Προς το περιεχόμενο

Αγορά κιθάρας κι ενισχυτή


corneto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Superfunk said:

 

Κακως σου εμεινε.

Μονο αν δεν ξερεις να το σεταρεις σωστα ,δεν ξερεις να περνας χορδες και εχεις κακα κομμενο  nut συμβαινει αυτο.

Ποτε στη ζωη μου δεν ειχα προβλημα με οποιουδηποτε τυπου τρεμολο (strat,jazzmaster,bigsby ακομα και φτηνα τρεμολο που ειχαν οι 60s ιαπωνικες και ιταλικες κιθαρες)

To Floyd Rose με απωθει και εμενα τοσο αισθητικα ,οσο και ηχητικα (εκτος κι αν καποιος παιζει με εναν τονο gain το FR καταστρεφει τον ηχο της κιθαρας).

 

κακώς μου έμεινε - μου έμεινε όμως.

Και μου έμεινε για πολλά χρόνια μέχρι να μάθω τι τρέχει. Ασε πού όταν βγήκαν τα φλουντ όλοι διαφημίζανε ότι τα κανονικά ξεκουρντίζανε.

 

Και συγνώμη δηλαδή εσύ το 1975 το ήξερες?

Σε όλη τη μουσική κοινότητα τουλάχιστον για αρκετά χρόνια έως και τα 80 υπήρχε αυτή η αντίληψη.

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν ο κάθε 12χρονος το ξέρει ή είναι διατεθειμένος να το ψάξει

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και συγνώμη δηλαδή εσύ το 1975 το ήξερες?

 

Το 75 ημΑνε 9 ετων,μονο τον ΜΠΛΕΚ ηξερα :classic_biggrin:

 

Στα 80s παντως ηξερα μια χαρα να σεταρω κιθαρες με τρεμολο χωρις προβλημα. 

 

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τα τρεμολο,υπαρχουν απο το 1950 και ΤΟΝΟΙ μουσικης εχουν παραχθει με αυτα χωρις ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα.

 

Κοψε καλα το nut,περασε σωστα τις χορδες και δεν θα εχεις κανενα προβλημα (για κανονικη χρηση φυσικα,αν θες να το παιξεις Jeff Beck ενα two point  trem,locking tuners & roller nut θα σε βοηθησουν περισσοτερο ,αν θες να παιξεις το μεταλ το βαρυ ,το αντρικο  😂θες FR)

 

ΤΖΑΜΠΑ κουβεντα παντως κανουμε μια ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΤΡΕΜΟΛΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ 😂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spyros Delta said:

Εγώ δεν το "πιστεύω" αυτο που λεω.

Το "γνωριζω" απο τους μαθητές μου.

οκ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Superfunk said:

 

Το 75 ημΑνε 9 ετων,μονο τον ΜΠΛΕΚ ηξερα :classic_biggrin:

 

Στα 80s παντως ηξερα μια χαρα να σεταρω κιθαρες με τρεμολο χωρις προβλημα. 

 

 

ΤΖΑΜΠΑ κουβεντα παντως κανουμε μια ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΤΡΕΜΟΛΟ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ 😂

εσύ τον Μπλέκ και εγώ τον Μπεκ....

ναι στα 80 μου είπαν και μένα το μυστικό. :classic_cool:

 

καλά...είπαμε, κακώς μας παρασύρανε στη συζήτηση αυτή.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Καλα τίποτα δεν ειναι απολυτο.

Αλλα για να πω και τη γνώμη μου πάνω σε αυτο, εγώ γενικά δεν προτείνω Floyd.

Είτε σε αρχαριο είτε σε πιο εμπειρο. 

Συμβατικο τρεμολο όμως ναι.

 

Και για να εξηγούμαι, ειχα κιθάρα με Floyd original απο το 1985-2000.

Κανένα θέμα με ξεκουρδισμα κλπ

Απλα κάποια στιγμή μετά απο καμια δεκάρια χρονια φαγωθηκαν τα μαχαιρια (φυσιολογικη φθορα) και άρχισε να μην επανερχεται σε τελεια ισορροπία.

Αντικατεστησα την πλάκα και όλα οκ και πάλι.

Ο λόγος που δεν προτείνω Floyd, ειναι οτι θελεις μια μέρα για να αλλάξεις χορδές. Ξεβιδωνε, κόβε, ξαναβιδωνε.

Και αν έσπαγε χορδή σε λαιβ ή έπρεπε να έχεις 2η κιθάρα, ή να μαζέψεις και να πας σπίτι γιατί μέχρι να την αλλάξεις θα έχει τελειώσει το λαιβ.

Απο όταν πήρα κιθαρα με mannmade γεφυρα (6βιδη μάλιστα)  και κλειδια schaller με ενα ειδικο κλιπ δεν ξανασκέφτηκα ποτε άλλη γεφυρα ούτε μου έλειψε το Floyd.

Έσπασε σε λαιβ χορδή την ώρα του σόλο. Το τελειωσα πρόχειρα με κάτι dive bombs και μέχρι να πει το ρεφρέν ειχα βγάλει τη σπασμένη, ειχα βάλει καινούρια, ειχα στρετσαρει και ειχα κουρδισει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ο μικρος ειναι αρχαριος αγορασε την πιο απλη καιασκευη [  yamaha pacifica  ]  με το καλυτερο δυνατον setup κι ενα τρανζιστορικο ενισχυτη μεχρι 30 w χωρισ πολλα - πολλα εφε....γνωμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Spyros Delta said:

Έσπασε σε λαιβ χορδή την ώρα του σόλο. Το τελειωσα πρόχειρα με κάτι dive bombs και μέχρι να πει το ρεφρέν ειχα βγάλει τη σπασμένη, ειχα βάλει καινούρια, ειχα στρετσαρει και ειχα κουρδισει.....

 

... με το δεξί όλα αυτά, γιατί με το αριστερό έπινα την μπύρα μου.:classic_biggrin:

  • Like 1
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρέπει η κιθάρα να είναι οπωσδήποτε καινούργια; Γιατί με 200 γιέβρα παίρνεις αυτό εδώ το στολίδι για παίξιμο στο σπίτι και μικρές πρόβες https://www.thomann.de/gr/boss_katana_50.htm και με 300 ευρώ που μένουν βρίσκεις φανταστικές μεταχειρισμένες κιθάρες που θα μείνουν του παιδιού. Και στη χειρότερη αν το παρατήσει την ξαναπουλάς χωρίς χασούρα, ενώ η Pacifica και οι low tier Ibanez σου μένουν για διακόσμηση στο σαλόνι. 

 

Επίσης ο Boss Katana 50 είναι όντως βαρύς στα 11 κιλά, αλλά είναι μακράν καλύτερος όποιου μηχανήματος έχει προταθεί. Δεν πάνε πολλά χρόνια από τότε που ήμουν κι εγώ 12-13 και πήγα με τον θείο μου στο Νάκα και πήρα το γνωστό combo Yamaha Pacifica - Line 6 Spider. Η κιθάρα έγινε διακοσμητικό και δεν χαρίστηκε επειδή έχει τεράστια συναισθηματική αξία, ο ενισχυτής ούτε που θυμάμαι τι έγινε. 

 

Καλύτερα να βαριέται να κουβαλήσει και να πάρει κάτι που να του μείνει, παρά σε ένα χρόνο να ψάχνετε ενισχυτή και να καταλήξετε στον Katana.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, johnps είπε

 

 

Είχα τη συγκεκριμένη Pacifica 311h και σπέρνει. Εξαιρετική κιθάρα για semi-pro επίπεδο, low action, Gotoh locking tuners απ' τη μάνα της, split humbucker, P90, alnico, rosewood ταστιέρα. Παίζει out of the box.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου