Προς το περιεχόμενο

Argytar Jazzmaster project!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Αετός said:

Πολύ όμορφη.

Έχω ιδιαίτερη αδυναμία στή jazzmaster, μιας και είναι η πρώτη ηλεκτρική, που έπαιξα πιτσιρικάς.

Θενκιου, είναι πολύ άνετες κιθάρες με ιδιαίτερο ήχο και - αν ρυθμιστεί σωστά -τρέμολο βούτυρο!

 

Η συγκεκριμενη με Novak μαγνητες εχει τον κλασικό vintage surf ήχο.

 

πιστευω ότι μοορεί να πετύχει κανείς ό,τι ήχο θέλει πειράζοντας το config και τους μαγνηλτες ,αν του αρέσει η αίσθηση της offset, εμενα δε με χαλαει καθολου , η πρωτη μου κιθαρα ηταν Mustang και τις αγαπώ. 

 

Απλά έφτασα 40 μέχρι να παίξω με Jazzmaster και θεωρώ πως άργησα. 

 

Αυτες οι τελεστρατλες πωλ μας εφαγαν τα νιατα!

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Νατη και η φωτογραφική αναφορά από Κόζα Μοστρα έτοιμη η τζαζμαστερ να πανκαρει αποψε!

 

Με τον τουήν θα είναι γκαραζοσερφομηχανή!

 

Btw, οι χορδες που φοραει ειναι .011 .013 .017 .30 .40 .50 

 

image.png

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 3

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαρακτηρισμος "πανεμορφη" ειναι "λιγος" διοτι χαρακτηριζει μονο την εξωτερικη εμφανιση. Υπαρχει ομορφια σε βαθος 

 

Μερακληδικη δουλεια, μπραβο!!

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, gkourmoul1 said:

Ο χαρακτηρισμος "πανεμορφη" ειναι "λιγος" διοτι χαρακτηριζει μονο την εξωτερικη εμφανιση. Υπαρχει ομορφια σε βαθος 

 

Μερακληδικη δουλεια, μπραβο!!

 

 

 

 

 

Nα σαι καλά παίκτη!

 

προσπαθώ να κάνω ένα fine-tuning διότι παρατήρησα ότι μάλλον θέλει λίγο περισσότερο tension στη γέφυρα. Ίσως ένα μικρό shim να το διορθώσει. Φεύγουν με έντονο strumming η σι και η σολ... μήπως επειδή αυτές είναι από .010 σετ???

 

Επίσης τα pots που ειναι 1 meg έχουν ώρες - ώρες shrill ήχο σε drive καταστάσεις. Περίεργο compression.

 

 

 

το rhythm κύκλωμα είναι κρεμώδες!!! Για jazz και fuzz αλλά μέχρι εκεί.

 

προς όσους παίζουν JMasters:

 

Για πεστε κανενα τιπ, προτιματε γωνια στο μανίκι? Επίσης με τι pots παίζετε??

 

μου ρχεται να βαλω 500κ για να συμμαζευτεί λίγο.

 

από την άλλη ο ήχος full open είναι 100% surf/ garage.

 

ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΑΤΟΣ

 

Απλά όταν πατάω το tubescreamer δεν ακούω κάτι γνώριμο μου φαίνεται άδειο shrill compressed περίεργο γενικά. Όταν κάνω back up στο volume συμμαζεύεται κάπως αλλά πέφτει και η ένταση...

 

Απλά ίσως δεν είναι τόσο versatile με το υπάρχον setup μου. 

 

Θα κάνω ένα tweekin στα πετάλια και ξαναμιλάμε....

 

Ίσως να μην είμαι συνηθισμένος σε τόσο jingle jangle καταστάσεις.... anyway, θα κάνω clip και μου λέτε τη γνώμη σας!!

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά θέλει shimming , κακώς δεν μου έκοψε να σου πω όταν εκοβες το σώμα να κάνεις angled neck pocket...

 

Καλύτερα να κόψεις ένα full pocket shim 

 

https://www.stewmac.com/Materials_and_Supplies/Bodies_and_Necks_and_Wood/Electric_Guitar_Bodies_and_Necks_and_Wood/Electric_Guitar_Necks/StewMac_Neck_Shims_for_Guitar.html

 

Έχεις βάλει staytrem bridge?

 

Εγώ πριν βγούνε αυτές οι γέφυρες και οι mastery έκανα γερό shimming και μετά σήκωνα ΠΟΛΥ ψηλά τα σελακια στην παραδοσιακή γέφυρα (στην staytrem δεν γίνεται) την γέφυρα την είχα πολύ χαμηλά, δηλ.το ύψος δεν το έδινα σηκώνοντας όλη τη γέφυρα όπως κάνουν οι περισσότεροι αλλά τερματίζοντας τα σελλακια,έτσι είχα και clearance πίσω από τη γέφυρα και δεν ακουμπούσαν οι χορδές το πίσω "γείσο" της κάτι που σκοτώνει κούρδισμα και ηχο

 

Μετά βέβαια θέλουν shimming και οι μαγνήτες για να σηκωθούν...

 

Αλλά η κιθάρα γίνεται μασιφ πράμα 🙂

 

Τα 1K pots πάντα τα έκανα 500αρια.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Superfunk said:

Γενικά θέλει shimming , κακώς δεν μου έκοψε να σου πω όταν εικόνες το σώμα να κάνεις angled neck pocket...

 

Καλύτερα να κόψεις ένα full pocket shim 

 

https://www.stewmac.com/Materials_and_Supplies/Bodies_and_Necks_and_Wood/Electric_Guitar_Bodies_and_Necks_and_Wood/Electric_Guitar_Necks/StewMac_Neck_Shims_for_Guitar.html

 

Έχεις βάλει staytrem bridge?

 

Εγώ πριν βγούνε αυτές οι γέφυρες και οι mastery έκανα γερό shimming και μετά σήκωνα ΠΟΛΥ ψηλά τα σελακια στην παραδοσιακή γέφυρα (στην staytrem δεν γίνεται).

 

Τα 1K pots πάντα τα έκανα 500αρια.

 

 

 

Staytrem είναι η γέφυρα ναι , που από μόνο του λύνει πολλά προβλήματα. Με καθόλου neck shim και με φουλ εντεκάρες παίζει οκ αλλά πάλι αν σκάψω φευγουν η σι και η σολ.

 

έχω ακριβώς αυτά τα shim από Stew Mac τα πήρα πρόσφατα !!

 

οπότε σε πρώτη φάση θα βάλω ένα τέτοιο και ξαναβλέπω. 

 

Τα 1meg pots μου βγάζουν και λίγο hiss ανάλογα με τον ενισχυτή , να βάλω copper plates για έξτρα θωράκιση ή θα γίνει μουντή μετά???

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου