Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση κάρτας ήχου


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και χρόνια χρησιμοποιούσα την Tascam US122L γενικά χωρίς προβλήματα. Με τα win10 και γενικά τα άπειρα χρόνια που τη χρησιμοποιώ αποφάσια να την αντικαταστήσω. Κοίταξα την Tascam 2x2 και την Focusrite Scarlett 2i4, που -διορθώστε με αν κάνω λάθος- είναι αντίστοιχες (κατ αναλογία με την εποχή) της US122.

Γενικά γράφω ηλεκτρικές κιθάρες με ενα SM57, ακουστικές και φωνές με διάφορα πυκνωτικά, μπάσο μέσω του Tech21 VT, και χρειάζομαι και MIDI για να συγχρονίζω τα volca μου. Eπίσης, κάνω που και που reamping κλπ

 

Θέλω:

2 εισόδους (ντάξει και με μία είμαι οκ)

Phantom power

MIDI

-ξεχωριστό ποτ για ήχο σε ακουστικά ή/και μόνιτορ (η US122L δεν το είχε αυτό και πάντα με χάλαγε)

 

Έτσι, κατέληξα στις 2 που ανέφερα παραπάνω. Μετά όμως λέω οτι αυτές απλά θα αντικαταστήσουν την παλιά μου κάρτα και αφού αλλάζω που αλλάζω γιατί να μην κανω μια αναβαθμιση και να παω στην Focusrite Clarett 2 Pre USB?  Τι λέτε κι εσείς?  Αξίζει να δώσω πάνω από τα διπλάσια χρήματα για τη χρήση που κάνω?

 

Eυχαριστώ :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η Clarett 2 Pre έχει σίγουρα καλύτερους προενισχυτές και από τις δύο πρώτες επιλογές σου.... αλλά για να "φύγεις" σε ήχο (και σε pre και σε dac) από την Scarlett 2i4, τόσο όσο να δικαιολογείς χωρίς ενδοιασμούς την αξία της μεγαλύτερης επένδυσης, στο επόμενο σκαλί θα βρεις την Audient iD44... μια και όμως δεν έχει το midi που θέτεις ως προαπαιτούμενο, ανεβαίνουμε λίγο ακόμα στην όντως εισαγωγική των hi end, SPL Crimson 3...

 

αν το πορτοφόλι φίλτατε Πέτρε την αντέχει, προσωπικά στην προτείνω μια και καλύπτει άνετα τις απαιτήσεις ενός καλού home studio στο έπακρο και δεν νομίζω ποτέ να χρειαστείς κάτι καλύτερο από αυτήν και ποιοτικά αλλά και σε δυνατότητες...

τώρα αν παρ ελπίδα η κρίση έχει αντίρρηση και παράλληλα δεν δεχτεί και το έτερον ήμισυ να κόψετε για λίγο καιρό βόλτες και τσιγάρο για να καλύψεις την διαφορά, η Scarlett 2i4 2nd Gen είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στα λεφτά της (πολύ κοντά και η Tascam αλλά χάνει στα σημεία)...

 

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Όσο και αν συμφωνώ με τον npap (συνήθως έχουμε σχεδόν ταυτόσημες απόψεις σε τέτοια θέματα) και όσο και αν ακολούθησα τον παραπάνω δρόμο καταλήγοντας σε SPL, συνεχίζω να εκτιμώ ιδιαίτερα την παλιά μου NI Komplete Audio 6 που κρατάω δίπλα μου, ασύνδετη όμως.

Αυτός ο νόμος των diminishing returns με καταδυναστεύει και ότι κι αν λένε πολλοί ελιτίστες, δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως οι σημερινές κάρτες των 150 ευρώ θα ξεχώριζαν δραστικά απο αυτές των 500 σε κάποιο blind test. Ισως να φταίνε και τα χρόνια που έζησα όταν οι διαφορές ήταν η μέρα με την νύχτα, ίσως και το ότι είμαι τσίπης αλλά ίσως το ότι κόρωσα απο το hype. Το επίπεδο όμως έχει ανέβει δραματικά πια και πλέον κάνεις παπάδες με τα 150.

Βέβαια όπως και η UA έτσι και η Focusrite στην Clarett χρυσώνει το χάπι με καλό software και ίσως αυτό πληρώνεις περισσότερο μιας και πρόκειται για ολοκληρωμένο πακέτο.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με τη σειρά μου θα πω ότι ο Νίκος μου ανάβει φωτιές, καθώς εκεί που είμαι πεισμένος ότι ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω την scarlet 6i6 με μια audient , τσουπ πετάει τη λέξη spl crimson 3....

άντε τώρα φτου κι απ την αρχή....(φυσικά τσιμπαμε και το απαραίτητο up στο ταμείο....)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από προβλήματα που είχα κι εγώ με την tascam fw1082 κατάφερα να την επαναφέρω στην ζωή στα windows 10 με σχετικά λίγα προβλήματα (εγώ έχω και το δράμα του fw).

 

Εδώ κάποιος άνθρωπος δίνει μια λύση για να περάσεις τους drivers.

 

http://www.tascamforums.com/threads/us-122mkii-driver-problem.5292/

 

Είναι η ίδια λύση βασικά που δούλεψε και σε μένα.

Εάν τα καταφέρεις μπορεί να σου βγάλει λίγα χιλιόμετρα ακόμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, yameth είπε

Το επίπεδο όμως έχει ανέβει δραματικά πια και πλέον κάνεις παπάδες με τα 150.

 

συνηγορώ φυσικά με τον σεβάσμιο γέροντα.... μπορεί η Κίνα να μας έχει κάνει ευτυχισμένους στον χώρο των ηλεκτρονικών αλλά όντως οι αποσπασματικές ποιοτικές "διαφορές" πλέον πληρώνονται δυσανάλογα ως προς την πραγματική τους αξία, ειδικά σε σύγκριση με το παρελθόν...  οπότε ευκαιρία να επαναλάβω και κάτι που δεν θα βαρεθώ ποτέ να το λέω και το θεωρώ αυτονόητο αλλά δεν είναι... πλην περιπτώσεων που το επιβάλει η ίδια η εποχή που μας ξεπερνάει και παρουσιάζονται τεχνικές ασυμβατότητες, δεν πρέπει να αλλάζουμε το hardware μας πριν σιγουρευτούμε ότι η γνώση μας έχει εξαντλήσει τις δυνατότητες του, ώστε να είμαστε έτοιμοι να αξιοποιήσουμε την όποια διαφορά του διαδόχου... κι εκεί όμως όπως στην περίπτωση του Γιάννη που έχει το τεχνικό υπόβαθρο, ο προβληματισμός στο κατά πόσο αξίζει η κάθε περαιτέρω επένδυση είναι πια παρών... αν προσθέσουμε και πολύ συχνά παραδείγματα που αυτή η διαφορά γίνεται ακούσια φύλλο και φτερό με την χρήση διάφορων αμφιλεγόμενων plug in που παρεμβάλλουμε στην πορεία του έρμου αρχικού σήματος καταλαβαίνετε...

 

βέβαια δεν θα μείνουμε και στάσιμοι περιμένοντας να σπουδάσουμε ο καθένας το χόμπυ του, αλλά απλά πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί για να γλιτώνουμε απογοητεύσεις... και δεν υπάρχει μεγαλύτερη απογοήτευση από το να μην μας δώσει απλόχερα αυτό που είχαμε στο μυαλό μας το νέο μας παιχνιδάκι...😉

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοφή και διπλωματική απάντηση θα έλεγα...

πλην όμως πολλές φορές ένα απαιτητικό hardware/software μπορεί να μας παρασύρει σε νέους δρόμους (εφ όσον βέβαια υπάρχουν οι προϋποθέσεις και ο χρήστης δεν είναι απλώς..button pusher)...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα είναι σημαντική η βοήθεια μου , θα προσθέσω μόνο απλά ότι κι εγώ άλλαξα την κάρτα ήχου που είχα ( Lexicon Lambda ) όπου δεν ήμουν καθόλου ικανοποιημένος και αγόρασα Focusrite Scarlett και είμαι πολύ ικανοποιημένος ! Και θεωρώ ότι για την ποιότητά της έχει πολύ καλή τιμή.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτημα κρίσης....

αραγε σε θέματα latency αυτές οι ακριβότερες κατηγορίες καρτών (audient, spl, και παραπάνω) τα πάνε καλύτερα από τις πιό γήινες focus, scarlet, claret, tascam, steinberg κλπ?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου