί να βρει για rock - hard rock - metal.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Αν μιλάμε για σουίτες ενισχυτών - καμπινών - εφφέ (όλα μαζί) νομίζω ότι η positive grid με το bias amp/bias fx θα έπρεπε να έχει την δική της θέση στην ψηφοφορία.

 

Δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερα τέτοια πράγματα πάντως, αλλά μου αρέσει να τα δοκιμάζω.

Προστέθηκε στις επιλογές μιας και είναι ολόκληρη σουϊτα.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Virtual Guitarist αλλά δυστυχώς έκανα την κουταμάρα και αγόρασα το Αmple Guitar και το καραμετάνιωσα φυσικά διότι για μένα που δεν γνωρίζω τα ακοπανιαμέντα της κιθάρας να τα παίζω στο keyboard δεν μπορώ να παίξω.

Με λίγα λόγια δεν μπορείς να παίξεις την κιθάρα όπως θα έπαιζες τις συγχορδίες αν ήταν πλήκτρα.

Το έχω 3-4 και δεν το χρησιμοποιώ. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Στις 18/11/2018 στις 10:19 ΜΜ, LDG είπε

Virtual Guitarist αλλά δυστυχώς έκανα την κουταμάρα και αγόρασα το Αmple Guitar και το καραμετάνιωσα φυσικά διότι για μένα που δεν γνωρίζω τα ακοπανιαμέντα της κιθάρας να τα παίζω στο keyboard δεν μπορώ να παίξω.

Με λίγα λόγια δεν μπορείς να παίξεις την κιθάρα όπως θα έπαιζες τις συγχορδίες αν ήταν πλήκτρα.

Το έχω 3-4 και δεν το χρησιμοποιώ. 

 

Δυστυχώς το θέμα αφορά προσομοιώσεις ενισχυτών για κιθάρες και όχι players για keyboards.

 

Επίσης μου διέφυγε το Waves GTR3. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, yameth είπε

Δυστυχώς το θέμα αφορά προσομοιώσεις ενισχυτών για κιθάρες και όχι players για keyboards.

 

 

Νομίζω ότι το μπέρδεμα οφείλεται στην χρήση του όρου vst- i (όποτ το "i" αντιστοιχεί σε instrument)

Ίσως ο όρος guitar amp modeling and FX plugin suite (ή κάτι τέτοιο) να ήταν πιο δόκιμος.

 

 

23 λεπτά πριν, yameth είπε

Επίσης μου διέφυγε το Waves GTR3. 

 

Είπα να το πω κι αυτό, αλλά μετά σκέφτηκα ότι είπα ήδη ένα, μην σε πρήξω κιόλας.:classic_rolleyes:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πωπω... μίλα ρε φίλε, τι σε έχουμε εδώ; Αφού είχα τσίχλα στον εγκέφαλο όταν το'γραφα, διόρθωσε με.

  • Χαχα 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και η Overloud TH3.

 

https://www.overloud.com/products/th3-full

 

Δεν ξέρω τι απήχηση έχει.

Δεν βλέπω όμως και πολύ κόσμο να ψηφίζει.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου