Προς το περιεχόμενο

Δείξτε μας την γωνιά σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μιλησει με πολλες γυναικες  {που δεν εχουν σχεση με οποιασδηποτε μορφης τεχνη} που μου ειπαν οτι τους "γοητευει" η συνύπαρξη με εναν καλλιτεχνη. 

Ναι απεξω ισως φαινομαστε γοητευτικοι.

.Αυτή η φευγα...που εχουμε...οταν ο κοσμος χανεται και εμεις προσπαθουμε το κανουμε το τελειο bend..η το πιο smooth roll.

 

Το προβλημα με τις γυναικες κ τους καλλιτεχνες , ξεκιναει απο την στιγμη που θα βιωσει στο πετσι της, τι σημαινει καλλιτεχνης.

Το εγωκεντρισμο, την αναγκη για απομονωση..την ελλειψη ωραριου- στο οτι για τον συγκεκριμενο αντρα δεν θα ειναι το κεντρο του συμπαντος..

Και εκει ξεκιναει η διεκδικηση..ενδιαφεροντος - χωρου κ χρονου.

Δεν θεωρω οτι υπαρχει καλλιτεχνης που  να μην ειναι σε καποιο βαθμο εγωκεντρικος..Και νομιζω οτι ειναι απολυτα λογικο οταν εχεις περασει 20.χιλ ωρες με τον εαυτο σου...κανοντας αυτο που αγαπας ΕΣΥ περισσοτερο.

Ειναι αναποφευκτο.

Να σας πω επισης οτι μαθητες μου μεγαλύτερης ηλικιας εχουν σταματησει αυτο που ονειρευοντουσαν ολη τους την ζωη- να μαθουν τυμπανα....λογω συζυγου ..

Τυχερος οποιος εχει βρει συντροφο που τον στηρίζει σε ολη αυτο το ταξιδι.

Ακομα πιο τυχερος αυτος που εχει βρει συνταξιδιώτη, επισης καλλιτεχνη -{ αν κ εχω ακουσει κ σε αυτη τη  περιπτωση να βγαινουν περιεργοι ανταγωνισμοι που οδηγουσαν σε ακυρους καυγαδες στη  σχεση...οταν αυτη εκανε περισσοτερες συναυλιες απο αυτον..}

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσπαθώ χρόνια να σκεφτώ έναν καλό λογο που  θα με οδηγούσε στον γάμο. 

Όταν λεω γάμο τον εννοώ κυρίως με τη νομική του έννοια. ..διότι στο φινάλε αν γουστάρεις εναν άνθρωπο ,κάτσε και μαζι του ....φρομ χηαρ του ιντερνιτυ.

Ο μόνος λοιπόν λόγος που θα παντρευόμουν θα 'τανε η απόκτηση κάποιου "σοβαρού"  διαβατηρίου/ ιθαγένειας.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, LK είπε

Προσπαθώ χρόνια να σκεφτώ έναν καλό λογο που  θα με οδηγούσε στον γάμο. 

Όταν λεω γάμο τον εννοώ κυρίως με τη νομική του έννοια. ..διότι στο φινάλε αν γουστάρεις εναν άνθρωπο ,κάτσε και μαζι του ....φρομ χηαρ του ιντερνιτυ.

Ο μόνος λοιπόν λόγος που θα παντρευόμουν θα 'τανε η απόκτηση κάποιου "σοβαρού"  διαβατηρίου/ ιθαγένειας.

Νομιζω οτι η υποθεση γαμος στα επομενα 100 χρονια θα ειναι μια παρωχυμενη κατασταση του παρελθόντος.

Ηδη υπαρχουν χωρες που εξισωνουν την εννοια του γαμου με 2 χρονια συμβιωσης και μονο. Το μονο που απαιτειται ειναι  2 μαρτυρες και ενας κοινος λογαριασμους πχ τηλεφωνου.

Ουτε χαρτουρα ουτε τιποτα.

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 minutes ago, vagelism said:

Νομιζω οτι η υποθεση γαμος στα επομενα 100 χρονια θα ειναι μια παρωχυμενη κατασταση του παρελθόντος.

Ηδη υπαρχουν χωρες που εξισωνουν την εννοια του γαμου με 2 χρονια συμβιωσης και μονο. 2 μαρτυρες και ενας κοινος λογαριασμους πχ τηλεφωνου.

Ουτε χαρτουρα ουτε τιποτα.

 

 

Ειναι παρωχυμενο σχήμα αλλά οπως και να το πεις "συμβίωση"  ή οπως αλλιώς ειναι ενα  απαραδεκτο νομικό σχήμα. ...στο μετρο που η βάση του υποτίθεται οτι είναι η ανθρώπινη σχέση. ..  Πανω σε μια τέτοια βάση δεν χωράει για εμενα κρατικός παρεμβατισμος.

Πεστο εταιρία . ...να ξέρουμε και με τι έχουμε να κάνουμε και πως θα επιλέξουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι ο γάμος με την τυπική/νομική του διάσταση, αλλά η ίδια η συμβίωση με γάμο ή άνευ.

Αυτή την στιγμή ο γάμος έχει κάποια τυπικά/νομικά/οικονομικά/φορολογικά/κλπ προνόμια για το ζευγάρι και τα τέκνα (αν υπάρχουν).

Μέχρι εκεί όμως.

Η γνώμη μου είναι ότι πολλά ζευγάρια φοβούνται το "λευκό" διαζύγιο, γιατί ξαναλύνει τον δεμένο τους γάιδαρο.

Φοβούνται μην τους φύγει το έτερο ήμισυ, όταν δεν υπάρχει η διαδικασία ενός διαζυγίου (με ότι αυτό συνεπάγεται) στην μέση.

 

Κάποτες, στα παλιά τα χρόνια (πριν πάω φαντάρος) έψηνα τους γονείς μου να χωρίσουν τυπικά ("λευκό" διαζύγιο) και να ξαναπαντρευτούν αν ήθελαν μετά, για να κάνω λιγότερο χρόνο στον στρατό.:classic_biggrin:

Είχα και επιχειρήματα ...

"Εδώ θα φανεί αν αγαπιόσαστε, θα αντέξετε δύο χρόνια μαζί, χωρίς τα ""δεσμά" του γάμου?"

'"Δεν έχετε εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλο?""

... και άλλα τέτοια ψαγμένα.

Αλλά φευ, δεν έγινε ποτέ.

 

Νομίζω από φόβο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλακα-πλακα το'' σαλονι'' μιας και ειναι το λιγοτερο χρηστικο δωματιο στο 95 τοις εκατο των ελληνικων σπιτιων καιρος ειναι να ''ξεχρεωσει '' κι αυτο. ασε που οποιον τον χαλαει να βλεπει μια στρατ κι ενα deluxe reverb διπλα απο τον καναπε......να περασει εξω..!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου