Προς το περιεχόμενο

[Mix Test] Billy Idol - Rebel Yell


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Χαιρετώ την παρέα με την πρώτη μου απόπειρα να γράψω/προγραμματίσω όλα τα όργανα σε ένα κομμάτι και να τα μιξάρω μόνος μου. Επέλεξα αυτό το κομμάτι γιατί μ'αρέσει πολύ ο Steve Stevens και ήταν και μια καλή ευκαιρία να προσπαθήσω να βγάλω ωραίο synth ήχο.

 

Το πρώτο take είναι με το cab simulation της Two Notes. Μέσω του VST "Wall of Sound" δίνεται η δυνατότητα παραμετροποίσης της καμπίνας, του μικροφώνου, της θέσης του στο χώρο, περαιτέρω EQ, Compressing, Exciter, κλπ. Δεν πείραξα τίποτα, παρά μόνο τη θέση του μικροφώνου, κάνοντας close micing, όπως δηλαδή έγινε και στα IRs της Celestion και της OwnHammer.

 

Δεξιά σε όλα τα takes θα ακούσετε Marshall καμπίνα 4x12 με Ribbon 121 μικρόφωνο και αριστερά Mesa Boogie 4x12 με Shure SM57. Και οι καμπίνες έχουν V30 μεγάφωνα.

 

Reverb έχω βάλει από 2 plugins της Eventide, Room στις κιθάρες και το γνωστό στους εφεδάκιδες Blackhole στο synth. 

 

Θα ήθελα να μου πείτε ποιο κατά τη γνώμη σας κάθετε καλύτερα στη μίξη, αν σας άρεσε η μίξη και εννοείται τι μπορώ να βελτιώσω, παικτικά και ηχητικά. Ευχαριστώ!

 

 

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Βασίλη για μένα η προσπάθειά σου είναι πάρα πολύ καλή!!!

 

Φοβερές διαφορές δεν άκουσα προσωπικά να σου πω την αλήθεια μεταξύ των take. Ίσως να επέλεγα το πρώτο στο οποίο μου φάνηκε λιγότερη(;) η παραμόρφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ κουφός δυστυχώς είμαι δεν άκουσα κάποια σημαντική διαφορά,αλλα και στα 3 takes  ήταν πολύ καλός ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μια μικρη διαφορα στις εντασεις,ετσι νομιζω τουλαχιστον,αλλα μπορει πιστευω να ακουσει κανεις τι του αρεσει.

 

Αν υπαρχει η δυνατοτητα  να εχεις την ευκρινεια  του πρωτου και το "ψωμι" του τριτου θα ηταν ιδανικο για τα γουστα μου.

Πιθανο να γινεται αφου υπαρχουν τοσες εξτρα δυνατοτητες.

'Η καπως ετσι.

 

Αν πρεπει να διαλεξω απαραιτητως ενα μονο θα πω το τριτο.

Μ'αρεσει πιο πολυ ο τροπς που δενει με τα υπολοιπα μεσα στο κομματι.

 

Ο Steve Stevens περα απο το οτι ειναι παικταρα,εχει και πολυ γουστοζικο και ευφανταστο παιξιμο.

Βαζει πραγματα που δινουν πολυ στη συνθεση.

Κατι ξερει ο Billy Idol για αυτο.:classic_smile:

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gvour
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Όντως οι διαφορές είναι πολύ μικρές ακόμα και σε raw tracks, απλά ήθελα να δω ποιο απ'όλα "γράφει" καλύτερα, ώστε να επενδύσω περισσότερο χρόνο με αυτό, καθώς σιγά σιγά έχω αρχίσει και γράφω τα πρώτα δικά μου πράγματα.

 

1 λεπτό πριν, gvour είπε

Υπαρχει μια μικρη διαφορα στις εντασεις,ετσι νομιζω τουλαχιστον,αλλα μπορει πιστευω να ακουσει κανεις τι του αρεσει.

 

Αν υπαρχει η δυνατοτητα  να εχεις την ευκρινεια  του πρωτου και το "ψωμι" του τριτου θα ηταν ιδανικο για τα γουστα μου.

Πιθανο να γινεται αφου υπαρχουν τοσες εξτρα δυνατοτητες.

'Η καπως ετσι.

 

Αν πρεπει να διαλεξω απαραιτητως ενα μονο θα πω το πρωτο.

 

Ο Steve Stevens περα απο το οτι ειναι παικταρα,εχει και πολυ γουστοζικο και ευφανταστο παιξιμο.

Βαζει πραγματα που δινουν πολυ στη συνθεση.

Κατι ξερει ο Billy Idol για αυτο.:classic_smile:

 

 

 

 

 

Και προσπάθησα πολύ να τα φέρω όλα στην ίδια ένταση. :classic_blush: 

 

Ίσως γίνεται αυτό που λες, κάνοντας blend τις καμπίνες της Two Notes με αυτές της OwnHammer, υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο Wall of Sound, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Φαντάστηκα ότι double tracked κιθάρες με 4 καμπίνες η κάθε μία θα φέρει ως αποτέλεσμα έλλειψη ευκρίνειας, αλλά θα το δω.

 

Φοβερός παίκτης ο Stevens, έχει γράψει φοβερά solo κομμάτια, αλλά και για τον Billy Idol και τον Michael Jackson (Dirty Diana).

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι σαν ήχος περισσότερο μου άρεσε το τρίτο. Απλά είπα το πρώτο γιατί στο συγκεκριμένο είδος θεωρώ ότι του πάει καλύτερα ο ήχος των κιθαρών. Ειδάλλως σε πιο μέταλ καταστάσεις το τρίτο δαγκωτό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όντως το τρίτο είναι πιο modern, εξάλλου χρησιμοποιώ ένα IR του Justin York, ο οποίος τα τράβηξε έτσι ώστε να είναι για πιο μοντέρνο metal. Είναι από μια Oversized Mesa Boogie 4x12, φοβερή στο low end, χωρίς να χάνει ιδιαίτερα ευκρίνεια.

 

Η Celestion (2ο take) μου αρέσει γενικά για solos, κάνει κάπως "βουτυρένιες" τις νότες, πιο στρογγυλές. 

 

Ο πρώτος ήχος πιστεύω είναι ο πιο ευκρινής και αν έπρεπε να διαλέξω αποκλειστικά έναν, θα ήταν σίγουρα αυτός.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαλέξω το τρίτο. Και νομίζω ότι η παρακάτω φραση του Γιώργου με καλύπτει απόλυτα.

On 11/27/2018 at 3:18 PM, gvour said:

...

Αν υπαρχει η δυνατοτητα  να εχεις την ευκρινεια  του πρωτου και το "ψωμι" του τριτου θα ηταν ιδανικο για τα γουστα μου.

...

 

Επισης, ωραίο παίξιμο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δοκίμασα να τα μπλέξω μεταξύ τους αλλά δεν είναι απλή διαδικασία, θέλουν πείραγμα οι εντάσεις ατομικά για κάθε καμπίνα και χρειάζεται χρόνο για να δω πώς θα διατηρηθούν τα καλά στοιχεία της κάθε μίας χωρίς να καπελώνει τα καλά της άλλης.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ, αν και έχει αισθητή απόσταση από το original. Οι νότες σωστές είναι, απλά ο άτιμος ο Stevens έχει χέρια, βαράει ωραία.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, BillTrantos said:

 Οι νότες σωστές είναι, απλά ο άτιμος ο Stevens έχει χέρια, βαράει ωραία.

Kι εσυ ωραια βαρας·με τον δικο σου τροπο μεν,ωραια δε(εβαλα και · να γουσταρει ο Δελτα😀).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου