Προς το περιεχόμενο

Αγορά κιθάρας κι ενισχυτή


corneto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά η Yamaha μου αρέσει πιο πολύ οπτικά αλλά και εργονομικά. Αλλά ακόμα περισσότερο μου αρέσουν οι Yamaha αυτές που πόσταρε ο anaks:

  

Στις 4/12/2018 στις 1:25 ΜΜ, anaks είπε

Πρόσφατα πήραμε αυτήν https://www.nakas.gr/ser?st=112v για τον ανιψιό μου που είναι 10 χρονών.

 

Πιο αναλυτικά κλίνω λοιπόν προς την Yamaha γιατί

1) είναι πιο όμορφη (υποκειμενικό)

2) αν είναι να πάρεις superstrat χωρίς floyd rose-τύπου τρέμολο, γιατί να πάρεις την ibanez....

3) τα μουσικά γούστα αλλάζουν και μαλακώνουν με την πάροδο του χρόνου, οπότε καλύτερα μια πιο ''classic'' επιλογή, θα είναι πιο χρήσιμη στο μέλλον.

 

Από ενισχυτές ο Fender Mustang είναι ΟΚ επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά συγνώμη για το οφτοπικ....

όπου ακούω θέλω να πάρω κιθάρα για το παιδί ο δάσκαλος προτείνει γιαμάχα πασίφικα....

 

 

Τόσο που άρχισα να σκέφτομαι να πάρω και εγώ μία...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ibanez RG421 πολύ καλή  η Yamaha Ravestar.https://www.accords.eu/index.php/el/μουσικά-όργανα/κιθάρες/ηλεκτρικές-κιθάρες/ηλεκτρική-κιθάρα-yamaha-revstar-rs420-bst-fired-red-detail.Κιθάρα δεν παίρνουμε από  ιντερνετ  αν δεν την έχουμε δοκιμάσει ..έχω βαρεθεί να φτιάχνω όργανα του Thoman.Κιθάρα με Floyd σημαίνει 20 με 30 Ευρώ κάθε αλλαγή χορδών.Τα κινέζικα floyd δεν είναι και τα καλύτερα.....

Επεξεργασμένο από ΣΥΓΧΟΡΔΙΑ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/5/2018 at 8:26 AM, Superfunk said:

 

 

Ο ΝΑΚΑΣ αν την παρεις ο ιδιος απο εκει θα σου την σεταρει εκεινη την στιγμη.Ειναι υποχρεωση του.

O Νάκας ο ίδιος. Σόρρυ, δε μπόρεσα να κρατηθώ. 

😊

 

Κιθάρα με Floyd σημαίνει 20 με 30 Ευρώ κάθε αλλαγή χορδών.

 

Άμα σεταριστεί σωστά απο την αρχή το τρέμολο μετά δε θα έχεις πρόβλημα αλλάζοντας μία μία τις χορδές. Δεδομένου φυσικά ότι δεν αλλάζεις το πάχος και τη μάρκα. 

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, dimsonic said:

βρε παιδιά συγνώμη για το οφτοπικ....

όπου ακούω θέλω να πάρω κιθάρα για το παιδί ο δάσκαλος προτείνει γιαμάχα πασίφικα....

 

 

Τόσο που άρχισα να σκέφτομαι να πάρω και εγώ μία...

 

Hondaκιας εισαι?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, otto## είπε

O Νάκας ο ίδιος. Σόρρυ, δε μπόρεσα να κρατηθώ. 

😊

 

 

Άμα σεταριστεί σωστά απο την αρχή το τρέμολο μετά δε θα έχεις πρόβλημα αλλάζοντας μία μία τις χορδές. Δεδομένου φυσικά ότι δεν αλλάζεις το πάχος και τη μάρκα. 

 Μόλις αρχίσουν  τα drop ή αλλάξεις απο 10 σε 9 η  10  52 θα χαλάσει πάλι.Δεν διαφωνώ με αυτό που λες αλλα  μόνο σε καλο Floyd και χωρίς πειράματα...στην πράξη οι περισσότεροι δεν μπορούν να το κάνουν μόνοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, gkourmoul1 said:

Παντως, η ibanez στο αρχικο ποστ δεν εχει tremolo, συμφωνα με την περιγραφη του Θωμα.

τότε γιατί φτάσαμε να συζητάμε από ένα απλό σεταπ των 2 λεπτών σε κλειδωμένα τρέμολο...?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, ΣΥΓΧΟΡΔΙΑ said:

 Μόλις αρχίσουν  τα drop ή αλλάξεις απο 10 σε 9 η  10  52 θα χαλάσει πάλι.Δεν διαφωνώ με αυτό που λες αλλα  μόνο σε καλο Floyd και χωρίς πειράματα...στην πράξη οι περισσότεροι δεν μπορούν να το κάνουν μόνοι τους.

Ποια drop? Θα κανει drop tuning 12 χρονων παιδι αραχαριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου