Προς το περιεχόμενο

bohemian rapsody


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρντον;

 

για την ταινια λεμε...

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimsonic said:

παρντον;

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_Christ_Superstar_(album)

 

"1970 : Jesus Christ Superstar - Murray plays the role of Judas Iscariot and Ian Gillan plays the part of Jesus Christ."

https://en.wikipedia.org/wiki/Murray_Head

 

EDIT: Εντάξει, στην ταινία έπαιζε μαύρος, αλλά τραγουδούσε με φωνή λευκού.:classic_rolleyes:

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οττο
είμαστε στην ίδια φάση, από άποψη γούστων στα συγκροτήματα που ανάφερες.
Πρωτάκουσα Queen πολυ μικρός όταν ta jad;elfia moy κέρδισαν σε μια λοταρία το... A Night At The Opera και το A Day At the Races, ανάμεσα σε κάτι άλλους δίσκους (Avalon Roxy Music και Ala Parsons Project - Εye In the Sky). Επειδή δεν μου τους δάνειζαν, τους επαιρνα τηλέφωνο να ρωτήσω πότε ευκαιρούσαν να κατέβω από το διαμέρισμά τους να ακούσουμε μουσική στο στερεοφωνικό και πάντοτε γινόταν αντικείμενο διαπραγμάτευσης το αν θα ακούσουμε έναν ή δυο δίσκους γιατί οι γονείς μας γκρίνιαζαν ότι χάνουμε την ώρα μας με τη μουσική.
Για μένα (δεν ήταν παρά πολλά χρόνια αργότερα, που το συνειδητοποίησα, ότι μέχρι και το όνομα "Queen" μοιάζει να χλευάζει τη βασίλισσα φέρνοντας άμεσα στο νου τη συνήχηση με τη λέξη Queer) δεν ήταν απλά τέσσερις τύποι με φτερά και πούπουλα που παίζουν ροκ από το διάστημα, ήταν πολύ περισσότερα.
Θα συμφωνήσω βέβαια ότι κανένα biopic δε γίνεται να χωρέσει μέσα σε δυο ώρες το μεγαλείο μιας ζωής (και μάλιστα ανθρώπων που όπως φαίνεται ήταν larger than life), όπως ο Fredddie, o Jim και ο Jimi, ο Μiles ή ο Ray. Τα έχω δει όλα αυτά τα biopic, και κάποια μου άρεσαν κιόλας, όμως σε όλα με ενοχλούσε πάντα το πόσο λίγο οι πρωταγωνιστές έρχονται κοντά σε αυτό που είχα εγώ μέσα στο μυαλό και την καρδιά μου για κάθε έναν από τους εν λόγω καλλιτέχνες. Το οποίο ενίοτε ήταν καθηλωτικά συνταρακτικό καλλιτεχνικά.

Και ένα ανθρωπολογικό σχόλιο : δεν ήταν μόνο ο Judas μελαχρινότατος. Και στα Φάρσαλα έχουν tint. 😎


 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, fusiongtr said:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_Christ_Superstar_(album)

 

"1970 : Jesus Christ Superstar - Murray plays the role of Judas Iscariot and Ian Gillan plays the part of Jesus Christ."

https://en.wikipedia.org/wiki/Murray_Head

 

EDIT: Εντάξει, στην ταινία έπαιζε μαύρος, αλλά τραγουδούσε με φωνή λευκού.:classic_rolleyes:

 

 

όταν αγόρασα το superstar (προφανώς λέω την ροκ όπερα ελέω Gillan κλπ) διαπίστωσα πόσο λίγοι ήξεραν την έκδοση αυτή ενώ αντίθετα γνώριζαν το ξενέρωτο soundtrack. Στο οποίο ξενέρωτο soundtrack ξεχώριζε ίσως μόνο η φωνή του μαύρου τραγουδιστή ηθοποιού)

Φυσικά όλοι που είδαν την ταινία το πρώτο που είπαν ήταν ότι ο Ιούδας ήταν μαύρος.

 

((( φυσικά το JCS ήταν άλλη μια πτυχή της δεκαετίας 70 που όσο και να την εξηγώ σήμερα σε μεταγενέστερους δεν βλέπω να έχω τύχη....   ))):classic_rolleyes:

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αφοριζουμε μια ταινια επειδη απλα ειχε την ανακοινωση της αρρωστιας πριν το live aid νομιζω ειναι υπερβολικο...εχουμε δει biopic με πολυ τραγικοτερα λαθη...

Το γεγονος οτι η ταινια ξανασυστησε στη νεα γενια τη μπαντα και ειχε τεραστια επιτυχια,πρεπει να ξεπερνα τη συγκεκριμενη λεπτομερεια!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την έχω δει την ταινία ακόμη, δυστυχώς. Και θέλω να την δω ΚΑΙ για τον Brian May!

 

Όσο για την προσέγγιση της ζωής του Mercury και αυτά που ΔΕΝ δείχνει, είμαι απόλυτα σύμφωνος. Στο κάτω κάτω, νομίζω ότι και ο ίδιος θα ήθελε να τον θυμόμαστε για την καλλιτεχνική του αξία και όχι για ό,τι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα την ταινία αλλα δε με συγκίνησε. Αυτό όμως ...

 

https://www.imdb.com/title/tt1977894/
Queen: Days of Our Lives

Επεξεργασμένο από WrTsXxx
  • Like 2

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είχα κι εγώ τις ίδιες ανησυχίες (και εξακολουθώ να έχω, καθώς δεν την έχω δει ακόμη, αλλά θα τη δω).
 

a)Είμαι φαν των Queen, όχι του Freddie (ως frontman ή φωνή). Κυρίως φαν του Deacon ( ως μπασίστα, όχι τόσο ως τραγουδοποιό) ενώ ο Μay έχει επιδράσει αφάνταστα στην απόφασή μου να ασχοληθώ με την οργανοκατασκευή αλλά και είναι ο αγαπημένος μου κιθαρίστας.b) Με απωθεί/ξενίζει το γεγονός ότι δεν άφηκαν τον Σάσα τον Μπάρον να κάνει παιχνίδι. c) το live aid σίγουρα δεν ήταν η καλύτερη εμφάνιση των Queen, πόσο μάλλον οι υπερβολές του "best live performance ever". d) Δεν με ψήνει ο πρωταγκον για φρέντι. e) δεν με ψήνουν τα ελαφρώς καραγκιοζλίκια των May/ Τaylor, κυρίως του τελευταίου, στην μετά-Freddie εποχή. f) το τελευταιο καλο αλμπουμ των queen ηταν το "the game" το '80. Παρ' όλο που έχω και όλα τα album στην μετα-the Game εποχή, και παρ' όλο που τα αγαπάω, αναγνωρίζω ότι χάθηκε και η μπάλα και η έμπνευση πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.

Και γι' αυτό καταλαβαίνω σε ένα βαθμό τον dimsonic για την αδιαφορία του, όπως αδιαφορώ πχ πλήρως για αυτό το πράμα που λέγεται Queen με τραγουδιστή έναν Lambert.

Τώρα αυτά περί "τι θα ήθελε ο Φρέντι" μου ακούγονται κάπως.

Με έψησαν φίλοι, ότι "μια ταινία είναι ρε, πήγαινε ευχαριστήσου την", κι ότι ο πρωταγωνιστής, παρ' όλο που δεν με ψήνει, λένε ότι παίζει εκπληκτικά, οπότε θα εμπιστευθώ αυτούς και όχι την "αίσθησή μου".

Νοκιμαντέρ υπάρχουν άπειρα για τους Queen.
Είναι η αγαπημένη μου μπάντα, αφού η ακρόαση της μουσικής τους καταλαμβάνει περίπου το 50% της συνολικής ακρόασης μουσικής που έχω κάνει (με το υπόλοιπο 35% να πηγαίνει σε AC/DC, Dire Straits/Knopfler και RHCP). Τους θεωρώ από τις σημαντικότερες μπάντες, αλλά μέχρι εκεί. 

Τώρα δεν καταλαβαίνω το συσχετισμό ταυτοχρονίας της μουσικής που έβγαινε τότε με το αν ζούσε κάποιος τότε ή όχι. Εγώ έζησα πχ τη γέννηση των GNR, των Nirvana, των RATM, των Pearl Jam, των Radiohead και πολλών καλλιτεχνών σύγχρονων της εποχής/νεότητάς μου και κάποιους τους έχω ξεζουμίσει ενώ κάποιοι με άφησαν αδιάφορο. Tι παραπάνω είχαν τα σέβεντις ως σημαντικότητα ιστορική, γεωπολιτική και μουσική σε σχέση με τα 80s τα 90s ή τα 10s?


 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Τωρα δεν καταλαβαίνω το συσχετισμό ταυτοχρονίας της μουσικής που έβγαινε τότε με το αν ζούσε κάποιος τότε ή όχι. Εγώ έζησα πχ τη γέννηση των GNR, των Nirvana, των RATM, των Pearl Jam, των Radiohead και πολλών καλλιτεχνών σύγχρονων της εποχής/νεότητάς μου και κάποιους τους έχω ξεζουμίσει ενώ κάποιοι με άφησαν αδιάφορο. Tι παραπάνω είχαν τα σέβεντις ως σημαντικότητα ιστορική, γεωπολιτική και μουσική σε σχέση με τα 80s τα 90s ή τα 10s?

δεν συσχετίζω δεκαετίες ούτε συγκρίνω (τουλάχιστον στο θέμα αυτό - το κάνω συχνά, αλλά εδώ όχι)

Εφ όσον δηλώνεις ότι έζησες την γέννηση και χρυσή εποχή (υποθέτω) των παραπάνω, θα ήθελες σε μια τέτοια ταινία να έβλεπες ανακρίβειες ή ηθοποιούς που να μιμούνται τον Axl ή τον Slash τον Curt ή τον Eddie ή τον Thom?

 

τα παιδιά που διαφωνούν πιό πάνω, δεν μπορούν να μπούν στο πνεύμα μου, όταν σε μιά εποχή προ MTV μαζευόμασταν στην τιβί να δούμε τις εκπομπές του Πετρίδη να δείχνουν το περίφημο και πρωτοπόρο βίντεοκλιπ (λένε ότι ήταν το πρώτο που δαπανήθηκαν μεγάλα ποσά) του Bohemian ή να ψάχνουμε περιοδικά ή να διαβάζουμε ΝΜΕ και ΜΜ και να ρουφάμε κάθε λεπτομέρεια για Queen και όχι μόνο, σε μιά προ internet εποχή. Τους Queen τους "ζήσαμε" ναι, δεν ήταν ξάδερφός μου ο Freddie αλλά το "πονούσαμε" διαφορετικά το πράγμα.

Σορρυ που κάποιοι δεν το πιάνουν, σόρρυ κι όλας δηλαδή που εξηνταρήσαμε... τι να κάνουμε....

τώρα όλα είναι μασημένη μπουκιά στο πιάτο.

Ας μάθει λοιπόν ο κόσμος στο περίπου τι ήταν οι Queen, όπως έμαθε πέρισυ τι ήταν ο Hendrix. Αλήθεια, δεν θυμάμαι να έγινε ανάλογη διαμάχη για την ταινία του... Μάλλον εκεί σίγουρα θεώρησαν ότι ήταν πατατα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, WrTsXxx said:

Είδα την ταινία αλλα δε με συγκίνησε. Αυτό όμως ...

 

https://www.imdb.com/title/tt1977894/
Queen: Days of Our Lives

δείτε το....

υπάρχει έξω, όσο υπάρχει.

Και κάντε συγκρίσεις....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου