Προς το περιεχόμενο

Midi σε κάρτες ήχου...


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχωρέστε την ασχετοσύνη μου, μια και το midi αναπτύχθηκε σε εποχές που είχα αλλού το μυαλό μου...

 

Εχω λοιπόν μια κάρτα ήχου που έχει midi in / out

Και σκέφτομαι, εκεί είναι για να μπαίνουν πχ kbds κλπ εποχής προ usb...

Κάνω λάθος?

Δηλαδή αν έχω ένα πιάνο με midi out και το βάλω πρέπει να παίξει?

ή γίνεται τίποτα άλλο...

 

Το λεω διότι έχω πχ αυτό το προσεσόρι V amp pro μέσα από το οποίο περνάει όλο το signal chain της κιθάρας μου, και το out του πάει σε μια Line της ανωτέρω κάρτας.

Σκέφτηκα σήμερα να δώσω από το midi out στο Midi in της κάρτας...

Εκεί κάπου ....δεν έγινε τίποτα, ή δεν ξέρω τι γίνεται παρακάτω.

 

Η κάρτα αναφέρει στο manual ότι

 

standard 5pin din sockets for connection of external MIDI equipment. Ths scarlett 6i6 acts as a Break-out (and break-in) Box allowing midi data to/from your computer to be distributed to additional midi devices....

???

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

MIDI = Musical Instruments Digital Interface.

Είναι πρωτόκολλο συνεννόησης και μετάδοσης δεδομένων - data και όχι audio.

 

Αρα όταν παίζεις πλήκτρα συνδεδεμένος σε MIDI ΙΝ μεταδίδεις τις πληροφορίες on - off των πλήκτρων που γράφονται π.χ. σε κάποιο MIDI track στο DAW. Δεν γράφεις το ήχο αλλά την πληροφορία που μπορείς μετά να αναθέσεις σε όποιο άλλο εξωτερικό synthesizer ή εσωτερικό VSTi και να ακούσεις τι έπαιξες με τον ίδιο ή και διαφορετικό ήχο.

 

Τώρα η πεντάπινη υποδοχή DIN δεν υπάρχει πάντα στις κάρτες ήχου και αντικαθίσταται απο το USB συνήθως. Το ίδιο συμβαίνει και με τα πλήκτρα. Αν όμως το εξωτερικό σου synthesizer έχει μόνο DIN έξοδο θα πρέπει να βρείς μετατροπέα.

 

Το V amp pro μόνο πληροφορίες Program change μεταδίδει και λαμβάνει μέσω MIDI οπότε σου είναι χρήσιμο για μια πεταλιέρα controller με αντίστοιχη υποδοχή για να το ελέγχεις, όχι για να ηχογραφείς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yameth είπε

Το V amp pro μόνο πληροφορίες Program change μεταδίδει και λαμβάνει μέσω MIDI οπότε σου είναι χρήσιμο για μια πεταλιέρα controller με αντίστοιχη υποδοχή για να το ελέγχεις, όχι για να ηχογραφείς.

 

ναι ξέρω, την έχω την midi πεταλιέρα και το κάνω κουμάντο από εκεί.

 

Αρα όταν συνδέεις ένα kbd με midi σε μια κάρτα, τότε δίνεις έτσι την πληροφορία στο daw και εκεί μέσα διαλέγεις vst?

Δηλαδή kbds σκέτα τα βάζεις μέσω midi (η usb) για να δουλέψουν ένα vst και αν είναι αυτόνομα τα δίνεις με line? ΟΚ?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Εχω λοιπόν μια κάρτα ήχου που έχει midi in / out

Και σκέφτομαι, εκεί είναι για να μπαίνουν πχ kbds κλπ εποχής προ usb...

Κάνω λάθος?

Σωστά. Εκεί μπαίνουν όχι μόνο keyboards αλλά οτιδήποτε έχει MIDI.

 

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Δηλαδή αν έχω ένα πιάνο με midi out και το βάλω πρέπει να παίξει?

ή γίνεται τίποτα άλλο...

Παίζει αλλά μέσω MIDI γίνονται και άλλα πράγματα όπως αλλαγή ήχων, αλλαγή παραμέτρων και άλλα. Εξαρτάται βέβαια και από το κάθε μηχάνημα τι υποστηρίζει.

 

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Το λεω διότι έχω πχ αυτό το προσεσόρι V amp pro μέσα από το οποίο περνάει όλο το signal chain της κιθάρας μου, και το out του πάει σε μια Line της ανωτέρω κάρτας.

Σκέφτηκα σήμερα να δώσω από το midi out στο Midi in της κάρτας...

Εκεί κάπου ....δεν έγινε τίποτα, ή δεν ξέρω τι γίνεται παρακάτω.

α) Το V amp όπως σου είπε πιό πάνω ο yameth και απ'όσο φαντάζομαι είναι για αλλαγή προγραμμάτων, ίσως και για αποθήκευση αυτών μέσω bulk dump (βλέπε SysEx).

β) Το μόνο πράγμα που θα μπορεί να κάνει, απ'ότι φαντάζομαι, είναι να δεχτεί/στείλει Program Change άντε και κανένα Control Change. Το εγχειρίδιο χρήσης του V amp πρέπει να τα αναφέρει αυτά.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι

το v amp είναι amp/effects/cab simulation με xlr/line output

και για όποιον θέλει controlable μέσω midi foot controller...

 

μπαίνει δηλαδή κανονικά σε PA ή ενεργό μόνιτορ κλπ.

Και σκεφτόμουν αν θα μπορούσε να γίνει με έναν κατάνα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια πιό σωστό είναι να μπεί σε λούπα...

 

maxresdefault.jpg

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στην ουσία θες ένα τελικό ενισχυτή με καμπίνα για το Vamp. Ο Katana έχει άλλη μια μονάδα προενίσχυσης και εφέ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yameth είπε

Στην ουσία θες ένα τελικό ενισχυτή με καμπίνα για το Vamp. Ο Katana έχει άλλη μια μονάδα προενίσχυσης και εφέ.

 

έχει σίγουρα ή πάει στον τελικό?

τα εφέ τα πάω στο φλατ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου