Προς το περιεχόμενο

Δείξτε μας την γωνιά σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 11/30/2018 at 11:23 AM, cigaret13 said:

 Ωραίες όλες οι "γωνιές" και πολύ ωραίο το θέμα του Yameth...., αλλά ρε παιδιά λυπηθείτε μας. Βλέπω 7-8 "καλές" κιθάρες, πανάκριβα πλήκτρα και ενισχυτές, pc's που πρέπει να πουλήσεις νεφρό (όπως ειπώθηκε αλλού...) για να τα αποκτήσεις και μην πω για τα τύμπανα.... Ζηλεύω γαμώτο!   Το μόνο που με  κρατάει από το να σπάσω το λάπτοπ που έχω μπροστά μου  (λαίμαι τώρα..)  είναι το γνωστό γνωμικό "less is more"...😣                                     

 

Να μη ζηλεύεις καθόλου. Ισχύει το "less is more" σχεδόν σε όλα τα επίπεδα, τουλάχιστον από τις δικές μου εμπειρίες και παρ' όλο που έχει καταστεί πολύ "κλισέ" έκφραση.

 

Kάποτε είχα 50-70 κιθάρες συγχρόνως, vintage ή "one-offs" από τα CS της Fender ή της Gibson, αλλά και πολλές "απλές". Άλλες σε stands, άλλες σε θήκες, άλλες σε έναν όροφο και άλλες σε άλλον... :classic_biggrin:  Τις περισσότερες τις είχα αγοράσει συνειδητά κυρίως για επενδυτικούς λόγους, αλλά κακά τα ψέματα ήταν και μία καταναλωτική τρέλα.

 

Είχα φτάσει σε τέτοιο βαθμό καταναλωτικής πόρωσης που είχα μια μηχανή, ακόμα και ένα αυτοκίνητο μέσα σε ένα σαλόνι για να τα χαζεύω... Επειδή ήμουν και είμαι ορκισμένος εργένης, όσες γυναίκες εμπιστευόμουν αρκετά για να τις φέρνω σπίτι νόμιζαν ότι είμαι τρελός μετά το αρχικό σοκ... :classic_biggrin: Είχα ποστάρει παλαιότερα και μία φωτογραφία αν θυμάμαι καλά.

 

Μέχρι που ήρθε το πλήρωμα του χρόνου μία μέρα, όπου και με αφορμή τον ξαφνικό χαμό δύο πολύ καλών φίλων συν κάποια οικογενειακά θέματα, αναθεώρησα πλήρως και κυριολεκτικά σε μία στιγμή αποφάσισα να τα πουλήσω σχεδόν όλα και να κρατήσω ελάχιστα και κυρίως όσα είχαν κάποια συναισθηματική αξία. Και πιο ευτυχισμένος είμαι και έμαθα πάρα πολλά μέσω αυτής της διαδικασίας. :classic_wink:

 

Πάντως σου εύχομαι να έχεις μία μέρα την οικονομική δυνατότητα να αποκτήσεις ό,τι θέλεις, αλλά τότε μάλλον θα διαπιστώσεις ότι στην ουσία δεν έχεις τίποτα και τα περισσότερα τα οποία θέλουμε είναι ανοησίες. Για να μην παρεξηγηθώ δεν κάνω "μαθήματα ζωής" ούτε τον "έξυπνο" σε κανέναν,  απλά καταθέτω τη δικιά μου εμπειρία, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

 

Παρεμπιπτόντως, όλες οι "γωνιές" είναι πολύ ωραίες, αλλά για να είμαι απολύτως ειλικρινής μου άρεσε λίγο πιο πολύ αυτή του "blue" γιατί για κάποιο λόγο πάντα το είχα απωθημένο να έμενα σε δωμάτιο-σοφίτα! :classic_biggrin:

  • Like 3

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, S9F said:

Kάποτε είχα 50-70 κιθάρες συγχρόνως, vintage ή "one-offs" από τα CS της Fender ή της Gibson, αλλά και πολλές "απλές". Άλλες σε stands, άλλες σε θήκες, άλλες σε έναν όροφο και άλλες σε άλλον... :classic_biggrin: 

 

είχα μια μηχανή, ακόμα και ένα αυτοκίνητο μέσα σε ένα σαλόνι για να τα χαζεύω...

 

Πρέπει να έγραφες πολύ, να είχες πολύ μεγάλη καμινάδα στο τζάκι του σπιτιού, και πολύ χοντρό βύσμα στον Άη Βασίλη.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, fusiongtr said:

 

Πρέπει να έγραφες πολύ, να είχες πολύ μεγάλη καμινάδα στο τζάκι του σπιτιού, και πολύ χοντρό βύσμα στον Άη Βασίλη.

φαρδειά

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θέση μου συνήθως στο σαλόνι, με τα απολύτως απαραίτητα. Στη γωνία του καναπέ ώστε να φτάνω και τα controls πίσω με λίγο τέντωμα 😉

IMG_1801.JPG

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 hours ago, S9F said:

 

 

... ακόμα και ένα αυτοκίνητο μέσα σε ένα σαλόνι για να τα χαζεύω..

Ελά S9F :classic_biggrin:

 

Υ,Γ. Δεν είναι κακή ιδέα πάντως.

Αν χωρούσε και στο δικό μου....θα το έβαζα!

966a1b59-de60-4d32-aa04-7c2a3afa8ed5.jpg

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, S9F said:

Kάποτε είχα 50-70 κιθάρες συγχρόνως, vintage ή "one-offs" από τα CS της Fender ή της Gibson, αλλά και πολλές "απλές". Άλλες σε stands, άλλες σε θήκες, άλλες σε έναν όροφο και άλλες σε άλλον... :classic_biggrin: 

....

 είχα μια μηχανή, ακόμα και ένα αυτοκίνητο μέσα σε ένα σαλόνι για να τα χαζεύω...

αυτές ήταν οι μερες ΠΑΣΟΚ. :classic_biggrin::classic_biggrin:

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν θα ήθελα να έχω τόσες κιθάρες, αυτοκίνητα, αεροπλάνα ή σπίτια κ.ο.κ. Στο άλλο thread για το "τι θα θέλαμε να μας φέρει ο αη Βασίλης", ειλικρινά, δεν έχω κάτι να γράψω...

Ποτέ δεν κατάλαβα τους συλλέκτες, επίσης. Στο σπίτι ενός συλλέκτη δίσκων μια φορά, δεν μπορούσα με τίποτα να συμμεριστώ το για ποιο λόγο είχε λόγου χάρη το Τhriller του Michael Jackson σε τόσες διαφορετικές εκδόσεις (η μια με το τάδε bonus track , η άλλη ήταν η αρχική έκδοση, η άλλη σε έγρχωμο βινύλιο κ.ο.κ.). Υποθέτω όμως, ότι έτσι λειτουργούν οι συλλέκτες...

Δεν κρατάω πράγματα που δεν χρησιμοποιώ. Και ό,τι πουλάω κατά καιρούς είναι για να μην μου μένει, πιάνει χώρο, να το χαρεί και κανένας άλλος κλπ. Μπορεί να μου αρέσει να αλλάζω / δοκιμάζω, αλλά στο τέλος της μέρας, θα παίξω μια (άντε δυο) κιθάρες, μια mini pedaltrain με το πολύ 6 πετάλια, τα 4 από αυτά always on), θα χρειαστώ μόνο ένα κρεβάτι να κοιμηθώ και μόνο ένα μεταφορικό μέσον για να φτάσω κοντά στον (έναν) άνθρωπο που είμαι ερωτευμένος (sic).
Δεν απορρίπτω την πολυτέλεια κάθε άλλο, μου αρέσει ένα ωραίο αυτοκίνητο με όλα τα κομφόρ ή μια κιθάρα φερμένη στα γούστα μου, ή ένα ακριβό μηχάνημα - γκάτζετ - πετάλι, you name it. Αλλά είναι ένα, ή έστω ένα είδος τη φορά.
Η φάση μου είναι ακριβώς όπως την περιέγραψε σε ένα από τα πρώτα σχόλιά του ο Yameth: " σαν ερασιτέχνης μουσικός εχω τόσα εργαλεία που μου περισσεύουν και ντρέπομαι γι αυτό".

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου