Προς το περιεχόμενο

Aναβάθμιση Squier P-bass


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και με γειά :)

 

Έχω ένα παλιό squier precision που θέλω να χρησιμοποιήσω για ηχογραφήσεις

(Για το λόγο αυτό πήρα πρόσφατα το Tech21 VT Bass Deluxe)

 

To όργανο είναι οκ για τις απαιτήσεις μου, αλλά θέλω να το αναβαθμίσω με έναν μαγνήτη, και ψάχνοντας βρήκα αυτόν: https://www.adagio.gr/el/μουσικα-οργανα/spb-1-bass-4-vintage-duncan-detail

Πώς τον βλέπετε?

 

ΥΓ. Αν έχει σημασία το τι μουσική παίζω, τότε παίζω σαν αυτά στην υπογραφή μου :)

 

 

Επεξεργασμένο από blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας για  DUNCAN (καλοί μαγνήτες και σε καλές τιμές) το debate είναι ανάμεσα σε SPB-1 και SPB-3. 

Προτιμώ τον SPB-1 . 

Και τον SPB-3 να πάρεις που είναι λίγο πιο aggressive στο αφτί μου, κάνει πολύ καλή δουλειά το Tone Knob του μπάσου... θα στον φέρει εκεί που θες (το ίδιο και για όποιον άλλον μαγνήτη φοράει..)

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός,  σε καλή  τιμή ( o Θωμάς  πχ  τον έχει πολύ πιο ακριβά)  με vintage χαρακτηριστικά,  σίγουρα θα ακούσεις μεγάλη διαφορά.

Ταμάμ  για τις μουσικές που παίζεις...😉  

 

Χμμ…  τώρα που βλέπω  το μαγαζί  που κοιτάς  στην δεύτερη  σελίδα  υπάρχει ο ίδιος μαγνήτης με άλλη τιμή…..

Τσέκαρε το…!  🤨

https://www.adagio.gr/el/μουσικα-οργανα/magnites/bassou/basspassive/seymour-duncan-spb-1-vintage-r-bass-magnitis-4-xordou-ilektrikoy-basou-detail

Επεξεργασμένο από lgbesios
  • Ευχαριστώ 1

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ωραία λοιπόν, θα πάρω αυτόν τον μαγνήτη. Τι άλλο θα χρειαστεί να αλλάξω? Pots πχ? Γέφυρα? 

 

@dimsonic: το θέμα αφορά το μαγνήτη, απλά αναφέρω ότι για "ενισχυτή" στις ηχογραφήσεις χρησιμοποιώ το tech21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 19/11/2018 στις 3:17 ΜΜ, blue είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Ωραία λοιπόν, θα πάρω αυτόν τον μαγνήτη. Τι άλλο θα χρειαστεί να αλλάξω? Pots πχ? Γέφυρα? 

 

 

Ως proud owner Squier JB, θα σου πω ότι κλειδιά και καβαλάρης είναι για να αλλάζουν. Και όχι πχ ότι τα κλειδιά χάνουν, αλλά είναι τόσο συγκλονιστικά μάπα το μέταλλο τους, που όταν θα βάλεις κάτι πιο "κανονικό", θα σοκαριστείς (ευχάριστα) με την αλλαγή του ήχου. Το έχω πάθει... 😉

 

ΥΓ: Είχα καιρό να επισκεφτώ το... μαγαζί. Τι έκανε πάλι αυτός ο admin!

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαγνήτης αγοράστηκε, φορέθηκε και όλα σούπερ!
Ευχαριστώ και πάλι όλους για τη βοήθεια!

 

Τώρα που ο ήχος δεν είναι σκέτη λάσπη θα καταλάβω και αν ξεκουρδίζει κλπ και θα σας πρήξω με σχετικές ερωτήσεις :classic_ninja:

 

@lgbesios : το είχα δει οτι υπάρχει και σε άλλη καταχώριση ο μαγνήτης, αλλά εγώ παρήγγειλα αυτόν από το δικό μου λινκ και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Δε με χάλασε :classic_rolleyes:

Επεξεργασμένο από blue
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα  κουρδάνε  τα κλειδιά  άστα  κι άμα  η γέφυρα δεν έχει θέματα  με τις  βίδες  στα βαγονάκια (που ρυθμίζουν το ύψος των χορδών )   μην την πειράζεις.

Για  να  αλλάξεις τα παραπάνω  θες  κατοστάρικο  στο νερό .. δεν υπάρχει  λόγος.

  

Πες  όμως κατι  για το squire …. ποτε γεννήθηκε   .. . από πού κρατάει η σκούφια του  … είναι σινεφίλ ?

 

 Βαλε  και καμία φωτογραφία  να γουστάρουμε.

  • Ευχαριστώ 1

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@lgbesios

 

Το μπάσο το είχα καιρό σε πανκ κατάσταση, πενταβρωμικο με 2 χορδές για να ψάχνω ιδέες. Όποτε το ηχογραφούσα jenerwna με το πόσο λάσπη ήταν. Αλλα το είχα συνηθίσει και  για αυτό είπα να το φτιάξω. Τώρα με τους μαγνήτες και το vt deluxe είμαι σούπερ ικανοποιημένος.

 

Και πάλι ευχαριστώ ολους για τη βοηθεια!IMG_20181205_200735.jpg.5a7086d3e3f63170acaee580128d0636.jpg

Επεξεργασμένο από blue
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου