Προς το περιεχόμενο

Red5audio μικρόφωνα; Είναι καλά;


boukas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί που καθόμουν και ξεφύλλιζα ένα παλιό τεύχος του soundmaker το μάτι μου έπεσε σε μια κριτική για τα μικρόφωνα της red5audio.

Αυτό που μου κέντρισε το ενδιαφέρον, σύμφωνα πάντα με τον γραφώντα (καθώς δεν τα έχω ακούσει), είναι ότι του έκανε τρομερή εντύπωση το πόσο φθηνά είναι, σε σχέση πάντα με την ποιότητα του ήχου τους, καθώς και η τρομερή εξυπηρέτηση της εταιρίας (γράφει ότι ένα shockmount ήταν προβληματικό και του το άλλαξαν με καινούριο, δίχως να του ζητήσουν το παλιό, δίχως δεύτερη κουβέντα και δίχως να του ζητήσουν επιπλέον φράγκα)!Τέλος ένα ακόμη που του έκανε εντύπωση είναι το γεγονός ότι τα μικρόφωνα έρχονται κομπλέ, με το shockmount τους, windshield, βαλιτσάκια μεταφοράς και άλλα που οι άλλες εταιρίες τα χρεώνουν επιπλέον!

Το μόνο ίσως αρνητικό είναι ότι δεν αντιπροσωπεύονται από κανέναν, αλλά πρέπει να τα αγοράσεις από το Site της εταιρίας. Έτσι δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις, αλλά η εταιρία σου δίνει μια περίοδο 15 ημερών, που αν δεν σε ικανοποιήσουν τα προϊόντα της, τα επιστρέφεις δίχως δεύτερη κουβέντα!!!

 

Μήπως κάποιος από δω μέσα έχει δουλέψει με κάποιο από αυτά να ου πει εντυπώσεις από τα μικρόφωνα;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε την περίοδο που έψαχνα για μικρόφωνο να πέσει στα χέρια μου το εν λόγω άρθρο.Έψαξα αρκετά και όλες οι κριτικές επευφημούσαν την εταιρία και τα προιόντα τους.Αγόρασα με τον κολλητό μου,δύο μικρόφωνα..Το δυναμικό rvd20 και το πυκνωτικό rv8 μιας και ο φίλος μου δεν ενδιαφερόταν για τα επιπλέον πολικά διαγραμματα του rv10.

Τα μικροφωνα είναι απίστευτα!!!!Οι τύποι έχουν αντιγράψει κατασκευαστικά,μικρόφωνα γνωστών εταιριών (shure,rode...),προσφέροντάς τα σε πολύ συμφέρουσα τιμή!!Σου εγγυώμαι πως τα λεφτά σου (αν το σκέφτεσαι) δεν θα πάνε χαμένα σε καμμιά περίπτωση.Η εταιρία είναι όντως εξυπηρετικότατη και τα προιόντα της είναι άψογα.Σκέψου πως εκτός από το δυναμικό πήρα και την βάση και το αναλόγιο και το βύσμα σε τιμή ξεφτίλα.

¶λλωστε και η κριτική του soundmaker δεν σ αφήνει να αμφιβάλλεις για πολλά πράγματα.. :wink: :D

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx gmole. Το ξέρω ότι το soundmaker είναι από τα έμπιστα περιοδικά, αλλά άλλο είναι να διαβάζεις κριτική και άλλο να ακούς απόψεις από "παθόντες"

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλά έβλεπα τις απαντήσεις σου και ήθελα να σε ρωτήσω, κοιμήθηκες καθόλου? :lol: :lol: .Είδα ποστ στη 1,στις 3 στις 7.. 8O :lol: .

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το soundmaker θα δημοσιευε ενα αρθρο λες στο οποιο θα εθαβε ενα προιόν? δεν υπονοω κατι . απλα ρωταω .

 

γενικα ειμαι πολυ δυσπιστος με τα τεστ περιοδικων . Με επηρεαζουν παντως και εχω κανει και κακες αγορες για χαρη τους.

 

σορυ για το οφτοπικ , δε θελω να εκτροχιασω την κουβεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To rv15 πάντως έχει μια "μεταλλική" ποιότητα (με την κακή έννοια) και το θεωρώ λίγο χειρότερο από ένα MXL V69M και ακόμα πιο χειρότερο από ένα Audio Technica AT4040.Eίναι καλύτερο όμως από ένα Studio Projects B1 και από ένα Rode Nt1a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλά έβλεπα τις απαντήσεις σου και ήθελα να σε ρωτήσω' date=' κοιμήθηκες καθόλου? :lol: :lol: .Είδα ποστ στη 1,στις 3 στις 7.. 8O :lol: .[/quote']

 

Μπα είμαι κουκουβάγιας εγώ! :lol: :lol: :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το soundmaker θα δημοσιευε ενα αρθρο λες στο οποιο θα εθαβε ενα προιόν? δεν υπονοω κατι . απλα ρωταω .

 

γενικα ειμαι πολυ δυσπιστος με τα τεστ περιοδικων . Με επηρεαζουν παντως και εχω κανει και κακες αγορες για χαρη τους.

 

σορυ για το οφτοπικ ' date=' δε θελω να εκτροχιασω την κουβεντα.[/quote']

 

Κοίτα κάπου είχε ανοιχτεί 1 θέμα περί αξιοπιστίας των περιοδικών και είχα εκφράσει την άποψή μου. Εκεί κολλάει και το περί αξιοπιστίας. Αν θες έμπα εκεί και πες κι εσύ την άποψή σου (έτσι για να μην εκτροχιαστεί το θέμα)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου