Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά Drums Αγγελίες


arajot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μία απορία έχω τόσο καιρό στο Noiz γιατί επιμένουν κάποιοι και πουλάνε τα ηλεκτρονικά drums τους απίστευτα ακριβά σε σχέση με τα καινούργια set βλέπω αγγελίες κολλημένες χρόνια τώρα. Προφανώς ο καθένας έχει δικαίωμα να πουλάει όσο θέλει αλλά στην Ελλάδα η συγκεκριμένη αγορά είναι εξωφρενικά ακριβή σε σχέση με άλλες χώρες υποθέτω ότι δεν υπάρχει ζήτηση και προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arajot είπε

Καλησπέρα, μία απορία έχω τόσο καιρό στο Noiz γιατί επιμένουν κάποιοι και πουλάνε τα ηλεκτρονικά drums τους απίστευτα ακριβά σε σχέση με τα καινούργια set βλέπω αγγελίες κολλημένες χρόνια 

 

Νομίζω ότι αυτήν την ερώτηση πρέπει να την κάνεις σε φόρουμ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΉΣ,

εδώ είναι μουσικό φόρουμ.

:classic_biggrin:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 ώρες πριν, arajot είπε

Προφανώς ο καθένας έχει δικαίωμα να πουλάει όσο θέλει.

απαντας στο ερωτημα σου μονος σου. Ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθενος να κοστολογει το μεταχειρισμενο του οσο θελει.

Το θεμα ειναι πως το κοστολογουμε εμεις σαν πιθανοι αγοραστες.

Πως κοστολογω εγω.

Καταρχην δεν ψαρωνω με τα ποσα ζηταει αυτος που πουλαει.

Και μια μερα να το εχει αγορασει...εγω κοιταω αρχικη τιμη και κανω προσφορα στη μιση τιμη..

ας προσεχε τι αγοραζε.

Απο εκει κ περα ετος χρονολογιας - κατασταση ριχνουν την τιμη ακομα πιο κατω.{απο το μισο}

Με λιγα δεν κανω σκοντα...κανω προσφορες..

Καποιοι δεχονται καποιοι οχι. 

Πρεπει να μπουμε ολοι καποια στιγμη στο Menthality οτι απο την στιγμη που το ανοιξες εχεις χασει τα μισα χρηματα.

Ακομα και με το thomann..στα Bstock προιοντα δεν συμφωνω με το ποσοστο εκπτωσης που κανει.

Ο αλλος το κρατησε για ενα μηνα κ μου κανεις 10- 15 % εκπτωση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagelism είπε

Απο εκει κ περα ετος χρονολογιας - κατασταση ριχνουν την τιμη ακομα πιο κατω.{απο το μισο}

Μιλας γενικα για μεταχειρισμενα οργανα ή συγκεκριμενα για ηλεκτρονικα τυμπανα?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, arajot είπε

Καλησπέρα, μία απορία έχω τόσο καιρό στο Noiz γιατί επιμένουν κάποιοι και πουλάνε τα ηλεκτρονικά drums τους απίστευτα ακριβά σε σχέση με τα καινούργια set βλέπω αγγελίες κολλημένες χρόνια τώρα. Προφανώς ο καθένας έχει δικαίωμα να πουλάει όσο θέλει αλλά στην Ελλάδα η συγκεκριμένη αγορά είναι εξωφρενικά ακριβή σε σχέση με άλλες χώρες υποθέτω ότι δεν υπάρχει ζήτηση και προσφορά.

χαχα αυτο δεν ειναι τίποτα δεν έχεις δει τίποτα ακόμη.... υπάρχει αγγελία σε πλήκτρα 8 χρόνια το ίδιο πλήκτρο σε διπλάσια τιμή από όσο κοστίζει μεταχειρισμένο γιατί έτσι απλά νομίζει αυτός που το πουλάει... αμα πάει 10 να του κάνουμε ένα ίδιο δώρο μπουχαχαχαχα

 

6 ώρες πριν, Superfunk είπε

Νομίζω ότι αυτήν την ερώτηση πρέπει να την κάνεις σε φόρουμ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΉΣ,

+10000000000000

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω τελικά πως είναι φαινόμενο εγχώριο η "προσφορά" μεταχειρισμένων σε τιμές VlaK Friday, δηλαδή 15-20% κάτω από την τιμή καινούριου για όργανο τριετίας και βάλε... 

 

Αν δείτε sites μεταχειρισμένων οργάνων με "διεθνή" καριέρα όπως το Reverb αλλά και το ebay, εκεί οι τιμές δεν διαφέρουν συχνά από την τιμή ...καινούργιου και πάντως δεν πέφτουν εύκολα κάτω από το 30% της αρχικής τιμής.

 

Προσφορά και Ζήτηση... Για βρες μια Fender (είπα τη μαγική λέξη τώρα 😎😎 ) αλλά σε Κόκκινο χρώμα (γιατί μόνο αυτό ζητάς) στις αγγελίες... Θα πρέπει να βάλεις αγγελία ζήτησης στην τελική... Και όταν την βρείς, αυτή ακριβώς, αλλά σε... κίτρινη, θα δεις πόσο πολύ αρχίζει και σου αρέσει το κιτρινάκι για να μην δώσεις 3-4 κατοστάρικα παραπάνω για καινούρια.

 

Πρόσφατα πούλησα εξάρτημα μέσω ebay στο εξωτερικό. Το είχα στο smart.noiz (στα 100€) ένα τρίμηνο και κάποια στιγμή αποφάσισα πως ...πρέπει να φεύγει γιατι απλώς πιάνει χώρο. Μετά απο ένα μήνα, πουλήθηκε μέσω ebay στα 120€ + μεταφορικά...

 

Συμπέρασμα (δικό μου) : Η εγχώρια αγορά είναι αρκετά μικρή. Αυτό οδηγεί σε φαινόμενα ιδιότυπου μονοπωλίου.

Πολύ συχνά είναι Ενας ο πωλητής και ...(άντε) ένας ο ενδιαφερόμενος :)

Ποιός θα καθορίσει την τιμή;

Εδώ μπαίνει ο παράγοντας Χρόνος ---> πολύς χρόνος (στις αγγελίες), περισσότεροι του ενός οι ενδιαφερόμενοι. 

H άλλη εξίσωση είναι πιό εύκολη :

To δίνεις 50-60% κάτω;--> πολύς κόσμος έξω από την πόρτα σου :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από estpany
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Μιλας γενικα για μεταχειρισμενα οργανα ή συγκεκριμενα για ηλεκτρονικα τυμπανα?
 

σιγουρα δεν μπορω να μιλησω για κιθαρες,μπασα πληκτρα κλπ.

και βεβαια μιλαω για το πως κοστολογω εγω ενα μεταχειρισμενο.

ο καθενας εχει τη δικη του φιλοσοφια κ συγνωμη αν ακουστηκα εν τη ρυμη του λογου μου δογματικος.

 

Αλλα κατι που σκεφτομαι εδω κ καιρο ειναι να αρχισω να κανω προσφορες στο Thomann στα bstock προιοντα του.

δεν νομιζω οτι εχει αναγκη την προσφορα μου το μεγαθηριο αλλα if you never ask the answer is always no ...

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, vagelism είπε

σιγουρα δεν μπορω να μιλησω για κιθαρες,μπασα πληκτρα κλπ.

και βεβαια μιλαω για το πως κοστολογω εγω ενα μεταχειρισμενο.

ο καθενας εχει τη δικη του φιλοσοφια κ συγνωμη αν ακουστηκα εν τη ρυμη του λογου μου δογματικος.

 

Αλλα κατι που σκεφτομαι εδω κ καιρο ειναι να αρχισω να κανω προσφορες στο Thomann στα bstock προιοντα του.

δεν νομιζω οτι εχει αναγκη την προσφορα μου το μεγαθηριο αλλα if you never ask the answer is always no ...

 

Σε οργανο ηλεκτρονικο, που βασιζεται σε εξελισσόμενη τεχνολογια και ιδιως οταν ... το κοπανας (οπως τα ηλεκτρονικα τυμπανα), θα συμφωνησω μαζι σου.

Θα ελεγα οτι προσωπικα θα τα απεφευγα και τελειως (γιατι καποια στιγμη το σκεφτηκα για ενα σετ ηλεκτρονικα)

Σε αλλα οργανα ομως, παιζουν πολλοι παραγοντες που θα καθορισουν την τιμη τους ως μεταχειρισμενα.

Μερικα θα πωληθουν ως και πολυ πιο ακριβα απο οτι καινουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Σε οργανο ηλεκτρονικο, που βασιζεται σε εξελισσόμενη τεχνολογια και ιδιως οταν ... το κοπανας (οπως τα ηλεκτρονικα τυμπανα), θα συμφωνησω μαζι σου.

Θα ελεγα οτι προσωπικα θα τα απεφευγα και τελειως (γιατι καποια στιγμη το σκεφτηκα για ενα σετ ηλεκτρονικα)

Σε αλλα οργανα ομως, παιζουν πολλοι παραγοντες που θα καθορισουν την τιμη τους ως μεταχειρισμενα.

Μερικα θα πωληθουν ως και πολυ πιο ακριβα απο οτι καινουρια.

ολα δεν τα κοπαναμε?

Ενα πιανο δεν τρωει κοπανημα?

Προφανώς μιλας για vintage {συγκεκριμενα} οργανα  που μπορουν να πουληθουν πιο ακριβα απο οτι καινουργια.

Ναι συμφωνω..Ξερω οτι συμβαινει ειδικα σε κιθαρες.

 

Η προοπτικη μου πανω σε αυτο {και μιλωντας για vintage τυμπανα κ μονο }

ειναι η εξης:

Δεν θα χρυσοπλήρωνα μια 70s slingerland απλα επειδη απλα ειναι μια 70s slingerland. 

Η τεχνολογια και η τεχνοτροπια στην κατασκευη τυμπανων εχει ανεβει τοσο πολυ που για τυμπανα..απλα δεν αξιζει κατα την γνωμη μου. Μπορεις να βρεις ενα poplar σετ κ να ακουγεται καλυτερα πλεον.

Ισως την χρυσοπληρωνα αν ειχε την υπογραφη του Buddy Rich πανω...και σε αυτη την περιπτωση το σετ δεν θα στηνοταν στο studio μου αλλα στο...σαλονι μου..:classic_biggrin::classic_biggrin::classic_biggrin::classic_biggrin:

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου