Προς το περιεχόμενο

Δείξτε μας την γωνιά σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το έχουμε ξαναπιάσει το θέμα.

Οι συλλογές και η καταναλωτική μανία, πάνω κάτω τα ίδια πράγματα καλύπτουν , και ναι, επι της ουσίας δεν σημαίνουν τίποτα.

Και είμαι και τα δύο (στο μέτρο που μπορώ) και συλλέκτης και καταναλωτής.

Φυσικά είναι και άχρηστα και μάταια ….όπως και όλα.

Αν τα αφαιρέσεις όμως από τη ζωή, όπως και όλες τις υλικές απολαύσεις (ποτό-καλό φαγητό-σεξ), που ναι, μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτά….απλά η ζωή χάνει το ενδιαφέρον της…..με άλλα λόγια δεν θα έχεις με τι να ασχοληθείς και τι να κάνεις….και απλά θα περιμένεις να πεθάνεις.

Και στο σημείο αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ κατανοείς τη ματαιότητα της ζωής εν γένει….και πας να αυτοκτονήσεις. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα από τους μεγαλύτερους κάπου να δω έστω μία αφίσα από δεκαετία 60-70 σε κάποια γωνιά από "Μπλακ Σαμανθ" αλλά δεν είδα τίποτα.....απογοητέυτηκα

black sab.jpg

  • Χαχα 3

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν ξέρω τι λέτε εσείς..., εγώ πάντως περιμένω να πεθάνει ένας (μαθουσάλας) θείος της μάνας μου απ'τον Καναδά που της έχει αδυναμία....😉, μπας και πάρω εκείνο το παραθαλάσσιο απομονωμένο εξοχικό, τις 50+ κιθάρες, τα πολύ ακριβά αυτοκίνητα που φυσικά θα τα θαυμάζω μέσα στο σαλόνι μου και βέβαια το διαζύγιο με την πόντια (πήγε στην μάνα της σήμερα και θα γυρίσει το βραδάκι, να κι ένα καλό με το δίπλωμα οδήγησης στις γυναίκες....) και την "πρόσληψη" μοντέλων προς τέρψιν των ανομολόγητων ορέξεων μου.....😱   Άντε γιατί τα πήρα!!!!

  • Like 1
  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LK είπε

Οι συλλογές και η καταναλωτική μανία, πάνω κάτω τα ίδια πράγματα καλύπτουν , και ναι, επι της ουσιάς δεν σημαίνουν τίποτα.

Και είμαι και τα δύο (στο μέτρο που μπορώ) και συλλέκτης και καταναλωτής.

 


Λάκη, αν δεν κάνω λάθος, αυτό που διαφοροποιεί εσένα από τον συλλέκτη δίσκων που αναφέραμε, είναι ότι εσύ έχεις μοναδικά κομμάτια, και όχι πολλές εκδοχές του ίδιου "πράγματος". Επιπλέον, εσύ , με βάση όσα λες,  τα χρησιμοποιείς. Δεν τα έχεις σε μια βιτρίνα μόνο για να τα θαυμάζεις.
Τοκαταλαβαίνω γιατί έχω ένα φίλο που ακούει μουσική από πομπινόφωνο και το απολαμβάνει κιόλας.
Εγω έχω ήδη τρεις (φθηνές ως γνωστόν) κιθάρες, και μου φτιάχνουν και μια τέταρτη και αναρωτιέμαι πότε θα προλαβαίνω να παίξω με αυτές, δεδομένου ότι και οι τρεις μου αρέσουν...
Κάποιος μου έδωσε μαι φορά έναν πολύ ακριβή ορισμό, για το τι διαφορά έχει η έννοια vintage από την έννοια συλλεκτικό:
To Vintage είναι κάτι συλλεκτικό που όμως το χρησιμοποιείς.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όποιος τυχόν έβλεπε το serial Frasier (ένας ράδιο ψυχίατρος- χαρακτήρας από το άλλο γνωστό και επιτυχημένο serial το «cheers» έχει ένα ΠΟΛΥ ωραίο επεισόδιο στον ένατο κύκλο (του Frasier) ,το όγδοο επεισόδιο με τίτλο «The Two Hundredth».

 

Παραθέτω μινι περίληψη:

Frasier has just completed his 2000th radio show, but discovers that one of the tapes of his collection of his broadcasts is missing. His quest to replace it borders on obsession, sending him spiraling into depression.

 

Σε αυτό το επεισόδιο,  πραγματικά με εξαιρετικό τρόπο και ιδιοφυες χιούμορ (που χαρακτηρίζει όλη τη σειρά), πιάνει το θέμα ¨συλλέκτες" αριστοτεχνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 minutes ago, Tamtam said:


Λάκη, αν δεν κάνω λάθος, αυτό που διαφοροποιεί εσένα από τον συλλέκτη δίσκων που αναφέραμε, είναι ότι εσύ έχεις μοναδικά κομμάτια, και όχι πολλές εκδοχές του ίδιου "πράγματος". Επιπλέον, εσύ , με βάση όσα λες,  τα χρησιμοποιείς. Δεν τα έχεις σε μια βιτρίνα μόνο για να τα θαυμάζεις.
Τοκαταλαβαίνω γιατί έχω ένα φίλο που ακούει μουσική από πομπινόφωνο και το απολαμβάνει κιόλας.
Εγω έχω ήδη τρεις (φθηνές ως γνωστόν) κιθάρες, και μου φτιάχνουν και μια τέταρτη και αναρωτιέμαι πότε θα προλαβαίνω να παίξω με αυτές, δεδομένου ότι και οι τρεις μου αρέσουν...
Κάποιος μου έδωσε μαι φορά έναν πολύ ακριβή ορισμό, για το τι διαφορά έχει η έννοια vintage από την έννοια συλλεκτικό:
To Vintage είναι κάτι συλλεκτικό που όμως το χρησιμοποιείς.

Η ιδια χαζομάρα/ματαιότητα  είναι είτε συλλέγεις vintage είτε συγχρονα, είτε στερεοφωνικά ή κουμπιά, είτε τα χρησιμοποιείς είτε τα βάζεις σε βιτρινα.

Δεν είναι τυχαίο που ο "Συλλεκτικός Λάκης", ξυπνάει στις περιόδους που έχει κρύο / χειμώνα (που αναγκαστικά περνάει πολλες ωρες εγκλειστος) και ΠΟΤΕ το καλοκαιρι, οπου ο Λακης λιαζεται όλη μέρα σε κάποια πλαζ και δεν δινει δεκάρα για τίποτα .😁

Η αληθεια είναι ότι όλα χρειάζονται, σαν αλατοπίπερο, πλην ομως ,προσωπικα είμαι γνωστης της ματαιότητας τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

Η ιδια χαζομάρα/ματαιότητα  είναι είτε συλλέγεις vintage είτε συγχρονα, είτε στερεοφωνικά ή κουμπιά, είτε τα χρησιμοποιείς είτε τα βάζεις σε βιτρινα.

Δεν είναι τυχαίο που ο "Συλλεκτικός Λάκης", ξυπνάει στις περιόδους που έχει κρύο / χειμώνα (που αναγκαστικά περνάει πολλες ωρες εγκλειστος) και ΠΟΤΕ το καλοκαιρι, οπου ο Λακης λιαζεται όλη μέρα σε κάποια πλαζ και δεν δινει δεκάρα για τίποτα .😁

Η αληθεια είναι ότι όλα χρειάζονται, σαν αλατοπίπερο, πλην ομως ,προσωπικα είμαι γνωστης της ματαιότητας τους.


Διαφωνώ, δεν είναι το ίδιο πράγμα οι 3 κιθάρες με τις 300 ! Ακόμη και οι μεγάλοι σταρ που συσσωρεύουν όργανα όλη τους την καριέρα για συγκεκριμένους λόγους (χρηστικούς , ματαιότητας, καταναλωτικότητας κ.λπ, δεν το κρίνω αυτό), δεν συγκρίνονται με κάποιους σαν κι εμάς εδώ! Για έναν Billy Gibbons ας πούμε, μπορεί όντως να είναι μάταιο να έχει 300 κιθάρες (τις αγοράζει σαν παιχνίδια, επειδή μπορεί), για τα παιδιά που γράφουν στο thread με τον αη βασίλη όμως, έστω και μια αντίστοιχη κιθάρα είναι όνειρο ζωής.
Ο "συλλεκτικός Λάκης", μια χαρά υγιής μου φαίνεται εμένα!
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

.

 

...Και φυσικά, ο άνθρωπος για να ξεκαυλωσει , πρέπει να γευτεί τα πάντα και ως φυσική εξελίξη…να τα απομυθοποιήσει (είναι η φύση του-δεν μπορεί να κάνει αλλιώς).

Άλλως δημιουργεί απωθημένα (επίσης είναι στη φύση του-δεν μπορεί να κάνει αλλιώς) .

Ειμαι σοφός, το ξέρω 😁

 

  • Like 3
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 minutes ago, Tamtam said:


Διαφωνώ, δεν είναι το ίδιο πράγμα οι 3 κιθάρες με τις 300 !

 

Τεχνικαλιτη ειναι αυτό για εμένα Μιχαλη.

Δηλαδή δεν είναι το πρόβλημα ποσες κιθαρες έχεις, αλλά ποσες χρειάζεσαι (αν ) πραγματικα χρειάζεσαι.

 

Εγώ π.χ. εχω 2 αυτοκινητα (μην φανταστεις τποτα-λεμε τωρα), αλλά "δυσκολευομαι" πιο πολυ να τα συντηρησω από τον ralph lauren που εχει αυτα:

 

Αρά, μαλλον εγω είμαι ο υπερβολικός παρα αυτός, που δεν τρεχει τσάι  που τα εχει και δεν ζοριζεται,

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για εμένα και να το κλείσω εδω, καλό είναι στη ζωή να κηνυγάς κάποιο καρότο ή έναν σκοπό.

Θες να παρω κιθάρες λέγεται αυτό, να πάρω αμαξια, να μεγαλώσω τα παιδία μου......κα κανω six pack.....όπως θες πεστο, απλά σου δίνουν όλα αυτά....a reason to live .

Ένα κίνητρο να σηκώνεσαι από το κρεβάτι σου.

 

Αν καποιος είναι σε ένα τόσο μεγάλο επίπεδο ZEN.....και είναι "ερωτευμένος με τη ζωη" και άλλα τετοια....μπράβο του....αλλά δεν μπορώ να το εφαρμώσω σε εμένα 😁

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου