Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία 2018: Ποιά είναι η αγαπημένη σας σουίτα Guitar amp modeling?


Yannis Methenitis

Ποιά είναι η αγαπημένη σας Guitar FX suite?  

37 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας Guitar FX suite?

    • Peavey Revalver
    • NI Guitar Rig
    • IKM Amplitube
    • Softube Amp Room
    • Studio Devil
      0
    • Bias FX
    • Waves GTR3
      0
    • Άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

In my experience που λεμε και στο Καρπενησι :classic_biggrin: το δυσκολοτερο πραγμα  στο modelling δεν ειναι ο βρωμικος ηχος (ακομα και οι low gain ηχοι εχουν βελτιωθει παρα πολυ)...ειναι ο καθαρος ηχος ο οποιος σε A/B σύγκριση ακόμα δεν έχει φτασει στο 100%.....

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

απλα πρεπει να γνωριζει ο χρηστης ΚΑΙ απο ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ενισχυτες και εφε (αλλα και απο ηχοληψία ενισχυτων) για να βγαλει καλο ηχο....

 

 

Απόλυτα ακριβές. Αν θες να πλησιάσεις "αληθινό" ήχο με software πρέπει να ξέρεις λιγάκι τι κάνεις και όχι απλά να βάλεις ένα preset και να περιμένεις να ακούσεις ατόφιο ήχο λάμπας π.χ.

 

Εγώ πίνω νερό στο όνομα του amplitube αν και σαν προϊόν το αντιπαθώ γιατί πληρώνεις πολύ ακριβά για να πάρεις τη basic πλατφόρμα η οποία δεν έχει απάνω σχεδόν τίποτα από gear και από εκεί και πέρα πρέπει να αγοράσεις επιπλέον.

 

Πάντως όσον αφορά την πιστότητα του καθαρού ήχου, υπενθυμίζω ένα τεστ που είχα ανεβάσει πριν 4 (κι όλας) χρόνια και είχε εντυπωσιακά αποτελέσματα.

https://www.noiz.gr/index.php?topic=202860.0 (δεν το έβρισκα στο καινούριο site)

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδες παροτι δεν ειμαι της φιλοσοφιας "μονο λαμπα" και παιζω και με πεταλιερες και μεχρι και με το pocket pod εχω βγαλει ηχο, και εχω και τα real things (εχω δλδ σημειο αναφορας και στοχο) και ξερω να τουικαρω κλπ, με αυτα τα διαολια δεν μπορω να παιξω.

Eχω προσπαθησει με guitar rig, amplitube, και τελευταια με το bias fx και amp.

Εχω ακουσει απο αλλους πολυ ωραια πραματα που δεν μπορεις να ξεχωρισεις αν ειναι virtual ή αληθινο, αλλα εγω στα χερια μου δεν μπορω να το αισθανθω.

Αισθανομαι οπως με το VG της roland.

Δεν παιζω εγω ρε παιδακι μου. Δεν "ακουει" τα χερια μου το software. Πολυ προσπαθεια.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

με αυτα τα διαολια δεν μπορω να παιξω.

 

Φανταζομαι οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να "παιξει" με αυτα τα διαολια....εγω για ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ με αυτα μιλαω ,σιγα μη σου δωσει ποτε την "ικανοποιηση" που σου δινει ενας κανονικος ενισχυτης μπροστα σου,ουτε με σφαιρες. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τελικά ανατρέχοντας στο εξαιρετικό blind test του jazzjoker θυμήθηκα (εκ του είδα) το φως και πάλι.

 

Είχα επιλέξει το δείγμα 1 τότε γιατί ήταν το καλύτερο ηχητικά και έτσι θεώρησα πως το Amplitube μιας και έχει ολόκληρη ομάδα τεχνοκρατών ξαμολυμένη, το έκανε σωστά. Ελα όμως που ενω απο την μια είχα δίκιο για την πιστότητα και άδικο γιατι υποτίμησα το πόσο απλά μπορεί να γραφτεί ένας άψογος ήχος ενισχυτή ακόμα και στο σπίτι ενός μη επαγγελματία μεν, σοβαρού ατόμου που διάβασε τα μαθήματα του απο την άλλη...

 

Συμφωνώ δε απόλυτα με τον Σπύρο και ΣουΦου. Εγώ δεν... :classic_biggrin:

Για δημιουργικό reamping ναι. Για straight recording ούτε με σφαίρες. Ακόμη.

Μην ξεχνάμε πως γύρω στο '10 ξεπήδησε η τεχνολογία.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yameth είπε

στο βίντεο που παράθεσα παραπάνω το software ακούγεται μια χαρά και ισως το προτιμώ κιόλας. :classic_rolleyes:

Ισως το γεγονός πως υπάρχει αναπόφευκτη καθυστέρηση κατα το παίξιμο με έχει απωθήσει μέχρι τώρα.

 

 

Κι εγώ το προτιμώ. Και δεύτερος έρχεται ο solid state για τα γούστα μου.

Αυτό με την καθυστέρηση είναι δολοφονία, δεν μπορώ να έχω απόκριση όπως την περιμένω και έτσι προτιμώ την gt-8.

 

50 λεπτά πριν, yameth είπε

Για δημιουργικό reamping ναι. Για straight recording ούτε με σφαίρες. Ακόμη.

 

Κι εδώ το ίδιο ισχύει για μένα.

 

Όμως .... εγώ είμαι μιας άλλης νοοτροπίας.

Δεν ψάχνω κανένα real thing, δεν με ενδιαφέρει.

Δεν με νοιάζει πόσο πιστά αναπαράγει την λάμπα, γιατί δεν είμαι φανατικός "λαμπάκιας".:classic_biggrin:

Αν ο ήχος είναι καλός και μου κάνει, αυτό είναι, μου αρέσει.

 

Το θέμα μου είναι αυτή η ρημάδα η απόκριση στο χτύπημα της χορδής, που με κάνει να μην μπορώ να λειτουργήσω.

Και το θέμα είναι ότι με κάθε νέα έκδοση αυτών των plugins, το latency του software χειροτερεύει (μπορεί και να είναι η ιδέα μου, δεν ξέρω).

Όσο δυνατό υπολογιστή και να έχεις, αυτό δεν εξαλείφεται εντελώς.

Βέβαια για πιο αργά/ατμοσφαιρικά παιξίματα δεν έχω θέμα, και με τα εφφέ που έχουν όλα αυτά τα plugins μέσα, την καταβρίσκω.

Οι ήχοι γενικά, μου γαργαλάνε την δημιουργικότητα, η ποικιλία τους και η δυνατότητα να παίζεις με αυτούς σαν παιγνίδι, φτιάχνοντας τρελά ηχητικά τοπία, με εξιτάρει.

 

Εκεί είναι το δυνατό σημείο αυτών των plugin για μένα.

 

Και μιας και αναφέρθηκε από τον Σπύρο, το bias amp 2, έχει μια καινοτομία (σύμφωνα με τα specs), και με κάνει να θέλω να το δοκιμάσω (δεν μπορώ λόγω αδύναμου pc).

Το λεγόμενο amp matching.

Εκτός δηλαδή από το ότι δημιουργείς εσύ τον ενισχυτή που σου αρέσει (έτσι λένε νομίζω), μπορείς να πάρεις μια ηχογράφηση κιθάρας (ακόμα και από cd), και να ματσάρεις τον ήχο της με αυτό ενός virtual amp.

 

https://www.positivegrid.com/bias-amp/

 

Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει, θα ήθελα γνώμες.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Αυτό με την καθυστέρηση είναι δολοφονία, δεν μπορώ να έχω απόκριση όπως την περιμένω

 

 

Nα παιζεις ΑΡΓΑ ,οπως εγω.....σαν χελωνα :classic_biggrin:  ...εμενα το latency ειναι πιο γρηγορο απο το παιξιμο μου ....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Φανταζομαι οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να "παιξει" με αυτα τα διαολια....εγω για ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ με αυτα μιλαω ,σιγα μη σου δωσει ποτε την "ικανοποιηση" που σου δινει ενας κανονικος ενισχυτης μπροστα σου,ουτε με σφαιρες. 

Και στην ηχογραφηση παιζω. Εσυ οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Και στην ηχογραφηση παιζω. Εσυ οχι?

 

Ναι ρε συ απλα νομιζα οτι εννοουσες οτι δεν γουσταρεις την "ακουστικη" εμπειρια και το να ακους την κιθαρα απο τα μονιτορ αντι απο ενισχυτη..

 

Αλλα και παλι εσυ παιζεις ΠΟΛΥ γΛηγορα φιλωους.....:classic_biggrin: 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Ναι ρε συ απλα νομιζα οτι εννοουσες οτι δεν γουσταρεις την "ακουστικη" εμπειρια και το να ακους την κιθαρα απο τα μονιτορ αντι απο ενισχυτη..

 

Αλλα και παλι εσυ παιζεις ΠΟΛΥ γΛηγορα φιλωους.....:classic_biggrin: 

Οχι, το εξηγησα αναλυτικα νομιζω.

Παιζω μεχρι και με pocket pod, και φυσικα σε μονιτορ ή ακουστικα. Μια χαρα με "ακουνε" οι προομοιωσεις αυτου του ειδους (με το απαραιτητο γαργαλημα φυσικα)

Η αισθηση που εχει στα χερια μου το software με χαλαει. Δεν με "ακουει".

Πως να το εξηγησω? Γυρνας λιγο την γωνια της πενας ακουγεται αλλη χροια. Στο Software οποτε γουσταρει το κανει.

Δυναμικες οτι ναναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου