Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία 2018: Ποιά είναι η αγαπημένη σας σουίτα Guitar amp modeling?


Yannis Methenitis

Ποιά είναι η αγαπημένη σας Guitar FX suite?  

37 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας Guitar FX suite?

    • Peavey Revalver
    • NI Guitar Rig
    • IKM Amplitube
    • Softube Amp Room
    • Studio Devil
      0
    • Bias FX
    • Waves GTR3
      0
    • Άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μπορεί να είναι για clinics με backing tracks, αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό κατά τον ίδιο.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Μπορεί να είναι για clinics με backing tracks, αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό κατά τον ίδιο.

 

if you're into that kinda thing...

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ προσωπικά δεν είμαι, και αγχωτικό μου φαίνεται όλο αυτό και δύσκολα να σου δίνει την αίσθηση που ψάχνει ο περισσότερος κόσμος από κιθαρο-ήχο, αλλά σιγά σιγά σε μοντέρνα είδη μουσικής θα το δούμε και αυτό.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε και ένα περσινό συγκεντρωτικό αρθράκι, που έχει και μερικά free.

 

https://www.musicianonamission.com/guitar-amp-simulators-vs-real/

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα προσπαθήσω να δώσω κι εγώ τα 2 cents μου έχοντας ξοδέψει πολύ χρόνο και αρκετό χρήμα πάνω σε αυτή την πλατφόρμα ήχων κιθάρας. Τα plugins για να μελετά κανείς στο σπίτι είναι αξιοπρεπέστατα. Στον υπολογιστή μου με μία Focusrite Scarlett 2i2 1st Gen δεν έχω latency που να το παρατηρώ. Με Axe Fx και λαμπάτο + Two Notes Torpedo Captor δεν υπάρχει σίγουρα latency, τσεκαρισμένα με επαγγελματίες μουσικούς τα 2 αυτά setups.

 

Τώρα στο κομμάτι του ήχου, που είναι το βασικότερο. Έχω την εντύπωση πως σε ανθρώπους πιο μεγάλης ηλικίας που ξεκίνησαν να παίζουν κιθάρα στα 70s-80s δεν αρέσουν όλα αυτά τα μηχανήματα (plugins και hardware τύπου Fractal-Kemper) γιατί μεγάλωσαν με άλλο ήχο ως Holy Grail. Νομίζω πως ψάχνετε πιο πολύ τον live ήχο όταν παίζετε, γιατί τότε τα albums είχαν ως ηχογραφημένο ήχο έναν live ήχο, όπου όλη η μπάντα έπαιζε μαζί και γραφόντουσαν έτσι οι δίσκοι, ή έστω την επόμενη γενιά παραγωγών όπου υπήρχε μεν η επί μέρους ηχογράφηση, αλλά όχι όλη αυτή η επεξεργασία και το over-mastering του ήχου. Συν ότι πήγατε σε πολύ περισσότερα lives από τις επόμενες γενιές που κόλλησαν στο MTV και αργότερα στο YouTube.

 

Πλέον, για τη δική μου γενιά τουλάχιστον ο Holy Grail ήχος έχει αλλάξει σημασία. Εμείς ψάχνουμε mix ready πράγματα, να βγαίνεις live και ο θεατής/ακροατής να νομίζει ότι ακούει τη studio εκτέλεση. Εγώ προσωπικά έτσι μεγάλωσα, ακούγοντας πολύ αποστειρωμένες παραγωγές και πολύ αποστειρωμένα live DVDs, με αποτέλεσμα αυτόν τον ήχο να έχω στο κεφάλι μου και αυτόν να προτιμώ να ακούσω. Για να σας δώσω λίγο την οπτική μου γωνία περί ήχου, προτιμώ να ακούω και να παίζω από studio monitors παρά από κιθαροκαμπίνα. Το ακούει αυτό ο δάσκαλός μου και τραβάει τα μαλλιά του, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι. Με όσους συνομηλίκους μιλάω για ήχο το ίδιο μου λένε, τουλάχιστον οι περισσότεροι από αυτούς. 

 

Θεωρώ λοιπόν ότι αν ψάχνετε plugin που να σας δώσει αυτή την αίσθηση, ψάχνετε μάταια, γιατί όλα αυτά πατάνε σε studio enviroment ήχους, όχι live. Δεν είναι τυχαίο που πλέον όσοι πουλάνε ήχους σε Axe Fx-Kemper-Helix-κοκ προϊόντα, τον παρουσιάζουν ως Mix Ready ήχο. Αυτό είναι το παρόν πλέον στη μουσική βιομηχανία και ίσως είναι και ένας από τους λόγους που ορισμένοι συνφορουμήτες ακούνε μουσική μέχρι τα 80s μαξ. :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Έχω την εντύπωση πως σε ανθρώπους πιο μεγάλης ηλικίας που ξεκίνησαν να παίζουν κιθάρα στα 70s-80s δεν αρέσουν όλα αυτά τα μηχανήματα (plugins και hardware τύπου Fractal-Kemper) γιατί μεγάλωσαν με άλλο ήχο ως Holy Grail. 

 

Εντάξει, εγώ είμαι πιτσιρικάς, δεν ξέρω τι σκέφτονται τα παπούδια.:classic_tongue:

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Θα προσπαθήσω να δώσω κι εγώ τα 2 cents μου έχοντας ξοδέψει πολύ χρόνο και αρκετό χρήμα πάνω σε αυτή την πλατφόρμα ήχων κιθάρας. Τα plugins για να μελετά κανείς στο σπίτι είναι αξιοπρεπέστατα. Στον υπολογιστή μου με μία Focusrite Scarlett 2i2 1st Gen δεν έχω latency που να το παρατηρώ.

 

 

 

Αυτό είναι το παρόν πλέον στη μουσική βιομηχανία και ίσως είναι και ένας από τους λόγους που ορισμένοι συνφορουμήτες ακούνε μουσική μέχρι τα 80s μαξ. :classic_biggrin:

εγώ σε αντίστοιχης γενιάς focus έχω σημαντικό θέμα, με ενοχλεί ακόμα και το ελάχιστο latency. Ίσως είναι και θέμα υπολογιστή (laptop i5)

 

80s?:classic_unsure:

70s max....

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Τώρα στο κομμάτι του ήχου, που είναι το βασικότερο. Έχω την εντύπωση πως σε ανθρώπους πιο μεγάλης ηλικίας που ξεκίνησαν να παίζουν κιθάρα στα 70s-80s δεν αρέσουν όλα αυτά τα μηχανήματα (plugins και hardware τύπου Fractal-Kemper) γιατί μεγάλωσαν με άλλο ήχο ως Holy Grail. ...

ΞΑΝΑλεω (μιας κι εγω το ξεκινησα) προσωπικα, παιζω απο το 1996 (οταν δεν μπορω να εχω ενισχυτη) και με πεταλιερες και στο σπιτι και σε λαιβ και ακουω και απο μονιτορ και με inear και με τα παντα. (αυτη τη στιγμη πχ κανω διάλειμμα μελετης οπου παιζω με πεταλιερα και ακουστικα, παροτι διπλα μου εχω ενα marshall ενα fender και ενα koch)

Με τις σουιτες ρε παιδι μου "δεν μπορω ρε να παιξω". Οχι "δεν μπορω να ακουσω". Μια χαρα ακουγονται αλλοι.

Και ηχο εχω φτιαξει στο bias. Δεν παιζει ομως στα χερια μου.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

ΞΑΝΑλεω (μιας κι εγω το ξεκινησα) προσωπικα, παιζω απο το 1996

 

:classic_ohmy:και μέχρι τότε τι εφτιανες βρε...?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου