Προς το περιεχόμενο

Αγορά εκθεσιακής κιθάρας


gosho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα και επειδή έχω αγοράσει ουσιαστικά μόνο 2 κιθάρες στη ζωή μου (αν και ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το σπόρ 40 χρόνια) θα ήθελα να ρωτήσω το εξής θέμα : Δοκιμάζω συγκεκριμένη κιθάρα που μπορεί να βρίσκεται σε έκθεση ίσως και μήνες με ότι αυτό συνεπάγεται (χτυπημένη, φθαρμένα frets κλπ.) και αν μου κάνει, παίρνω τη συγκεκριμένη αφού τη ψάξω από κάθε άποψη ή ζητάω άλλη πακεταρισμένη η οποία μπορεί να μην είναι σεταρισμένη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, gosho said:

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα και επειδή έχω αγοράσει ουσιαστικά μόνο 2 κιθάρες στη ζωή μου (αν και ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το σπόρ 40 χρόνια) θα ήθελα να ρωτήσω το εξής θέμα : Δοκιμάζω συγκεκριμένη κιθάρα που μπορεί να βρίσκεται σε έκθεση ίσως και μήνες με ότι αυτό συνεπάγεται (χτυπημένη, φθαρμένα frets κλπ.) και αν μου κάνει, παίρνω τη συγκεκριμένη αφού τη ψάξω από κάθε άποψη ή ζητάω άλλη πακεταρισμένη η οποία μπορεί να μην είναι σεταρισμένη Ή ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΟΣΟ Η ΕΚΘΕΣΙΑΚΗ ?

 

Εαν σου αρεσει η εκθεσιακη και εχει σωστο ηχο plugged και unplugged, γνωμη μου ειναι να την παρεις.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φθαρμένα φρετς στην έκθεση?

δεν νομίζω.

Αν όμως δοκίμασες μια και σου άρεσε αυτήν θα πάρεις.

Τουλάχιστον ζήτα μια έκπτωση αν έχει σημάδια.

Αν θελήσεις του κουτιού τότε ζήτα να την δοκιμάσεις κ.ο.κ.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πάντα αγοράζω αυτήν που θα δοκιμάσω και μ' αρέσει. Εκτός και αν έχεις την εντύπωση πως αγοράζεις τηλεόραση απο τις προδιαγραφές της.

Οι κιθάρες είναι συνήθως ιδιαίτερες όσο και αν η γραμμή παραγωγής είναι καλή. Τυχαία νομίζεις πως βλέπεις κόσμο να έχει 4-5 Stratocaster? Είναι μουσικά όργανα και η κάθε μια έχει τον χαρακτήρα της.

Εχει βέβαια σημασία και η κατηγορία τιμής που συζητάμε. 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια αμερικάνικη Stratocaster του 1991 που ήδη  της έχω κάνει μια φορά refretting και σε λίγο με βλέπω να πηγαίνω για δεύτερη. Θέλοντας να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό σχεδόν σε όλα τα επίπεδα και οικονομικό, έχω καταλήξει σε αυτή (αλλά βέβαια άλλη η θεωρία - προδιαγραφές και άλλο η πράξη). https://www.thomann.de/gr/fender_sq_vint_modi_72_tele_thin_3ts.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να παρεις με tele με humbuckers; Οι τέλε ειναι γνωστές για τον snappy  φωτεινο ήχο του μαγνητης της γέφυρας. Εαν παρεις με διπλούς μαγνήτες αναιρείς όλο το νόημα της ύπαρξής της. Πάρε καλύτερα ssh η hsh στρατοκάστερ που θα κάθεται και καλύτερα στο σώμα σου ή κάτι σε les paul, sg, prs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έχει ένας φίλος και την δοκίμασα. Είναι παρα πολύ καλή.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παίζω ως επί το πλείστον classic rock, επανειλημμένα μου έχουν περάσει από το μυαλό λύσεις τύπου Les Paul και SG. Αλλά τις έχω απορρίψει (ειδικά την Les Paul και λόγω βάρους) γιατί το μανίκι δεν με βολεύει, επειδή έχω μικρά δάκτυλα. Δηλαδή προσανατολίζομαι σε ένα μανίκι thin C και maple μιας και η Stratocaster που έχω, φοράει rosewood. Βέβαια τη συγκεκριμένη κιθάρα δεν την έχω δοκιμάσει οπότε μιλάω πάντα σε θεωρητικό επίπεδο. Με μια δοκιμή θα δείξει που πάει το όλο πράγμα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η mexican tele παιζει να ειναι πιο βαρια απο τη les paul. Η thinline ειναι αρκετα πιο ελαφρια.

 

Την sg μην την αποκλειεις. Πιασε πρωτα μια πριν αποφασισεις.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Αγορά εκθεσιακής κιθάρας

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου