Προς το περιεχόμενο

Korg Monologue : προβλημα στην ηχογραφηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Αντιμετωπιζω το παρακατω προβλημα .Οταν πρωτοπηρα το monologue ,ξεκινησα αμεσως τις ηχογραφησεις στο logic pro X ,χρησιμοποιωντας δυο καναλια οπως εμαθα απο τα διαφορα turtorials ,ενα midi κι ενα sound .Κι ενω ολα ηταν για αρκετο διαστημα μια χαρα .ξαφνικα αρχισα να συμβαινει το εξης : οταν ξεκιναω να κανω ηχογραφηση στο midi καναλι κι ενω ακουγεται ο επιλεγμενος ηχος κανονικα ,μετα την ηχογραφηση α) αλλαζει ο ηχος του επιλεγμενου patch στο monologue και γραφει στο screen του monologue "NO MOTION DATA" β) ενω δειχνει τις midi νοτες γραμμενες στο logic ,οταν παταω play δεν ακουγεται τιποτα .Οταν ηχογραφω μονο στο καναλι ηχου δεν εχω προβλημα .Εχω δοκιμασει διαφορετικες δυο διαφορετικες apogee one ,δυο διαφορετικα monologue ,εχω κανει uninstall και ξανα ιnstall το logic ,εχω επαναφερει το monologue στις εργοστασιακες του ρυθμισεις ,εχω αλλαξει καλωδια ,δεν εχω καταφερει να βγαλω ακρη .Σκεφτομουν μηπως ειχα κανει καταλαθος καποια ρυθμιση στο logic αλλα αφου το εσβησα και το ξαναφορτωσα μαλλον δεν θα ειναι ουτε αυτο .Αν καποιος μπορει να βοηθησει γιατι εχω απελπιστει 

ΥΓ δεν εχω μεγαλη εμπειρια με synths μιας και το monologue ειναι το πρωτο μου

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ξεκαθαρα καποιο θεμα με την λειτουργια μεσω usb .μολις εκανα ηχογραφηση με μονο ενα audio καναλι και με μοναδικη συνδεση το καλωδιο που βγαινει απο το output του monologue και παει στην καρτα ηχου . Ηχογραφησα κι ολα μια χαρα .Μετα δοκιμασα απλα να συνδεσω το monologue με το  Macbook μεσω usb και αμεσως παρουσιασε το προβλημα ,αλλαξε δηλαδη ο ηχος του patch ( σαν να γινεται πιο θολος ) .Μηπως ειναι καποια ρυθμιση που δεν κανω σωστα ?Εχω διαβασει τα παντα αλλα ακομα δεν βρισκω ακρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου