Προς το περιεχόμενο

Αγορά κιθάρας κι ενισχυτή


corneto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω θα σημειωσω 2,3 πραγματακια:

 

1. 12 χρονων, σημαινει οτι μεχρι να φτασει στα 18-20 μπορει να εχει αλλαξει αλλες 2-3 κιθαρες. Αρα, ξεκιναει με οποια του αρεσει εμφανισιακα (για να τον κανει να πιανει την κιθαρα να παιζει και να μην την παρατησει, γιατι ως γνωστον μετα ερχονται πολλες υποχρεωσεις, φροντιστηρια κτλ...) Μια κιθαρα με οσο γινεται πιο μεγαλο radius ταστεριας- πιο flat. Με τον χρονο θα εξελιχθει με το παιξιμο του και οι προτιμισεις του.

(ακομα εχω μια ταπεινη Ibanez RX40 που ειχα αγορασει το 1995. Εχει παιξει απειρες ωρες, όπου μπορειτε να φανταστειτε, και ακομα μετα απο 23 χρονια, ο λαιμος της ειναι σπαθι. Δεν νομιζω να χρειαστηκε ποτε να πειραξω την βεργα, ειλικρινα ποτε, μονο τωρα τελευταια, που την εβγαλα απο την θηκη της να δω αν..ζει! ΖΕΙ και Βασιλευει! 😉 )

 

2. Ενισχυτης; Εγω θα προτεινα μακραν τον Boss Katana 50. Η αληθεια ειναι οτι, κιθαρες κτλ μπορει να αλλαξει αρκετες. Τους ενισχυτες δεν τους αλλαζουμε, απλα προσθετουμε στην ...στοιβα μετα απο χρονια και αλλον. Σε αυτη την τιμη/ποιοτητα ειναι αχτυπητος. Και μετα απο λιγο καιρο, θα κανει αποσβεση της ποιοτητας του κτλ. 

Μπορει τωρα να ξεκιναει ,αλλα σε πολυ λιγο χρονο μολις προχωρησει, ευκολα θα βρεθει να παιξει σε κοσμο είτε μουσικη  σχολη είτε σχολειο σε γιορτη κτλ. Αν παρει κατι οτιδηποτε μικροτερο λογω μεγεθους/ βαρους, σε αυτες τις περιπτωσεις θα αναγκαστειτε να ψαχνετε για 2η φορα ενισχυτη...και σχετικα πολυ γρηγορα...

 

3. Μια πολυ προχειρη-προσιτη λυση για on the go εξασκηση ειναι να παρετε με 20 ευρω ενα ηχειακι JBL Go, και ενα μικρο Vox Amplug καρφι ενισχυτακι, με aux input, και minijack εξοδο και για ακουστικα. Ακομα και στο αυτοκινητο μπορεις να κανεις εξασκηση 😉

Ακομα και τωρα, πριν παω στο live, για ζεσταμα το χρησιμοποιω. Ειναι ενα must gadget για τον καθε κιθαριστα.

 

To JBL Go, το χρησιμοποιω με διαφορους τροπους:

1. Απλα μεσω bluetooth και ακουω την μουσικη μου στο γραφειο/τραπεζι ως nearfield :classic_biggrin: με πολυ καλυτερη ποιοτητα χωρις να ενοχλω αλλους

2. Συνδεω στην Boss GT 100 με minijack καλωδιακι και κανω εξασκηση οπου θελω με την πεταλιερα

3. Συνδεω Vox Amplug κιθαρα, την εξοδο στο JBL και μουσικη/ ηχογραφημενα οργανα στουντιο, προβα κτλ απο κινητο κατευθειαν στο Vox και ολο βγαινει mix απο JBL

 

Οσοι το κανετε, θα με θυμηθειτε (λιγο  offtopic αλλα οκ)

 

https://www.thomann.de/gr/vox_amplug_2_ac30.htm

 

348997.jpg

 

https://www.youtube.com/watch?v=sG55kUxqjhQ

 

jbl-go-parent.jpg

  • Ευχαριστώ 2

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2018 στις 1:01 ΠΜ, otto## είπε

Ποια drop? Θα κανει drop tuning 12 χρονων παιδι αραχαριο;

Κιθάρα μπορεί να μην ξέρει στα 12 το πρώτο που θα κάνει είναι αλλαγή κουρδίσματος....χαχαχχα να είσαι σίγουρος .Ολες τις κιθάρες που ρυθμίζω σε νεαρούς τις θέλουν κουρδισμένες ρε Ρε ή Το Μι μπάσσο σε ρε......Προσωπική άποψη είναι... ότι το τρέμολο είναι για άντρες όχι για παιδιά..χαχαχχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, corneto είπε

Παιδια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και που μπήκατε στον κόπο να γράψετε. Ο μικρός κλείνει προς την Yamaha αλλά ακόμη δεν έχει καταλήξει. Απ την στιγμή που όλοι συμφωνείτε πως και οι δύο είναι καλές κιθάρες  ότι θέλει ας διαλέξει. Κιθαρα με τρεμολο μακριά από παιδί. Μου είχαν φέρει πριν πολλά χρονια μια με τρεμολο να την κουρδίσω (παίζω λίγο κλασική) και όσο  κι αν διάβασα, τέλεια ρύθμιση δεν κατάφερα να της κάνω. Βέβαια το ότι δεν κατάφερα εγώ που δεν ξέρω από ηλεκτρική δεν σημαίνει πως δαιμονοποιω το τρεμολο. Απλα δεν θέλω να τον αποσπώ με τέτοια θέματα. Ας μάθει και μετά ας πάρει και με τρεμολο αν θέλει. Ο ενισχυτής πρεπει να είναι ελαφρύς γιατί μένουμε σε μεζονέτα και θα παίζει πότε πάνω πότε κάτω. Επίσης θα πηγαίνει και σε φίλου του. Αρχικά έλεγα να επερνα λαμπατο, αλλά χρειάζεται ακουστικα  και εφε. Οπότε κατέληξα σε solid stade. Όμως δεν είχα δει και τους υβριδικούς όπως αυτός εδώ. Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτούς τους ενισχυτές; https://www.thomann.de/gr/vox_vt20x.htm 

https://www.accords.eu/index.php/el/μουσικά-όργανα/ενισχυτές-μουσικών-οργάνων/ενισχυτές-ηλεκτρικής-κιθάρας/ενισχυτής-ηλεκτρικής-κιθάρας-blackstar-id-core-20-v2-detail     πρόταση μου για ενισχυτή..έχει την καλύτερη έξοδο ακουστικών ,έχει και usb έξοδο .και πολλά άλλα είναι στερεοφωνικός έχει 2 ηχεία στα λεφτά που ψάχνεις.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου