Προς το περιεχόμενο

Argytar Jazzmaster project!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
14 ώρες πριν, argytar είπε

Τσεκ, θα παραγγείλω!

 

Πάρε βρε ένα φύλλο χαλκού και κόψε με το ψαλίδι. Απλά πράματα.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ κι εγώ ότι κάνεις ελαφρώς angled neck pocket ή αν έχεις παχύτερο της ίντσας μανίκι, πλανίζεις εκεί Μπορείς και να γυαλοχαρτίσεις το neck pocket σε γωνία, 15 λεπτά προσεκτικής δουλειάς είναι. Κόλλά πάνω στην πλατιά μεριά του fretboard leveller των G.M.I. 80άρι, χάραξε με νυστέρι τις ακμές των τοιχωμάτων, βάλε και μια χαρτοταινία 0.5-1mm ως οδηγό για να μην ξεφύγεις, και βουρ.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

 

Πάρε βρε ένα φύλλο χαλκού και κόψε με το ψαλίδι. Απλά πράματα.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ κι εγώ ότι κάνεις ελαφρώς angled neck pocket ή αν έχεις παχύτερο της ίντσας μανίκι, πλανίζεις εκεί Μπορείς και να γυαλοχαρτίσεις το neck pocket σε γωνία, 15 λεπτά προσεκτικής δουλειάς είναι. Κόλλά πάνω στην πλατιά μεριά του fretboard leveller των G.M.I. 80άρι, χάραξε με νυστέρι τις ακμές των τοιχωμάτων, βάλε και μια χαρτοταινία 0.5-1mm ως οδηγό για να μην ξεφύγεις, και βουρ.

 

 

Έχουμε πρόσβαση σε τέτοια φάση??? Ξέρεις πού πουλάν???

 

Τελικά με το shim όντως καλυτέρεψε κι άλλο , ακόμα πιο άνετη , ακόμα πιο ρινγκάτη - καμπανιστή. Μη σε πω και καλύτερο σασταιιιίην. 

 

Θέλω να δω λίγο με τα ηλεχτρικά τι παίζει, να τη φερω εκεί που θέλω , κατά τα άλλα είναι σουπερ στα δικα μου μάτια και χέρια , προσεχώς ελπίζω και στα αυτιά!

 

καλά κούλουμα λοιπόν!

 

 

3F641C54-DBE1-41E1-AED8-D58B974D1AD7.thumb.png.f9e7d56305702b0e8a5dd39656959f3d.png

 

Πριν τη γωνία στο  neck η γέφυρα σχεδόν ακουμπούσε στο pickguard.

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όχι αυτή τη λέξη!

Εγώ πάλι είμαι της άποψης, εφ' όσον κάνεις όργανο από την αρχή όπως θέλεις εσύ, στην περίπτωση των offset, θα έφερνα όλο το trem plate λίγο πιο κοντά στον καβαλάρη, λίγη γωνία στο neck pocket και για bridge θε είχα την επιλογή να βάλω είτε tune-o-matic, είτε κάποια ποιοτική offset, είτε και καμιά χειροποίητη monoblock ala compton.

Φύλλο χαλκού σε είδη ζωγραφικής/αγιογρφίας (Art Time πχ,)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Όχι αυτή τη λέξη!

Εγώ πάλι είμαι της άποψης, εφ' όσον κάνεις όργανο από την αρχή όπως θέλεις εσύ, στην περίπτωση των offset, θα έφερνα όλο το trem plate λίγο πιο κοντά στον καβαλάρη, λίγη γωνία στο neck pocket και για bridge θε είχα την επιλογή να βάλω είτε tune-o-matic, είτε κάποια ποιοτική offset, είτε και καμιά χειροποίητη monoblock ala compton.

Φύλλο χαλκού σε είδη ζωγραφικής/αγιογρφίας (Art Time πχ,)

 

Ποιά λέξη κούλουμα ή sustain??

 

Όλα αυτά τα σημειώνω (εννοείται διότι ήσαν σούπερ εύστοχα) για μελλοντικό build αλλά εδώ η φάση ήταν λίγο 1965 vintage tribute “όσο πιο κοντά μπορέσω να φτάσω”...

 

Straight outta compton δεν έβαλα αλλά η staytrem είναι ποιοτικότατη ΤΑΝΚ θα έλεγε κανείς. Άσε που στην επόμενη (δα πιμπ) θα μπει GMI Halon που είναι κουρσούμι και φιξ οπότε εκεί θα έχει πολύ ενδιαφέρον το τι θα γίνει.

 

thanks και για το art time από ό,τι είδα έχουν φύλλα χαλκού πάχους .3 χιλιοστών που κάνουν για shielding οπότε θα το πάω προς τα εκεί το θέμα.

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιεποοοον, σιγα -σιγά φαίνεται να στρώνει η φάση. Έπαιξα με το ύψος των μαγνητών και βρήκα ένα balance που με βολεύει πολύ.

 

επισης πηρα φύλλα χαλκου .3 χιλ και τα έκοψα για να κάνω shielding.

 

Τα δοκίμασα στην pimp-master και όπως διαπίστωσε ο Φάνης ταιριάζει πολύ με χρυσό hardware.... hmmmm

 

 

51A7C4E2-D501-4347-8CF5-ED63BFD6E6FC.jpeg

14DF8C26-6D67-46CF-8C10-15C39F7A0416.png

B1BF5B05-F46A-4258-898D-B48B6BAD54AB.png

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λένε pimp caster και ΑΠΑΙΤΩ anodised gold pickguard 🙂 και hardware.

 

Τι διάολο pimp caster χωρίς χρυσάφια θα είναι ρε ΦιλωΟΥς;

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Superfunk said:

Με λένε pimp caster και ΑΠΑΙΤΩ anodised gold pickguard 🙂

 

I know , right? Θα ταιριάξει σούπερ. Αντε να βρες τώρα anodised με p90s.

 

Έχει το smart.noiz τίποτα?

 

edit. Από ό,τι βλέπω δεν υπάρχει πλέον η αγγελία...

 

Oh well... μίλησα με Halon για Gold Hardware....

 

Μου λέει πως μπορεί να φτιάξει....

 

για να δούμε

Επεξεργασμένο από argytar

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα βιντεάκι με πρόχειρη ηχογράφηση για να δείτε περίπου το ηχόχρωμα των τεσσάρων θέσεων που προσφέρει αυτή η κιθάρα χωρίς να πειράξω καθόλου τα ποτς.

 

 

Το δεύτερο είναι απλά surfάρισμα με το reverb και bias vibrato του drZ

 

enjoy!

 

 

  • Like 2

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου