Προς το περιεχόμενο
Εκμεταλλευτείτε τις νέες δυνατότητες της σελίδας! Περισσότερα... ×
  • 0
corneto

Αγορά κιθάρας κι ενισχυτή

Ερώτηση

Γεια σας παιδιά. Χρειαζόμαστε κιθάρα για 12 χρονών παιδί. Εχουμε καταλήξει σε κάποια προιόντα αλλά θα ήθελα την βοήθεια σας καθότι άσχετος. το μπατζετ που έχουμε είναι περίπου 500€. Για κιθάρα απ τα λίγα που ξέρω και απ όσες είδε ο μικρός είμαστε ανάμεσα σε αυτές στην Yamaha Pacifica 311 https://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_311h_bk.htm και την Ibanez RG421 https://www.thomann.de/gr/ibanez_rg421ex_bkf.htm . θα ήθελα η κιθαρα κυρίως να είναι ευκολοπαιχτη για την μικρό μιας και τώρα θα ξεκινησει οπότε κάθε βοήθεια σας είναι ευπρόσδεκτη. για ενισχυτή έχουμε δει τους https://www.thomann.de/gr/yamaha_thr5.htm     https://www.thomann.de/gr/vox_adio_air_gt.htm        https://www.thomann.de/gr/fender_mustang_gt_40_bundle.htm       https://www.thomann.de/gr/line6_amplifi_30.htm     

θεωρώ  πως οι πιο διασκεδαστικοί για το παιδί θα είναι ο fender και line6. δίνω προβάδισμα λόγο της λουπας στον fender αλλά δεν ξέρω αν με τόσα πολλά ηλεκτρονικά αυτοι οι δυο υστερούν πολύ στον ήχο, κι εδώ είναι που θέλω την βοήθειά σας. κι ότι άλλο έχετε να προτείνετε είναι ευπροσδεκτο

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0
45 minutes ago, BillTrantos said:

Επίσης ο Boss Katana 50 είναι όντως βαρύς στα 11 κιλά,

11 κιλά δεν είναι βαρύς ενισχυτής.

Το cd player που έχω είναι 15...

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
Μόλις τώρα, dimsonic είπε

11 κιλά δεν είναι βαρύς ενισχυτής.

Το cd player που έχω είναι 15...

Εγώ συμφωνώ... 2 χρόνια μεγαλύτερος από το παιδί του OP κουβαλούσα λαμπάτη κεφαλή και καμπίνα 2x12 μένοντας σε δεύτερο όροφο σπιτιού χωρίς ασανσέρ. Βαρύς είναι για παιδί 12 ετών άμα το φάνε οι δρόμοι, άμα παίζει σπίτι του τον πρώτο καιρό όπως το 99% των αρχάριων δε θα έχει θέμα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
1 hour ago, fusiongtr said:

... με το δεξί όλα αυτά, γιατί με το αριστερό έπινα την μπύρα μου.:classic_biggrin:

https://youtu.be/DDOIL5OqvYs?t=340

5.40

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
4 minutes ago, Spyros Delta said:

Αληθεια που θα τον πηγαινει τον ενισχυτη και δεν πρεπει να ειναι βαρυς?

...στον δάσκαλο....:classic_biggrin:

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

...στον δάσκαλο....:classic_biggrin:

Δεν εχει ο δασκαλος? θα πρεπει να κουβαλαει ολο το βιός του ο μαθητης για να κανει μαθημα?

Δεν υπαρχει αυτο.
Αλλο.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

ναι βρε...δίκιο έχεις....

πάντως με ένα φορητό φεντεράκι ή κάτι άλλο γύρω στα 100-150 μπορεί και να το κουβαλάει και να έχει και τον ήχο του...

αλλά ...τι λέμε τώρα...

Βέβαια τώρα θα κάνω παρένθεση (και θα καταχραστώ το ποστ) αλλά ...αυτό το πράγμα δεν υπάρχει....(δηλαδή τι ενισχυτή και κιθάρα να πάρω στο παιδί να μάθει....)

υπό κσ το παιδί την έχει πάρει ήδη την κιθάρα και έχει μάθει μόνο του.

ή ξέρει τι θέλει και έχει ψήσει ήδη το μπαμπά

ή δεν δίνει δεκάρα για δάσκαλο...μαθαίνει μόνο του και πιό ύστερα.... βλέπουμε.... (συγνώμη απ΄ τους δασκάλους...)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Παιδια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και που μπήκατε στον κόπο να γράψετε. Ο μικρός κλείνει προς την Yamaha αλλά ακόμη δεν έχει καταλήξει. Απ την στιγμή που όλοι συμφωνείτε πως και οι δύο είναι καλές κιθάρες  ότι θέλει ας διαλέξει. Κιθαρα με τρεμολο μακριά από παιδί. Μου είχαν φέρει πριν πολλά χρονια μια με τρεμολο να την κουρδίσω (παίζω λίγο κλασική) και όσο  κι αν διάβασα, τέλεια ρύθμιση δεν κατάφερα να της κάνω. Βέβαια το ότι δεν κατάφερα εγώ που δεν ξέρω από ηλεκτρική δεν σημαίνει πως δαιμονοποιω το τρεμολο. Απλα δεν θέλω να τον αποσπώ με τέτοια θέματα. Ας μάθει και μετά ας πάρει και με τρεμολο αν θέλει. Ο ενισχυτής πρεπει να είναι ελαφρύς γιατί μένουμε σε μεζονέτα και θα παίζει πότε πάνω πότε κάτω. Επίσης θα πηγαίνει και σε φίλου του. Αρχικά έλεγα να επερνα λαμπατο, αλλά χρειάζεται ακουστικα  και εφε. Οπότε κατέληξα σε solid stade. Όμως δεν είχα δει και τους υβριδικούς όπως αυτός εδώ. Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτούς τους ενισχυτές; https://www.thomann.de/gr/vox_vt20x.htm 

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Καταλαβαινω την αναγκη να παιζει σε διαφορα σημεια του σπιτιου. Την εχω και εγω, με τη διαφορα οτι σε καθε σημειο που με ενδιαφερει εχω και διαφορετικο ενισχυτη στη πριζα. Αλλα σιγα σιγα...

Στο δια ταυτα. Οι υβριδικοι/modeling vox ειναι γενικοτερα καλα μηχανηματα. Το ιδιο ισχυει για blackstar, fender, marshall και roland (ριξε μια ματια στον micro cube!).

Οποιος σσς ενδιαφερει μπορειτε να τον ακουσετε στο youtube. Ολοι εχουν τα δυνατα τους σημεια. Και σου ξαναλεω για τον κατανα. Περα απο τον αριστο ηχο εχει και αλλα καλα. Μπορει να παιξει το ιδιο καλα σε εντασεις ψιθυρου. Εχει 12 ιντσο ηχειο που σημαινει οτι εχει ολοκληρωμενο (συχνοτικα) ηχο. Και σε χαμηλες εντασεις αυτο φαινεται. Τελος, ειναι πολυ βασικο το οτι μπορεις να του "φορτωσεις" ο,τι πεταλι της boss θελεις με τη μορφη εφε, μεσω υπολογιστη. Μιλαμε για πολλους διαφορετικους, και αρκετα ρεαλιστικους, ηχους και εφε. 

Μπορει τωρα να του ειναι αχρειαστα ολα αυτα, αλλα σε κανα χρονο θα του ειναι χρησιμα. Και λαβε υποψη σου οτι οσο πιο καλο ηχο εχει οταν παιζει, τοτε πιο πολυ θα του κανει ορεξη για να συνεχιζει. Εξαλλου, μια χαρα φορητος ειναι και ο κατανα 50. Αρκετα κομπακτ μεγεθος για 12 ιντσες.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Και εγω θα σημειωσω 2,3 πραγματακια:

1. 12 χρονων, σημαινει οτι μεχρι να φτασει στα 18-20 μπορει να εχει αλλαξει αλλες 2-3 κιθαρες. Αρα, ξεκιναει με οποια του αρεσει εμφανισιακα (για να τον κανει να πιανει την κιθαρα να παιζει και να μην την παρατησει, γιατι ως γνωστον μετα ερχονται πολλες υποχρεωσεις, φροντιστηρια κτλ...) Μια κιθαρα με οσο γινεται πιο μεγαλο radius ταστεριας- πιο flat. Με τον χρονο θα εξελιχθει με το παιξιμο του και οι προτιμισεις του.

(ακομα εχω μια ταπεινη Ibanez RX40 που ειχα αγορασει το 1995. Εχει παιξει απειρες ωρες, όπου μπορειτε να φανταστειτε, και ακομα μετα απο 23 χρονια, ο λαιμος της ειναι σπαθι. Δεν νομιζω να χρειαστηκε ποτε να πειραξω την βεργα, ειλικρινα ποτε, μονο τωρα τελευταια, που την εβγαλα απο την θηκη της να δω αν..ζει! ΖΕΙ και Βασιλευει! 😉 )

2. Ενισχυτης; Εγω θα προτεινα μακραν τον Boss Katana 50. Η αληθεια ειναι οτι, κιθαρες κτλ μπορει να αλλαξει αρκετες. Τους ενισχυτες δεν τους αλλαζουμε, απλα προσθετουμε στην ...στοιβα μετα απο χρονια και αλλον. Σε αυτη την τιμη/ποιοτητα ειναι αχτυπητος. Και μετα απο λιγο καιρο, θα κανει αποσβεση της ποιοτητας του κτλ. 

Μπορει τωρα να ξεκιναει ,αλλα σε πολυ λιγο χρονο μολις προχωρησει, ευκολα θα βρεθει να παιξει σε κοσμο είτε μουσικη  σχολη είτε σχολειο σε γιορτη κτλ. Αν παρει κατι οτιδηποτε μικροτερο λογω μεγεθους/ βαρους, σε αυτες τις περιπτωσεις θα αναγκαστειτε να ψαχνετε για 2η φορα ενισχυτη...και σχετικα πολυ γρηγορα...

3. Μια πολυ προχειρη-προσιτη λυση για on the go εξασκηση ειναι να παρετε με 20 ευρω ενα ηχειακι JBL Go, και ενα μικρο Vox Amplug καρφι ενισχυτακι, με aux input, και minijack εξοδο και για ακουστικα. Ακομα και στο αυτοκινητο μπορεις να κανεις εξασκηση 😉

Ακομα και τωρα, πριν παω στο live, για ζεσταμα το χρησιμοποιω. Ειναι ενα must gadget για τον καθε κιθαριστα.

To JBL Go, το χρησιμοποιω με διαφορους τροπους:

1. Απλα μεσω bluetooth και ακουω την μουσικη μου στο γραφειο/τραπεζι ως nearfield :classic_biggrin: με πολυ καλυτερη ποιοτητα χωρις να ενοχλω αλλους

2. Συνδεω στην Boss GT 100 με minijack καλωδιακι και κανω εξασκηση οπου θελω με την πεταλιερα

3. Συνδεω Vox Amplug κιθαρα, την εξοδο στο JBL και μουσικη/ ηχογραφημενα οργανα στουντιο, προβα κτλ απο κινητο κατευθειαν στο Vox και ολο βγαινει mix απο JBL

Οσοι το κανετε, θα με θυμηθειτε (λιγο  offtopic αλλα οκ)

https://www.thomann.de/gr/vox_amplug_2_ac30.htm

348997.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=sG55kUxqjhQ

jbl-go-parent.jpg

• Ευχαριστώ 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
Στις 7/12/2018 στις 1:01 ΠΜ, otto## είπε

Ποια drop? Θα κανει drop tuning 12 χρονων παιδι αραχαριο;

Κιθάρα μπορεί να μην ξέρει στα 12 το πρώτο που θα κάνει είναι αλλαγή κουρδίσματος....χαχαχχα να είσαι σίγουρος .Ολες τις κιθάρες που ρυθμίζω σε νεαρούς τις θέλουν κουρδισμένες ρε Ρε ή Το Μι μπάσσο σε ρε......Προσωπική άποψη είναι... ότι το τρέμολο είναι για άντρες όχι για παιδιά..χαχαχχα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
5 ώρες πριν, corneto είπε

Παιδια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και που μπήκατε στον κόπο να γράψετε. Ο μικρός κλείνει προς την Yamaha αλλά ακόμη δεν έχει καταλήξει. Απ την στιγμή που όλοι συμφωνείτε πως και οι δύο είναι καλές κιθάρες  ότι θέλει ας διαλέξει. Κιθαρα με τρεμολο μακριά από παιδί. Μου είχαν φέρει πριν πολλά χρονια μια με τρεμολο να την κουρδίσω (παίζω λίγο κλασική) και όσο  κι αν διάβασα, τέλεια ρύθμιση δεν κατάφερα να της κάνω. Βέβαια το ότι δεν κατάφερα εγώ που δεν ξέρω από ηλεκτρική δεν σημαίνει πως δαιμονοποιω το τρεμολο. Απλα δεν θέλω να τον αποσπώ με τέτοια θέματα. Ας μάθει και μετά ας πάρει και με τρεμολο αν θέλει. Ο ενισχυτής πρεπει να είναι ελαφρύς γιατί μένουμε σε μεζονέτα και θα παίζει πότε πάνω πότε κάτω. Επίσης θα πηγαίνει και σε φίλου του. Αρχικά έλεγα να επερνα λαμπατο, αλλά χρειάζεται ακουστικα  και εφε. Οπότε κατέληξα σε solid stade. Όμως δεν είχα δει και τους υβριδικούς όπως αυτός εδώ. Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτούς τους ενισχυτές; https://www.thomann.de/gr/vox_vt20x.htm 

https://www.accords.eu/index.php/el/μουσικά-όργανα/ενισχυτές-μουσικών-οργάνων/ενισχυτές-ηλεκτρικής-κιθάρας/ενισχυτής-ηλεκτρικής-κιθάρας-blackstar-id-core-20-v2-detail     πρόταση μου για ενισχυτή..έχει την καλύτερη έξοδο ακουστικών ,έχει και usb έξοδο .και πολλά άλλα είναι στερεοφωνικός έχει 2 ηχεία στα λεφτά που ψάχνεις.Ευχαριστώ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

• Αναρτήσεις

• Μια εποχή έπαιζα blues φυσαρμόνικα αρκετά καλά, μετά την άφησα και με άφησε. Κι εκεί περίπου τελειώνει η ιστορία μου με άλλα όργανα, αν εξαιρέσει κανείς ότι κάπου λίγο μετά την εφηβεία είχα πάρει ένα μπαγλαμαδάκι και είχα μάθει να συνοδεύω κιθάρα-μπουζούκι σε ρεμπέτικα.   Αν γυρνούσα πίσω στην ηλικία που ξεκίνησα την ενασχόληση με τη μουσική, θα έπαιζα πιάνο πάντως. Το θεωρώ τον "βασιλιά" των μουσικών οργάνων από πολλές απόψεις και μου αρέσει ιδιαίτερα το γεγονός ότι μπορεί να είναι one man show, τουτέστιν δε χρειάζεσαι κανέναν άλλο. Επίσης από την άποψη των δυνατοτήτων εκφραστικότητας, σε σύγκριση με την κιθάρα ειδικά, είναι ένας άλλος κόσμος.   Με την κιθάρα έχω μια σχέση αγάπης και μίσους. Δεν μπορώ χωρίς αυτή αλλά παράλληλα με ταλαιπωρεί και απίστευτα κι αυτό με κανει να την αντιπαθώ κατά περιόδους. Γενικά θεωρώ ότι η κιθάρα είναι σατανικά δύσκολο όργανο από ένα σημείο και πέρα. Δηλαδή είναι σχετικά εύκολο να φτάσεις σε ένα μέσο επίπεδο και μετά αρχίζει μια τραγική ανηφόρα που είναι γεμάτη εμπόδια και πολύ πόνο στα δάκτυλα. Θα μου πεις όλα τα όργανα έχουν ένα learning curve απότομο αν θες να ασχοληθείς σοβαρότερα. Ναι έτσι είναι αλλά η κιθάρα, τουλάχιστον σε τεχνικό επίπεδο, θεωρώ ότι είναι δομημένη από σαδιστές μετά από αιώνες μελέτης για το πώς θα καταφέρουν να φτιάξουν ένα όργανο που θα τυρρανήσει όσο πιο πολύ κόσμο γίνεται. Επίσης ο τρόπος που αναγκάζεσαι να σκέφτεσαι μουσικά αν είσαι κιθαρίστας, είναι η επιτομή της ανωμαλίας κατ' εμέ. Σα να θες να πας από την Αθήνα στη Λαμία και το gps να σου βγάζει διαδρομή μέσω Βλαδιβοστόκ. Γι' αυτό και οι κιθαρίστες είμαστε ως επί το πλείστον προβληματικά άτομα. Δηλαδή ακόμα κι αν δε φαίνεται εκ πρώτης όψεως, μόλις γνωρίσεις καλύτερα κιθαρίστα αντιλαμβάνεσαι άλυτα θέματα που έχουν μπερδευτεί ακόμα περισσότερο λόγω της δαιδαλώδους οπτικής των πραγμάτων, κληρονομιά από τη μελέτη της κιθάρας. Ή μπορεί και να ισχύει το αντίστροφο: μας γοητεύει η κιθάρα λόγω εγγενούς ανωμαλίας, παίζει κι αυτό.   Εν πάση περιπτώσει, αν διαβάζουν τίποτα πιτσιρικάδες έχω να πω: παιδιά μακριά από τις κιθάρες. Ή εν πάση περιπτώσει, γρατζουνάτε κει χάμω να χαίρεστε αλλά μην το πάρετε σοβαρά το πράγμα γιατί μετά δεν ξεμπλέκεις εύκολα.    (είναι προφανές ότι τα παραπάνω είναι υπερβολικά χάριν χιουμοριστικού πνεύματος παρόλα αυτά είναι βασισμένα σε αληθινά γεγονότα)    
    • @Emfasis. Αφού είσαι κάτοχος του n2400 , πάρε και ένα δωράκι. Tα service schematics και manuals.   Πραγματικά πολύ ωραίο deck με πλούσια μπάσσα......αλλά καινουργιο😛(παραγωγή 1971-1976). Εδώ το ΠΡΩΤΟ κασσετόφωνο ever, μου της Philips ,  το EL 3302. του 1966 😁, το οποίο "φιγουράρει" και στην ταινία Kriminal (1966) του Umberto Lenzi (φωτο 2)     N2400.pdf philips_n-2400_sm.pdf
    • Ξεκινωντας (αργα, στα 20 μου) ψιλοασχοληθηκα με τα τυμπανα, ακομα ψιλοκοπαναω σαν μου δοθει ευκαιρια κανα απλο 4αρι...νομιζω θα τα καταφερνα να γινω ντραμερ, τα παρατησα ομως επειδη ηθελα να γραψω δικα μου τραγουδια και επιασα κιθαρα, δε το πολυφανταζομουνα πως θα κολησω...σε μια αλλη ζωη σιγουρα θα ημουν φυσαρμονικιστας μπλουζ, αυτος ο amplified ηχος μου παιρνει την ψυχη...παιζω ακομα λιγακι, πιο παλια φυσαρουφαγα και στις συναυλιες. Με συγκλονιζει ο ηχος του τσελο...μαγευομαι, δε με τραβουσε ομως ποτε σαν παικτη, απλα να ακουω.  
    • Προσωπικά, δεν θα ήθελα να ξέρω να παίζω παρά μόνο κιθάρα, αλλά "γενικώς", με αγγίζουν όλα τα όργανα - όλα μπορούν να με συγκινήσουν και όλα πιστεύω ότι μπορούν να εκφράσουν τρομερά πράγματα στα κατάλληλα χέρια, πόδια, χείλη κλπ.
      Δεν θα μπορούσα να φανταστώ τη μουσική ή τη ζωή μου χωρίς το πιάνο ας πούμε (έχω μια μούρλα να ακούω-μαζεύω άλμπουμς ΄με τους πιο κουφούς συνδυασμούς πιάνου με κατι άλλο - π.χ. πιάνο/σαξόφωνο,  πιάνο/κοντραμπάσο, πιάνο/κιθάρα, πιάνο/βιολί, πιάνο με πιάνο κ.λπ. Ένα αγαπημένο μου δείγμα αριστούργημα, από ένα άλμπουμ μόνο με πιάνο και ντραμς...

Χρήσιμες πληροφορίες

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύχρηστη. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε.