Προς το περιεχόμενο

Αγορά κιθάρας κι ενισχυτή


corneto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, dimsonic είπε

τότε γιατί φτάσαμε να συζητάμε από ένα απλό σεταπ των 2 λεπτών σε κλειδωμένα τρέμολο...?

Γιατί είναι ΠΟΛΥ δύσκολο για τον μέσο Έλληνα να διαβάσει κάτι ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ πριν πει την γνώμη του:classic_biggrin:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, otto## είπε

Ποια drop? Θα κανει drop tuning 12 χρονων παιδι αραχαριο;

Μπορει να μη κανει απο τα 12, αλλα μολις κλεισει τα 13 θα κανει :classic_biggrin:

 

Σοβαρα τωρα, αν κανει μαθηματα αποκλειεις την περιπτωση να κανει και ... αυτα τα πραγματα του διαβολου?

(Ασχετα απο το αν γινεται ευκολα ή δυσκολα drop σε floyd)

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για τις κιθάρες ας προτιμήσει ο μικρός σύμφωνα με την εμφάνιση. Αν είναι ψιλομεταλάς Ibanez, αν πιο ροκάς, Yamaha συνήθως. 

Και οι δύο είναι στο ίδιο ποιοτικό επίπεδο μόνο που η Yamaha ενδέχεται να έχει περισσότερο θόρυβο στον ένα μαγνήτη λόγω του ότι είναι μονός, κάτι που όμως δεν είναι σοβαρός ανασταλτικός παράγοντας και για κάποιους έμπειρους παίκτες είναι μάλιστα προσόν.

 

Οσο για τους ενισχυτές, πρέπει να δώσεις σημασία σε 2 παράγοντες. 

1. Μεγάφωνα. Λόγω του ότι είναι μικρού μεγέθους ενισχυτές, αυτοί με τις μεγαλύτερες μονάδες ενδέχεται να έχουν περισσότερο όγκο. π.χ. o Fender και στην συνέχεια Yamaha, Vox.

2. Ευχρηστία. Ενας αρχάριος δεν πρέπει να μπερδευτεί σε μενού και υπομενού εφε αλλά να επιλέγει όσο πιο απλά ένα ήχο και ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ. Σε αυτό τον τομέα καλύτερος είναι ο Yamaha και ακολουθούν ο Vox που είναι της ίδιας σχεδόν νοοτροπίας μα και ο Fender με μενού οθόνης. 

Ο Amplifi δεν προορίζεται αποκλειστικά για κιθάρα και ντουμπλάρει και σαν ηχοσύστημα bluetooth με ανάλογα μεγάφωνα ευρέως φάσματος.

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spyros Delta said:

Μπορει να μη κανει απο τα 12, αλλα μολις κλεισει τα 13 θα κανει :classic_biggrin:

 

Σοβαρα τωρα, αν κανει μαθηματα αποκλειεις την περιπτωση να κανει και ... αυτα τα πραγματα του διαβολου?

(Ασχετα απο το αν γινεται ευκολα ή δυσκολα drop σε floyd)

τίποτα δεν αποκλείω. μπορει να είναι φαν των tool και να αρχισει αμέσως με τρελαμαρες :classic_biggrin:. απλα μεχρι να φτασει να μαθει τα βασικά ωστε να θέλει να παει στα περίεργα, τοτε θα έχει μάθει και πώς αλλάζουν χορδές σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Spyros Delta said:

Μπορει να μη κανει απο τα 12, αλλα μολις κλεισει τα 13 θα κανει :classic_biggrin:

 

Σοβαρα τωρα, αν κανει μαθηματα αποκλειεις την περιπτωση να κανει και ... αυτα τα πραγματα του διαβολου?

(Ασχετα απο το αν γινεται ευκολα ή δυσκολα drop σε floyd)

αυτο που θα κανει ειναι να εχει μονιμως μια κιθαρα ξεκουρδιστη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

αυτο που θα κανει ειναι να εχει μονιμως μια κιθαρα ξεκουρδιστη

αυτο που θα κανει ειναι να εχει μονιμως μια κιθαρα ξεκουρδιστη

Καλα τίποτα δεν ειναι απολυτο.

Αλλα για να πω και τη γνώμη μου πάνω σε αυτο, εγώ γενικά δεν προτείνω Floyd.

Είτε σε αρχαριο είτε σε πιο εμπειρο. 

Συμβατικο τρεμολο όμως ναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Spyros Delta said:

Καλα τίποτα δεν ειναι απολυτο.

Αλλα για να πω και τη γνώμη μου πάνω σε αυτο, εγώ γενικά δεν προτείνω Floyd.

Είτε σε αρχαριο είτε σε πιο εμπειρο. 

Συμβατικο τρεμολο όμως ναι.

 

όπως είπες τίποτα δεν είναι απόλυτο.

όμως....πιστεύω πολύ σ αυτό που είπα, εκτός αν είναι η μετενσάρκωση του Hendrix, θα παίζει μονίμως ξεκούρντιστα και θα χάσει την όποια έννοια intonation, και τελικά θα βαρεθεί και ίσως και τα παρατήσει ακόμα.

Βασικά πιστεύω πρώτα πρέπει να μάθει να κουρτίζει και μετά να ξεκουρντίζει.

Την πρώτη μου σοβαρή κιθάρα (και γριά σήμερα) την πήρα το 1979 και "υποτίθεται" τότε ήμουν αυτό που λέμε "accomplished guitarist"...παρ όλα αυτά αυτό που μου έμεινε τότε και για πολλά χρόνια είναι ότι το τρέμολο ξεκουρντίζει κιθάρες.

Το αποτέλεσμα ήταν να το έχω κλειδώσει και να το απενεργοποιήσω για πολλά χρόνια.

Νομίζω δεν είναι το καλύτερο σενάριο, ακόμα και αν έχουν αλλάξει πολύ οι εποχές.

 

 

και τότε ήμουν ήδη 22....όχι 12

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimsonic είπε

παρ όλα αυτά αυτό που μου έμεινε τότε και για πολλά χρόνια είναι ότι το τρέμολο ξεκουρντίζει κιθάρες.

 

Κακως σου εμεινε.

Μονο αν δεν ξερεις να το σεταρεις σωστα ,δεν ξερεις να περνας χορδες και εχεις κακα κομμενο  nut συμβαινει αυτο.

Ποτε στη ζωη μου δεν ειχα προβλημα με οποιουδηποτε τυπου τρεμολο (strat,jazzmaster,bigsby ακομα και φτηνα τρεμολο που ειχαν οι 60s ιαπωνικες και ιταλικες κιθαρες)

To Floyd Rose με απωθει και εμενα τοσο αισθητικα ,οσο και ηχητικα (εκτος κι αν καποιος παιζει με εναν τονο gain το FR καταστρεφει τον ηχο της κιθαρας).

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 χρόνια αποφάσισα να κάνω floating το vintage style tremolo σε fender stray και δεν αντιμετώπισα ποτέ ξεκουρδίσματα. Απλά μα διευκρινήσω ότι η χρήση είναι για να δίνω χρώμα και κίνηση και δεν κάνω τα τρελά divebombs e.t.c.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου