Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία 2018: Ποιά είναι η αγαπημένη σας σουίτα Guitar amp modeling?


Yannis Methenitis

Ποιά είναι η αγαπημένη σας Guitar FX suite?  

37 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας Guitar FX suite?

    • Peavey Revalver
    • NI Guitar Rig
    • IKM Amplitube
    • Softube Amp Room
    • Studio Devil
      0
    • Bias FX
    • Waves GTR3
      0
    • Άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Πως να το εξηγησω? Γυρνας λιγο την γωνια της πενας ακουγεται αλλη χροια. Στο Software οποτε γουσταρει το κανει.

Δυναμικες οτι ναναι.

Ακριβώς αυτή την αίσθηση έχω και εγώ.

Αλλά αυτό αφορά τα σόλο. Με τα ακόρντα κάτι γίνεται και γι αυτό τα simulations έχουν πέραση σε είδη όπως το gent νομίζω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yameth είπε

Ακριβώς αυτή την αίσθηση έχω και εγώ.

Αλλά αυτό αφορά τα σόλο. Με τα ακόρντα κάτι γίνεται και γι αυτό τα simulations έχουν πέραση σε είδη όπως το gent νομίζω.

Ηχογραφησα ενα memo για ενα θεμα με το bias με τετοιο ηχο, αλλα παιζει αλλος, οχι εγω. Το ακουω και λεω εγω παιζω εδω?

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και εγω μονο για reamping τα χρησιμοποιω. Λιγο το latency, λιγο το ψηφιακο compression,  λιγο το οτι παραγινεται περιπλοκο, προτιμω να παιζω σε ενα πολυεφφε και να γραφω απο κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το reamping, ειναι μια αλλη κουβεντα.

Εγω δεν θελω ουτε να το ακουω σαν φιλοσοφια.

Οτι παιζεται, ειναι για να ακουγεται με τον ηχο που παιχτηκε.

Και φυσικα οποτε που ζητηθηκε να ηχογραφησω κατι (ιδιως επαγγελματικα) και να στειλω το track με γκλον γκλον ηχο κατευθειαν απο την καρτα ηχου, εφαγαν πορτα.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δε συγκρινεται με την αισθηση κανονικου ενισχυτη. Αλλα δυστυχως δε μπορω να παιξω με ενισχυτη στο σπιτι

εχω προβλημα ακομα κ στις πιο χαμηλες εντασεις. Οτι vst ειχα δοκιμασει ειχε ολα αυτα τα χαρακτηριστικα που περιγραφετε

κ το απερριπτα με συνοπτικες διαδικασιες.

 

Οσπου διαβασα καποιες διθυραμβικες κριτικες για το s-gear (υπαρχουν τυποι που πουλησαν axe-fx για αυτο κ λεγαν πως ακομα

κ σε αισθηση ειναι εξ'ισου καλου οποτε αν δε ψαχνετε high gain ηχους ειναι ο,τι καλυτερο)

 

Ετσι λοιπον κατεβασα το demo κ μεσα σε μια μερα το αγορασα. Ηταν η πρωτη φορα που δε μου εσπαγαν τα νευρα απο ενα vst. 

Κλασεις ανωτερο απ'οτι αλλο κυκλοφορει σε αισθηση στα χερια (το μονο που δεν εχω δοκιμασει εκτενως ειναι το bias οποτε δε

μπορω να συγκρινω)

 

Επαναλαμβανω δεν εχει high gain χαρακτηρα, δεν εχει τις απειρες επιλογες αλλων software δεν ειναι the real thing αλλα ειναι το 

μονο αρκετα πειστικο για να ειναι playable.

 

Φυσικα κατ'ευθειαν εφτιαξα δικα μου preset κατ'ευθειαν, αλλα λογω των περιορισμενων επιλογων ειναι πολυ straight forward στο συγκεκριμενο software.

 

Καντε εναν κοπο κ δοκιμαστε το demo μπορει να εκπλαγειτε

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα software είναι και το axe και το kemper και οι περισσότερες πεταλιέρες και πολλά πετάλια αυτό που αλλάζει είναι το πόσο καλό είναι το software  και δυο ακόμα πολύ σημαντικά πράγματα, το πόσο καλή είναι η προενίσχυση και το D2A A2D  και το πού ακούς. 

Το κυριότερο απ'όλα αυτά, πρέπει να είναι optimized για να δουλεύουν για κάτι συγκεκριμένο .Την σωστή απόδοση της κιθάρας, όχι του mp3 ούτε του video game .

 

Όλα το plugin είναι καταδικασμένα να ακούγονται κάπου στο περίπου μέχρι να τα φέρεις εσύ και θέλουν πολύ δουλειά.

Δεν είναι χαζοί στην Universal Audio που πουλάνε τα plugin ένα σκασμό λεφτά και το interface δύο σκασμούς λεφτά.

Το software μιλάει στο δικό τους μηχάνημα γι'αυτό η ποιότητα είναι άριστη.

 

Δεν μπορείς να περιμένεις ήχο από τα 5΄ monitors σαν της καμπίνας του ενισχυτή σου. Θέλεις ή πολύ καλά monitors ή πολύ καλό frfr.

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
11 λεπτά πριν, panorios είπε

Όλα software είναι και το axe και το kemper και οι περισσότερες πεταλιέρες και πολλά πετάλια αυτό που αλλάζει είναι το πόσο καλό είναι το software  και δυο ακόμα πολύ σημαντικά πράγματα, το πόσο καλή είναι η προενίσχυση και το D2A A2D  και το πού ακούς. 

Το κυριότερο απ'όλα αυτά, πρέπει να είναι optimized για να δουλεύουν για κάτι συγκεκριμένο .Την σωστή απόδοση της κιθάρας, όχι του mp3 ούτε του video game .

 

Όλα το plugin είναι καταδικασμένα να ακούγονται κάπου στο περίπου μέχρι να τα φέρεις εσύ και θέλουν πολύ δουλειά.

Δεν είναι χαζοί στην Universal Audio που πουλάνε τα plugin ένα σκασμό λεφτά και το interface δύο σκασμούς λεφτά.

Το software μιλάει στο δικό τους μηχάνημα γι'αυτό η ποιότητα είναι άριστη.

 

Δεν μπορείς να περιμένεις ήχο από τα 5΄ monitors σαν της καμπίνας του ενισχυτή σου. Θέλεις ή πολύ καλά monitors ή πολύ καλό frfr.

 

 

 

 

 

Σωστά όσα λες. Εννοείται επίσης πως το απο που ακούς είναι σημαντικότατο και εγω ακούω στα Genelec που εμπιστεύομαι και έχω κάνει άπειρες δουλειές οπότε οι διαφορές είναι έντονες. 

 

Η διαφορά των Kemper / Axe FX με τα software που αναφέρονται σε αυτό το θέμα, είναι στο ότι ενώ έχουν παρεμφερές software, έχουν και hardware που δεν είναι universal, με ειδικό λειτουργικό και όχι Windows όπως τα πισιά μας. Και γι αυτό παίζουν χωρίς καθυστέρηση και σίγουρα δίνουν άλλα αίσθηση. 

Γι αυτό τα Guitar suites κάνουν 125 ευρώ και τα Kemper τα δεκαπλάσια. Γιατί έχουν κι ένα υπολογιστή που κάνει μόνο αυτή την δουλειά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα οσα λετε αλλα εμενα προσωπικά με βολεύουν πάρα πολύ τα προγράμματα αυτά διοτι:

α. δεν είμαι επαγγελματίας για να το ψειριζω πολυ

β. δεν είμαι τόσο καλός παίχτης ώστε να αλλάζω συνεχώς τη πενία μου για να πάρω το 0.1% έξτρα

γ. παίζω μονο σπιτι και δεν παίζει λάμπα με τίποτα. ουτε με κουβέρτα, ουτε με πάπλωμα

και 

δ. δε μου φαίνονται πραματα του διαόλου.

 

Φυσικά δεν ειναι το βέλτιστο και εννοείται καταλαβαίνω τους παιχταράδες που δε τα θέλουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σσυγκρίνετε όλα αυτά με το real thing...

είναι δυνατόν να ανέβει κάποιος στο σανίδι με ένα πισί, μιά κάρτα ήχου και ένα monitor?

το έχει κάνει κανείς?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου