Προς το περιεχόμενο

Αγορά εκθεσιακής κιθάρας


gosho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 hours ago, gosho said:

Δοκιμάζω συγκεκριμένη κιθάρα που μπορεί να βρίσκεται σε έκθεση ίσως και μήνες με ότι αυτό συνεπάγεται (χτυπημένη, φθαρμένα frets κλπ.) και αν μου κάνει, παίρνω τη συγκεκριμένη αφού τη ψάξω από κάθε άποψη ή ζητάω άλλη πακεταρισμένη η οποία μπορεί να μην είναι σεταρισμένη ?

 

Κατ' εμέ, όπως και άλλοι φίλοι αναφέρουν παραπάνω, δεν τίθεται θέμα. Παίρνεις την συγκεκριμένη κιθάρα που σου άρεσε και όχι ένα οποιοδήποτε ίδιο μοντέλο. Δεν είναι αυτοκίνητα τα μουσικά όργανα (όχι ακόμα τουλάχιστον). Με άλλα λόγια δεν υπάρχει αντικειμενικό μέτρο μουσικής αξίας μιας κιθάρας και ακόμα και "μειονεκτήματα" στην κατασκευή ή το σετάπ μπορεί να συμβάλλουν στον ιδιαίτερο χαρακτήρα του οργάνου που σου άρεσε.

  • Ευχαριστώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αν η κιθάρα που πάρεις δεν είναι σεταρισμένη, αυτό διορθώνεται.

Κατά τα άλλα Stratocaster με Les Paul είναι πολύ διαφορετικές κιθάρες. το θέμα είναι εσένα ποιά σου αρέσει περισσότερο και παίζεις καλύτερα.

Ίσως αν πάρεις κιθάρα με humbuckers να βρεις κάποια που να έχει και coil tap, για να σπάνε οι μαγνήτες. Στα καθαρά κάνει αρκετή διαφορά, οκ δεν είναι clean Strat ήχος, αλλά έχει μια ευελιξία.

 

budget δεν μας είπες!

 

 

 

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gosho είπε

Έχω μια αμερικάνικη Stratocaster του 1991 που ήδη  της έχω κάνει μια φορά refretting και σε λίγο με βλέπω να πηγαίνω για δεύτερη. Θέλοντας να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό σχεδόν σε όλα τα επίπεδα και οικονομικό, έχω καταλήξει σε αυτή (αλλά βέβαια άλλη η θεωρία - προδιαγραφές και άλλο η πράξη). https://www.thomann.de/gr/fender_sq_vint_modi_72_tele_thin_3ts.htm

 

 

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ κιθαρα, καπου ειχα γραψει και μια παρουσιαση στο ΝΟΙΖ.

 

Μου ηρθε και πολυ καλα σεταρισμενη (πραγμα σπανιοτατο για κιθαρες σε αυτο το budget)

 

Κατα τα αλλα ΦΥΣΙΚΑ και παιρνεις την ΙΔΙΑ κιθαρα που δοκιμασες μια και καμμια κιθαρα δεν ειναι ακριβως το ιδιο με την αλλη.  (ολες "ερχονται" φυσικα με το set up αλλα απο τη στιγμη που βρισκεις μια που σου κανει 100% γιατι να μην την παρεις)...βεβαια στα περισσοτερα μαγαζΑ οι κιθαρες ειναι τοσο ΑΘΛΙΑ σεταρισμενες που απορω πως καποιος μπορει να "ερωτευτει" μια κιθαρα "show room".

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Αγορά εκθεσιακής κιθάρας

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου