Προς το περιεχόμενο

Ποιο Audio interface 8x;


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχει έρθει η ώρα να ανανεώσω την κάρτα ήχου.

Σκοπεύω να ξεφορτωθώ τις παλιές μου Tascam fw-1082 και Maudio Fast track ultra 8r και να πάρω κάτι σύγχρονο με 8 inputs.

Ο σκοπός είναι να ηχογραφούνται όλα τα όργανα (κιθάρα, μπάσο, πλήκτρα, edrums, 2 mics).

Η κιθάρα μπορεί να συνδεθεί και με spdif.

Μέχρι στιγμής η tascam μπορούσε να κάνει αυτή την δουλειά με αξιοπρέπεια.

Θα ήθελα κάτι το οποίο να έχει καλούς drivers (windows 10), να είναι μια εταιρεία που υποστηρίζει τους πελάτες της, να μην είναι firewire και να έχει καλό ήχο.

Δεν με ενδιαφέρουν τα plugins.

Από την έρευνα που έχω κάνει παρατηρώ ότι υπάρχει ένα κενό μεταξύ 500 ευρώ και 2000 ευρώ.

Υπάρχει τόση διαφορά στην ποιότητα μεταξύ της Focusrite Scarlett 18i20 2nd Gen και της Antelope Orion Studio ή της UNIVERSAL AUDIO APOLLO X8P;

Τι συμβαίνει στο ενδιάμεσο; (500-1000 ευρώ)

Τι θα προτείνατε;

Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δύο τέτοιες είσαι πασάς

 

https://www.thomann.de/gb/audient_id44.htm

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Superfunk said:

Με δύο τέτοιες είσαι πασάς

 

https://www.thomann.de/gb/audient_id44.htm

Χωρίς midi και s/pdif .... (αν και έχει adat βέβαια ....)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ψαχνω αυτον τον καιρο για αναβάθμιση απο την 6ι6 θα σου προτεινα μια απο τις παρακατω που βλεπω

audient id44

spl crimson3

 

Και οι δυο σε καλύπτουν σε εισοδους

 

εντιτ....δεν ειχα δει τις απαντησεις πιο πανω

 

Επίσης εγω κοιτάζω εως 700 οριακα

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, panorios είπε

Θα ήθελα κάτι το οποίο να έχει καλούς drivers (windows 10), να είναι μια εταιρεία που υποστηρίζει τους πελάτες της, να μην είναι firewire και να έχει καλό ήχο.

Ρίξε μιά ματιά στην παρακάτω.

UA-1010 (OCTA-CAPTURE)

με τιμή εδώ στα €455.

 

octa-capture_front_gal.jpg?_ga=2.2563423

 

octa-capture_back_gal.jpg

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να χρησιμοποιήσω την adat για σύνδεση περισσότερων inputs χωρίς να μου κοστίσει όσο μια UAD APOLLO.

Η spdif μου έλυνε αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

Με βάλατε σε ευχάριστους μπελάδες:classic_biggrin:

 

Έχω διαβάσει όλα τα reviews και έχω δει όλα τα βίντεο. Αλλά τα κατάφερα και μπερδεύτηκα. Δεν ξέρω τι να διαλέξω.

 

Δεν βρήκα πολύ υλικό για την Roland αν και πέτυχα έναν εξαιρετικό τύπο που έκανε ένα πολύ αναλυτικό review. Η τιμή της είναι πραγματικά δελεαστική και έχει όλα τα ins που χρειάζομαι.

 

Η RME Fireface UC φαίνεται να έχει πολύ καλή φήμη και βρίσκω πολλούς φανατικούς αλλά πετυχαίνω και κάποια λίγα προβλήματα. Με προβληματίζει ότι είναι ακριβή αν και είναι αρκετά παλιό μοντέλο.

 

Η spl crimson3 έχει πολύ καλές κριτικές αλλά δεν έχω καταλάβει πόσα ταυτόχρονα tracks μπορώ να γράψω 2 mics+4 lines+2 instruments+2 spdif ή τα 2 instruments ακυρώνονται, επίσης κάτι προβλήματα διαβάζω με τους drivers.

 

Και τέλος η Audient iD44 που η αγάπη ξεχειλίζει αλλά μου δημιουργεί ένα πρόβλημα τα tracks μου βγαίνουν οριακά με πολλούς συμβιβασμούς, εάν καταλαβαίνω και διορθώστε με παρακαλώ, μπορώ να γράψω ταυτόχρονα 6 tracks ή είναι 8;

 

Υπενθυμίζω ότι χρειάζομαι (πλήκτρα 2+ 2 mics+ 1 bass+ 2 drums+ 1 τουλάχιστον guitar). Εάν βρω τα σκούρα τα τύμπανα θα τα πάρω midi.

 

Απ ότι καταλαβαίνω όλες οι παραπάνω έχουν αντίστοιχα καλούς προενισχυτές και converters με την Audient iD44 σε ελαφρό προβάδισμα.

 

Όποια ιδέα ,σοφία σας, θα είναι πολύτιμη και θα με βοηθήσει να πάρω την τελική μου απόφαση.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η RME είναι φτηνή για τα δεδομένα της εταιρίας, αν θέλεις καινούργιο μοντέλο που να είναι USB 3, πας για τα 2 χιλιαρικάκια. Πάντως έχει μεν σχεδιασμό του 2009, αλλά λογικά αφού θα την πάρεις καινούργια θα έχει κατασκευαστεί πολύ πιο πρόσφατα. Και οι άλλες κάρτες που συζητάμε εδώ USB 2 είναι αν δεν απατώμαι, οπότε δε μιλάμε ΙΜΗΟ για κάτι πολύ πιο εξελιγμένο. Άρα το όλο θέμα είναι η υποστήριξη του κατασκευαστή, και εκεί η RME είναι καλή. Όπως είναι και άριστη στο χαμηλό latency.

 

 Από εκεί και πέρα αν σε παίρνει να αγοράσεις ένα πιο πρόσφατο μοντέλο σίγουρα θα είναι καλύτερα. Αλλά γενικά όποια μάρκα και να πάρεις να προσέξεις τους drivers, το USB πρωτόκολλο είναι ένα μπουρδέλο και μισό, αν οι drivers δεν δουλεύουν καλά you gonna have a bad time :classic_biggrin:

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με όσα διάβασα γιατί αντίστοιχα ψάχνω και εγώ και το έχω γράψει αλλού, από όσο θυμάμαι απέκλεισα την roland γιατί έχει μόνο μια έξοδο ακουστικών κάτι που το θεωρώ σημαντικό (αλλιώς θυσιάζεις μια line out αν έχεις)

Επίσης για την spl αυτό που ρωτάς δεν το έχω ξεκαθαρίσει και εγώ, αλλά πιστεύω ότι οι έξτρα είσοδοι δεν μιξάρονται. Επίσης κατάλαβα ότι μάλλον δεν συνοδεύεται από interface mixer αλλά ό,τι κάνεις το κάνεις the hard way που είναι και καλό και κακό. Τώρα για κριτικές, αν διάβασες μια που λέει ένας μαυρούκος ότι κάνει θόρυβο το ποτ....μάλλον την προσπερνώ. Γεγονός είναι ότι έχει απρόσωπο support καθώς είναι...γερμανική και κολοσσιαία.

Για την audient καταλαβαίνω ότι έχει 4 μικρόφωνα που είναι κοινά και για line και 2 οπτικές. Το πρόβλημα για μένα μ αυτήν, εκτός από τις εισόδους είναι το rotary encoder που εκτός από volume ντουμπλάρει και σε λειτουργίες του daw και γενικά όποτε έπιασα και δούλεψα encoder μετά από 2 χρόνια τα έπαιξε και άρχισε να πηδάει ανάμεσα στις τιμές. Θετικό ότι έχουν καλό support και φυσικά νέους οδηγούς και interface ενός μηνός καθώς υπήρξαν σίγουρα παράπονα. Αυτό κάτι λέει.

Από RME δεν με εμπνέουν, καθώς στα λεφτά που θέλω <700 δεν φτάνουν οι είσοδοι.

Αλλη μια που κοιτάω είναι η motu ultralite mk4, πάλι με μια έξοδο ακουστικών, mixed σχόλια στο νετ και χλιαρή άποψη φίλων. (αλλά με ess dac...)

 

Για την ώρα βολεύομαι με την scarlett 6i6 και βλέπουμε....

Δεν ξέρω αν βοήθησα...

 

Επίσης από όσα είδα το usb 3 το βάζουν όλοι για μελλοντική ευκολία και όχι για ταχύτητα, διότι όλοι σχεδόν λένε ότι η ταχύτητα του 2.0 επαρκεί πλέον για όλες τις κάρτες.

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου